Japonų mokslininkai iš žmogaus kamieninių ląstelių išaugino funkcionuojančias kepenis

Japonų mokslininkai iš žmogaus kamieninių ląstelių išaugino funkcionuojančias kepenis

Japonų mokslininkai iš kamieninių ląstelių išaugino funkcionuojančias kepenis. Pasiekimas atveria plačias perspektyvas šių organų auginimui ir persodinimui.

Tyrėjų kolektyvas į pelės organizmą implantavo indukuotų pluripotentinių kamieninių ląstelių (angl. – „induced pluripotent stem“, iPS). Jos išaugo į mažas, tačiau puikiai funkcionuojančias žmogiškas kepenis, dienraštį „Yomiuri Shimbun“ cituoja „news.yahoo.com“.

Profesoriaus Hidekio Taniguchio vadovaujamas Yokohamos universiteto mokslininkų kolektyvas žmogaus iPS kamienines ląsteles išaugino į pirmines ląsteles (angl. – „precursor cells“), kurios buvo persodintos į laboratorinės pelės galvą – tam, kad būtų užtikrinta intensyvesnė kraujotaka.

Ląstelės išaugo į penkių milimetrų dydžio kepenų audinio fragmentą, kuris sugebėjo gaminti žmogaus organizmo baltymus ir skaidyti vaistines medžiagas. Šis proveržis atveria kelią dirbtiniam žmogaus organų išauginimui ir tokiu būdu sumažinti persodinimo operacijų skaičių ribojantį organų deficitą.

H.Taniguchio tyrimai gali būti „svarbus tiltas tarp fundamentaliųjų tyrimų ir klinikinio taikymo“, bet dar laukia įvairūs iššūkiai, kol juos bus galima taikyti medicininėje praktikoje, rašoma mintame dienraštyje.

Dvi savarankiškai dirbusios mokslininkų grupės (viena - iš Jungtinių Valstijų, o kita - iš Japonijos), iPS ląsteles atrado 2006 metais.

technologijos.lt

 

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder