Jaunimo verslumas – 19 osios tarptautinės verslo praktinio mokymų firmų mugėje Klaipėdoje

Jaunimo verslumas – 19 osios tarptautinės verslo praktinio mokymų firmų mugėje Klaipėdoje

Balandžio 22-23 dienomis, Klaipėdoje Kultūros fabriko erdvėse verslumo, kūrybiškumo ir iniciatyvumo gebėjimus demonstravo Lietuvos ir užsienio šalių studentai ir moksleiviai. Po penkiolikos metų pertraukos į uostamiestį grįžęs renginys sukvietė jaunus žmones iš visos Lietuvos bei užsienio šalių pasidalinti patirtimi ir įgūdžiais įgytais simuliacinėse verslo praktinio mokymo firmose.

Verslo praktinio mokymo idėja turi savo istoriją

Bene vienas iš seniausių mokymo idėjų – mokymasis perimant patirtį dirbant, iš esmės galima pavadinti Verslo praktinio mokymo firmų modelį. Pirmosios VPMF, kuriose buvo įgyvendinama mokymosi dirbant idėja pradėtos kurti Vokietijoje praėjusio amžiaus viduryje. Pirmųjų tokio pobūdžio simuliacinių firmų veiklos tikslas buvo padėti bedarbiams, žmonėms su negalia, moterims siekiančioms grįžti į darbo rinką persikvalifikuoti ir sėkmingai integruotis darbo rinkoje. Palaipsniui tokio tipo įmonės pradėtos steigti visoje Europoje: Austrijoje, Belgijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Suomijoje, Danijoje. Šio modelio reikšmingumas buvo įvertintas, kaip nauja galimybė perteikti praktinę patirtį būtiną realioms darbo sąlygoms rinkoje. Bene vienas sudėtingiausių momentų yra teorinių žinių pritaikomumas praktinėje veikloje. Su šia problema susidūrė ir Lietuva, pirmaisiais nepriklausomybės metais, kai tik besisteigiančios ir dar pačios neturinčios gilių verslumo tradicijų įmonės nebuvo suinteresuotos priimti studentų ar moksleivių į praktikas. 1993-uosius metus galima oficialiai laikyti Verslo praktinio mokymo firmų įkūrimo metais Lietuvoje. Pirmosios tokio pobūdžio simuliacinės verslo įmonės pradėtos steigti aukštesniosiose mokyklose Vilniuje, Klaipėdoje, Alytuje ir Utenoje. Sekančiais metais Lietuvoje įkurtas Verslo praktinio mokymo firmų veiklą koordinuojantis centras „Simulith“, kuriam šiuo metu vadovauja Rima Bačiulytė (Vilniaus kolegija). Palaipsniui verslo praktinio mokymo firmos steigėsi ne tik aukštesniosiose, bet profesinėse bei bendrojo lavinimo mokyklose. 1997 metais vyko pirmoji verslo praktinio mokymo firmų mugė Lietuvoje, Utenoje, kurioje dalyvavo 16 verslo praktinio mokymo firmų iš įvairių Lietuvos miestų. Tais pačiais metais Vokietijoje, Esene oficialiai įsteigiama ne pelno organizacija EUROPEN, vėliau pervadinta EUROPEN PEN-INTERNATIONAL. Tai yra vienas iš didžiausias ir sėkmingiausias praktinio verslumo mokymo tinklas, vienijantis 7500 verslo praktinio mokymo simuliacinių firmų iš 42 pasaulio šalių. Paskaičiuota, kad dirbdami šiame tinkle praktinės patirties įgyja daugiau nei 230000 žmonių per metus.

