2019 m. gegužės 19 d. 19:25 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Švietimas

Švietimas

Cinikės požiūris, arba Kas suvalgė lašišą?

(17)

2015-10-29, 08:01

"Vakarų ekspreso" inf.

Cinikės požiūris, arba Kas suvalgė lašišą? nuotrauka, foto

LAUKIA. Tėvai tikisi sulaukti atsakymo, kas už mokesčių mokėtojų ir paslaugos gavėjų pinigus suvalgo vaikams skirtą lašišą.

© SCANPIX nuotr.

Sociologai teigia, kad žmogus yra sociali būtybė, kuri visuomenėje atlieka daug įvairių vaidmenų. Aš, kaip ir kiekvienas socialus visuomenės narys, vienu metu atlieku dukros, mamos, žmonos, darbuotojo, keleivio, praeivio, pirkėjo, mokslininko, kolegos, kliento ir daugybę kitų nesuskaičiuojamą (na, gerai, suskaičiuojamą) daugybę vaidmenų.

Kol dar mano asmenybė nesusidaugino (čia kaip susidvejinti, tik iš daugelio kartų), grįžtu prie esmės. O esmė tokia. Vesdama vaiką į darželį, aš tampu šio mažojo paslaugos vartotojo tiesiogine atstove. Vadinasi, esu paslaugos gavėja. Pagal Lietuvos Respublikos teisės norminius aktus, darželius reikia vadinti ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigomis. Vadinasi, esu ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo paslaugos gavėja.

Pagal Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymą ir kitus teisės norminius aktus, ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo paslaugos organizavimas ir teikimas yra savivaldybės atsakomybė (kaip savarankiška funkcija). Suprantame, kad Klaipėdos miesto savivaldybė turi laisvę veikti savo nuožiūra ir savo galva, organizuodama ir administruodama šios paslaugos teikimą.

Vėlgi, pagal tuos pačius teisės norminius aktus, savivaldybėje valdžia priklauso tarybai ir merui, o valdžią įgyvendina administracijos direktorius.

Dalyvaudama darželių problemų svarstymuose, bendraudama susitikimuose su valdžios atstovais ir kitais įvairius vaidmenis atliekančiais žmonėmis, vis dažniau išgirstu Jums, mieli tėveliai ir mamytės, perduodamą žinią. O ši žinia tokia: ar Jūs žinote, kad mokėdami atlyginimą už vaiko išlaikymą ugdymo įstaigoje, Jūs padengiate (lituanistai tikrai nesutiks su šiuo žodžiu) TIK 16 proc. visų vaiko išlaikymui reikalingų lėšų?

Atsiverčiu tuos pačius teisės norminius aktus, kurių viename, t.y. Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 8 straipsnio 4 punkte rašoma, kad "viešosios paslaugos gyventojams teikiamos teisės aktų nustatyta tvarka atlygintinai ir neatlygintinai". Taigi, ikimokyklinis ir priešmokyklinis ugdymas, būdamas vieša paslauga, galėtų būti teikiamas atlygintinai, bet galėtų būti teikiamas ir neatlygintinai.

Todėl man, kaip šios viešos paslaugos gavėjai, kyla nemažai klausimų: kodėl ši paslauga negalėtų būti teikiama neatlygintinai? Kodėl aš, kaip paslaugos gavėja, turiu padengti būtent 16 proc. paslaugos teikimo kaštų (o ne, pvz., 10 ar 20 proc.; be abejo, geriausiai būtų tik kokie 5 proc., kaip arbatpinigių norma eilinėje kavinėje)? Kaip tvarkomi tie likę 84 proc.? Ar jie panaudojami tikrai efektyviai, racionaliai, veiksmingai ir skaidriai?

Šis, paskutinis, klausimas šiandienos įvykių fone man atrodo esantis svarbiausias. Kaip vyksta pinigų paskirstymas, perskirstymas ir, svarbiausia, panaudojimas? Jei šiandien dažnas iš mūsų galėtume smulkiai papasakoti, kas sudaro galutinę pieno kainą vartotojui (pradedant nuo pačios karvutės ir baigiant didžiuoju prekybos centru), tai retas iš mūsų žinome, kaip keliauja tie 84+16. Mes turime teisę žinoti. Mes turime teisę klausti. Mes turime teisę sulaukti atsakymo, kas už mūsų, mokesčių mokėtojų ir paslaugos gavėjų, pinigus suvalgo vaikams skirtą lašišą...

