2018 m. lapkričio 20 d. 21:33 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Švietimas

Švietimas

Iš mokslų Švedijoje grįžusį studentą nustebino lietuvių pilkumas

2003-01-14, 12:00

Giedrė PETKEVIČIŪTĖ

Nutaręs, kad kito tokio šanso gali neturėti, Klaipėdos universiteto studentas Aleksandras Tetervovas išvyko studijuoti į Švediją. Keturis mėnesius svetur praleidęs vaikinas nenusivylė: "Puikiai praleidau laiką, gyvenau be jokių rūpesčių. Jaučiuosi pailsėjęs", - įspūdžiais dalijosi jis.

Prisimindamas konkursą, kurį reikėjo įveikti, pagal Erasmus/Socrates programą mokytis vykęs studentas teigia, kad nieko ypatingo padaryti nereikėjo. Konkurse didelis dėmesys buvo skiriamas anglų kalbos žinioms.
"Maniau, kad bus daugiau popierizmo. Bet pakako trijų dienų viskam sutvarkyti. Konkursas nebuvo ypač didelis, raginau važiuoti ir savo kursiokus. Galimybių išvykti buvo nemažai, bet, keista, jos neišnaudojamos. O juk tai yra labai gera praktika", - pasakojo 22 metų Klaipėdos universiteto Socialinių mokslų fakulteto ketvirtakursis.

Studento nuomonė - ypač gerbiama

Aleksandras mokėsi Falune, nedideliame Švedijos miestelyje. Gražus ir ramus miestelis, pasak jo, galbūt trigubai mažesnis už Klaipėdą.
Dalarnos universitete klaipėdietis gilino savo specialybės - politologijos - žinias, kartu mokydamasis ekonomikos, istorijos ir kt. Sako, mokytis nebuvo sunku.
Skirtumų tarp Klaipėdos ir Dalarnos universitetų, anot Aleksandro, nemažai. Pirmiausia jam iš pradžių buvo neįprasta, kad paskaitos dėstomos anglų kalba. "Todėl pirmosiomis savaitėmis buvo kiek nelengva, kol persilaužiau. Galbūt mano anglų kalbos žinios ir nebuvo puikios, bet tikrai ne aš vienas susidūriau su šia problema."
Paskaitų daug nebuvo: pasak studento, akcentuojamas savarankiškas darbas. Paprastai per savaitę būdavo tik viena paskaita (trijų valandų trukmės) ir seminaras. Penkias savaites buvo mokomasi tik vieno dalyko. Tačiau, Aleksandro teigimu, studentams teko nemažai perskaityti: per savaitę maždaug po 250 puslapių angliškos literatūros.
"Čia kursai - daug stambesni. Nereikia studijuoti šešių ar septynių dalykų: semestrui užtenka pasirinkti keturis dalykus po 5 kreditus. Tokiu būdu susirenki 20 kreditų: vadinasi, perėjai semestro programą."
Dalarnos universitete, pasak pašnekovo, ypač vertinama studento nuomonė. "Negaliu tvirtinti, kad pas mus taip nėra, bet ten studentų nuomonei skiriamas labai didelis dėmesys. Tavo nuomonė gerbiama. Ką tu besakytum, visi - tiek dėstytojai, tiek kursiokai - tavo nuomonę gerbia, nors ji galbūt ir nėra tobula. Todėl nebijai sakyti, ką galvoji, o jei neturi nuomonės - blogai."

Jaukus bendrabutis

Aleksandras gyveno iš stipendijos - kas mėnesį gaudavo po 450 eurų. "Žinoma, kiekvienas studentas atsiveža savų pinigų. Tada gali ir pakeliauti: nuvykti į Stokholmą, į Suomiją. Aš Suomijoj pabuvoti nespėjau, bet Stokholmą aplankiau."
Tuo tarpu švedų stipendija siekia apie 750 eurų per mėnesį, anot Aleksandro, jiems suteikiamos geros socialinės garantijos. Dėl to studentams terūpi studijos ir maisto ruošimas - daugiau dėl nieko galvos sukti nereikia.
Erasmus/Socrates programoje dalyvauja ne tik Klaipėdos universitetas, tad Dalarnos aukštojoje mokykloje mokėsi jaunimas iš įvairiausių valstybių. Šeši lietuviai - tiek studentų vyko iš Klaipėdos - studijavo kartu su jaunimu iš Vokietijos, Prancūzijos, Rusijos, Baltarusijos, Lenkijos, Čekijos, Italijos, Ispanijos, Afrikos valstybių ir kt.
Studentai apgyvendinami bendrabutyje. Pasak Aleksandro, galbūt kitų Europos šalių bendrabučiai yra modernesni, bet ir šis buvo pakankamai geras.
Kiekvienas turi atskirą kambarį - viename kambaryje gali gyventi tik vienas žmogus. Kambaryje yra dušas, tualetas. Maždaug 10-15 žmonių turi bendrą virtuvę. Virtuvės aprūpintos gera įranga: yra šaldytuvai, mikrobangų krosnelės ir kt. "Čia investuoja patys studentai. Taip pat jie sudaro tvarkaraščius, kas tvarko virtuvę. Beje, mano maisto spintelė visada buvo atrakinta, niekada nerakindavome ir virtuvės durų, tačiau niekas nedingdavo. Galėjai be baimės viską palikti."
Beje, apie maistą - Aleksandras prisimena, kad čia studentai maitinasi iš tiesų labai gerai. "Turbūt namie nevalgiau taip gerai, kaip ten", - šypsosi jis. Vaikinas pridūrė, kad pasiilgę cepelinų bandė juos pagaminti: sako, "šis tas" išėjo.

Klubai nesužavėjo

Paklaustas nuomonės apie švedus, pašnekovas teigė, kad vaikinai yra gana drovūs. O apskritai švedai - gražūs žmonės. "Ta prasme gražūs, kad labai prižiūri save. Čia kiekvienas turi savo stilių, nėra pilkos masės. Kai grįžau namo, į Lietuvą, mane ištiko kultūrinis šokas. Užėjome su drauge kavos atsigerti ir nustebome: visi vaikinai plikai skustomis galvomis, odines striukes apsivilkę. Visi vienodi. Švedijoje vaikino skusta galva visai nepamatysi, nebent užsienietį."
Kokios Falune pramogos? "Šitame miestelyje nėra daug klubų: gal du ar trys. Vienas klubas skirtas specialiai studentams - įleidžia tik pateikus studento pažymėjimą. Beje, pažymėjimas pakankamai brangus: pusmečiui kainuoja apie 100 Lt. Su šiuo pažymėjimu įeidavai į klubą nemokamai. Studentiškame klube kainos yra perpus mažesnės negu kitur. Dažniausiai linksmindavomės būtent čia. Porą kartų lankiausi ir kituose klubuose, bet nebuvau sužavėtas - nepatiko nei kainos, nei interjeras. Pas mus, Klaipėdoje, norėdamas vakare nueiti kur nors atsigerti alaus ar kavos, turi didesnį pasirinkimą.
Visame Falune yra tik viena parduotuvė, kurioje parduodamas alkoholis. Darbo dienomis ji veikia nuo 10 iki 18 val., šeštadienį, berods, iki 15 val., o sekmadienį - visai nedirba. Daugiau niekur kitus alkoholio nenusipirksi. Žinoma, klubuose jo yra, bet ten kainos gal penkis kartus didesnės.
Apskritai švedų gyvenimo būdas yra toks: nuo pirmadienio iki penktadienio jie įnirtingai dirba. Penktadienį - labai daug geria. Šeštadienį gerai išsimiega, o vakare - vėl linksminasi. Sekmadienį ilgai miega, o pirmadienį vėl eina į paskaitas. Žmonės mėgsta išgerti, bet man neteko matyti, kad būdami neblaivūs jie gatvėse triukšmautų."

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Švietimas

Vakar nemaža dalis klaipėdiečių savo kailiu pajuto mokytojų streiko pasekmes, mat prie...

Streikas atvėrė mokytojų žaizdas nuotrauka, foto

"Tai patyčios", - tikino protestuojantys uostamiesčio pedagogai, kalbėdami apie premjero žodžius, esą...

Įskaudinti mokytojai svarsto kreiptis į teismą nuotrauka, foto

Švietimo darbuotojai tęsia prieš savaitę pradėtą neterminuotą streiką. Kaip skelbia Lietuvos...

Prie pedagogų streiko jungiasi dar 25 ugdymo įstaigos nuotrauka, foto

Vaiko teisių apsaugos specialistai, pradėję nagrinėti gautą pranešimą dėl galimo...

Atvyko vaiko teisių specialistai: kaip elgtis? nuotrauka, foto

Prieš išvyką į Vengriją - pergalės Lietuvoje nuotrauka, foto

Sportas, Būrys Klaipėdos karatistų artėjantį savaitgalį vyks į Vengriją, kur jų laukia vienos...

Iš Vilniaus - su čempionų laurais nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Viesulo" sporto centro dziudo atstovai Vilniuje vykusiame Lietuvos dziudo moksleivių čempionate...

Klausia nuomonės dėl bokšto nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos miesto savivaldybė kviečia išsakyti nuomonę apie Klaipėdos pilies didžiojo bokšto atkūrimo...

Klaipėdiečių pralaimėjimą praskaidrino socialinė akcija nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos studentų komandos - Klaipėdos universitetas (KU) ir LCC tarptautinis universitetas (LCC)...

Sportas, Paskelbta prieš 32 min.

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...