2019 m. balandžio 22 d. 12:20 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sveikata

Sveikata

Namas, namai ir laisvė

(8)

2009-10-27, 12:00

Dr. Audrius ŠIMAITIS

Namas, namai ir laisvė nuotrauka, foto

Naujame name, į kurį persikėlėme iš ilgiau kaip trejus metus nuomoto būsto, bandžiau sudėlioti daiktus į vietas...

Nuo tada, kai atvykome į Angliją, širdyje kirbėjo noras įsigyti namą. Kad apsispręstume tai įgyvendinti, prireikė daug laiko. Tvarkydamas daiktus, dėliodamas juos į vietas tarsi iš naujo inventorizuoji savo atminties archyvą. Iš pasąmonės iškyla įvairūs atsiminimai, sąsajos - tai virsta nauja minčių ir apmąstymų lavina.

Atsimenu savo pirmąją kelionę į Australiją ir pirmąjį kultūrinį šoką, kurį patiria visi emigrantai. Jau trečią dieną susikroviau lagaminus ir nusipirkau bilietą į Lietuvą. Nepaprastai ilgėjausi Lietuvos, man norėjosi gydyti Lietuvos žmones, norėjosi grįžti į saugią ir patogią erdvę, iš kurios ištrūkau. Tris kartus automobiliu, prikrautu lagaminų, važiavau medicinos direktoriui pasakyti: "Viskas, nebegaliu, grįžtu į Lietuvą".

Ir tris kartus Apvaizda pastojo man kelią - vis nerasdavau medicinos direktoriaus. O po trečiojo mėginimo gavau pranešimą, kad manęs skubiai laukia ligoninėje, nes staiga pablogėjo vieno paciento būklė. Akimirkai užmiršau savo sumanymą grįžti į Lietuvą, nes teko važiuoti į ligoninę.

Į mane žvelgė jaunesniųjų kolegų - rezidentų - akys. Jie laukė mano sprendimo. Į mane klausiamai žiūrėjo ligonio artimieji. Grįžau vakare ir pamačiau sukrautus lagaminus. Tada dar sykį nuoširdžiai ir atvirai paklausiau savęs: "Ar tikrai nori grįžti į Lietuvą, iš kurios išvažiavai?" Atsakymas buvo neigiamas. Nuo širdies nusirito didžiulis akmuo. Žinojau, kad teks daug ką pamatyti ir suprasti, įprasti, nebijoti.

Kodėl mūsų sprendimas pirkti namą Anglijoje brendo net pusketvirtų metų? Vėl atsiminiau Australiją. Atsiminiau, kaip buvo sunku apsispręsti pirkti automobilį. Visą savaitę vakarais atkakliai pėdindavau į mažą miestelį, nes nebuvo visuomeninio transporto: pirmyn ir atgal, iš viso 15 kilometrų. Galvodavau: "Rytoj perku automobilį". Taip visą savaitę.

Supratau, kad automobilis, namas yra tie simboliai, tie ženklai, kurie mūsų pasąmonėje asocijuojasi su prisirišimu prie konkrečios vietos. Tik dabar suprantu, kodėl taip sunku žengti naujus žingsnius, priimti naujus iššūkius, imtis naujų veiksmų - tam priešinasi visa mūsų esybė, visu grožiu sukyla mums anksčiau įskiepyti stereotipai. Tuo metu širdį drasko itin prieštaringos mintys, itin prieštaringi jausmai.

Važiuodamas iš Lietuvos, įvertinau savo žinias bei pasiekimus. Tuomet Lietuvoje kardiologu jau buvau dirbęs 10 metų, apgynęs disertaciją, atlikęs apie 1000 angioplastikų, 3000 diagnostinių koronarografijų, įvaldęs širdies echoskopijas, be to, vadovavau kardiologijos skyriui. Nors tokių kardiologų Lietuvoje buvo tik keli, supratau: pagal vakarietiškus standartus esu ką tik rezidentūrą baigęs gydytojas. O aš norėjau būti specialistas.

Žvelgdamas į savo ieškojimus ir atradimus, kelius ir klystkelius, pasiekimus ir klaidas, mąstau. Ko gi man labiausiai trūko Lietuvoje? Ir tik dabar suprantu.

Lietuvoje man labiausiai trūko laisvės. Laisvė - tai visų pirma atsakomybė už savo veiksmus, galimybė dalyvauti paslaugos ir specialybės vystymo procese, galimybė būti išklausytam, galimybė perduoti žinias ir patirtį rezidentams. Laisvės rezultatas yra kūryba, mokslas, geras produktas, gera paslauga, pažangi sveikatos apsaugos sistema. Jei to nėra, paprasta - nėra laisvės.

Tik dabar suprantu, ko iš tikrųjų troško mano širdis. Ne tik suprantu, bet ir nepaprastai džiaugiuosi. Džiaugiuosi, nes suprantu, kas yra laisvė. Laisvė tai džiaugsmas, kurį patiri dirbdamas, tai džiaugsmas, kai tau lieka laiko po darbo ir gali jaustis visaverčiu šeimos nariu. Tai pasitenkinimas, kad savo džiaugsmu gali dalintis su kitais. Laisvė - tai galimybė kalbėti tai, ką galvoji: atvirai, drąsiai, atsakingai reikšti savo mintis nebijant pasekmių dėl pasakytų žodžių.

Anglija - šalis, kuri man padovanojo laisvę. Už tai esu nepaprastai dėkingas Anglijai ir dėl to ją vadinu savo antrąja Tėvyne. Anglijoje mes turime namą ir laisvę, tačiau mūsų namai visada buvo ir bus pirmoji ir vienintelė Tėvynė - Lietuva.

Lagaminus aš kraunuosi dažnai, nes labai noriu namo ir noriu, kad namas, namai ir laisvė būtų vienoje vietoje - Tėvynėje.

