2019 m. kovo 20 d. 15:20 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sociumas

Sociumas

Nugrimzdę anodijoj

(10)

Nugrimzdę anodijoj nuotrauka, foto

EUFORIJA, sukelta alkoholio, yra trumpalaikė. Jei žmogus turi poreikį kelti sau nuotaiką alkoholiu, tai pirmas signalas, kad randasi priklausomybė.

© Redakcijos archyvo nuotr.

XIX amžiuje dėl įvairių socialinių-politinių aplinkybių ir dvasininkų pastangų mūsų kraštas buvo pavydėtinai blaivus. XXI amžiaus lietuviai vargiai įsivaizduoja šventę be svaigalų, nors pastangų blaivinti tautą esama.

Naujoji karta pati imasi ne kalbomis, o darbais įrodyti, kad linksma būna ir be alkoholio.

Blaiviausias kraštas

Istorikas Egidijus Aleksandravičius teigia, kad 19 amžiaus Žemaitija buvo šviesiausias, turtingiausias ir blaiviausias Lietuvos kraštas. 20 a. Vakarų Lietuva keitėsi veikiama kaimyninės Vokietijos. Kontrabandinių svaigalų vartojimas atpratino Klaipėdos krašto ir Žemaitijos gyventojus gaminti naminį miežinį alų.

Anot etnologės Janinos Samulionytės, 20 amžiaus 2-4 dešimtmečiais šiame krašte ypač paplito anodija, spiritas ir vynas. 1928 m. valstybinės degtinės litras kainavo 6-6,5 lito, anodijos - 4 Lt.

1936 m. žurnale "Policija" toks A. Vilainis rašo: "Jau nuo prieškarinių laikų visu Vokietijos pasieniu, ypač Žemaitijos rajone, yra masiniai išsiplėtojęs anodijos (eterio) ir taip vadinamo "brenspiričio" vartojimas. Turgaus dienomis Tauragės mieste ir gretimuose pasienio miesteliuose visos gatvės pakvipę specifišku anodijos kvapu. Šis kvapas, rodos, užkrečia visus namus ir net laukai ir miškai, rodos, persisunkę šiuo nelemtuoju kvapu. Gyventojai labai plačiai jį vartoja: šokiuose, talkose, susiėjimuose ir vestuvėse."

J. Samulionytės surinktoje medžiagoje vyrauja tokie šio krašto gyventojų pasakojimai: "Pas mus buvo mašinautės (kūlimo talkos. - Red. past.). Ta proga tėvas nupirkdavo 1,5 litro valstybinės degtinės ir anodijos. Prieš kolhozus (II pasaulinį karą. - Red. past.) po 20-30 litrų anodijos per kūlimą išlakdavo."

"Paprastai anodiją gerdavo neturtingi kaimo ir miestelio gyventojai, daugiausia samdiniai. Tik atvažiavusių į kaimą kalėdninkų (kunigo ir bažnyčios tarnų) anodija nevaišindavo. Kunigui patiekdavo tauresnių gėrimų - krupniko, valstybinės degtinės", - pasakoja etnologė.

Pučia šonus, gali numirti

Anodija (eteris) buvo valgoma su cukrumi, geriama ir uostoma. Kaip ir degtinę, per vaišes ją gėrė iš taurelių, prieš tai užspaudę nosį, kad neuždustų. Amžininkai liudija: "Jei neatsiraugėji, pučia šonus, gali numirti. Tada reikia gerti šlapimą arba ištirpintos druskos pilti į burną. Minko keliais ant pilvo, kol išmankština. Turi išskirti orą."

Iš tiesų priklausomybę sukelia ne pats narkotikas, o iliuzija, kad iš jo gaunate malonumą ar ramstį. Tai būdinga visiems sukčiavimo triukams - kai kartą jį perprantate, nebepavyksta iš naujo juo įtikėti.