Gabrielė BURBULYTĖ- TSISKARISHVILI, Vakarų Lietuvos tėvų forumo narė

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2015-10-31   14:01

IP: 86.100.68.59

O aš labai patenkinta, kad yra tokia įstaiga kaip vaikų darželis. Kurioje Europos šalyje jūsų vaikas už 60 eurų mokestį gaus šilto normalaus maisto, bus išvestas į lauką, pamiegojęs ir dar užimtas veikla?Kiek teko kur būti- niekur tokio lygio vaikų įstaigų nera. Ten vaikas bus tik jūsų pačių rūpestis .Sekmes ugdymo įstaigoms Lietuvoje!

Ona plona

2015-10-30   15:39

IP: 88.119.136.153

Ne nu brangieji, to dar betrūko, kad atiduodami trečdalį atlyginimo mokesčiams dar turėtume mokėti 100proc. savo vaikų išlaikymo darželiuose.
Tam ir yra mokesčiai renkami, kad vaikai galėtų gauti ugdymą darželiuose ir mokyklose, kad gautume sveikatos priežiūrą ir tvarkingus asfaltuotus kelius.
Dėl skaidrumo - pilnai pritariu autorei - reikėtų plačiau pasidomėti, kaip yra paskirstomi pinigai. Nes meniu darželiuose tai yra tragiškas: batonas, makaronai (ant kurių nei dešrelių nei daržovių nerasta) ir kotletai su turbūt 20proc. mėsos.

to va va

2015-10-30   15:38

IP: 78.61.137.249

Oficiali minimali alga Lietuvoje - 325 EUR/per menesi. 61 eur yra 19 proc. atlyginimo. Minimalia alga arba maziau Lietuvoje gauna apie 400 tukst. zmoniu. Stai todel zmones ir eina i darzelius ir jie taip pat nori gauti kokybisku paslaugu!
Toliau, o kas turi padengti sveikatos, streso ir kt. islaidas susirgo del darzelio aukletoju kaltes. Kai prisimenu sugebejo susargdinti sunu birzelio pradzioje. Veliau visa vasara praejo ligonineje arba salia. Nes tai buvo plauciu uzdegimas. Aukletoja su auklyte kt. rugseji nusukinejo veida i kt. puse, nes mes perejome i vyr. grupe. Tai kas turi susimoketi nuostolius? Savivaldybe ar darzelis ar aukletojos?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Švietimas

Klaipėdos universitete (KU) jau šeštus metus iš eilės vyko „Tarptautinė savaitė“....

Tarptautinė savaitė į KU sukvietė užsienio partnerius nuotrauka, foto

Pirmus metus internetu vykdomas priėmimas į Klaipėdos miesto mokyklas, nepraėjo be nesklandumų....

Priėmimas į mokyklas: sistema nepaisė prioritetų? nuotrauka, foto

Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakultete vakar atidaryta moksleivių kūrybinių darbų konkurso "5...

Moksleiviai išliejo penkias pajūrio spalvas nuotrauka, foto

Lietuvoje kuriamas mokyklų tinklas, kuris užtikrins iš emigracijos grįžusių ir iš užsienio...

Klaipėdoje emigrantų vaikus priims trys mokyklos nuotrauka, foto

Šilutės laiškininkai važinėja elektriniais dviračiais nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Šiaulių dviračių gamintoja „Baltik vairas“ pagal užsakymą Lietuvos paštui pagamino 210 elektrinių...

Probleminis vaiko elgesys kyla dėl konkrečios priežasties nuotrauka, foto

Psichologija, Visi esame susidūrę su netinkamu vaikų elgesiu, stengiamės pamokyti vaiką ar pabarti,...

"Vilties bėgime" svarbiausi ne kilometrai nuotrauka, foto

Klaipėda, Vieno pagrindinių "Vilties bėgimo" iniciatorių ir Klaipėdos Šventojo Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios vienuolio...

„Neptūnas“ – „Betsafe–LKL“ pusfinalyje nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas“ namuose 77:71 (21:14, 16:22, 22:18, 18:17) pranoko Prienų „Skycop“ ekipą ir ketvirtfinalio...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Psichologija, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...