2019 m. vasario 22 d. 12:56 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sveikata

Sveikata

Ligos - gyvenimo kelio ženklai. Ar mokame juos skaityti?

Ligos - gyvenimo kelio ženklai. Ar mokame juos skaityti? nuotrauka, foto

© Fotolia nuotr.

Paprastai žmogus atsako, tarkim, „didelis“. Štai su tais dalykais, kurie gali turėti dydį, formą, specifinę konsistenciją (kietas, minkštas, klampus), spalvą, šilumą, dirba psichoterapeutai. Toliau galima paprašyti įvardintą dalį – tarkim, tai juodos spalvos šaltas rutulys, – išeiti iš kūno ribų. Stebima, kur jis atsistoja. Jei arti, tai problema yra tikrai aktuali. Su šiuo dariniu užmezgamas pokalbis, ko svarbaus ir reikšmingo jis tam žmogui siekia (atsakinėja pats žmogus). Vėliau jam pasiūloma pakeisti vietą, spalvą ir tapti tokiu, kokiu norėtų.

Nuostabu tai, kad šiame procese keičiasi ne tik pati dalis (iš juodos tampa žalia, geltona, oranžine, iš šaltos – į šiltą, sumažėja ar padidėja), bet ir žmogaus savijauta. Čia aprašiau darbą su žmogaus psichikos dalimi, atstovaujančia ligą. Psichoterapeuto arsenale yra daugybė technikų, su kurių pagalba, kalbant pasąmonei priimtina kalba, įvyksta pasikeitimai, kurie turi ryškų pasireiškimą ir žmogaus fizinei savijautai.

Mokslui judant į priekį, kasdien sužinome ką nors nauja apie genetinius ligos mechanizmus… Kaip tai sietina su psichika? Ar psichoterapija padeda paveikti genetinius polinkius?

Genetiniai ligos mechanizmai tiesiogiai sietini su psichika. Apie pakitimus genetiniame lygmenyje paprastai sužinome susirgę reta liga. Tačiau dažnai atsitinka taip, kad ir turėdamas pakitimų genuose, žmogus ilgą laiką gyveno lyg niekur nieko, o liga pasireiškė po kurio laiko, išgyvenus sukrėtimą (skyrybas, atleidimą iš darbo, finansinių problemų paaštrėjimą ir kt.).

O čia vėl susiduriame su psichologinėmis problemomis, kurios paskatino „miegančios“ ligos pažadinimą. Išsprendus problemas, labai tikėtina, kad liga pasidarys nebereikalinga.

Kita vertus, šiuolaikinė psichoterapija ne tik pripažįsta psichologines problemas, perduodamas iš kartos į kartą, bet ir siūlo efektyvaus darbo su jomis metodus. Mokslas dar negali paaiškinti, kokiu būdu problemos yra perduodamos vaikams ir vaikaičiams, tačiau pats perdavimo faktas yra pripažįstamas. Šeimos terapeutė Ana Anselin Šutcenberger padarė milžinišką darbą surinkdama daugybę transgeneracinių problemų pasireiškimo pavyzdžių. Tiesa, šios autorės knygoje „Protėvių sindromas“ menkai nušviesti būdai, ką su tuo reikia (ar galima) daryti. Šį trūkumą ištaisė Europos ir tarptautinio rejestro psichoterapeutas Sergejus Kovaliovas – jis parengė metodiką, kaip neutralizuoti protėvių perduotas problemas. Tai kol kas pirmieji psichoterapijos žingsniai šioje srityje.

Kokios priežastys neleidžia žmogui susitvarkyti su iškilusiomis problemomis ir pasveikti?

Peržvelkime dažniausiai pasitaikančias psichologines priežastis.

Antrinė ligų nauda. Tai nemalonios situacijos ar sudėtingos problemos sprendimo išvengimas; kitų meilės, rūpinimosi, dėmesio gavimas; sąlygų persiorientuoti pasikeitus situacijai gavimas; galimybių ir stimulų naujam savęs, kaip asmenybės, įvertinimui ar įprastų elgesio stereotipų pakeitimui gavimas; situacijos, kai nebereikia atitikti kitų ar savo iškeltų reikalavimų, gavimas.

Psichikos dalių konfliktas. Gali būti, kad žmogus nori pasveikti, tačiau pasveikus vėl reikės imtis atsakomybės už nemalonius jam dalykus, tad nesąmoningai jis nori sirgti. Prisiminkime, kaip norėdavome susirgti, kad nereikėtų eiti į mokyklą. Ir suaugusiame žmoguje kyla prieštaraujančių dalių konfliktas, tik paprastai jis būna rafinuotesnių formų, geriau paslėptas ne tik nuo aplinkinių, bet ir nuo savęs.

