2019 m. balandžio 22 d. 03:59 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sveikata

Sveikata

Gydytojai nenori išrašinėti receptų

(6)

Gydytojai nenori išrašinėti receptų  nuotrauka, foto

Ne veltui sakoma, jog susirgusiam žmogui reikia turėti daug sveikatos. Apie tai padūsauja ne vienas pacientas, kai pakonsultuotas gydytojo specialisto, turi grįžti pas šeimos gydytoją, kad šis išrašytų to specialisto rekomenduotus vaistus.

UAB "Birutės šeimos medicinos praktika" vadovė šeimos gydytoja Birutė Jankuvienė sako, jog tai yra masinis reiškinys - receptą pacientui išrašo tik retas specialistas.

Dėl to vargsta pacientai, dvigubą krūvį neša šeimos gydytojai, priversti pacientą dėl tos pačios problemos priimti du kartus.

"Bet juk į specialisto konsultaciją įeina ne tik pakonsultavimas, bet ir gydymo paskyrimas - už visa tai specialistui yra užmokama", - toks kolegų nedraugiškumas stebina šeimos gydytoją.

UAB "Mano šeimos gydytojas" dirbanti šeimos gydytoja Rūta Radzevičienė su šia problema bando kovoti apie ją pranešdama konsultuojančių poliklinikų vedėjams.

"Specialistai turėtų paskirti gydymą, tai juos įpareigoja įstatymas. Lygiai taip pat konsultantas, pamatęs, kad pacientui reikalingas papildomas ištyrimas ar kitos srities specialisto konsultacija, turėtų pats duoti tam siuntimą, o ne grąžinti žmogų pas šeimos gydytoją", - sakė R. Radzevičienė.

Tačiau šių pareigų specialistai kratosi. Bene "nepaklusniausi", - pastebėjo medikė, - yra urologai.

Per dideli krūviai

Anot R. Radzevičienės, siųsti pacientus atgal pas šeimos gydytoją, kad jis išrašytų receptus, konsultantus verčia tai, kad receptų išrašymas užima daug laiko. O jų darbo krūvis ir taip nemažas.

Kartais specialistai teisinasi tuo, jog taip naudingiau pačiam šeimos gydytojui, nes jis turi susipažinti su išvadomis, tyrimų rezultatais ir reikalui esant "išlaviruoti" tarp įvairių specialistų rekomendacijų.

"Prieš 3-4 metus konfrontaciją tarp pirminės ir antrinės grandies gydytojų didindavo ligonių kasų nurodytos kvotos kompensuojamiems vaistams. Pvz., jei gydytojas 10-iai sergančiųjų diabetu išrašydavo insulino, kuris labai brangus, ligonių kasos, vaizdžiai tariant, galėjo statyti prie sienos, kad viršytos kvotos. Todėl endokrinologas stumdavo pacientą mums, mes - jiems. Tačiau dabar spaudimo dėl to nejaučiame, dabar problema tapo dideli gydytojų darbo krūviai", - sakė R. Radzevičienė.

Gydytojai - raštininkai

Senamiesčio pirminės sveikatos priežiūros centro šeimos gydytoja Rita Seniūnaitė dėl to, kad pacientas turi vaikščioti nuo Ainošiaus pas Kaipošių, linkusi kaltinti pačią sveikatos priežiūros sistemą. Pacientas, priverstas klaidžioti tarp šeimos gydytojų ir specialistų, yra tapęs šios sistemos įkaitu.

"Jei konsultantas kiekvienam pacientui išrašinės po 5-10 receptų, jis nebeatliks savo, kaip antrinio lygio specialisto, pareigų", - kolegas teisina ji.

Tačiau ir šeimos gydytojams, per dieną priimantiems 20-40 pacientų, receptų rašymas - pernelyg didelis krūvis. Mat griozdiškų taisyklių išrašant receptą laikymasis užima nemažai laiko, jei tų receptų tenka išrašyti ne vieną ir ne du.

"20 metų nepriklausomybės, turėtume bendrauti su žmonėmis, o tebesame raštininkai", - apgailestauja R. Seniūnaitė.

Jau ne pirmus metus Sveikatos apsaugos ministerija žada supaprastinti receptų išrašymą jį kompiuterizuojant. Tačiau elektroninis receptas tebelieka medikų svajonė.

