2020 m. rugpjūčio 14 d. 07:50 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Švietimas

Švietimas

Aukštojo mokslo reforma išjudino ir protestuotojus, ir palaikančiuosius

Aukštojo mokslo reforma išjudino ir protestuotojus, ir palaikančiuosius nuotrauka, foto

Reklama

Prasidedant Seimo pavasario sesijai, kurios metu turėtų būti įstatymu įtvirtinti esminiai aukštojo mokslo reformos principai, į viešumą išėjo įsibėgėjančios pertvarkos šalininkai ir priešininkai.

Antradienį, likus kelioms valandoms iki piliečių grupės "Už kokybišką ir prieinamą aukštąjį mokslą Lietuvoje" kartu su aukštųjų mokyklų profesinėmis sąjungomis organizuojamo mitingo, vieningai prabilo palaikantieji šią reformą. Tai yra Vilniaus (VU), Vytauto Didžiojo (VDU), Kauno medicinos universitetų (KMU), abiejų moksleiviams atstovaujančių organizacijų, mokslininkų, Lietuvos studentų sąjungos atstovai.

Reformos šalininkai džiaugėsi valdančiųjų politine valia ne vien kalbėti apie pertvarką, bet ir ją vykdyti. Visi jie teigė tikintys, kad konkurencija paskatins aukštąsias mokyklas pasitempti ir studijų kokybė kils. Į pertvarką daug vilčių deda ir mokslininkai.

"Kol kas esame pagal mokslo ir tyrimų kokybę 106 vietoje, tarp Libano ir Etiopijos. Latviai yra 78 vietoje. Mūsų padėtis daugiau nei liūdna", - teigė į užsienį išvykusius jaunuosius mokslininkus vienijančios organizacijos "Futura science" valdybos narys Daumantas Matulis.

Vidurdienį prie Seimo susibūrė gausus būrys nepatenkintų pertvarka, daugiausia jaunimas. Švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius teigė turintis informacijos, kad dėl mitingo studentai buvo paleidžiami iš paskaitų, raginami į jį ateiti.

Protestuotojai laikė plakatus: "Kam pavojinga išsilavinusi ir ori tauta?", "Nežlugdykite Lietuvos mokslo ir kultūros", "Kokybę už sumažintas algas?".

Į protestuotojų būrį buvo įsimaišę ir radikalaus Vieningojo lietuvių nacionaldarbininkų sąjūdžio nariai. Organizatoriai dar prieš prasidedant mitingui paprašė šio sąjūdžio vadovo Mindaugo Murzos nuleisti vėliavą ir pažymėjo, kad su jo propaguojamomis idėjomis šita protesto akcija neturi nieko bendro.

Protestuoti atėjęs visuomenės veikėjas Stanislovas Tomas susirinkusiesiems dalino brošiūras "Protestuotojo ABC". "Ateidamas į mitingą turėk asmens dokumentą, pilnai pakrautą mobilųjį telefoną ir pakankamai pinigų sąskaitoje", - tokio pobūdžio patarimai yra pateikiami lankstinuke.

Netikėtumams buvo pasiruošusios specialiosios pajėgos. Miesto centre buvo gausu policijos pareigūnų, netoliese budėjo ugniagesių komanda. Policininkai griežtai tikrino ateinančius į mitingą. Policijos pareigūnas protesto akcijos pradžioje paaiškino protestuotojams jų teises ir pareigas ir paprašė elgtis civilizuotai.

Mitingas prasidėjo studentų himnu. Po to sekė organizatorių ir protesto akciją palaikančiųjų kalbos. Itin daug mitinguotojų ovacijų sulaukė aštri Nepriklausomybės Akto signataro Bronislovo Genzelio kalba. Signataras teigė, kad dabartinė Švietimo ir mokslo ministerijos vadovybė turi būti traukiama atsakomybėn už aukštojo mokslo sunaikinimą.

Į mitingą atėjo nemažai Seimo, Vyriausybės narių - tarp jų susisiekimo ministras Eligijus Masiulis, teisingumo ministras Remigijus Šimašius, socialdemokratai Justinas Karosas, Birutė Vėsaitė.