Ankstyvosios vaikystės psichotraumos. Paprastai jų neprisimename. Tarp jų yra ir gimimo trauma.

Neleidžiantys pasveikti įsitikinimai. Pasveikti gali trukdyti įsitikinimai: „aš esu silpnas“, „mūsų giminėj mirštama nuo infarkto keturiasdešimties“, „su amžiumi sveikata blogėja“ ir daugelis kitų. Pasąmonė šiuos įsitikinimus priima kaip veikimo programas, todėl sėkmingai realizuoja tai, kas sakoma ar galvojama.

Tarkime, kad žmogus susitvarko su priežastimis, kliudančiomis pasveikti, iš tiesų pasveiksta ir toliau sėkmingai išlaiko gerą sveikatą. Iškyla klausimas, nuo ko ir kaip tas žmogus mirs. Juk negyvens amžinai.

Fizinio kūno sveikata ir žemiškasis gyvenimas nėra tikslas, dėl kurių gyvena žmogus, o tik priemonės kitiems tikslams pasiekti. Svarbu nepadaryti priemonių tikslais. Pavyzdžiui, jaunatviškos išvaizdos išlaikymas yra labai svarbus aktorėms, norinčioms save realizuoti vaidinant joms svarbius pagrindinius vaidmenis, o ne tik antraeiles išplerusias herojes. Kai kurios aktorės sugeba organizuoti savo gyvenimą taip, kad ilgai išlieka „moterimis be amžiaus“. Į tai joms reikia įdėti daug pastangų. Kitų profesijų atstovams išvaizda savo tikslams pasiekti nėra tokia svarbi, tad išlaikyti reikiamą motyvacijos lygį jaunatviškai išvaizdai išlaikyti yra bemaž neįmanoma.

Beje, ankstyvas vyrų mirtingumas aiškinamas tuo, kad pabaigę darbinę karjerą jie išeina į pensiją ir nebeturi dėl ko gyventi. Moteris gelbsti jų rūpinimasis anūkais, daržais, gėlynais. Susigalvojus sau reikšmingą tikslą, aukštesnioji psichikos dalis gali atšaukti žmogaus „nurašymą“ iš šio gyvenimo, nes jis dar turi dėl ko gyventi.Kokie yra tikslai, dėl kurių gali būti atidėta mirtis? Čia vėl reikėtų prisiminti jau išvardintas penkias esmines būsenas, kurioms pasiekti turėtų tarnauti tikslai. Įsivaizduoju, kad pasiekus šias būsenas mirtis tampa ne pabaiga, o kitokios būties pradžia. Pavyzdžiui, mirdamas Gogolis ištarė: „Kaip saldu mirti“.

vlmedicina.lt

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Uostamiesčio ugdymo įstaigose nuo kitų metų nebeliks bendrosios praktikos slaugytojų - juos...

Vietoj slaugytojų - visuomenės sveikatos specialistai nuotrauka, foto

Vienišas žmogus, susirgęs vėžiu, pasidavė darbdavio spaudimui ir išėjo iš darbo savo...

Vėžininko likimas - numirti skurde nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto ir Kretingos rajono savivaldybės ketina dalyvauti bendrame projekte, pagal kurį...

Ketina renovuoti sveikatos kabinetus nuotrauka, foto

Sinoptikai perspėja, kad liepos 28-30 d. Lietuvoje numatoma kaitra. Aukščiausia temperatūra dienomis...

Atsargiai: karštis atakuoja sveikatą! nuotrauka, foto

Etikos paieškos: išvados nepasikeitė nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos miesto politikai patvirtino antrą kartą pateiktas specialiai sudarytos komisijos išvadas dėl...

Į Klaipėdą atvyks NKL lyderis nuotrauka, foto

Sportas, ŠIANDIEN 18 val. Klaipėdos Sporto rūmuose (S. Dariaus ir S. Girėno g....

Pagerbtas lengvaatletis Šarūnas Banevičius nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Vasario 21 d. Klaipėdos rajono savivaldybėje buvo pagerbti rutulio stūmikas Šarūnas Banevičius...

Nuo geležinkelio triukšmo saugos sienutėmis nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Šalia geležinkelio gyvenantys klaipėdiečiai galbūt turės daugiau ramybės. Geresnes gyvenimo sąlygas žada...

Klaipėda, Paskelbta prieš 55 min.

Sportas, Paskelbta prieš 55 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...