Dr. Audrius ŠIMAITIS

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

balta

2010-05-02   07:40

Psichologei - nesate gyvenusi uzsienyje ,neste isgyvenusi kasdienines rutinos ,kaip namie -Lietuvoje . Emigranto sirdis viam gyvenimui buna isdraskyta( gaila kardiologai situ traumu negydo-uzduotis autoriui). Ir sakyciau didziausia patriotizmo apraiska tai tarp uzsienio lietuviu-nmuose paciuose svenciausiuose vietuose tik leituviska atributi o ypas vietos,miesto is kur tu esi ,dulkes pirmiausia nuo ju nuvalai . O tarp vieitiniu lietuviu lietuvoje patriotizmo mazoka . Mes paskaitem ir tieiog linkciojom kiekvienam jo zodziui cia yra ir nostalgija ir pagarba tai kulturai kurioje jis dabar gyvena( o tai liguistai vykstantis procesas,kas to pasiekia pasidaro laisvas) nieko neperlenkta , o kad pasibastes po visokius nuomojamus uzkambius ,pagaliau emigracijoje isigyji savo namus ( kaip daznai dar bankam trisdesimt metu tenka moketi ar panasiai) tai zmogus dziaugiasi nes tu supranti ,kad turesi pradeti leisti saknis ir kad tavo poziuriai niekada nebebus tokie kokie buvo pries tai , nes akiratis jau kitas turi su kuo lyginti ,
bet ka tu atsinesei is savo salies tu vertini labai ir dziausiesi ,kad gimei tada ir ismokai to ko moki dabar ir butent lietuvoje Nelengva- va tik lietuviai kurie niekur neisvaziavo labai pikti nes mano visi ten turtingi ir jau nebezino ko nori ,- netiesa nei turtu nera ir tikrai zinom ko norim ...ir kaip autorius sako ,turbut visi iki vieno sutiktu savo buiti ir darbus uzsienyje perkelti perkelti i Tevyne ir ten gyventi - didziausia emigranto svajone.

sigita

2010-05-02   07:40

Zadejau kreiptis pas psichologa ( nes emigracijos zaizdas gydau) ,bet jeigu nueisiu pas tokia tai poto reiks kardiologo ,o kaip supratau visi keiti jau isleke i uzsieni.Dilema ,ka daryti? Neteisti ,nepriekaistauti ,o jeigu kas dziaugiasi ,gal pasidziaugti , siaip psihologai tureti mokyti izvelgti pozityva ir analizuoti be kritikos .Kazkas tamstai nesiseka -itariu asmeninis gyvenimas .Kaip suprantu i australija siaip be pakvietimo nenuvaziuosi , o cia zmogus vaziavo pakviestas -taigi dziaugtis reikia ,kokius specialistus isugdo lietuva ,o gal ypac lietuviskas charakteris ta leidzia padaryti-ar tai nepatriotiska .Na o i Anglija zmogus isvaziavo butent, kad buti arciau Gimtines ,visdelto Australija toli, nors ten tikrai neblogai gyventi! .Bet man atrodo ,kad gal psichologe norejo parodyti savo igytas zinias.Manau studentam reiketu patarti eiti mokytis kardiologijos , nes kai suprantu kur nespjausi visur psichologai , nebeuztenka destytoju ,tai va del to ir gaunasi taip-paskaitai ir galvoji turbut savamoksle.Dabar Amerikoje psichologija destoma mokyklose , baige ja gauni popieriuka ,kas stojant nebereikia daugelio dalyku mokintis . Gal ir cia toks pat lygis . Nieko nesakau ,tik straipsnyje jauti ir nostalgija ir dziaugsmo gaida o psichologe puole ,kazkieno isiutinta.Nebukime pikti ir linkejimai visiems emigrantams -mes dar grysim ir nekarta : )

del atseit psichologo

2010-05-02   07:40

na, pirmiausia tai raso tikrai ne psichologas - o pavydus, piktas ,del savo kailio drebantis Lietuvoj dirbantis gydytojas- vadovas-karjeristas.JUk tai ir arkliui aisku. Redakcija galetu pasidometi is kieno kompiuterio rasomi sie pagiezingi atsiliepimai

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Uostamiesčio ugdymo įstaigose nuo kitų metų nebeliks bendrosios praktikos slaugytojų - juos...

Vietoj slaugytojų - visuomenės sveikatos specialistai nuotrauka, foto

Vienišas žmogus, susirgęs vėžiu, pasidavė darbdavio spaudimui ir išėjo iš darbo savo...

Vėžininko likimas - numirti skurde nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto ir Kretingos rajono savivaldybės ketina dalyvauti bendrame projekte, pagal kurį...

Ketina renovuoti sveikatos kabinetus nuotrauka, foto

Sinoptikai perspėja, kad liepos 28-30 d. Lietuvoje numatoma kaitra. Aukščiausia temperatūra dienomis...

Atsargiai: karštis atakuoja sveikatą! nuotrauka, foto

Stebėkime "Neptūno" varžybas kartu - "Alyne" nuotrauka, foto

Klaipėda, Šiandien 17 val. labai svarbias LKL rungtynes Panevėžyje su vietos "Lietkabeliu" žais...

Girtas karys įsilaužė į sveikatingumo centrą nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-04-21, apie 19 val. 06 min. Klaipėdos apskr. VPK gautas pranešimas, kad...

Valda Bičkutė: „Intuityvi mityba – mano arkliukas“ nuotrauka, foto

Sveikata, Vilniaus mažojo teatro aktorę Valdą Bičkutę (38 m.) esame pratę matyti...

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Klaipėda, Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai". 

Klaipėda, Paskelbta prieš 35 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 50 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...