2018 m. birželio 21 d. 15:02 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sveikata

Sveikata

Akmenys - skausmo šaltinis ir inkstų žudikai

(8)

Urologija

Urologijos centro vedėjas Gerardas Fabijonavičius
įdomesnius "radinius" demonstruoja stende

"Inkstų akmenligė - liga, reikalinga gydytojo priežiūros. Didelę klaidą daro ligoniai, susigundę vaistinėse siūlomais vaistais nuo šios ligos. Ir vaistininkai turėtų žinoti: kai kuriais atvejais šie vaistai gali turėti atvirkštinį poveikį - ne tirpdyti akmenis, o skatinti jų susidarymą. Mat akmuo akmeniui nelygu," - pataria Klaipėdos apskrities ligoninės Urologijos centro vedėjas Gerardas Fabijonavičius.

Jo vadovaujamame centre kasmet dėl šios ligos gydosi apie 400 ligonių, daugiau nei 300-ams pagelbstima operacijos būdu.

Vyrus vargina dažniau

Akmenys inkstuose ir šlapimo pūslėje susidaro sutrikus organizme rūgščių, druskų pusiausvyrai. Tačiau inkstų akmenligės priežastys, - papasakojo gydytojas, - dar nėra visiškai aiškios, iškeltos kelios jų teorijos.

Šia liga serga apie 4 proc. visų gyventojų. Vyrus dėl jų anatominių ypatumų ši liga užklumpa daug dažniau.

Pastebėti ir tam tikri dėsningumai: daug mažiau šia liga kažkodėl serga Islandijos, Pietų Afrikos ir Japonijos gyventojai. Daugiau - Viduržemio jūros, Baltijos šalyse, Skandinavijoje. Jei kalbėsime apie Lietuvą - tai inkstų akmenligė daugiau vargina gyvenančiuosius vietovėse, kurių dirvožemyje daugiau kobalto, kalcio, vario, o mažiau cinko, būtent - vidurio Lietuvoje.

Inkstų akmenligė dažnesnė šilto klimato kraštuose. Manoma, taip yra dėl gausesnio prakaitavimo, nes prakaituojant organizme būna mažiau vandens, ir tirštas šlapimas sudaro visas sąlygas druskoms kristalizuotis.

Be to, veikiant saulės spinduliams odoje gaminasi daugiau vitamino D, kuris iš žarnyno į kraują, o vėliau ir į šlapimą padeda patekti kalciui - taip šlapime atsiranda kalcio druskų.

Svarbi ir mityba

Pastebėta, jog inkstų akmenligė dažnesnė sergant paveldimomis inkstų ligomis, podagra, esant prieskydinių liaukų veiklos sutrikimams. Būna, kad ši liga išsivysto po stuburo traumų ar kitų ligų, kai žmogus priverstas ilgai gulėti ir tai sutrikdo šlapimo nutekėjimą iš šlapimo pūslės. Bemaž visi sutaria, kad reikšmės turi ir per dieną išgeriamas skysčių kiekis, per gausus druskos, baltymų vartojimas.

Kita akmenų susidarymo priežastis - lėtinis viduriavimas, kai organizmas nuolat netenka daug vandens. Išprovokuoti ligą gali ir kai kurie medikamentai (pvz., sulfanilamidas), šlapimo takų infekcijos.

Tokie bemaž po 100 gramų svėrę akmenys
paciento šlapimo pūslėje buvo rasti net trys

G. Fabijonavičius prisimena anksčiau egzistavus tokią kosminės urologijos šaką. Mat pastebėta, jog nesvarumo būklė skatina organizme kauptis pieno rūgštį, iš kurios susidaro inkstuose akmenys.

Svėrė bemaž pusę kilogramo

Šlapimo takų akmenų cheminė sudėtis nėra vienoda. Dažniausiai pasitaiko oksalatiniai (iš oksalo druskų) ir uratiniai (iš šlapimo rūgšties) akmenys. Šiek tiek rečiau aptinkama fosfatinių (iš fosfatų) ir karbonatinių (iš kalcio druskų) darinių. Rečiausi - baltyminiai ir cistininiai (iš cistino rūgšties) akmenukai. Kiečiausi yra oksalo akmenys.

Akmenys, laiku nepašalinti iš organizmo, gali išaugti iki įspūdingo dydžio. Urologijos centro koridoriuje kabančiame stende laikomas net 430 g sveriantis akmuo, kuris praeitais metais buvo išimtas iš 38 metų vyriškio inksto (žr. nuotrauką).

