2019 m. balandžio 21 d. 23:38 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sveikata

Sveikata

Nacionaliniai Stokholmo sindromo ypatumai

(2)

2009-11-17, 12:00

Dr. Audrius ŠIMAITIS

Nacionaliniai Stokholmo sindromo ypatumai nuotrauka, foto

Tie, kurie buvo priversti krimsti marksistinę filosofiją, gerai atsimena turbūt vienintelį mokymą, įveikusį laiko išbandymus: bazė lemia antstatą.

Tai reiškia, kad struktūra lemia mąstymą. Šis teiginys labai gerai iliustruoja dabartinę situaciją Lietuvos medicinoje. Egzistuojanti hierarchinio valdymo sistema diktuoja atitinkamą mąstymą. Vienintelis būdas pakeisti mąstymą - pakeisti hierarchinio valdymo struktūrą. Mąstymas taip ir liks įkalintas senuose rėmuose, jei mes patys nesukursime tokios struktūros, kuri padėtų atsikratyti ankstesnių stereotipų.

Europos Sąjungos atstovai ne veltui pabrėžia, kad dvi sunkiausios karštinės, purtančios mūsų sveikatos apsaugos sistemą, yra korupcija ir hierarchinis mąstymas. Hierarchinio mąstymo esmė ta, kad vieno individo rankose sutelkiama didelė galia. Tik pašaliniam stebėtojui gali atrodyti, kad šią galią turi sveikatos apsaugos ministras. Iš tikrųjų jis galių turi labai mažai. Nedaug kas žino, kad partijoms ieškant kandidatų į ministrus, partijų lyderiai skambina tiems, kurie kažkada gydė jų giminaičius, - Vilniaus ir Kauno ligoninių vyriausiesiems gydytojams ir klausia šių nuomonės. Nė vienas kandidatas, kuris neįtinka šiems autoritetams, neperšoka net pirmojo barjero. Taigi medicinos sistemoje karaliauja kelios asmenybės, kurios tarsi už virvučių tampo politikus ir nurodinėja, kas turi būti atlikta.

Kai keli žmonės sutelkia didelę galią savo rankose, yra tarsi pasiunčiamas signalas kitiems: "Jūs su manimi arba prieš mane". Visoje sistemoje tvyro baimės atmosfera, kuriama sąmoningai ar atsirandanti pati savaime. Baisu išsakyti priešingą nuomonę, baisu nesutikti ir baisu neįtikti. Vienintelis būdas daryti karjerą - sutikti su "karaliaus" nuomone, jam įsiteikti, priklausyti kuriam nors įtakingam klanui ar svarbiai šeimai, būti Seimo nario giminaičiu ar kokio nors didelio Seimo kanceliarijos viršininko šeimos nariu. Taip besielgdami "karaliai" siunčia ediktą, kurio jie niekada neįvardijo, neparašė - savo veiksmais visiems aplinkiniams teigia: "Viskas yra politika." Profesinių sugebėjimų nereikia. Tokia situacija - tai tarsi atviras spjūvis visiems, kurie siekia savo darbo profesinių aukštumų bei sveikos profesinės konkurencijos.

"Karaliai" ir jais sekantys "karaliukai" kuria moralę bei filosofiją, kuria pateisina savo veiksmus. Vienas iš tokios filosofijos teiginių formuluojamas trumpai: "Kitaip negalėjau".

Kitas protu sunkiai suvokiamas fenomenas - favoritų lipdymas. Lipdydami favoritus "karaliai" peržengia tokias moralės ribas, apie kurių nepaisymą net ir sovietiniais laikais buvo baisu pagalvoti. Štai vienas iš jų penkiaminutės metu viso departamento akivaizdoje kalbėdamas apie darbuotoją, niekaip nesugebantį parašyti disertacijos, pareiškia, kad disertaciją turi parašyti visas departamentas. Pasak šio autoriteto, tai viso departamento garbės reikalas. Nejučia pradedi galvoti: "Argi tai nėra dar vienas spjūvis visiems, kurie nuoširdžiai ir kruopščiai rašė savo disertacijas? Kodėl niekas nepasakė, kad visas departamentas turi parašyti disertaciją ir jiems? O ką turėjo pagalvoti jaunieji kolegos? Nejaugi laukti, kad mylimas bosas lieptų ir už juos kažkam parašyti disertaciją?"

Deja, taip pasiseka tik vienetams. Šie žmonės tampa marionetėmis, kurias galima pasiųsti dirbti į ministeriją, išsaugant buvusiam disertantui postą (tai vėl spjūvis tiems, kurie visą tą laiką "saugo" buvusio disertanto postą). Jis gali būti siunčiamas emisaru ypatingoms užduotims atlikti, nes tarp disertacijos vadovo ir disertanto užsimezgęs daug stipresnis ryšys, nei mes galime suvokti. "Karalius" visąlaik jaučiasi geradarys, o pavaldinys visada skolingas, nes be geradario niekada nebūtų pasiekęs tų aukštumų, kuriose, kaip jam atrodo, jis skrajoja.

Stokholmo sindromas yra prastos sistemos dvasinės sveikatos išraiška. Dvasinės sveikatos stuburas, anot docento Dainiaus Pūro, priklauso nuo to, ar asmuo pats sugeba kontroliuoti savo gyvenimą ir už jį atsakyti.Medicinos bendruomenėje tokį atsakomybės jausmą turi tik labai nedidelė grupė žmonių.

Todėl būtina sukurti struktūras, kurios skatintų mąstymą, atsakomybę už savo veiksmus; struktūras, kuriose neliktų vietos pilkiesiems kardinolams: ir asmeniniame, ir visuomeniniame, ir ligoninės, ir medicinos bendruomenės gyvenime. Iš esmės tai mūsų mąstymo trafaretų pakeitimas.

Dr. Audrius ŠIMAITIS

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Slaugytoja

2010-05-02   07:40

Vienos Klaipėdos miesto gydymo įstaigos vadovas pasakė:''Nemėgstu mitinguotojų!''Šios gydymo įstaigos vyr.slaugos administratorė pareiškė:'' Nekenčiu mitingavimo!".Liepia prisitaikyti, arba - lauk!

pritariu

2010-05-02   07:40

bet tiesiog neisivaizduoju kaip tai tai galima padaryti dirbant čia, - tiesiog labai greit būsi nuo visko nušalintas. Dirbau toje pačioje įstaigoje, kaip ir autorius, bet deja teko rinktis - arba prisitaikyti, arba išeiti. Tiesiog jeigu kam pavyktų įveikti šitą sistemą - jis būtų vertas nacionalinės pemijos, nes tam reikia begalinio ryžto, jėgų, darbo, žinių, drąsos, pasiaukojimo, laiko ir t.t. O tam mes neturime laiko, nes reikia tiesiog išgyventi, todėl dauguma plaukia pasroviui, nes taip lengviau. Zodziu, gaunasi - jūsų sveikata, jūsų reikalas.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Uostamiesčio ugdymo įstaigose nuo kitų metų nebeliks bendrosios praktikos slaugytojų - juos...

Vietoj slaugytojų - visuomenės sveikatos specialistai nuotrauka, foto

Vienišas žmogus, susirgęs vėžiu, pasidavė darbdavio spaudimui ir išėjo iš darbo savo...

Vėžininko likimas - numirti skurde nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto ir Kretingos rajono savivaldybės ketina dalyvauti bendrame projekte, pagal kurį...

Ketina renovuoti sveikatos kabinetus nuotrauka, foto

Sinoptikai perspėja, kad liepos 28-30 d. Lietuvoje numatoma kaitra. Aukščiausia temperatūra dienomis...

Atsargiai: karštis atakuoja sveikatą! nuotrauka, foto

Turkijoje keliavusi Dovilė: lagamine buvo ir maudymosi kostiumėlis, ir slidinėjimo akiniai nuotrauka, foto

Kelionės, Urbanizacijos paveikti miestai, sniegu padengtos viršukalnės, istorija žavintys muziejai. "Vis dažniau atsiranda...

Netoli Dovilų dega miškas nuotrauka, foto

Kriminalai, Šiandien 16.22 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

Ambersail II prestižinėje regatoje pelnė 3 vietą nuotrauka, foto

Sportas, Po 5 intensyvių lenktynių dienų prestižinėje „Les Voiles de St. Barth“ regatoje...

Sendvario seniūnijoje piktina šiukšlinantys statytojai nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Sendvario seniūnija yra tarsi nuolatinė statybų aikštelė. Tačiau naujakurių laimę temdo kai...

Kriminalai, Paskelbta prieš 6 val.

Sportas, Paskelbta prieš 7 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 9 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...