2018 m. rugsėjo 20 d. 04:40 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sveikata

Sveikata

Psichoterapija sergantiems vėžiu: būtina, bet ne visiems prieinama

2012-08-31, 13:59

Genovaitė PRIVEDIENĖ, Jonas KORSAKAS, "Vakarų Lietuvos medicina"

Psichoterapija sergantiems vėžiu: būtina, bet ne visiems prieinama nuotrauka, foto

© Fotolia nuotr.

Neseniai paskelbti tyrimo duomenys rodo, kad specializuotas psichologinis gydymas ne tik pagerina vėžiu sergančių ligonių gyvenimo kokybę, bet ir gali pailginti jų išgyvenamumą. Deja, Lietuvoje psichoonkologų pagalba medicinos įstaigose prieinama tik retam pacientui. Psichoonkologijos (Lietuvoje dažniau sakoma onkopsichologija) terminu apibūdinama visapusiška psichosocialinė pagalba, kurią suteikia onkologiniams pacientams ir jų artimiesiems profesionalūs specialistai: psichologai, socialiniai darbuotojai, psichiatrai, savanoriai – visi tie, kurie rūpinasi sergančiųjų gyvenimo kokybe.

Gyveno ilgiau

Tyrime dalyvavę smulkių ląstelių plaučių vėžiu sergantys ligoniai buvo suskirstyti į dvi grupes. Visi pacientai buvo jau gavę vienokios ar kitokios rūšies chemoterapiją ir buvo gydyti kitokiais gydymo metodais. Vienai grupei skirtas standartinis gydymas chemoterapija ir simptomus mažinantis gydymas, kitai grupei – specializuotas paliatyvusis gydymas ir intensyvi psichoterapinė priežiūra bei konsultacijos. Paliatyviosios grupės pacientai buvo mokomi patys reguliuoti skausmo gydymą, su jais buvo diskutuojama apie reanimacijos paskutiniosiomis gyvenimo dienomis galimybes, dirbtines gyvenimą pailginančias priemones – intubaciją, dirbtinę plaučių ventiliaciją ir kt. Su ligoniais buvo daug kalbama apie gyvenimo kokybės klausimus. Tyrime buvo vertinama visų pacientų gyvenimo kokybė ir išgyvenamumas sergant vėžiu.

Tyrimo rezultatai buvo labai įdomūs: paliatyvųjį gydymą gavę pacientai išgyveno ilgiau (11,65 mėnesio) nei kiti (8,9 mėnesio.), taip pat jiems kur kas rečiau pasitaikė depresija, beveik visi gyvenimo kokybės rodikliai šioje grupėje buvo geresni.

Tyrimo autoriai teigia, kad esant pažengusioms ligos stadijoms intensyvi psichoonkologo priežiūra ir psichoterapinės priemonės gali būti ne tik optimalus psichologinis, bet ir medicininis sprendimas.

Psichoterapijos nauda įrodyta ne vienu tyrimu

„Psichologinės pagalbos vėžiu sergantiems pacientams poveikio tyrimai atliekami nuolat, maždaug nuo 60-ųjų praeito amžiaus metų, kai atsirado pirmieji teiginiai, kad „sergant kūnui, serga ir žmogaus siela“, kad susirgus nukenčia ne tik žmogaus kūnas, bet ir jo visas gyvenimas – ir psichologine, ir socialine, ir dvasine prasme. Tad būtina gydyti ne tik ligą, bet ir žmogų“, – „Vakarų Lietuvos mediciną“ informavo Santariškių klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro, Onkopsichologijos ir komunikacijos centro klinikinė psichologė Marija Turlinskienė.

Jos pateiktais duomenimis, David Spiegel dar 1981 metais išspausdino duomenis apie emocinės paramos grupių terapinį poveikį progresuojančiu krūties vėžiu sergančioms ir chemoterapija besigydančioms moterims. Pacientės, kurios kartą per savaitę lankė emocinės paramos grupes, pasižymėjo aukštesne gyvenimo kokybe bei išgyveno daug ilgiau nei nelankiusios tokios grupės moterys, o kai kurios gyveno dar ilgai ir grupės susitikimams pasibaigus. Tai įrodo psichologinės pagalbos ilgalaikį veiksmingumą.