Siuntimai pasensta

Gydytojai atkreipia dėmesį ir į dar vieną problemą, dėl kurios dvigubai vargsta tiek pacientai, tiek šeimos gydytojai, - trumpą siuntimo galiojimo laiką.

"Pas kai kuriuos specialistus eilėje tenka laukti iki pusės metų, o siuntimas nuo pernai metų galioja tik mėnesį. Belaukiant eilės siuntimas pasensta, nebegalioja, reikia rašyti naują. O jei dar eilė pas šeimos gydytoją?" - pasakojo R. Seniūnaitė.

Komentarai

Audrius ŠIMAITIS, Kornvalio (Jungtinė Karalystė) karališkosios ligoninės kardiologas konsultantas

Jungtinėje Karalystėje receptų išrašymas kompiuterizuotas. Šeimos gydytojas pirmą kartą paskiria vaistus pacientui ir paruošia elektroninį receptą. Jei nesikeičia simptomai, pacientams, sergantiems lėtinėmis ligomis, pas šeimos gydytoją nuolat vaikščioti nereikia. Jis tiesiog eina į vaistinę, kur jam elektroniniai receptai pratęsiami. Nėra jokio rašymo ranka. Viskas vyksta labai greitai. Visus pakartotinius receptus išduoda farmacininkas. Dėl to taupomas brangus gydytojų laikas. Ir pacientui patogu.

Konsultantai specialistai, kai konsultuoja ambulatoriškai, taip pat receptų nerašo - jie rekomenduoja šeimos gydytojui. Tai atlieka šeimos gydytojas pagal jau aprašytą mechanizmą.

Kai pacientas išrašomas iš ligoninės, ligoninės išraše rekomenduoti vaistai automatiškai tampa receptu 30 dienų. Nereikia jokio atskiro recepto, jokių knygučių. Visą ši darbą didelėse ligoninėse daro jaunieji gydytojai, o ne specialistai, kaip Lietuvoje.

Daugumą šių dalykų Lietuvoje jau seniai buvo galima įgyvendinti, tačiau dėl biurokratinės sistemos ir nenoro nieko keisti tai nebuvo padaryta.

Alfridas BUMBLYS, Klaipėdos teritorinės ligonių kasos direktorius

Žinau šią problemą, žmonės skundžiasi. Konsultantas privalo išrašyti receptus. Kodėl jis turi vaikyti žmogų? Sako, kad laiko nėra? Pinigus pasiimti laiko jie turi, o paslaugoms suteikti laiko pritrūksta.

Gerardas Fabijonavičius, Klaipėdos apskrities ligoninės Urologijos skyriaus vedėjas

Šeimos gydytojai mums atsiunčia pacientą pakonsultuoti, mes jiems duodame atsakymą, ir jie privalo išrašinėti receptus. Jei mes čia, ligoninėje, užsiimtume receptų rašymu, tai nei operacijų bepadarytume, nei nieko. Tai šeimos gydytojų reikalas. Mes jiems duodame konkretų atsakymą, ir jie privalo pagal mūsų nurodytą receptą tuos vaistelius ir išrašyti. Ir svarbu, kad tų vaistų jie nekeistų, išrašytų tai, kas parašyta.

Genovaitė PRIVEDIENĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2010-05-02   07:41

Pirmiausia reiktų pažymėti, kad Lietuvoje BPG nebuvo tinkamai parengti ir iš esmės dirba kaip terapeutai. Daugumoje atvejų jų kvalifikacijas reikia papildyti. Kad kistų BPG darbas būtina juos atlaisvinti nuo nereikalingų užsiėmimų. Dėl siuntimo pas specialistus tai Lietuvos sąlygomis artimiausiu metu būtų, (manyčiau, protingiausia nustatyti nuo kurios ligos stadijos (praktiškai juk visos lėtinės ligos turi savo stadijas) pacientą turi gydyti specialistas (tame tarpe ir išrašinėti receptus). Tik pasiekęs stabilę medikamentinę remisiją specialistas turėtų teisę vėl pacientą persiųsti bendrosios praktikos gydytojui su konkrečiai nustatytu gydymu, kurį tereiktų tęsti. Grąžindamas pacientą specialistas turėtų būti tikras, kad mažiausiai metus ar kelis gydymo keisti nereikės. Tokiu būdu pasibaigtų kvaili siuntinėjimai tarp specialisto ir bendrosios praktikos gydytojo. Kol nėra elektroninių receptų praktiškai laikinai panašų efektą galima būtų gauti jei dabartiniuose receptų pasuose receptai turėtų nedideles šakneles, kurios būtų vaistinėje kas mėnesį nuplėšiamos išduodant naują vaistų porciją. Beje nesu labai gros nuomonės apie Anglijoje esančią gydytojų gradaciją (laipsnius) ir jauni gydytojai ten per daug ilgai laikomi nesavarankiškais lyg studentais. Tokia sistema ko gero ir privedė prie to, kad apie 80 procentų gydytojų ten yra atvykėliai.