Verslumas – ugdoma vertybė

Tarptautinės mugės metu Klaipėdoje aukštųjų mokyklų studentai, profesinių ir bendrojo lavinimo mokyklų moksleiviai keitėsi ne tik patirtimi įgyta verslo praktinio mokymo firmose, bet ir demonstravo žinias ir gebėjimus būtinus realioje darbo rinkoje. Pastaruoju metu gan aštri konkurencija darbo rinkoje diktuoja sąlygas jaunų specialistų rengimui. Strategijoje „Europa 2020“ pabrėžiama, jog kūrybiškumo, iniciatyvumo, išradingumo bei verslumo ugdymas būtinai turi būti įtrauktas į švietimo programas. Verslumo kultūros stiprinimas ir verslaus jaunimo mąstymo puoselėjimas yra svari investicija į kiekvienos šalies ateitį. Verslumas kartu su iniciatyvumu yra vienas iš aštuonių bendrųjų mokymosi visą gyvenimą gebėjimų, būtinų kiekvieno žmogaus saviraiškai, socialiniam aktyvumui, pilietiškumo jausenos susiformavimui bei galimybėms įsidarbinti nuolat ir labai greitu tempu besikeičiančiame pasaulyje. Šiandieninėje darbo rinkoje vyksta itin spartūs pokyčiai, to, ko buvo reikalaujama vakar iš vieną ar kitą kvalifikaciją turinčio specialisto, šiandien gali būti neaktualu, o ryt visiškai nebereikalinga. Tokios kompetencijos, kaip kūrybiškumas, iniciatyvumas ir verslumas padeda ugdyti jaunų žmonių pajėgumą kūrybiškai mąstyti ir diegti naujoves, imtis iniciatyvos, ugdyti lankstumą ir savarankiškumą. Tačiau, ar galima išmokti būti kūrybišku, iniciatyviu ir versliu?

Verslo praktinio mokymo firmų modelis – kelias link išsvajotos karjeros

19 – oji tarptautinė praktinio mokymo firmų mugė buvo puiki galimybė pamatyti ir susipažinti su verslo praktinio mokymo firmų veiklos modeliu. Mugės metu buvo įrenti 35 Lietuvos ir 5 užsienio (Slovakijos, Suomijos, Rusijos) šalių VPMF stendai, kuriuose studentai bei moksleiviai prekiavo įvairiausiomis simuliacinėmis prekėmis bei paslaugomis, tokiomis kaip maisto produktai, apranga, biuro reikmenys, kelionės, logistikos paslaugos, draudimo paslaugos, grožio paslaugos ir pan. Kaip teigė patys mugės dalyviai, renginio metu jie turėjo galimybę ne tik bendrauti ir bendradarbiauti, bet ir varžytis tarpusavyje dėl geriausios Verslo praktinio mokymo firmos vardo, originaliausiai įrengto stendo, šauniausio vadybininko ir vadybininkės titulo, bei susirungti dėl geriausiai parengtos reklaminės ir komunikacinės medžiagos. Studentų ir moksleivių gebėjimus vertino kompetentinga verslo atstovų komisija, kuriai pirmininkavo Klaipėdos apskrities darbdavių asociacijos vadovas Aras Mileška. Geriausiai pasirodžiusioms komandoms buvo įteikti LR Švietimo ir mokslo ministerijos, Klaipėdos miesto savivaldybės, UAB „Balticum TV“ ir UAB „Amber Team“ įsteigti prizai. Jaunuolių teigimu, pasirengimas tokiam renginiui reikalauja itin didelio kūrybiškumo, gebėjimo dirbti komandoje ir iniciatyvumo. Verslo praktinio mokymo firmos yra vienas iš įrankių leidžiantis jauniems žmonėms pajusti realius verslo ir rinkos iššūkius naudojant visus dokumentus, procedūras ir programas, kurių reikia norint valdyti verslą. Ir visiškai nesvarbu, kad praktinis mokymasis vyksta simuliacinėje aplinkoje, tačiau jei nesilaikoma nacionalinių ekonomikos taisyklių ir teisės aktų yra tikimybė, kad toks verslas patirs nesėkmę. Tai būtų tikrą katastrofa realios įmonės veikloje, tačiau kadangi mokymas simuliacinėje įmonėje vyksta nenaudojant realių pinigų ir prekių – tad realių nuostolių nepatiriama, lieka tik pralaimėjimo kartėlis ir nauja galimybė pradėti viską nuo pradžių. Verslo praktinio mokymo modelio nauda neįkainojama jauno žmogaus profesiniam ugdymui, kadangi suteikia praktikantams galimybę įgyti patirties kuriant ir valdant įmonę, moko geriau suprasti verslumo įgūdžių svarbą būsimai karjerai, lavina komandinio darbo bei gerina bendravimo įgūdžius. Verslo praktinio mokymo firmų naudą būsimo specialisto rengimui teigiamai vertina ir verslo atstovai, kaip teigė Klaipėdos apskrities darbdavių asociacijos vadovas Aras Mileška, – „verslas ir švietimas turi veikti remdamiesi partnerystės principu, specialistų rengimas vis labiau orientuojamas į tai, kas reikalinga verslui, ugdomos kompetencijos, reikalingos rinkoje“.

