2018 m. lapkričio 13 d. 03:24 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sveikata

Sveikata

Kaip užlopyti atminties spragas?

2011-10-15, 19:14

Respublika.lt

Kaip užlopyti atminties spragas? nuotrauka, foto

Pamirštate svarbius susitikimus, kur palikote pirštines ir ko atėjote į parduotuvę. Bandykite pagerinti atmintį ir sutaupysite daug laiko bei nervų.

Tas žodis ant liežuvio galo...

Per atostogas paragavote naujų ledų ir jų pavadinimą, atrodo, įsiminėte. Grįžusi namo taip pat neretai jų pirkdavote. Dar vakar juos minėjote draugei, o šiandien niekaip negalite prisiminti, kaip jie vadinasi.

Kodėl taip būna? Neretai kitas gana panašiai skambantis žodis blokuoja tą, kurį bandote prisiminti. Vietoj to žodžio centrinės nervų sistemos centrai, atsakingi už kalbą, vis pakiša panašų žodį. Kita priežastis gali būti nuovargis: smegenys nebesusidoroja su žodžių reikšmės ir skambėjimo panašumais.

Tai padeda: ieškant atmintyje "pasiklydusio" žodžio padės vadinamasis dėlionės metodas. Užuot stengusis prisiminti visą žodį iš karto, ieškokite po dalelę, pavyzdžiui, pirmosios jo raidės, arba bandykite atmintyje atgaivinti informaciją apie tai, kada ir kokiomis aplinkybėmis pastarąjį kartą tą žodį vartojote. Taip pamažu prisikasite iki reikalingos informacijos.

Ko atėjau į virtuvę?

Atėjote į virtuvę ir stovite prie šaldytuvo negalėdama prisiminti, ko jums čia reikia. Galva tarsi visai tuščia. Bejėgiškai dairydamasi imate svarstyti, ar tai ne pirmieji senatvės požymiai.

Kodėl taip būna? Tokie atminties praradimai neturi nieko bendra su amžiumi. Pamiršote, ko atėjote, paprasčiausiai todėl, kad užsisvajojote. Ėjote į virtuvę, o jūsų mintys klaidžiojo kažkur kitur: apie ką tik baigtą pokalbį telefonu, vaikų problemas mokykloje ar savaitgalio planus.

Tai padeda: atgaivinkite atmintį kitais pojūčiais: regėjimu, uosle, klausa. Grįžkite į kambarį, iš kurio ėjote. Sėskite į tą patį krėslą, kuriame sėdėjote, arba darykite tai, ką darėte prieš eidama į virtuvę. Apsižvalgykite aplinkui. Greičiausiai pastebėsite, pavyzdžiui, išdžiūvusią gėlę ir prisiminsite, kad ėjote atsinešti vandens.

Kurgi padėjau tuos raktus?

Kasdien gaištate laiką karštligiškai ieškodama automobilio raktelių, piniginės, dokumentų ar akinių. Aiškinate tai amžinu išsiblaškymu, nes visada tokia buvote.

Kodėl taip būna? Užmaršumas nėra paveldimas, mes patys jį įgyjame. Pakanka iš tingumo ar nerūpestingumo padėti daiktą ne į nuolatinę vietą. Pavyzdžiui, raktelius numetate ant šaldytuvo, užuot padėjusi juos į stalčių koridoriuje. Nauja informacija apie vietos pasikeitimą neišlieka atmintyje.

Tai padeda: rutina padeda neapkrauti atminties. Todėl verta kasdien naudojamus daiktus dėti vis į tą pačią vietą. Pavyzdžiui, akinius visada dėkite į stalčių, o krepšelyje ant palangės visada laikykite raktus. Tokių priemonių veiksmingumas garantuotas - baigsis bėgiojimas po butą ieškant pamestų daiktų.

Tai ponas... eee

Kaip nepatogu! Norite pristatyti bičiuliams savo naują kolegą ir staiga pamirštate jo pavardę. O juk vos prieš keletą minučių išgirdote ją labai aiškiai. Tokia situacija jums sukelia nerimą.

Kodėl taip būna? Pavardes sunku įsiminti, nes jos abstrakčios ir su niekuo nesisieja. Kai ką nors sutinkate pirmą kartą, atkreipiate dėmesį į to žmogaus gestus, drabužius, veidą. Kelias sekundes bandote įvertinti jo išvaizdą ir esate tuo taip užsiėmusi, kad visai neužfiksuojate to žmogaus pavardės.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Uostamiesčio ugdymo įstaigose nuo kitų metų nebeliks bendrosios praktikos slaugytojų - juos...

Vietoj slaugytojų - visuomenės sveikatos specialistai nuotrauka, foto

Vienišas žmogus, susirgęs vėžiu, pasidavė darbdavio spaudimui ir išėjo iš darbo savo...

Vėžininko likimas - numirti skurde nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto ir Kretingos rajono savivaldybės ketina dalyvauti bendrame projekte, pagal kurį...

Ketina renovuoti sveikatos kabinetus nuotrauka, foto

Sinoptikai perspėja, kad liepos 28-30 d. Lietuvoje numatoma kaitra. Aukščiausia temperatūra dienomis...

Atsargiai: karštis atakuoja sveikatą! nuotrauka, foto

LSKL: abi Klaipėdos ekipos suklupo Kaune nuotrauka, foto

Sportas, Baigėsi pirmasis Lietuvos studentų krepšinio lygos (LSKL) čempionato ratas, po kurio ryškėja...

Liberalų sąjūdį palieka dar penki nariai nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos liberalų sąjūdyje toliau pučia permainų vėjai. Praėjusios savaitės pradžioje oficialiai apie...

Kai išsiskirsto poilsiautojai, pajūryje užverda darbai nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Lietuvos pajūris – vos 90 km ilgio. Kaimynų latvių Baltijos kranto...

Slengiškai patvirtino norą prisijungti prie Klaipėdos nuotrauka, foto

Klaipėda, Slengiškiai visuotinės apklausos metu dar kartą patvirtino, jog nori atsiskirti nuo Klaipėdos...

Sportas, Paskelbta prieš 4 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 6 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 7 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 8 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...