Onutė

2010-05-02   07:41

Ministreija vis žada įvest elektroninį receptą, bet kalbos kalbomis ir nieko nevyksta, tik korupcija ją krečia.

lcc

2010-05-02   07:41

INFORMACIJA:
Prancūzų kunigo ir teologo Benoit Domergue paskaitos apie pavojingas jaunimo kultūros tendencijas.

2010 m. vasario 3 d. (trečiadienis),
Klaipėda. 1830 – 2100 Susitikimas su Klaipėdos visuomene ir krikščioniškų bendruomenių atstovais LCC tarptautiniame universitete (Kretingos g. 36).

2010 m. vasario 4 d.
(ketvirtadienis), Šiauliai/Panevėžys
1300 – 1500 Susitikimas su Šiaulių vyskupijos kunigais, tikinčiaisiais, akademine ir miesto visuomene Šiaulių pedagoginiame universitete (P. Višinskio g. 25, auditorija 225).
1800 2000 Susitikimas su Panevėžio miesto pedagogais ir visuomene kinoteatro „Garsas“ Didžiojoje salėje (Respublikos g. 40).
2010 m. vasario 5 d.
(penktadienis), Kaunas, 1730 - 2000 Susitikimas su Kauno akademine ir miesto visuomene Vytauto Didžiojo universiteto didžiojoje salėje (S. Daukanto g. 28).
2010 m. vasario 7 d.
(sekmadienis), Vilnius, 1400 – 1600 Susitikimas su Vilniaus arkivyskupijos kunigais, tikinčiaisiais, akademine ir miesto visuomene Joanitų vienuolyne (Antakalnio g. 27).

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Uostamiesčio ugdymo įstaigose nuo kitų metų nebeliks bendrosios praktikos slaugytojų - juos...

Vietoj slaugytojų - visuomenės sveikatos specialistai nuotrauka, foto

Vienišas žmogus, susirgęs vėžiu, pasidavė darbdavio spaudimui ir išėjo iš darbo savo...

Vėžininko likimas - numirti skurde nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto ir Kretingos rajono savivaldybės ketina dalyvauti bendrame projekte, pagal kurį...

Ketina renovuoti sveikatos kabinetus nuotrauka, foto

Sinoptikai perspėja, kad liepos 28-30 d. Lietuvoje numatoma kaitra. Aukščiausia temperatūra dienomis...

Atsargiai: karštis atakuoja sveikatą! nuotrauka, foto

Turkijoje keliavusi Dovilė: lagamine buvo ir maudymosi kostiumėlis, ir slidinėjimo akiniai nuotrauka, foto

Kelionės, Urbanizacijos paveikti miestai, sniegu padengtos viršukalnės, istorija žavintys muziejai. "Vis dažniau atsiranda...

Netoli Dovilų dega miškas nuotrauka, foto

Kriminalai, Šiandien 16.22 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

Ambersail II prestižinėje regatoje pelnė 3 vietą nuotrauka, foto

Sportas, Po 5 intensyvių lenktynių dienų prestižinėje „Les Voiles de St. Barth“ regatoje...

Sendvario seniūnijoje piktina šiukšlinantys statytojai nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Sendvario seniūnija yra tarsi nuolatinė statybų aikštelė. Tačiau naujakurių laimę temdo kai...

Kriminalai, Paskelbta prieš 11 val.

Sportas, Paskelbta prieš 11 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 14 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...