2019 m. vasario 16 d. 21:52 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sveikata

Sveikata

Epilepsija: truputį daugiau rūpesčio ir priežiūros.

(5)

Klaipėdos vaikų ligoninės Neurologijos skyriuje pernai iš 917 gydytų pacientų 69 sirgo epilepsija - liga, kurią Hipokratas pavadino "šventąja" ir kurios ištikti ligoniai viduramžiais laikyti apsėsti demonų ar magiškų jėgų. Šiandien epilepsija yra viena dažniausių neurologinių ligų tarp įvairaus amžiaus žmonių. Europoje šia liga serga apie 50 mln., iš jų - 2 mln. vaikų. Lietuvoje tokių vaikų yra apie 4 tūkstančius. Apie epilepsiją papasakojusi Vaikų ligoninės gydytoja Rūta Dolebienė sako, jog ši liga vaikystėje yra dažnesnė nei reumatas, cukraligė ar tuberkuliozė.

Yra žinoma, kad epilepsija pasireiškia priepuoliais. Kas jų metu vyksta organizme?

Epilepsinio priepuolio metu kurioje nors galvos smegenų dalyje ar net visose smegenyse įvyksta stipri elektros iškrova - impulsai tampa pernelyg stiprūs ir net nustelbia kitus, normalius, smegenų impulsus. Tuomet staiga sutrikdoma normali smegenų veikla, gali trumpam sutrikti sąmonė, atsirasti traukuliai, haliucinacijos, stiprūs jutimai, beprasmiai kūno judesiai, pakisti aplinkos suvokimas. Žmogus tuomet negali savęs kontroliuoti, o po priepuolio dažnai jo net neprisimena. Tarp priepuolių jis jaučiasi absoliučiai sveikas. Priepuoliai gali prasidėti bet kuriame amžiuje, netgi netrukus po gimimo. Tai priklauso nuo ligos priežasties ir formos. Trim ketvirtadaliams ligonių pirmasis priepuolis ištinka vaikystėje, bet vienas priepuolis dar nereiškia ligos pradžios.

Bet ne kiekvienas priepuolis reiškia epilepsiją?

Ne kiekvienas. Tai nustatoma pacientą ištyrus. Tiek vieni, tiek kiti priepuoliai kliniškai gali pasireikšti labai panašiai. Atsitiktinius priepuolius gali sukelti būtinų mineralinių medžiagų (pvz., kalcio ar natrio) trūkumas organizme, gliukozės kiekio kraujuje sumažėjimas, apsinuodijimas, kontaktas su elektros srove, perkaitimas. Traukulių priepuoliai karščiuojant ne visuomet yra nekalti. Kartais traukuliai ir karščiavimas gali būti encefalito ar kitos ligos pradžia.

Kaip nustatoma, kad sergama būtent "šventąja" liga?

Epilepsija diagnozuojama ir ilgalaikis medikamentinis gydymas skiriamas įvykus dviem ir daugiau epilepsijos priepuolių. Diagnozuoti padeda surinkta anamnezė ir elektroencefalograma - smegenų elektrinių bangų grafikas. Radus specifinius pakitimus, nustatoma epileptogeninio židinio vieta, klasifikuojama epilepsijos forma. Atliekant encefalogramą pakartotinai, įvertinamas gydymo efektyvumas ir sprendžiamas klausimas dėl galimybės užbaigti gydymą. Kartais, kai diagnozei nustatyti nepkakanka duomenų, encefalograma atliekama miegančiam pacientui. Kai kuriais atvejais, diagnozuojant ligą, naudinga atlikti kompiuterinę tomografiją bei magnetinio rezonanso tyrimus, kurie leidžia žvilgtelėti į smegenų atvaizdą.

Kai kuriam nors vienam šeimos nariui diagnozuojama epilepsija, jos priežasčių įprasta ieškoti paveldėjime. Kas gi iš tikrųjų sukelia šią ligą?

Neretai sunku nustatyti, kuris veiksnys nulėmė epilepsijos vystymąsi, jei jų buvo daugiau nei vienas. Dažnai nevisavertį psichikos ar motorikos ir kalbos vystymąsi lemia didesnės ar mažesnės smegenų vystymosi anomalijos, kurias savo ruožtu sąlygoja genetinės, metabolinės, infekcinės priežastys. Pastaraisiais metais nustatyta, kad gimdymo traumos ir nėštumo komplikacijos turi kur kas mažesnę, nei manyta, reikšmę epilepsijos vystymuisi. Iš galimų ligos priežasčių paminėtinos neuroinfekcijos, augliai, kraujotakos sutrikimai ir kt. Bet 60 - 70 proc. ligonių susirgimo epilepsija priežastis nėra aiški.
Epilepsija nėra paveldima liga ta prasme, kad nėra perduodama vaikui iš tėvo ar motinos. Tačiau įvairiose šeimose polinkis sirgti epilepsija gali būti skirtingas. Yra epilepsijos formų, kai genetinis polinkis turi lemiamą reikšmę ligai vystytis, bet daugumai išoriniai veiksniai reikšmingesni nei genetinis polinkis. Plačiai paplitęs klaidingas supratimas, kad epilepsija - paveldima liga, padarė nelaimingas daugelį šeimų.

Ar teisinga priepuolio ištiktam ligoniui į burną kišti liniuotę ar kitą daiktą?

Nieko nereikia kišti į burną. Svarbiausia - nesijaudinti, saugoti nuo pažeidimų, paversti ant šono, atlaisvinti apykaklę, kad neužspringtų, pagerėtų kvėpavimas. Bet dirbtinio kvėpavimo nereikia daryti. Greitąją kviesti tais atvejais, jei priepuolis užtrunka ilgiau nei 5 minutes, jei jis pasikartoja, ligonis susižeidžia. Taip pat tada, kai nežinote, kaip elgtis.

