2015 m. balandžio 26 d. 14:32 val., sekmadienis

ve.lt  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sveikata

Sveikata

Daugiapjūvė kompiuterinė tomografija leidžia "įsiskverbti" į žmogaus širdį

2004-06-29, 12:00

Jūratė MAZAJEVA

Klaipėdos ligoninėje

Pacientams, besigydantiems Klaipėdos ligoninėje,
kompiuterinė tomografija atliekama nemokamai

Daugiapjūvės kompiuterinės tomografijos pagalba ne tik visapusiškai ištiriami vidaus organai, bet ir liga diagnozuojama ankstyvos stadijos.

Klaipėdos ligoninėje, šiemet įsigijusiai naujausios kartos daugiapjūvį kompiuterinį tomografą, kas mėnesį padaroma per tūkstantį tyrimų. Dirbant įprasta kompiuterine tomografija per mėnesį būdavo atliekama apie 350 tyrimų.

Pasak Radiologijos skyriaus vedėjo Igorio Kniaževo, pacientus tiriant šešiolikos pjūvių tomografu atsirado grandiozinės galimybės diagnozuojant įvairius susirgimus, ypač tikslinant diagnozę.

"Šia aparatūra galime daryti tai, ką matome žiūrėdami fantastinius filmus, - pasakojo gydytojas. - Pavyzdžiui, kompiuterio pagalba "įsiskverbti" į tiriamo žmogaus širdį, "padalinti" ją pusiau, monitoriuje matyti kraujagysles tokias, kokios jos išties yra ir t.t."

Per minutę - šimtas pjūvių

Gydytojas radiologas akcentavo, kad daugiapjūvė kompiuterinė tomografija - naujas dalykas medicinoje. Tokia aparatūra, kuria mažiau nei per sekundę padaroma šešiolika pjūvių, kol kas gali pasigirti tik nedaugelis Europos Sąjungos šalių.

Daugiapjūve kompiuterine tomografija pacientą galima visapusiškai ištirti nuo galvos iki kojų pirštų.

Tiriant pacientą daugiapjūve, o ne įprasta kompiuterine tomografija, yra žymiai mažesnė apšvita. Per minutę atliekama daugiau nei šimtas pjūvių.

Kuo daugau pjūvių - tuo daugiau informacijos, tuo tikslesnė diagnozė. Tyrimų kokybei įtakos neturi net tai, jeigu žmogus pajuda. Visas tyrimo procesas įrašomas į kompiuterį.

Organai apžiūrimi ir iš vidaus

Gydytojas radiologas daugiapjūve kompiuterine tomografija tirdamas bet kurį iš organų sykiu įvertina ir viso organizmo būklę.

Kompiuterio pagalba inkstai, kepenys, plaučiai ir kiti organai yra apžiūrimi ir iš vidaus. Gydytojas I. Kniaževas pažymi, kad tai ypač aktualu tiriant sergančiuosius širdies ir kraujagyslių ligomis.

Pavyzdžiui, kai norima nustatyti, kurioje vietoje ir kiek yra užakusi kraujagyslė. Tiriant kraujagysles pacientui mažomis dozėmis leidžiamas kontrastinis skystis. Kraujagyslė yra susiaurėjusi toje vietoje, kurioje neprateka skystis.

Kraujagysles tiriant daugiapjūve kompiuterine tomografija yra pasirenkama teisinga gydymo taktika. Vienais atvejais užakusios kraujagyslės vietoj yra dedamas stentas, kitais - daroma šuntavimo operacija.

Siekiant išvengti komplikacijų, po sudėtingų tyrimų pacientą reikia stebėti. Todėl daug saugiau, pažymi specialistas, kai ligoniai, ypač kardiologiniai, yra tiriami ne ambulatoriškai, o stacionaro sąlygomis.

Kiekvieno organo ištyrimui naudojamos atskiros programos. Periferinėms ir širdies kraujagyslėms ištirti taip pat sukurta speciali programa.

Stenokardijos priepuolių priežastis - užakusi koronarinė kraujagyslė. Kartojantis šiems priepuoliams žmogų gali ištikti infarktas ar insultas. Siekiant išvengti rimtų pasekmių, būtina išsitirti daugiapjūve kompiuterine tomografija.

Ambulatoriškai tiriantis reikia mokėti

Pacientams, norintiems išsitirti daugiapjūva kompiuterine tomografija, tačiau neturintiems gydytojo siuntimo, visų pirma reikia kreiptis į Klaipėdos ligoninės Ambulatorinį konsultacinį skyrių ir užsiregistruoti. Čia gausite visą informaciją; kada bus atliktas tyrimas, kiek tai kainuos ir pan.

Bene dažniausiai atliekama galvos kompiuterinė tomografija. Šis tyrimas kainuoja apie 200 Lt.

Besigydantiesiems stacionare daugiapjūvė kompiuterinė tomografija atliekama nemokamai - už tyrimus moka ligonių kasos.

Gydytojas I. Kniaževas pažymi, kad daug lengviau dirbti, kai pacientą tyrimui siunčia specialistas, nurodydamas kuo sergantysis skundžiasi.

Ištiriamos plaučių kraujagyslės

Gydytojas I. Kniaževas akcentavo, kad Klaipėdos ligoninei įsigijus naujausios kartos daugiapjūvę kompiuterinę tomografiją net plaučių vėžys diagnozuojamas ankstyvos stadijos, sykiu ištiriamos ir plaučių kraujagyslės. O tai reiškia, jog sergančiajam onkologine liga yra šansų pasveikti.

Naujausios kartos kompiuteriniu tomografu tiriant paciento kepenis aptinkamos net metastazių užuomazgos, kurias chirurgiškai dar galima pašalinti.

Visapusiškai ištiriami inkstai

Gydytojas radiologas I. Kniaževas pastebi, kad daugėja pacientų, turinčių problemų su inkstais.

Inkstus tiriant daugiapjūve tomografija matomi akmenukai, kurių dydis yra vos keli milimetrai. Šia aparatūra laiku diagnozuojama ir onkologinė inkstų liga.

Kai inkstuose randama smėlio, nustatoma kiek jo yra, kaip greitai iš jo gali susiformuoti akmenys ir pan.

Tiriant inkstus leidžiama kontrastinė medžiaga. Daugiapjūve kompiuterine tomografija ištiriamos abiejų inkstų funkcijos, sykiu sužinoma ar žmogui nesivysto inkstų nepakankamumas. Pastarojo tyrimo metu taip pat patikrinami šlapimtakiai, pasižiūrima ar nėra deformuota šlapimo pūslė.

Kodėl nesveikuoja akys

Daugėja ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų, turinčių problemų su stuburu. Nemažai suaugusių žmonių kenčia dėl stuburo išvaržų, kitų patologijų.

Vaikams daugiau diagnozuojama skoliozė ir trauminiai stuburo pakenkimai.

Daugiapjūve kompiuterine tomografija diagnozuojamos ir akių ligos. Šios unikalios technikos pagalba įvertinami uždegiminiai akių pakenkimai.

Neretai akių uždegimus išprovokuoja kitos ligos, pavyzdžiui sinusitas. Problemų su akimis atsiranda, kai yra dantų lėtinė infekcija.

Beje, akies nervą gali spausti ir galvos smegenyse susiformavęs auglys. Kad nustatyti priežastį, kodėl nesveikuoja akys, reikėtų išsitirti daugiapjūve kompiuterine tomografija.

Tiriami ir naujagimiai

Pasak Radiologijos skyriaus vedėjo I. Kniaževo, daugiapjūvė kompiuterinė tomografija atliekama prieš kiekvieną sudėtingą operaciją.

Šia aparatūra tiriami ir naujagimiai. Kompiuterinė tomografija dažniausiai atliekama, kai yra neišsivystę mažylių plaučiai. Kūdikiai kompiuterine tomografija yra tiriami ir dėl gimdymo metu patirtų traumų.

Matuojamas kaulų tankis

Daugiapjūve kompiuterine tomografija išmatuojamas ir kaulų tankis. Šis tyrimas kiekvienam pacientui daromas individualiai - atsižvelgiant į žmogaus raumenų ir riebalų masę.

Pastarojo tyrimo metu ne tik tiksliai išmatuojamas kaulų tankis, bet ir sykiu nustatoma ar dėl osteoporozės nėra deformavęsi stuburo slanksteliai.

Pasak gydytojo I. Kniaževo, žmonėms, kuriems yra per 40 metų, pravartu būtų vartoti kalcio preparatus. Beje, kalcis būtinas ir moterims, kurios gydėsi hormonais, turėjo ginekologinių operacijų.

Jūratė MAZAJEVA

reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

reklama

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

"Nebuvau tam pasiruošusi. Maniau, kad mirštu. Ir dar - kad einu iš...

Išlaikyti pauzę nuotrauka, foto

Estijos gydytojas Argas Partsas (Argo Parts) išvyko į Monroviją, Ebolos viruso pakirstą...

Estų gydytojas išvyko į Liberiją padėti Ebolos aukoms nuotrauka, foto

Taip, jūs teisūs, kalbėti, o tuo labiau rašyti apie obuolius ir visokius...

Pirmieji obuoliukai vasarą skaniausi nuotrauka, foto

Vaistus nuo skausmo kiekvieną savaitę sako vartojantis kas dešimtas Lietuvos gyventojas: 8...

Dešimtadalis gyventojų be skausmą malšinančių vaistų neištveria nė savaitės nuotrauka, foto

Valentinas Mazuronis priimtas į Darbo partiją nuotrauka, foto

Lietuvos naujienos, Buvęs „tvarkietis“ europarlamentaras Valentinas Mazuronis priimtas į Darbo partiją.

Klaipėdiečiai nusilenkė Mykolui Kleopui Oginskiui nuotrauka, foto

Klaipėda, Šeštadienį Klaipėdos universiteto Menų fakultete vyko diplomato, kompozitoriaus, kovojusio už tėvynės laisvę,...

Reidas pajūryje - su gaudynėmis nuotrauka, foto

Kriminalai, Šeštadienį sezoną atidarė Klaipėdos kelių policijos motociklininkai, susiruošę į tradicinį prevencinį reidą...

Uostas pradeda gilinti laivybos kanalą nuotrauka, foto

Jūra, Klaipėdos uostas, kuris iki 2021 metų laivybos kanalą ketina pagilinti iki 17...

Lietuvos naujienos, Paskelbta 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 56 min.

Jūra, Paskelbta prieš 2 val.

reklama

reklama

reklama

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...