"Jam prieš keliolika metų buvo atlikta šlapimo takų plastinė operacija. Po jos blogai nutekėdavo šlapimas ir susiformavo koralinis akmuo, kuris sunaikino visą inksto parenchimą, užpildė visą inksto ertmę", - pasakojo gydytojas G. Fabijonavičius.

Koraliniai akmenys labai greitai auga. Būna, išoperuoji ligonį, o šis po kelių mėnesių vėl į Urologijos centrą atvažiuoja - naujas akmenukas susidaręs. Ypač tas procesas būna greitas, jei operacijos metu paliktas bent nedidelis grūdelis - ant jo kristalizuojasi nauji sluoksniai.

Šiemet gydytojui teko operuoti ligonį, kuriam dėl koralinio akmens prieš keliolika metų buvo pašalintas vienas inkstas. Deja, šįsyk ir antrasis buvo sunaikintas akmens. Teko jį pašalinti ir skirti vyriškiui hemodializę.

Jei akmuo įstrigo šlapimtakyje

Susirietę iš skausmo, vemiantys pacientai į ligoninę atvežami priepuolio metu.

"Jei koks akmenukas iš inksto numigruoja į šlapimo takus, prasideda skausmai, - pasakoja G. Fabijonavičius. - Akmenukas užblokuoja šlapimtakį ir šis nebepraleidžia šlapimo. Inkstas šlapimą gamina, o jam pasišalinti nėra kaip. Inkstas burksta, didėja, prasideda skausmai. Akmenukui slenkant šlapimtakiu skausmai plinta į kirkšnis, lytinius organus, varo dažnai ir skausmingai šlapintis. Skausmą numalšina šiluma, spazmolitikai".

Šie simptomai gali būti panašūs į kitų ligų - tulžies pūslės akmenligės, uždegimo, žarnyno nepraeinamumo, apendicito - simptomus. Tad medikams tenka nustatyti tikrąją priepuolio priežastį.

Kaip pagelbėti?

Diagnostikai pirmiausia pasitarnauja rentgeno nuotrauka. Bet... uratiniai akmenys praleidžia rentgeno spindulius, tad šie jų nefiksuoja. Tad ligoniai dar apžiūrimi echoskopu (ultragarsu), kuris padeda pamatyti, ar inkstų ertmės nėra išplėstos. Jei taip - vadinasi, akmenukas šlapimtakyje blokuoja inkstą ir neleidžia nubėgti šlapimui.

Papildoma diagnostikos priemonė - intraveninės nuotraukos, kurios daromos suleidus į veną kontrastinio skysčio. Ši nuotrauka akivaizdžiai parodys, kurioje vietoje įstrigęs akmenukas.

Laiku nepadėjus šlapimui nutekėti, inkstas gali nustoti funkcionuoti.

"Kai vaistai nepadeda, kankina skausmai, akmuo užstrigęs šlapimtaky, ligonį guldome ant operacinio stalo", - pasakoja gydytojas. Į šlapimtakį aukščiau užstrigusio akmens įkišamas plonas kateteriukas, padedantis nubėgti šlapimui. Dabar, nuslūgus skausmui, sprendžiama, ką daryti toliau. Dažniausiai specialiu aparatuku, įvestu į šlapimtakį ar net iki inksto, akmenukai suskaldomi.

Jei akmuo inkste ar šlapimo pūslėje

Jei akmuo "įsitaisęs" inkste, ligonis skausmo gali ir nejusti. Toks darinukas turi vietos judėti, neblokuoja šlapimo nutekėjimo. Būna, kad kankina maudulys, pakyla temperatūra, mat dažniausiai akmenligę lydi infekcija. Kitas simptomas - dažnesnis šlapinimasis.

Kita smėliuko ar akmenų susidarymo vieta - šlapimo pūslė. Čia akmuo arba nukrenta iš inksto ir toliau auga, ar pats savaime čia susidaro dėl blogo šlapimo nutekėjimo. Dažniau pasitaiko vyrams, kuriems gerai išsišlapinti trukdo prostata. Kai dalis šlapimo vis lieka pūslėje, gali susikristalizuoti akmenukas.

Urologijos centro vedėjas prisimena senyvo amžiaus vyriškį, kuriam iš pūslės buvo išoperuoti net trys bemaž po 100 gramų svėrę nugludinti akmenys. Vienas tų akmenų saugomas ir centro stende (žr. nuotrauką). Iki operacijos žmogui vaikštant ir akmenukams trinantis vienas į kitą buvo girdimas gurgždėjimas.

Atsargiai - vaistai

Operacijos metų iš organų pašalinti akmenys keliauja į laboratoriją - ištiriama jų cheminė sudėtis. Atsižvelgiant į tai, iš kokių druskų jie yra sudaryti, ligoniui pateikiamos rekomendacijos, kokio maisto vengti, kokį apriboti - kad akmenukai vėl nesusidarytų.

Tirpinimui, - pasakoja gydytojas G. Fabijonavičius, - pasiduoda tik uratiniai, t. y. iš šlapimo rūgšties susidarę akmenys. Tam skirtas vaistas blomarenas parduodamas vaistinėse. Kitokios sudėties akmenų jis neveikia, todėl be gydytojo rekomendacijos jį vartoti nepatartina.

Klaidą, pasak gydytojo, daro ir tie, kurie esant mažam pH, vartoja dar labiau jį mažinančius vaistus. Mat mažas pH kaip tik skatina rūgščių akmenų augimą.

Mityba - pagal polinkį ligai

Jei žmogus turi polinkį sirgti akmenlige, gydytojas pataria daugiau gerti skysčių, ypač vasarą, kai gausiai prakaituojama. Galima pradžiuginti alaus mėgėjus - šviesus alus varo šlapimą, tad galima jo nevengti.

Jei akmenukas nedidelis, mažesnis nei 5 milimetrų, galima padėti jam pačiam pasišalinti - geriant vaistažolių arbatas, pagulint šiltoje vonioje, vartojant gydytojo nurodytus vaistus.

Saugokimės akmenų vartodami mažiau druskos, rūkyto, aštraus, baltyminio maisto.

Jei organizme susidaro fosfatiniai ar karbonatiniai akmenys - tokiam ligoniui draudžiama valgyti džiovintus vaisius, apelsinus, fermentinį sūrį, žuvies konservus su aliejumi. Jei oksalatiniai - nevalgykime rūgštynių, rabarbarų, špinatų, šparaginių pupelių, kuriuose gausu oksalo rūgšties. Jei jūsų organzime susidaro terpė augti uratiniams akmenims - draudžiamos vynuogės, saldumynai, raudonasis vynas, kakava, šokoladas, kepenys, širdis.

Genovaitė PRIVEDIENĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

piz

2014-01-07   23:53

IP: 82.145.216.27

tai * tu skirk alaus buteli kartais. nuo kasdien du litrus alkoholike tu

Edita

2011-09-30   09:47

IP: 178.36.41.212

Turiu insktu akmenlige, tik kaip suzinoti, kokie akmenys pas mane? kad zinociau kokio maisto vengti.

2011-09-29   13:17

IP: 84.46.178.129

Taip straipsnis gal neblogas,bet kas liecia alu tai nelabai sutinku.As jo buvau didelis,didelis megejas apie 2ltr per diena gero sviesiojo tukio zinot salto su puta,dabar net seile tista prisiminus,bet pasekoje liga PODAGRA, o cia jau nelinksma,nes ir akmenu inkstuose kaupiasi ir pastovus sanariu skausmai belieka tik laukt kol ji prakeiktoji mane dabaigs.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Uostamiesčio ugdymo įstaigose nuo kitų metų nebeliks bendrosios praktikos slaugytojų - juos...

Vietoj slaugytojų - visuomenės sveikatos specialistai nuotrauka, foto

Vienišas žmogus, susirgęs vėžiu, pasidavė darbdavio spaudimui ir išėjo iš darbo savo...

Vėžininko likimas - numirti skurde nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto ir Kretingos rajono savivaldybės ketina dalyvauti bendrame projekte, pagal kurį...

Ketina renovuoti sveikatos kabinetus nuotrauka, foto

Sinoptikai perspėja, kad liepos 28-30 d. Lietuvoje numatoma kaitra. Aukščiausia temperatūra dienomis...

Atsargiai: karštis atakuoja sveikatą! nuotrauka, foto

Petrą Gražulį pavadino menkysta ir parazitėliu nuotrauka, foto

Lietuva, „Tvarkos ir teisingumo“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis ketvirtadienį menkysta pavadino nesantuokinio vaiko...

Sakurų parkas įgauna pavidalą nuotrauka, foto

Klaipėda, Tikimasi, kad jau šių metų pabaigoje bus gautas statybos leidimas sakurų parkui...

„Treneris neatleistas, jis išvyko į Maskvą tartis su rėmėjais“ nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Atlanto" generalinis direktorius Vacys Lekevičius "Vakarų ekspresą" patikino, kad birželio 1...

Petras Gražulis susilaukė nesantuokinio vaiko nuotrauka, foto

Žmonės, „Tvarkos ir teisingumo“ atstovas Seime Petras Gražulis pripažįsta, kad su palangiške susilaukė nesantuokinio...

Lietuva, Paskelbta prieš 17 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Žmonės, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...