Kas atsitiks, jei priepuolis pašalinių nebus pastebėtas? Pavyzdžiui, atsitiks tada, kai tėvai miegos?

Paprastai priepuolis baigiasi savaime per 1 - 2 minutes, nepaisant grėsmingos išvaizdos. Bet gali ir užsitęsti iki pavojingos epileptinės būklės.

Ar gydymo sėkmę lemia vien medikamentinis gydymas?

Didelę reikšmę turi ir sveika bei protinga gyvensena. Reikia vengti fizinio ir protinio persitempimo, miego ar pabudimų ciklo sutrikimų. Įtakos turi ir alkoholis. Priepuolius gali sukelti ir šie dirgikliai: šviesos ir tamsos kontrastai, mirganti šviesa, rečiau - gąsdinantys garsai, nelauktas prisilietimas ir pan. Tad ligonį reikėtų saugoti nuo šių ir kitų nemalonių dirgiklių.

Kaip gali pasireikšti pašalinis vaistų poveikis?

Taip, šalutinį poveikį turi visi priešepileptiniai vaistai. Paprastai pradinės ar terapinės vaisto dozės nesukelia nepageidaujamo efekto arba jis nereikšmingas. Dauguma vaikų nesunkiai toleruoja gydymą. Jei vaisto dozė per greitai didinama, gali pasireikšti apsnūdimas, greita nuotaikų kaita, regos sutrikimai, netvirta eisena. Priešepileptiniai vaistai gali turėti įtakos svorio kritimui ar augimui. Kai kurie sukelia ir virškinimo trakto disfunkciją, odos alergines reakcijas, miego sutrikimus, galvos svaigimą. Apie visa tai reikia informuoti gydytoją.

Ar epilepsija išgydoma?

Epilepsija gydoma 2 - 5 metus nuo paskutinio priepuolio. Tai priklauso nuo ligos formos, eigos ir sunkumo. Statistikos duomenimis, tinkamai vartojant vaistus iš 10 besigydančių pacientų šešiems priepuoliai nesikartoja, dviem jie suretėja ar palengvėja, du gydymui nepasiduoda. Apie 10 proc. pacientų, kuriems gydymas vaistais nepadeda, rekomenduojamas operacinis gydymas. Beje, nepagrįsti alternatyvūs gydymo metodai - tik papildomi pavojai sergančiam vaikui. Ypač pavojingos elektros ar kitos stimuliuojančios procedūros.

Sportas, šokiai, kita aktyvi veikla nesukelia priepuolių?

Dažniausiai ne. Renkantis sporto šaką, svarbu atsižvelgti į tai, kaip dažnai kartojasi priepuoliai, kokio jie pobūdžio, kas juos sukelia (nuovargis, gilus kvėpavimas ar kt.), kaip vartojami vaistai. Kuo priepuoliai dažnesni, tuo mažiau rizikingą sporto šaką reikėtų rinktis. Dėl to pasitarkime su gydytoju. Pradėjus sportuoti apie ligą reikia perspėti trenerį ir komandos draugus.

Ar epilepsija sergantys vaikai gali lankyti įprastą mokyklą?

Taip, izoliuoti vaiko nereikia, tik apie priepuolių galimybę turi būti pranešta mokytojams. Priešingu atveju įvykęs priepuolis sukels psichologinį stresą. Svarbu vengti protinio ir fizinio pervargimo, daugiau žaisti.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2019-02-15   17:50

IP: 185.11.26.161

Ka reikia valgyt per epilepsija?

As

2018-02-05   13:59

IP: 78.63.160.38

As pasveikau nuo epilepsijos is laimes geriu, nes sergant ir geriant nuo epilepsijos vaistus alhoholio vartot negalima, dabar galiu isgert valioooooo

Gustav

2014-10-27   18:43

IP: 78.56.74.105

Įdomu ar gali epilepsija ištikti jei staiga nustojama piktnaudžiauti alkoholiu ?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Uostamiesčio ugdymo įstaigose nuo kitų metų nebeliks bendrosios praktikos slaugytojų - juos...

Vietoj slaugytojų - visuomenės sveikatos specialistai nuotrauka, foto

Vienišas žmogus, susirgęs vėžiu, pasidavė darbdavio spaudimui ir išėjo iš darbo savo...

Vėžininko likimas - numirti skurde nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto ir Kretingos rajono savivaldybės ketina dalyvauti bendrame projekte, pagal kurį...

Ketina renovuoti sveikatos kabinetus nuotrauka, foto

Sinoptikai perspėja, kad liepos 28-30 d. Lietuvoje numatoma kaitra. Aukščiausia temperatūra dienomis...

Atsargiai: karštis atakuoja sveikatą! nuotrauka, foto

Pralaimėjęs „Neptūnas“ kausis dėl KMT bronzos nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas“ neatsigavo nuo ankstyvų tolimų Vilniaus „Ryto“ dūrių ir „Kidy Tour“...

Sankt Peterburge sugriuvo pastatas - viduje yra žmonių nuotrauka, foto

Pasaulis, Sankt Peterburge, Lomonosovo gatvėje esančiame penkiaaukštyje sugriuvo namo pertvaros, pranešė „RIA Novosti“, nurodydama skubios...

Alytuje „Dragūnas“ nukovė „Varsą-Stronglasą“ nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Dragūno“ rankininkai šeštadienį Alytuje įsirašė dar vieną pergalę Lietuvos rankinio lygoje....

Šventinė mero kalba - su netikėtomis įžvalgomis nuotrauka, foto

Klaipėda, "Žmonės kartu gali padaryti tai, ko nepajėgtų padaryti pavieniui. Kiekvieno žmogaus...

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...