2019 m. kovo 26 d. 16:23 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sveikata

Sveikata

Autizmas: kaip padėti vaikui ir šeimai

(9)

Autizmas: kaip padėti vaikui ir šeimai nuotrauka, foto

Patirtis

"Ši smegenų liga prasideda labai anksti, ir mes nežinome, kokie pakitimai ir klaidos įvyksta toje smegenų raidoje, tad daugelio dalykų pakeisti neįmanoma. Tačiau įrodyta, jog vaiko gyvenimo patirtis keičia smegenų struktūrą", - sakė Ilinojaus universiteto (JAV) profesorius Bennet Leventhal.

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje vykusioje tarptautinėje mokslinėje-praktinėje konferencijoje "Autizmas: kaip padėti vaikui ir šeimai" buvo aptarti vaikystės autizmo diagnostikos principai, psichologinio įvertinimo galimybės, kalbos ir bendravimo sutrikimai, ugdymas ir logopedinės pagalbos būdai.

Autizmo atsiradimo priežastys dar nežinomos, nepatvirtinta, ar ryškus įvairiapusis vaiko raidos sutrikimas atsiranda dėl genetinių sutrikimų (todėl genų terapija nepadės), ar dėl smegenų uždegimų, alergijos, neįrodyta, jog tai gali būti apsinuodijimas sunkiaisiais metalais.

Elgesio terapijomis ir vaistais galima gydyti simptomus, sumažinti elgesio problemas. Akcentuota, jog prieš duodant vaistų, reikia išsiaiškinti, dėl ko vaikas vienaip ar kitaip elgiasi, išmokyti jį išsakyti savo pageidavimus, todėl labai svarbu ugdyti kalbinius, judesio ir kitus gebėjimus.

Profesorius B. Leventhal pabrėžė, jog autistai nedaug skiriasi nuo mūsų, turint galvoje stereotipines elgsenas, nes jų turime ir mes, tik tie vaikai, jas sutrikdžius, irzta, tampa agresyvūs, nes neturi socialinių įgūdžių frustracijas išreikšti priimtinu būdu.

Šalia - raidos terapeutai, ekspertai

Klinikinė vaikų psichologė, daktarė Pranutė Domanskienė (JAV) sakė, jog Amerikoje pediatrai dėl autizmo tiria visus vaikus nuo 18-24 mėnesių. Jeigu to amžiaus vaikas neseka tėvų žaidimų metu, nereaguoja šaukiamas vardu, nesupranta, kas jam sakoma, nesidomi kitais vaikais, nekoordinuoja gestų su akių kalba ar pastebima bet kokia regresija (pamiršo, ko buvo išmokęs), įtariamas autizmas. Mokyklose su tokiu vaiku nuo dvejų iki 22 metų dirba raidos terapeutai, o jeigu proto atsilikimas 30 proc., tokie vaikai gauna teisę pamokų metu turėti šalia pagalbininką ekspertą.

Įrodyta, kad 80 proc. autistų vaikų turi protinį atsilikimą. Juos pagal itin skirtingas programas reikia mokyti visą laiką, nes automatiškai iš aplinkos jie neįsisavina informacijos, ir nors kai kurie gali atmintinai pakartoti visą išgirstą tekstą, tai nereiškia, jog jį suvokia. Su vaiku dirba visa komanda: psichologas, psichiatras, logopedas.

Vaikų, kurie kalba, supratimas konkretesnis, tad kalbos įgūdžiai labai svarbūs. Kadangi jie itin jautrūs garsams, mokykloje vaikšto su ausinėmis ir nešiojasi prietaisą, leidžiantį pajusti peties spustelėjimą ir tuo būdu pasijusti saugiai. Vaiko progresas sekamas kas keletą metų, ugdomas jo erdvinis suvokimas ir bendravimo bei higienos įgūdžiai, sugebėjimas paprašyti pagalbos. Be abejo, pakeitus aplinką ir veiklą, atsiradus kitų reikalavimų, vaikui kyla stresų, dėl to reikalinga sensorinė stimuliacija ir prieš susikaupiant užduočiai vaikui leidžiama pašokinėti ant batuto ar žaisti kamuoliu. Tinka visos raminančios terapijos.

Amerikoje nepykstama ant vaikų, kai jie elgiasi neprognozuojamai (kandžiojasi, daužo galvą, rėkia), ir prie užduoties grįžtama, kai nusiramina, dažnai užduotis supaprastinama.