Protesto akcijai įsibėgėjus pas protestuotojus atėjo ir Seimo Pirmininkas Arūnas Valinskas, Premjeras Andrius Kubilius bei švietimo ir mokslo ministras G. Steponavičius. Juos minia pasitiko garsiu švilpimu ir šaukė "Gėda".

Į susirinkusiuosius kreipęsis Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius teigė žinąs, kad yra kritiškai mąstančių, bet ragino visus elgtis protingai. "Diskusijos, pasitarimai turi vykti Vyriausybės, Seimo posėdžių salėse, o ne mitinguose", - sakė Premjeras, palydėtas galingu švilpimu.

Reklama

Seimo Pirmininkas A. Valinskas patvirtino 15 val. priimsiąs mitingo organizatorių ir pradėsiąs dialogą. "Pasistengsim, kad sprendimai būtų priimti patenkinantys abi puses, ir jie nebūtų priimti skubotai. Dirbkime kartu, o neįžeidinėkime ir neužgauliokime vieni kitų", - sakė A. Valinskas.

Švietimo ir mokslo ministras bandė paprastai paaiškinti reformos būtinybę.

"Ar jus šiandien tenkina studijų kokybė? Ji su reforma keisis. Ar jus tenkina seni profesoriai dvidešimt metų iš tų pačių konspektų skaitantys paskaitas. Siūlau ieškoti geresnių sprendimų. Matau ant plakato parašyta "VPU - prieš studijų krepšelius". Jauni žmonės, ar jūs bijote pokyčių?" - klausė G. Steponavičius.

Protesto organizatoriai reikalauja ministrą atsistatydinti. G. Steponavičius teigė atsistatydinsiąs tuo atveju, jei reforma nepavyks.

ELTA primena, kad Mokslo ir studijų įstatymo projekte yra numatytas studijų krepšelio principu pagrįstas finansavimo modelis, tam tikros naujovės susijusios su aukštųjų mokyklų valdymu, galimybėmis disponuoti turtu. Tam, kad jau nuo rugsėjo įsigaliotų naujovės, dar turi pritarti Seimas.

Eltos inf.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Švietimas

Klaipėdos licėjus išlydėjo gausiausią – šeštąją abiturientų laidą, kurios pasiekimų kraityje –...

Įteikti brandos atestatai: Klaipėdos licėjaus abiturientai labiausiai dėkoja mokytojams nuotrauka, foto

Pageidaujančiųjų studijuoti skaičiai rodo gerą tendenciją, sako švietimo, mokslo ir sporto ministras...

Pageidaujančiųjų studijuoti skaičiai rodo gerą tendenciją nuotrauka, foto

Tradiciškai, sulaukus brandos egzaminų sesijos įvertinimų, Šilutėje organizuojami 100 balų iš valstybinių...

Apdovanoti šimtukininkai iš Pamario nuotrauka, foto

Karantinas nesutrukdė remonto darbų Klaipėdos švietimo įstaigose – didelė dalis jų naujus...

Uostamiesčio švietimo įstaigos ruošiamos naujiems mokslo metams nuotrauka, foto

Žolinių savaitgalį laukia karšti ir ramūs orai nuotrauka, foto

Lietuva, Šiandien Lietuva atsidurs vakarinėje anticiklono dalyje, tad po truputi vėl ims plūsti...

„Mėlynoji juosta“ sugrįžta kalbėti apie švarią ir tvarią aplinką nuotrauka, foto

Renginiai, Trečią kartą Smiltynėje rengiamas meno festivalis „Mėlynoji juosta“ atsigręžia į gamtą ir...

Penktadienio horoskopas 12-kai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, Dangaus kūnai:

Rugpjūčio 14-oji Lietuvoje ir pasaulyje nuotrauka, foto

Įvairybės, Dangaus kūnai: saulė teka 5.53 val., leidžiasi 20.52 val. Dienos ilgumas 14.59...

Lietuva, Paskelbta prieš 21 min.

Įvairybės, Paskelbta prieš 52 min.

Įvairybės, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...