2020 m. liepos 13 d. 05:14 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sveikata

Sveikata

Parkinsono liga sukausto kūną, bet ne sielą

(4)

Reklama

Nuo šios ligos Lietuvoje gydosi apie 13 tūkstančių žmonių. Neretai Parkinsono liga susirgusieji tai slepia, nes kai kas ją painioja su Alzheimeriu. Pirmoji liga nesusilpnina protinių galių, tačiau padaryta dar ne viskas, kad ja sergantys žmonės jaustųsi oriai. Pasak specialistų, toks gyvenimas ir paslaugos, kokie yra kitose Europos šalyse, pas mus tebėra utopija.

Apie drebėjimą ir sukaustymą

Kada galime įtarti, jog susirgome lėtine progresuojančia neurologine Parkinsono liga, kurios metu nyksta tam tikros galvos smegenų srities, dalyvaujančios judesių valdyme, ląstelės, todėl pasidaro sunku judėti, - paklausėme gydytojo neurologo Antano Lukošaičio.

"Vos prasidėjusią ligą galime įtarti, jeigu sutriko mūsų uoslė. Tačiau tai jokiu būdu nereiškia, kad visi, kurie silpniau užuodžia, susirgs Parkinsono liga. Vėliau sulėtėja žmogaus judesiai, jis apsunksta, po truputį darosi sukaustytas, vangesnis, arba pradeda drebėti apatinis žandikaulis, arba galva, rankos. Parkinsonui būdinga "simetrija": pradeda drebėti viena kūno pusė, tik po to ir kita", - sakė gydytojas. Kartais ligonis patenka į tokią būseną, jog visiškai sustingsta. Nereikia išsigąsti, reikia palaukti, kol pradės veikti vaistai.

Pasak specialisto, yra nemažai ligų, kurių klinikiniai simptomai panašūs į Parkinsono. Viena tokių - dažnai pasitaikantis esencialinis tremoras, arba nevalingas kūno dalies drebėjimas. Tai vyksta dėl vieno kurio pažeisto organo, ir nėra susiję su Parkinsono liga, nesukelia šiai būdingų komplikacijų. Kartais šias ligas sunku atskirti. Tik kai pradedi ieškoti priežasčių, dėl ko taip yra, tyrimai parodo, kad drebėjimą sukelia auglys, apsinuodijimai, kitos ligos, o galbūt tai yra Parkinsono ligos simptomas.

"Buvo įvairių versijų ir hipotezių. Šiuo metu mokslininkai linkę manyti, jog Parkinsono ligos priežastis yra genetinis paveldimumas - geno pasikeitimas, deformacija arba mutacija. Tik reikia tam tikrų sąlygų, kurios išprovokuotų ligą: tai - galvos augliai, galvos traumos, apsinuodijimai toksinais arba vaistais, persirgtas encefalitas, meningitas. Šiuo metu ieškoma būdų, kaip atauginti senkančias, nykstančias smegenų ląsteles, ar implantuoti kitas", - sakė gydytojas.

Pokalbininkas sako, kad liga skiriama į keletą stadijų. Nulinė - žmogus visiškai sveikas, jokių ligos požymių nėra, tik sutrinka uoslė. Pirmajai stadijai prasideda drebulys vienoje kūno pusėje, antrajai atsiranda simptomai ir kitoje pusėje, laikysena tampa nestabili, ir kai žmogų pastumi, jis griūna, sutrinka orientacija. Vėlesnėse stadijose, jeigu gydymas nepadeda, gali prasidėti seilėtekis, kalbos sutrikimai, mąstymo sulėtėjimas, skurdesnė tampa veido mimika. Dėl šios ligos ir vaistų užkietėja viduriai, tad tenka išmokti laikytis tinkamos dietos. Esant ketvirtajai stadijai ligonis dar pats atsistoja, bet sunkiai gali paeiti, o nustačius paskutiniąją, penktąją, gali tik gulėti lovoje arba sėdi ratukuose.