Klaipėdos valstybinės kolegijos studentai – tarptautinės verslo praktinio mokymo firmų mugės organizatoriai

Tarptautinė verslo praktinio mokymo firmų mugė – tai vienas pirmųjų tokio tipo renginių uostamiestyje. Kaip teigė, šio renginio globėjas Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas, tokių renginių Klaipėdos mieste reikia organizuoti kur kas daugiau ir dažniau. Mero teigimu, Klaipėdą, remiantis įvairiais parametrais, galima vadinti antruoju Lietuvos miestu pagal ekonominį gyvenimą. „Yra daug potencialo ir galimybių, tik reikia sugebėti jomis pasinaudoti – teigė V. Grubliauskas, o tokie verslumo iniciatyvas skatinantys renginiai yra tarsi pakilimo takas, kūrybiškam skrydžiui. Tokiam skrydžiui ryžosi Klaipėdos valstybinės kolegijos Verslo praktinio mokymo firmos vadovė Adelė Stonienė, dėstytoja Vida Žvinienė bei trys Kultūrinės veiklos vadybos studijų programą studijuojantys studentai: Laurynas Šimkus, Žygimantas Turčinskas ir Karolis Guščikas. Studentų teigimu, suvaldyti tokį didelį renginį buvo iššūkis, tačiau noras organizuoti tarptautinį renginį nustelbė visus nuogąstavimus ir privertė imtis kūrybinės iniciatyvos. Klaipėdos valstybinės kolegijos bendruomenė didžiuojasi turėjusi galimybę kartu su LR Švietimo ir mokslo ministerija bei Simulith centru pristatyti verslo praktinio mokymo firmų veiklą uostamiesčio gyventojams. Klaipėdos valstybinės kolegijos direktorė Gražina Markvaldienė teigė, jog Kolegijoje veikia 4 verslo praktinio mokymo firmos, 3 iš jų įvertintos tarptautiniu mastu ir akredituotos EUROPEN sertifikatais. Kolegijos studentai puikiai parengę EUROPEN ataskaitas po Simulith centro vertinimo gauna EUROPEN sertifikatus, kurie pripažįstami 42 pasaulio šalyse. Šiuo metu Lietuvoje išduotas 191 EUROPEN kokybės pažymėjimas, net 98 EUROPEN sertifikatai priklauso Klaipėdos valstybinės kolegijos Socialinių mokslų fakulteto studentams.

Kaip teigia viena 19 – osios tarptautinės verslo praktinio mokymo firmų mugės organizatorių Adelė Stonienė – darbas Verslo praktinio mokymo firmoje suteikia galimybę ne tik studentams pažinti save, įsivertinti savo žinias ir gebėjimus. Nuolatinis tobulėjimas ir pagalba jaunam žmogui atrasti savyje iniciatyvaus, kūrybiško ir verslaus žmogaus savybes suteikia prasmę kiekvieno pedagogo darbui. Todėl verta paklaidžioti simuliacinio verslo labirintais, kad realioje darbo rinkoje būtų drąsiau priimti naujus verslo iššūkius.

Reklama

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder