2018 m. birželio 22 d. 04:12 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sociumas

Sociumas

Skarelių paroda nukelia į senelių laikus

2017-11-19, 14:01

Respublika.lt

Skarelių paroda nukelia į senelių laikus nuotrauka, foto

Birutė Kerušauskienė.

© Višakio Rūdos bendruomenės nuotr.

Kiekvieniems parapijos metams - po gėlėtą močiutės skarelę. Taip unikaliai parapijos 200 metų sukaktį paminėjo Višakio Rūdos bendruomenė, surengusi savo močiučių ryšėtų skarelių parodą.

Parodos sumanytoja Višakio Rūdos kultūros namų vadovė Birutė Kerušauskienė neslepia - mintis apie savo parapijos moterų skareles ją lydi daug metų, nuo tada, kai viename žurnale perskaitė trumpą žinutę, esą Višakio Rūda sekmadieniais pražysta į bažnyčią einančių moterų skarelių žiedais ir raštais. „Prisiminiau savo močiutes, jų seseris, mano tetas, jos tik su skarelėmis gobdavosi. Visos mūsų šeimos moterys dėvėjo skareles. Skarelių daug buvau surinkusi, nes jos man priminė brangius žmones. Ruošdamasi parodai suskaičiavau 70. Parodą rengti man padėjusi bendruomenės narė klubo „Višakio vingis“ įkūrėja Margarita Jeselskienė atnešė apie 20 savo mamos skarelių. Pakalbinau bendruomenės pirmininkę Loretą Matusevičienę. Ir ji apsidžiaugė galėsianti prisidėti. Nusipirkusi sodybą, o senoji sodybos šeimininkė, išsikraustydama į miestą, paliko daug senų daiktų, tarp jų - 20-30 skarelių. Nesunkiai, iš gana nedidelio gyventojų rato, surinkome 202 skarelių. Tiek tenorėjome surinkti. Kai pakalbu su žmonėmis dabar, ir tas, ir tas turėjęs. Kita tiek galėjome pririnkti“, - pasakojo B.Kerušauskienė.

Pažįstamų moterų kadaise ryšėtos skarelės parodos lankytojams sukėlė daug jausmų. „Prisimenu, prisimenu, ji ta skarele gobdavosi eidama į bažnyčią. Kaip gyva akyse stovi“, - kalbėjosi vyresnės moterys, žvelgdamos į ant palangių išrikiuotus ir skarelėmis apgaubtus „manekenus“, trilitrinius stiklainius. Pasak B.Kerušauskienės, kai kurios į parodą atėjusios moterys apgailestavo, kad močiučių skarelių jau nebeturi. Atidavusios. „Kokią jos patirtį prarado. Kiek gražiausių skarų kartu su kitais nebereikalingais daiktais atsidūrė šiukšlyne. Ne vieną daug metų nenaudotą vilnonę suvarpė kandys. Paimi į rankas ir subyra. Mano močiutė buvo daug išsiaudusi skarelių. Visas kandys sukapojo, negalėjau eksponuoti nė vienos“, - sakė parodos organizatorė.

Kaip sakė B.Kerušauskienė, kiek skarelių - tiek istorijų. Viena moteris papasakojo savo mamos nutikimą. Išgirdusi, kad kaimynė gavo iš Amerikos siuntinį, ji nubėgo pasižiūrėti, ar nebus kas kaimynei nereikalinga, parduodama. Šeimininkė pasiūliusi pirkti skarelę. O ir skarelė akį traukė - baltais kraštais, rytietišku ornamentu su blizgančiu įaustu siūlu. Tuo kartu pinigų neturėjusi moteris paprašė skarą atidėti. Ta pati skarelė krito į akis ir kitai siuntinio apžiūrėti atėjusiai kaimynei. Ir ji neturėjo pinigų. Kai pirmoji su pinigais saujoje atėjo pirkti, skarelės jau neberado. Ją jau buvo nupirkęs antrosios vyras. Moterys daugiau niekada nebesikalbėjo, o jas supjudžiusi skarelė lyg niekur nieko puikuojasi višakiškių parodoje. Dar viena skarelė taip pat su sena istorija. Ji gauta vokiečių laikais už talonus, gimus sūnui. „Skarelė traukia mėlyname dugne įaustomis baltomis smulkiomis gėlytėmis, regis, antros tokios niekur nerasi. Bet radosi. Atvažiavusi parodos apžiūrėti jurbarkietė sakė, kad tokią pat jos močiutė turėjusi“, - pasakojo parodos organizatorė. Yra viena skarelė, kurioje įaustos tulpės. Jei nebūtų juoda, sakytum, staltiesė. Tokiomis skarelėmis moterys žiemą apsigobdavo žiemą sėsdamos į vežimą. Kad nesušaltų. Šitą nuostabią savo močiutės skarelę, išaustą 1920-1925 metais, parodos organizatorėms paskolino viena moteris.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sociumas

Lietuvos vyskupai nusprendė nustatyti naują minimalų registracijos santuokai terminą - nuo...

Nori tuoktis bažnyčioje? Pranešk prieš 5 mėnesius nuotrauka, foto

Nuo liepos startuojanti vaiko teisių apsaugos pertvarka, be kitų naujovių, numato...

Iš šeimos paimtą vaiką galės priglausti tik patikrinti giminaičiai nuotrauka, foto

"Taip, aš kitoks. Bet aš esu dalis šito pasaulio. Be galo įvairaus...

"Aš esu dalis pasaulio" nuotrauka, foto

Į Lietuvą vis labiau skverbiasi homoseksualistų propaganda, savo kelyje neapeinanti ir ugdymo...

Vaikai jau maitinami homoseksualų propaganda nuotrauka, foto

Klaipėdiečio pergalė Rygoje nuotrauka, foto

Sportas, Latvijos sostinėje Rygoje dvi dienas vykusiame tarptautiniame dziudo turnyre, kuriame dalyvavo 16...

"Neptūnui" įteikė bronzos medalius nuotrauka, foto

Sportas, Vilniuje iškilmingai nuleista jubiliejinio 25-ojo "Betsafe-LKL" sezono uždanga. Šventėje bronzos medalius atsiėmė...

Prancūzai stato dar vieną išorinį uostą nuotrauka, foto

Jūra, Klaipėdos uostas dar tik planuoja statyti išorinį uostą, o Prancūzijos Kalė ir...

Klaipėdos dramos teatras pramynė kelius į Kiniją nuotrauka, foto

Teatras, Rugsėjo 15-17 dienomis klaipėdiečiai aktoriai debiutuos Šanchajaus didžiojo teatro scenoje. Kinai turės...

Sportas, Paskelbta prieš 7 val.

Sportas, Paskelbta prieš 8 val.

Jūra, Paskelbta prieš 8 val.

Teatras, Paskelbta prieš 10 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...