„Emocinės paramos grupių susitikimai dažniausiai vyksta kartą per savaitę, jas veda psichologas, jų metu yra galimybė kalbėtis apie savo jausmus, kuriuos sukelia liga ir gydymas, pajausti bendrumo jausmą su kitais tokią pat situaciją išgyvenančiais žmonėmis, dalintis patarimais, mokytis vieniems iš kitų įvairiausių įveikos būdų, ir svarbiausia – nesijausti izoliuotiems ir vienišiems dėl ligos“, – paaiškino psichologė.

Panašius duomenis yra paskelbę ir kiti žinomi pasauliniai psichoonkologai. Gydytojas Carlas Simontonas sukūrė netgi įvairias technikas, su kurių pagalba sergantieji vėžiu gali patys sau padėti ligos akivaizdoje: sveiko mąstymo, atsipalaidavimo (relaksacijos, vizualizacijos) pratimų, vilties palaikymo ir stiprinimo metodikų. Jo tyrimo rezultatai taip pat rodo, kad psichologinę pagalbą gaunantys pacientai patiria mažiau šalutinių gydymo poveikių, mažiau laiko praleidžia ligoninėse, rečiau suserga depresija ir gyvena ilgiau bei laimingiau.

„Visa tai parodo neabejotiną psichologinės pagalbos naudą sergant onkologine liga, tad svarbu neužsisklęsti savyje, nebijoti kreiptis pagalbos, kad galėtumėte pasinaudoti visomis pagalbos sau gydymosi metu galimybėmis“, – pataria M. Turlinskienė.

Svarbu nenutraukti medicininės priežiūros

Žinia, labai daug onkologine liga sergančiųjų pasveiksta ir sugrįžta į visavertį gyvenimą. Tačiau kai liga progresuoja ir iš tikrųjų nebeįmanoma jos sustabdyti, iškyla klausimas, kaip gydymu nepakenkti sergančiajam ir nesutrumpinti jo gyvenimo, kaip pakeisti agresyvųjį gydymą į paliatyvųjį, mažinantį simptomus ir gerinantį gyvenimo kokybę.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Uostamiesčio ugdymo įstaigose nuo kitų metų nebeliks bendrosios praktikos slaugytojų - juos...

Vietoj slaugytojų - visuomenės sveikatos specialistai nuotrauka, foto

Vienišas žmogus, susirgęs vėžiu, pasidavė darbdavio spaudimui ir išėjo iš darbo savo...

Vėžininko likimas - numirti skurde nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto ir Kretingos rajono savivaldybės ketina dalyvauti bendrame projekte, pagal kurį...

Ketina renovuoti sveikatos kabinetus nuotrauka, foto

Sinoptikai perspėja, kad liepos 28-30 d. Lietuvoje numatoma kaitra. Aukščiausia temperatūra dienomis...

Atsargiai: karštis atakuoja sveikatą! nuotrauka, foto

Policijos pareigūnams - mero sveikinimai nuotrauka, foto

Klaipėda, Geriausios Lietuvos policijos pareigūnų komandos konkurse antrą vietą užėmusius Klaipėdos pareigūnus trečiadienį...

Tikintiesiems: atmintinė ko nesinešti į susitikimą su popiežiumi nuotrauka, foto

Lietuva,

Savaitgalį Klaipėdoje - tautinės olimpiados 80-mečio minėjimas nuotrauka, foto

Sportas, Jau ateinantį savaitgalį Klaipėdoje ketinama iškilmingai paminėti pirmąją Lietuvos tautinę olimpiadą, vykusią...

Ieškomas niekšas, sumušęs moterį su vaiku vežimėlyje nuotrauka, foto

Kriminalai, Po šeštadienį Klaipėdoje Dragūnų rajone įvykdyto šiurpaus nusikaltimo, kai buvo užpulta vežimėlį...

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...