2019 m. balandžio 20 d. 21:25 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sveikata

Sveikata

Kuo serga gydytojai?

2009-09-22, 12:00

Dr. Audrius ŠIMAITIS

Trumpam sustokime ir užduokime sau kelis klausimus. Gal prie šviesoforo, laukdami žalios šviesos, vos suvaldome troškimą nedelsiant spustelėti greičio pedalą?

Gal mūsų atsaku į teisingą ir mandagią sutuoktinio pastabą vis dažniau tampa nemotyvuotas pyktis? Gal prašymas atvykti į darbą atostogų metu mums atrodo didelė palaima ir pripažinimas, kad esame nepakeičiami?

Jei teigiamai atsakėte į bent vieną iš šių klausimų, turite pagrindo sunerimti - gali būti, kad jums išsivystė priklausomybė nuo darbo (darbo manija). Anot vaikų ir paauglių psichiatro Vytauto Blažio, dirbančio Škotijoje, "darbo manija išsivysto tada, kai žmogus vertina save tik pagal tai, ką pasiekia darbe. Norint pajusti savo vertę, reikia vis daugiau dirbti. Kuo toliau, tuo daugiau reikia dirbti savaitgaliais, atostogos tampa kančia. Nuo darbo priklausomas žmogus nėra geras darbuotojas, jis patiria daugiau stresų, krenta jo darbo kokybė."

Nereikia išsamesnės apklausos, kad suprastume, jog dauguma Lietuvos gydytojų jau serga darbo manija arba yra labai arti šios ligos. Kokius vaistus klastingai ligai gydyti pasiūlys sveikatos apsaugos ministras? Kol kas apie tai nieko negirdėjome. Turbūt ministerija ruošia naują pavojingų ligų sąrašą. Laukdami jo pamąstykime patys.

Pagrindine priklausomybės nuo darbo gydymo priemone galėtų tapti sovietinio paveldo - etato - panaikinimas. Etato vietą užimtų specialisto kontraktas, nustatantis maksimalų darbo valandų skaičių. Šiuo metu daugumoje ligoninių gydytojams leidžiama dirbti 1,5 etato. Kai kurie papildomai darbuojasi dar ir kitose ligoninėse. O kur dar budėjimai, darbas savaitgaliais? Taip dažnas gydytojas darbuojasi 70-80 valandų per savaitę.

Įvedus specialisto kontraktą darbo savaitę galima būti riboti iki 48 valandų pagal ES direktyvas paliekant tą patį atlyginimą. Pirmasis ligoninių administratorių klausimas - kas gydys ligonius? Sprendžiant jį turėtų dalyvauti specialistų draugijos, kurios dar labiau susiaurintų indikacijas hospitalizacijai, kuo skubiau turėtų būti išplėstos dieninio stacionaro paslaugos. Taip pat reikėtų nuosekliai planuoti specialistų poreikį.

Šiuo metu dėl sunkmečio valstybė neturi rezervų didinti gydytojų atlyginimų. Įvedus darbo valandų valstybiniame medicinos sektoriuje apribojimus, kai kurie gydytojai galėtų daugiau laiko skirti privačiai praktikai. Todėl būtini nauji įstatymai, palanki valstybės politika, skatinanti privačią iniciatyvą ir sveiką valstybinių bei privačių įstaigų konkurenciją. Sveika konkurencija bus neįmanoma tol, kol valstybė nesiims kompleksinių nelegalių mokėjimų problemos sprendimo priemonių. Nelegalūs mokėjimai sudaro "šešėlinę" konkurenciją privačiai praktikai.

Šiuolaikinė specialisto sąvoka apima ne tik specialybės žinias bei tam tikrų procedūrų atlikimo įgūdžius. Tai taip pat visa darbo, medicinos įstaigos bendruomenės ir visuomenės aplinka. Specialisto atsakomybė yra ir medicininės paslaugos, kaip visumos, teikimas, ir tolesnis šios paslaugos vystymas ne tik savo ligoninėje, bet ir regione bei šalyje. Todėl privalo būti sudarytos sąlygos specialistams dalyvauti šiame procese. Valstybė turėtų numatyti laiką specialistų profesinių žinių tobulinimui (ne laisvalaikiu, kaip yra dabar). Visos išvardintos priemonės galėtų būti pateiktos tipiniame specialisto kontrakto pavyzdyje, pagal kurį būtų formuluojami individualūs kontraktai.

Darbo manijos rezultatas yra ne tik pervargimas, ne tik kylančios darbe ir šeimoje problemos, bet ir visos sveikatos apsaugos sistemos neefektyvumas, kūrybingumo bei naujų idėjų stoka. Gal būtent todėl tiek mažai per 20 nepriklausomybės metų ir buvo nuveikta?

Tad kokius vaistus nuo darbo manijos paskirs ministras pertvarkydamas sveikatos apsaugos sistemą? Į šį klausimą atsakys laikas. Mums belieka tikėtis, kad ši klastinga priklausomybė neįgaus kiaulių gripo epidemijos masto.

Dr. Audrius ŠIMAITIS

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Uostamiesčio ugdymo įstaigose nuo kitų metų nebeliks bendrosios praktikos slaugytojų - juos...

Vietoj slaugytojų - visuomenės sveikatos specialistai nuotrauka, foto

Vienišas žmogus, susirgęs vėžiu, pasidavė darbdavio spaudimui ir išėjo iš darbo savo...

Vėžininko likimas - numirti skurde nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto ir Kretingos rajono savivaldybės ketina dalyvauti bendrame projekte, pagal kurį...

Ketina renovuoti sveikatos kabinetus nuotrauka, foto

Sinoptikai perspėja, kad liepos 28-30 d. Lietuvoje numatoma kaitra. Aukščiausia temperatūra dienomis...

Atsargiai: karštis atakuoja sveikatą! nuotrauka, foto

Kaip nustatoma Velykų data ir kodėl ji kasmet keičiasi? nuotrauka, foto

Lietuva, Velykos – viena labiausiai „slankiojančių“ metų šventė. Šiemet Velykas minėsime balandžio 21...

Švėkšnoje Velykų medyje - 32 tūkstančiai margučių nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Švėkšnos (Šilutės r.) gyventojai nesirengia užleisti savo pozicijų Lietuvos rekordų knygoje – miestelio centre...

Velykinis margutis – ir stalo puošmena, ir žinutė nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, „Paukštės pavidalu atskrido deivė Laima ir padėjo ypač gražų margą kiaušinį –...

Stiprėja bendradarbiavimas su prancūzais nuotrauka, foto

Klaipėda, Prieš pat Jūros šventę į Klaipėdą turėtų atvykti garsus Prancūzijos keliautojas Jean...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...