2019 m. kovo 23 d. 10:44 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sveikata

Sveikata

Ar įteisinti gimdymą namuose?

2012-07-25, 09:44

Dr. Vytautas VALEVIČIUS, "Vakarų Lietuvos medicina"

Ar įteisinti gimdymą namuose? nuotrauka, foto

© "Respublikos" archyvo nuotr.

Vaikų atsiradimas pasaulyje yra įprastinis dalykas. Afrikoje ar Azijoje žymi dalis naujagimių miršta dėl menkos higienos bei medicinos sistemos nebuvimo. Europoje ar Šiaurės Amerikoje bei Australijoje – kitaip. Čia vaikų gimimas yra ryškiai kontroliuojamas. Vienu metu šiose valstybėse pradėta manyti, kad padėti gimdyvėms būtina tik specializuotose įstaigose. Vėliau buvo susigriebta, kad gal tai nėra ideali tvarka. Todėl vėl grįžta prie idėjos – leisti gimdyti namuose.

Tokia tvarka įteisinta JAV, Jungtinėje Karalystėje, Danijoje, Norvegijoje, Švedijoje, Vokietijoje, Belgijoje, Australijoje, Kanadoje, kaimyninėse Lenkijoje, Latvijoje, Estijoje. Paprastai tokį gimdymo būdą renkasi 1–3 proc. šeimų. Išskyrus Olandiją, kurioje namuose į pasaulį atkeliauja 30 proc. kūdikių.

Gimdymas namuose – ir kriminalas

Kokia gera bebūtų nuomonė apie specializuotas gimdymo įstaigas dabar, tačiau „gimdymų ligoninėje istorija yra dramatiška ir pamokoma. XIX amžiuje pradėtos kurti ligoninės ar skyriai gimdyvėms iš pačių žemiausių sluoksnių, kurios neturėjo namų: prostitutėms, suvedžiotoms tarnaitėms, kad jos nežudytų savo nesantuokinių kūdikių. Mirtingumas vien nuo karštinės po gimdymo siekė iki 30 proc.“ – sako mokslininkė S. Daugirdaitė.

Gimdymų skaičius Lietuvoje

Uostamiestyje per metus pagimdo daugiau nei trys tūkstančiai moterų. Namuose ne savo noru - iki penkių moterų. Dalis tokių moterų turi socialinių problemų, bet pasitaiko, kad jos tiesiog nespėja atvažiuoti iki ligoninės.

Gimdymas už specializuotų įstaigų sienų yra realus faktas. Jis apima santykinai nedidelį gimdymų skaičių, bet yra artimas 0,5 proc. Svarbu pabrėžti, kad visi šie atvejai yra kriminalai, nes pažeidžia Lietuvos Respublikos įstatymus. Pagal 1999 m. kovo 15 dienos sveikatos apsaugos ministro įsakymą, gimdymai gali vykti tik antrinio A ir B ir tretinio lygio sveikatos stacionare. O gimdymus gali priimti tik gydytojai akušeriai ginekologai arba akušeriai. Pastarasis gali remtis medicinos norma MN40:2006 (punktas 17.10). O akušeriui ginekologui nepriskirta įprastinio gimdymo priėmimo funkcija (MN64:2108). Išvada viena – priėmus gimdymą ne specializuotoje įstaigoje – medicinos darbuotojas tampa nusikaltėliu.

Leidžiama, bet su apribojimais

Kaip yra kitose šalyse? Ten medikams netrukdoma padėti gyventojui namuose. Taip pat ir gimdyti, jei taip pageidauja gimdyvė ir tam nėra ribojančių priežasčių.

Išskyrus kelis kraštus, įskaitant Lietuvą, įstatymiškai netrukdoma teikti gimdyvėms pagalbą ne medicinos įstaigose. Medicinos darbuotojai netampa nusikaltėliais, jeigu jie padeda gimdyvėms. Antra, daugelyje šalių šią paslaugą namuose iš dalies ar pilnai apmoka valstybinis ar kitoks draudimas. Taip padidinamas paslaugų tolygumas ir mažinamos valstybės išlaidos sveikatos sistemai.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Uostamiesčio ugdymo įstaigose nuo kitų metų nebeliks bendrosios praktikos slaugytojų - juos...

Vietoj slaugytojų - visuomenės sveikatos specialistai nuotrauka, foto

Vienišas žmogus, susirgęs vėžiu, pasidavė darbdavio spaudimui ir išėjo iš darbo savo...

Vėžininko likimas - numirti skurde nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto ir Kretingos rajono savivaldybės ketina dalyvauti bendrame projekte, pagal kurį...

Ketina renovuoti sveikatos kabinetus nuotrauka, foto

Sinoptikai perspėja, kad liepos 28-30 d. Lietuvoje numatoma kaitra. Aukščiausia temperatūra dienomis...

Atsargiai: karštis atakuoja sveikatą! nuotrauka, foto

Klaipėdoje prasidėjo didžiausia kino šventė šalyje nuotrauka, foto

Filmai, Žinomo rusų režisieriaus Kirilo Serebrenikovo romantine istorija „Vasara“ uostamiestyje prasidėjo „Kino pavasaris“....

Apdegęs ukrainietis gydomas ligoninėje nuotrauka, foto

Kriminalai, Uostamiesčio policija informuoja apie darbo metu nukentėjusį ukrainietį.

Nidos centre nugriauta „Agila“ nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Į didžiausią Kuršių nerijoje Nidos kurortą atvykę svečiai šiuo metu gali gerokai...

Istorinio pastato vieta perleista viešbučiui nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Pačiame Palangos centre, šalia Nepriklausomybės aikštės, kurioje yra muzikos ir šviesų fontanas,...

Kriminalai, Paskelbta prieš 59 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...