2018 m. liepos 22 d. 08:06 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sociumas

Sociumas

Svetimų vaikų neturėtų būti

2018-07-10, 18:08

Justina GAFUROVA, Respublika.lt

Svetimų vaikų neturėtų būti nuotrauka, foto

Psichologė Ieva Šuipė su savo dukromis Mėta ir Liepa.

© Ievos Šuipės asmeninio albumo nuotr.

Turbūt kiekvienoje Lietuvos ligoninėje galima sutikti vienišų vaikų. Tokių, kurie su liga valdiškoje įstaigoje kovoja vieni. Iniciatyva, pavadinimu „Niekieno vaikai“, stengsis pasirūpinti ligoninėse be artimųjų likusiais mažaisiais.

Tai savanoriškais pagrindais sukurta iniciatyva, kurios tikslas - pasirūpinti, kad joks vaikas gydymo įstaigoje neliktų vienas. Organizatoriai svajoja, kad tokia iniciatyva kada nors veiktų visoje Lietuvoje, tačiau kol kas ji vykdoma tik Vilniaus miesto klinikinės ligoninės vaikų klinikoje, dar vadinamoje Antakalnio vaikų ligonine. Čia prie vienišų vaikų budi savanoriai. Viena iš jų - Inga Girnienė. Dviejų dukrų mama sako pajutusi, jog dalyvavimas projekte jai suteikė daug žinių ir kartu padėjo išpildyti svajonę. „Jau kurį laiką galvojau apie savanorystę, todėl pamačiusi informaciją apie šį projektą, supratau, kad čia mano vieta“, - „Vakaro žinioms“ sakė I.Girnienė.

Ji atvirauja, kad būdama su svetimu vaiku gydymo įstaigoje elgiasi su juo kaip su savo atžala. O užsimezgęs emocinis ryšys atmintyje išliks dar ilgai. „Vienas svarbiausių dalykų, kurį supratau šio projekto metu, kad šeimos, iš kurių paimami vaikai patenka į ligoninę, dažnai nesulaukia tinkamos pagalbos. Atvykusios mamos kalbasi su mumis, noriai išsipasakoja, klausia patarimo. Todėl džiugu, kad visuomenė sąmoningėja, kuriasi organizacijos ir iniciatyvos padėti šalia esantiems žmonėms. Gaila, kad atsakingos institucijos, dėl vienokių ar kitokių priežasčių ne visada tinkamai atlieka savo pareigas. Gal trūksta kompetencijos, gal kažko kito... mes nežinom. Taip, kaip yra dabar, neturėtų būti.

Žinoma, ir patys vaikai nesijaučia saugūs, todėl pirmiausia tenka pelnyti jų pasitikėjimą. Dėl įvairių patirčių jie kartais gali reaguoti ne taip, kaip mes esame pratę. Bet juk kartais ir savas vaikas nustebina. Todėl reikia tiesiog rasti abiem priimtiną bendravimo būdą. Visi vaikai trokšta rūpesčio ir meilės, tad vos pajutę saugumą, jie pasikeičia. Atsiveria galimybės šiltam ir draugiškam bendravimui“, - sakė ponia Inga.

- Kokiais vaiko poreikiais pasirūpina iniciatyvoje „Niekieno vaikai“ savanoriai? - „Vakaro žinios“ paklausė vienos iš projekto organizatorių, psichologės Ievos Šuipės.

- Galima sakyti, kad ši iniciatyva kilo iš bendro tėvelių susirūpinimo. Viešojoje erdvėje tekdavo pastebėti informaciją, kuria pasidalindavo mamos, gulinčios su vaikučiais ligoninėse. Kad dažnai gretimoje palatoje atsiranda tokių vaikučių, kurie čia guli vieni. Ligoninės personalas pasirūpina, kad jie būtų pavalgydinti, perrengti, tačiau nėra, kas juos migdytų, ramintų, myluotų, panešiotų. Liūdna, nes ligoninėse guli daug mažylių, kuriems nuolat reikia rūpesčio. Todėl nusprendėme būti su ikimokyklinio amžiaus vaikais, kurie dėl ligos paguldyti iš globos namų arba krizės atveju paimti iš šeimos. Kaip ir kitų vaikų tėvai, taip ir savanoriai, budi prie mažylių, pamaitina, užmigdo, ramina, guodžia, apkabina, skaito pasakas prieš miegą ir pasirūpina visais kitais vaiko poreikiais, kaip tai įprastai daro tėvai.

- Rūpintis svetimu vaiku, atsidūrusiu krizinėje situacijoje - sunki užduotis. Kaip tam paruošiate savanorius?

- Šiuo metu turime apie 20 savanorių, tačiau matome, kad poreikis didelis, todėl pradedame dar vieną savanorių atranką. Norime užtikrinti, kad ir vaikui, ir savanoriui ši patirtis nepaliktų neigiamų pėdsakų, todėl atranka yra gana griežta. Dažniausiai savanoriai pasirenkami atsižvelgiant į tris kriterijus: jų užimtumas, patirtis dirbant su vaikais, lūkesčiai. Labai svarbu, kad savanoriai galėtų skirti pakankamai laiko šiai veiklai. O tai yra galimybė savanoriauti bent 5-6 valandas per dieną. To prašome todėl, kad prie kai kurių vaikų reikia budėti ir visą parą, nesinori, kad vaikas kaskart matytų naują veidą, nes taip nesukursime saugumo jausmo.

Be to, visus savanorius apmokome. Mokymų metu padedame jiems pasiruošti įvairioms situacijoms, paaiškiname, kaip reaguoti į tam tikrus vaiko veiksmus. Taip pat su savanoriais kalbamės apie tai, kodėl vaikas yra agresyvus, šaltas, nenori priimti pagalbos. Gal mums atrodo, kad tai reiškia, jog vaikas priešiškai nusiteikęs, tačiau iš tiesų tai tėra jo bandymas apsisaugoti. Jo patirtis taip išmokė elgtis. Tačiau parodžius vaikui šilumą ir meilę, pavyksta susidraugauti. Ir tai yra šviesioji savanorystės pusė.

Bet yra ir sudėtingoji. Tai emocinė pusė. Kai užsimezga ryšys su vaiku, kartais sunku išsiskirti. Galbūt ta savaitė bus ypatinga patirtis, kurią vaikas prisimins visą gyvenimą, tačiau turime nepamiršti, kad esame tik laikini pagalbininkai. Net jei ir labai skaudu, deja, taip lengvai pasaulio pakeisti negalime, vaikas greičiausia turės grįžti į savo ankstesnį gyvenimą. Mes tik galime pasirūpinti, kad ta laikina stotelė jam būtų kuo saugesnė ir malonesnė.

 

Žymos: niekieno vaikai

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sociumas

Še tau, kad nori, gyveni, gyveni, dirbi, dirbi, sąžiningai moki mokesčius, myli...

Tariamos tolerancijos akligatviuose nuotrauka, foto

Liepos 15-ąją vienas iš seniausiai Lietuvoje veikiančių Rotary klubų "Klaipėda" iškilmingai paminėjo...

Rotary klubas "Klaipėda" šventė 80-metį nuotrauka, foto

100-ąjį jubiliejų šiandien, liepos 11-ąją, švenčiančią klaipėdietę Veroniką Rankauskienę pasveikino Klaipėdos meras...

Šimtametei klaipėdietei - sveikinimai nuotrauka, foto

Šiemet gimusiems berniukams dažniausiai registruojamas Luko, mergaitėms – Lėjos vardas. Šie vardai...

Populiariausi vaikų vardai – Lukas ir Lėja nuotrauka, foto

Sekmadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, Astrologinė prognozė liepos 22-ajai, sekmadieniui:AVINAS. Tikėtina, veršitės į svarbius renginius, domėsitės tuo,...

Želionis karjerą tęs Turkijoje nuotrauka, foto

Sportas, Puikų sezoną Klaipėdos „Neptūne“ sužaidęs Edgaras Želionis karjerą tęs Turkijoje. Pranešama, jog...

Nemokamų autobusų idėja atmesta dėl Talino benamių nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Į redakciją paskambinęs „Palangos tilto“ skaitytojas priminė, kad kažkuomet, kai...

Duoklė Kretingos krašto istorijai nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Jonas Žutautas. Bronius Anužis. Jonas Liaudanskas. Vladas Slušnys. Karolina Slušnienė. Juozas...

Įvairybės, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 12 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 13 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 14 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...