Žinoma, vaikai mokomi pasitelkiant mėgstamiausius žaislus, vyresnieji - veiksmo herojus knygelėse, ir stengiamasi, kad užduotys ir darbai jiems keltų pasitenkinimą. Tačiau tai nereiškia, kad visa, ko jų prašome, jam turi būti malonu. Už atliktas užduotis skiriamas prizas.

Specialistai rekomendavo išmokyti vaikus apsikabinti, pabučiuoti žmones, su kuriais bendrauja, net jei jiems patiems nieko nereiškia, tai suteikia daug džiaugsmo ir motyvacijos tėvams.

Konferencijoje akcentuota, kad pagrindinis tėvų ir visuomenės tikslas - ne stigmatizuoti autistus, o kiek įmanoma pagerinti jų gyvenimo kokybę ir socialinio bendravimo įgūdžius.

Ivona ŽIEMYTĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2016-04-05   10:39

IP: 88.89.22.122

Autizmo atsiradimo priežastys nežinomos, kaip galima apsiimti gydymais, jei nežinoma priežastis, tai reiškia visa medicina šaudo tuščiais šoviniais ir kiekvienas vaikas jiems yra eksperimentas... Sunku ir pasakyti, kas gerai, o kas blogai, kiek tiek šnipšto ir melo aplink, bet viską ką aš žinau, tai visokie chemicals brothers- vaistukai slopinantys, raminantys tikrai vertėtu nusukti nugara šioms priemonėms... Kaip galima girdyti vaistais, kai nežino kaip gydyti ir kas čia per liga, mielos mamos, jus geriau kokia šamane susiraskit miške, o ne burtininkus poliklininkose. Stiprybės visoms.

2015-08-23   23:13

IP: 178.16.42.210

gyvenkit toliau ,mylekit ,auklekit ,mokykit ir viskas

Autistuko mamyte

2014-03-09   21:51

IP: 90.223.160.225

Mielos mamos,
Nustokit diskutuoti , komentuoti ir tt visokias nesąmones.pradekit normaliai domėtis ir ieskoti išeities , kaip pagyditi savo vaikus,nes greičiausiai tai jie turbut ir neturi to Autismo. Yra šitiek daug informacijos anglu kalba , kaip galima pagyditi tuos vaikus. Pati auginu 4 metu sūnų ir niekada ne tikėjau kad jis autistas. Jau 2 metus kaip gydau ji maistu ir papildais. Turit pažinti savo vaiką , jų problema zarnynas. Jei yra norinčių padeti savo vaikams galiu pasidalinti informacija. Tik net nenoriu bendrauti ir girdeti tuščiu paistalus. Mūsų vaikai yra apnuodytas.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Uostamiesčio ugdymo įstaigose nuo kitų metų nebeliks bendrosios praktikos slaugytojų - juos...

Vietoj slaugytojų - visuomenės sveikatos specialistai nuotrauka, foto

Vienišas žmogus, susirgęs vėžiu, pasidavė darbdavio spaudimui ir išėjo iš darbo savo...

Vėžininko likimas - numirti skurde nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto ir Kretingos rajono savivaldybės ketina dalyvauti bendrame projekte, pagal kurį...

Ketina renovuoti sveikatos kabinetus nuotrauka, foto

Sinoptikai perspėja, kad liepos 28-30 d. Lietuvoje numatoma kaitra. Aukščiausia temperatūra dienomis...

Atsargiai: karštis atakuoja sveikatą! nuotrauka, foto

Pagalbos iš valstybės nesulaukusi klaipėdietė įžvelgia diskriminaciją nuotrauka, foto

Klaipėda, Neįgalų sūnų slaugiusi klaipėdietė Genovaitė Narmontienė po jo mirties patyrė šoką, kai...

Bus mokama ir už surastus naujus šeimininkus nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos beglobių gyvūnų gyvenimas pagerės – savivaldybė gyvūnams išlaikyti skirs kone...

J. Žuža: apie norą ateityje tapti vyriausiuoju treneriu nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūno“ trenerio Kazio Maksvyčio asistentas Jurica Žuža Lietuvoje jau jaučiasi kaip...

Laukia naujos poliklinikos nuotrauka, foto

Klaipėda, Naujos vaikų konsultacinės poliklinikos nekantriai laukia tiek mažųjų pacientų tėvai, tiek Vaikų...

Klaipėda, Paskelbta prieš 30 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...