Lietuvoje rasti nauji kenkėjai

Lietuvoje rasti nauji kenkėjai

Vabalai iš Tailando kelionės priemone pasirinko ryžių pakuotes. Kenkėjų kontrolės ekspertai "Dezinfa" gavo pranešimą apie neaiškios kilmės vabalus ryžiuose. Ištyrę juos, ekspertai nustatė, kad naujieji gyventojai – cukranendrių straubliukai, dažniausiai aptinkami pietryčių Azijos regione ir Australijoje.

Kol kas žala cukranendrėms ir palmėms

Ryžiuose buvo rasti dar nedideli, 11 mm kūno, riešutų spalvos 3 mm straublelius turintys vabalai. Šių kenkėjų rūšis mėgsta cukranendres, kokoso palmes ir papajus. Tad apie galimą žalą ir šių gyvių paplitimą Lietuvoje kenkėjų kontrolės ekspertai kalba apdairiai.

"Būtent šiems augalams jie ir kelia didžiausią žalą. Maitindamiesi cukranendrėmis, kokoso palmėmis ar papajais jie gali sunaikinti ištisas plantacijas. Ar gali cukranendrių straubliukai pakenkti saugomai produkcijai, duomenų nėra", – tvirtino bendrovės "Dezinfa" biologas Liutauras Grigaliūnas.

Naikinimo būdas - fumigacija

Pasiteiravus, kokiomis priemonėmis cukranendrių straubliukai naikinami, kenkėjų kontrolės ekspertai teigia, kad vienas iš efektyviausių būdų, taikomų ir grūdinių kenkėjų naikinimui, – fumigacija. Tai gana sudėtingas ir specializuotas procesas, kurio metu pašarų, gamybinių ir sandėliavimo patalpos apdorojamos medžiagomis, vadinamomis fumigantais, – dujomis, neturinčiomis liekamojo poveikio.

Lietuvoje aptinkami panašūs kenkėjai – aruodiniai straubliukai. Su jais dažniausiai tenka kovoti grūdinės kultūros ūkininkams. Šie kenkėjai maitinasi sėklų branduoliais ir taip visiškai sunaikina grūdus – padaro netinkamus bet kokiam vartojimui. Deja, netaikydami prevencinių priemonių, ūkininkai patiria daugybę nuostolių. Grūdiniai kenkėjai kasmet sunaikina daugiau kaip 13 proc. pasaulio grūdų produkcijos.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder