2017 m. gruodžio 11 d. 02:45 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sociumas

Sociumas

Skarelių paroda nukelia į senelių laikus

2017-11-19, 14:01

Respublika.lt

Skarelių paroda nukelia į senelių laikus nuotrauka, foto

Birutė Kerušauskienė.

© Višakio Rūdos bendruomenės nuotr.

Kiekvieniems parapijos metams - po gėlėtą močiutės skarelę. Taip unikaliai parapijos 200 metų sukaktį paminėjo Višakio Rūdos bendruomenė, surengusi savo močiučių ryšėtų skarelių parodą.

Parodos sumanytoja Višakio Rūdos kultūros namų vadovė Birutė Kerušauskienė neslepia - mintis apie savo parapijos moterų skareles ją lydi daug metų, nuo tada, kai viename žurnale perskaitė trumpą žinutę, esą Višakio Rūda sekmadieniais pražysta į bažnyčią einančių moterų skarelių žiedais ir raštais. „Prisiminiau savo močiutes, jų seseris, mano tetas, jos tik su skarelėmis gobdavosi. Visos mūsų šeimos moterys dėvėjo skareles. Skarelių daug buvau surinkusi, nes jos man priminė brangius žmones. Ruošdamasi parodai suskaičiavau 70. Parodą rengti man padėjusi bendruomenės narė klubo „Višakio vingis“ įkūrėja Margarita Jeselskienė atnešė apie 20 savo mamos skarelių. Pakalbinau bendruomenės pirmininkę Loretą Matusevičienę. Ir ji apsidžiaugė galėsianti prisidėti. Nusipirkusi sodybą, o senoji sodybos šeimininkė, išsikraustydama į miestą, paliko daug senų daiktų, tarp jų - 20-30 skarelių. Nesunkiai, iš gana nedidelio gyventojų rato, surinkome 202 skarelių. Tiek tenorėjome surinkti. Kai pakalbu su žmonėmis dabar, ir tas, ir tas turėjęs. Kita tiek galėjome pririnkti“, - pasakojo B.Kerušauskienė.

Pažįstamų moterų kadaise ryšėtos skarelės parodos lankytojams sukėlė daug jausmų. „Prisimenu, prisimenu, ji ta skarele gobdavosi eidama į bažnyčią. Kaip gyva akyse stovi“, - kalbėjosi vyresnės moterys, žvelgdamos į ant palangių išrikiuotus ir skarelėmis apgaubtus „manekenus“, trilitrinius stiklainius. Pasak B.Kerušauskienės, kai kurios į parodą atėjusios moterys apgailestavo, kad močiučių skarelių jau nebeturi. Atidavusios. „Kokią jos patirtį prarado. Kiek gražiausių skarų kartu su kitais nebereikalingais daiktais atsidūrė šiukšlyne. Ne vieną daug metų nenaudotą vilnonę suvarpė kandys. Paimi į rankas ir subyra. Mano močiutė buvo daug išsiaudusi skarelių. Visas kandys sukapojo, negalėjau eksponuoti nė vienos“, - sakė parodos organizatorė.

Kaip sakė B.Kerušauskienė, kiek skarelių - tiek istorijų. Viena moteris papasakojo savo mamos nutikimą. Išgirdusi, kad kaimynė gavo iš Amerikos siuntinį, ji nubėgo pasižiūrėti, ar nebus kas kaimynei nereikalinga, parduodama. Šeimininkė pasiūliusi pirkti skarelę. O ir skarelė akį traukė - baltais kraštais, rytietišku ornamentu su blizgančiu įaustu siūlu. Tuo kartu pinigų neturėjusi moteris paprašė skarą atidėti. Ta pati skarelė krito į akis ir kitai siuntinio apžiūrėti atėjusiai kaimynei. Ir ji neturėjo pinigų. Kai pirmoji su pinigais saujoje atėjo pirkti, skarelės jau neberado. Ją jau buvo nupirkęs antrosios vyras. Moterys daugiau niekada nebesikalbėjo, o jas supjudžiusi skarelė lyg niekur nieko puikuojasi višakiškių parodoje. Dar viena skarelė taip pat su sena istorija. Ji gauta vokiečių laikais už talonus, gimus sūnui. „Skarelė traukia mėlyname dugne įaustomis baltomis smulkiomis gėlytėmis, regis, antros tokios niekur nerasi. Bet radosi. Atvažiavusi parodos apžiūrėti jurbarkietė sakė, kad tokią pat jos močiutė turėjusi“, - pasakojo parodos organizatorė. Yra viena skarelė, kurioje įaustos tulpės. Jei nebūtų juoda, sakytum, staltiesė. Tokiomis skarelėmis moterys žiemą apsigobdavo žiemą sėsdamos į vežimą. Kad nesušaltų. Šitą nuostabią savo močiutės skarelę, išaustą 1920-1925 metais, parodos organizatorėms paskolino viena moteris.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sociumas

”Per savo nelaimę susirgti onkologine liga, aš tapau laiminga. Tai yra stebuklas”,-...

Kiekvienos dienos stebuklai nuotrauka, foto

Socialinių darbuotojų prašymu Klaipėdos krašto socialinių darbuotojų asociacija inicijavo susitikimą su Klaipėdoje...

Socialiniai darbuotojai antstoliams neįdomūs nuotrauka, foto

Klaipėdos vaikų ligoninėje atsidūręs 4 mėnesių vienišas kūdikis sulaukė ne pagalbos, o...

Ligoninėje klykiantis kūdikis personalui nerūpėjo nuotrauka, foto

Seimui priėmus naujos redakcijos Išmokų vaikams įstatymo projektą ir įteisinus vaiko pinigų...

Kaip reikės kreiptis dėl 30 € išmokos vaikui nuotrauka, foto

Naktį eismo sąlygas sunkins plikledis nuotrauka, foto

Lietuvos naujienos, Naktį iš sekmadienio į pirmadienį ir pirmadienio rytą eismo sąlygas sunkins plikledis,...

"Neptūną" palieka A. Butkevičius ir M. Girdžiūnas nuotrauka, foto

Sportas, Vilniaus „Lietuvos ryto“ krepšinio klubas sulaukė pastiprinimo iš Klaipėdos „Neptūno“. Į sostinę...

„Neptūnas“ be didesnio vargo nugalėjo „Juventus" nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos krepšinio lygos (LKL) čempionate sekmadienį Klaipėdos „Neptūnas“ savo aikštėje 109:78 (29:20,...

Lietuvos klubų dvikovą laimėjo „Dragūnas“ nuotrauka, foto

Sportas, Baltijos vyrų rankinio lygos A grupės rungtynėse Klaipėdos „Dragūnas“ išvykoje 31:28 (19:12)...

Lietuvos naujienos, Paskelbta prieš 6 val.

Sportas, Paskelbta prieš 7 val.

Sportas, Paskelbta prieš 7 val.

Sportas, Paskelbta prieš 9 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...