NEPASIDUODA. Atėję ligoniai sako: "Aš draugauju su Parkinsonu. Reikia gerai pažinti save, savo ligą, susigyventi su ja ir nepasiduoti. Dauguma ligonių yra optimistai ir oriai laikosi", - sakė gydytojas neurologas Antanas Lukošaitis. Redakcijos archyvo nuotr.

Ši liga, kaip daugelis kitų, "jaunėja", žmonės suserga Parkinsono liga dar nesulaukę 40-ies metų. Paprastai daugiau žmonių ja suserga peržengę 55 metus. Kita vertus, prieš 20 metų liga dažniausiai ir nebūdavo nustatoma ir gydoma. Pagerėjo diagnostika, yra tikslūs kompiuteriniai galvos smegenų, magnetinio rezonanso tomografiniai, emisinės tomografijos tyrimai. Ligą galima anksčiau nustatyti, ir ligoniai nedelsia išsitirti.

Kaip pažaboti ligą?

Pasak A. Lukošaičio, guodžia tai, jog mes turime tikrai gerų specialistų ir vaistų. Problema ta, kad vaistai tai ligai nekompensuojami šimtu procentų. To jis niekaip negali suprasti.

Gydytojas sakė, jog nepatyrę jo kolegos gali padaryti klaidą, jeigu per greitai skiria dideles vaistų dozes. Tuomet ligoniui gali kilti haliucinacijos, hiperkinezės, nevalingi judesiai bei kitos komplikacijos. Tinkama vaistų dozė parenkama palaipsniui, stebint ligonį. Geriau skirti kelių grupių, skirtingą veikimo "mechanizmą" turinčius vaistus ir preparatus. Šiuo metu jų yra 4 grupės.

Ligonio artimiesiems taip pat būtina žinoti gydymo taisykles. Jeigu ligonio būklė pablogėja, jie galvoja, kad reikia sugirdyti dar daugiau vaistų, - priešingai, jeigu vaistai neveikia, jų išvis nereikia.

Reklama

"Kai medikamentinis gydymas jau nepadeda, vienas populiariausių šiuo metu gydymo metodų tampa gilus smegenų stimuliavimas po oda implantuojant elektrodus ir sujungiant juos su impulsų generatoriumi. Taip slopinami nenormalūs nervinės sistemos impulsai, dėl kurių ir sutrinka judėjimas. Tačiau šį metodą anaiptol ne visiems ligoniams galima taikyti, visgi tai yra intervencija į smegenis, po oda juda davikliai, turi pritaikyti elektros stimuliavimo dažnius, visą laiką sekti, reguliuoti. Gali atsirasti komplikacijų, pūliavimų - operacija yra operacija. Kai operacija pagydys žmogų, tai pasakysiu jai "taip". Šiuo metu ji padeda, bet ne visiškai. Tad kol kas mes, neurologai, didelio susižavėjimo nerodome. Juolab kad ir toliau tęsti medikamentinį gydymą", - sakė specialistas.

OPTIMIZMAS. "Liga leido suprasti, kad neužsisklendę savanaudiškumo ir savigailos kiaute, galime jaustis laimingesni", - sakė šokiui likimo draugus prikėlęs žiežmariškis Steponas Vaitkevičius.

Gydytojas pabrėžė, jog Parkinsono liga sergantys žmonės nebūtinai kenčia dėl depresijos, bet yra jautresni, labiau pažeidžiami, dirglūs. Nerimą ir įtampą įveikti labai padėtų pokalbiai su psichoterapeutu.

Būklę itin pagerina reabilitacija gydymo įstaigose: mankštos, masažai ir povandeninės procedūros, nes ligoniai ne visada prisiverčia tai padaryti namuose.

Pasak specialisto, šiuo metu neįmanoma pagydyti ligos, kuri kausto žmogų ir padaro nejudrų, bet ji savaime nėra mirtina. Jeigu anksčiau pradedi gydyti, ji labai lėtai progresuoja, ir rezultatai gana geri. Gydytojas turi ligonių, kuriuos gydo 25 metus, ir jie puikiai savimi pasirūpina, yra tokie savarankiški, jog nereikia pašalinių pagalbos. Jaunesni žmonės toliau dirba pagal profesiją, o vyresni kruta sode arba namuose, tampa draugijų nariais ir pasineria į visuomeninę veiklą.

Žymos: parkinsonas

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

virgina

2017-05-29   14:11

IP: 88.119.204.37

Aš sergu jau keli metai, tikriausiai. Vaistus, kapsules su levadopa, vartoju vienerius metus. Buvo stresas, kai pradėjau stingti, dar vienas stresas, kai išgirdau diagnozę... Bet kapsulės padėjo, vis dėlto esu lėtesnė, labai pavargstu. Dirbu beveik kūrybinį darbą, tai šiek tiek padeda, tiesiog labai stengiuosi nepasiduoti. Kol kas sekasi... Užjaučiu visus sergančius ir linkiu stiprybės

2017-05-22   19:32

IP: 78.62.173.29

Apie ligą parašyta tikrai labai ribotai. -Ar čia nenoras išgazdinti sergančius ? -Ar -per mažai apie ją žinoma.? Taip -pat neparašyta ,kad tokie ligoniai [ligai progresuojant] nuolat springsta , nes nesugeba nuryti maisto ir praktiškai miršta iš bado -arba užsprnigsta. -O kur dar atminties ''užtemimas'' , kada neatpažytami jį slaugantys artimieji. Visiškas nejudrumas ir keletas paskutinių gyvenimo metų tik lova. Baisu - ligonis lieka visiškai vienas su savo negalia. Negali kalbėti- jei kalba tai neįmanoma suprasti - nes neturi jėgų normaliai ištarti garsus.Norėtūsi, kad nebūtų slepiama šios baisios ligos eiga. Mūsų valstybė tokia vargšė- jok negalii tinkamai pasirūpinti tokiais ligoniais. TIKRIAUSIAI JAU IR NEGALĖS

2014-01-01   17:00

IP: 78.60.165.221

Pazistu sergancia, kuriai liga labiau pasireiskia kai susinervuoja, o nervuojasi ji del kiekvieno menkniekio - numesto gatveje popiergalio, jei as ne ten atsisedu, zmogzudystes kazkur, potvynio kitur ir panasiai. As manau, kad ramybe zmogus gali rasti tik savyje, nes betvarkes visur apstu, jos neisvengsi.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Uostamiesčio ugdymo įstaigose nuo kitų metų nebeliks bendrosios praktikos slaugytojų - juos...

Vietoj slaugytojų - visuomenės sveikatos specialistai nuotrauka, foto

Vienišas žmogus, susirgęs vėžiu, pasidavė darbdavio spaudimui ir išėjo iš darbo savo...

Vėžininko likimas - numirti skurde nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto ir Kretingos rajono savivaldybės ketina dalyvauti bendrame projekte, pagal kurį...

Ketina renovuoti sveikatos kabinetus nuotrauka, foto

Sinoptikai perspėja, kad liepos 28-30 d. Lietuvoje numatoma kaitra. Aukščiausia temperatūra dienomis...

Atsargiai: karštis atakuoja sveikatą! nuotrauka, foto

Kaip iš Lietuvos teritorijos "dingo" 830 tūkst. gyventojų (2) nuotrauka, foto

SE, Daugiau nei šimtas metų nuo Pirmojo pasaulinio karo pabaigos. Ką pakeitė šis...

J. Gižo sodyboje – unikali ekspozicija nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Liepos–spalio mėn. muziejuje J. Gižo etnografinėje sodyboje (Žvejų g. 13, Dreverna,...

Atsisveikinimas su sveiku protu. Liumpeninteligentų valanda nuotrauka, foto

Nuomonės, Didžioji dauguma dabartinių inteligentų yra patys tikriausi prisitaikėliai ir chrestomatiniai kolaborantai. Tačiau...

60 metų santuokoje nugyvenę žemaičiai ištvėrė siaubingą tragediją nuotrauka, foto

Žmonės, Vatušiškis Alfonsas Stonys geltonkasę gražuolę Ireną Magdaleną Sungailaitę pirmąsyk pamatė 1959...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 9 val.

Nuomonės, Paskelbta prieš 9 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...