Anodija mėgėjams išgerti didelio malonumo nesuteikdavo - "greitai pasigeria, greitai ir išeina. Prisigėrus baisi smarvė iš burnelės, tiesiog išvietė." Be to, tai lengvai užsidegantis skystis, pavojingas gerti - "jeigu anodiją iškvepi ir netoli degtukas degs, gali užsidegti."

Žmonės gėrė anodiją ir po Antrojo pasaulinio karo. Apie 1978 m. Kvėdarnos apylinkėse Šilalės rajone nuo jos mirė žmogus. Sovietiniais laikais eterį, anodijos sudėtinę dalį, pardavinėjo vaistinėse. 20 a. paskutiniame dešimtmetyje ją nustojo naudoti narkozei, nes atsirado pažangesnių vaistų.

Klaipėdos krašte, Žemaitijoje eterį vartoja ir dabar. Jį geria su vandeniu. Veterinarijos vaistinėse nusiperka eterio mažais buteliukais ir naudoja kaip vaistą, kurį uždeda ant skaudamo danties, rakšties ar žaizdos.

Ar visi Klaipėdos krašto ir Žemaitijos gyventojai gėrė svaigalus? "Buvo ir tik ragaujančių arba "tik kai svečiai" - tada degtinės išgerdavo, - pasakoja J. Samulionytė. 1902 m. gimusi J. Gadeikytė taip prisimena: "Tėvai abstinentiški. Degtinė vaistams: žolėms užpilti. Svečių nevaišino degtine, tik naminiu vynu. Taip buvo nuo Valančiaus laikų. Prisaikdinta negerti."

1918 m. laikraštyje "Darbo balsas" kažkoks Žemaitis iš Mosėdžio rašė: "Išnykus degtinei, žmonės pradėjo pas mus pavaduoti ją anodija. Dabar ją geria ir didi, ir maži, net vaikai, kurie tik pernai pirmąkart prie komunijos ėjo.Prieš karą gyvavo pas mus "Blaivybės" draugija, bet degtinei išnykus, išnyko ir draugija. Matyti, neberanda su kuo kariauti. Su anodija tuo tarpu niekas kovos neveda - gal kad kaipo su "vaistu"? O gal iš kokios kitos priežasties?.. Gi anodija kenkia žmonių sveikatai labiau už degtinę; ne vieną jau ir į kapus nuvarė."

Arba gerk, arba į Afganistaną

19 amžiuje blaivybės sąjūdžiui vadovavo katalikų dvasininkija su M. Valančiumi priešaky. Šiandien už blaivybę taip pat kovoja Vyskupo Motiejaus Valančiaus blaivybės sąjūdis. Jo narys kunigas Robertas Skrinskas, įkūręs interneto svetainę "Pro Vita", parašęs knygą "Būkime blaivūs" ir skaitantis paskaitas jaunimui apie alkoholio žalą, prisiekusiu blaivininku sakosi tapęs dar paauglystėje, 9-ojo dešimtmečio pradžioje, kai panašios idėjos buvo platinamos pogrindyje.

"Alkoholizmą mačiau iš arti būdamas vaikas, kai gyvenome bute su bendra virtuve. Mūsų kaimynas buvo girtuoklis. Gaudavo algą - vaikydavo žmoną, viską daužydavo, dukra turėdavo bėgti į lauką... - prisimena dvasininkas. - Kai tarnavau rusų kariuomenėje, tankų daliniuose Karaliaučiaus srityje, Hailigenbalyje (Mamonovas), susirgau hidradenitu, patekau į medicinos punktą, ten man pūlinį išoperavo ir paskyrė punkto budėtoju. Punkto viršininkas kapitonas buvo taip prasigėręs, kad nebesugebėjo vadovauti, tai jį pavadavo vyr. leitenantas. Atsidėkodamas man už gerą punkto priežiūrą, įpylė 36 ar 38 laipsnių medicininio spirito - jie tokį gerdavo. Tai reiškė didelę pagarbą, ir apskritai atsisakyti gerti pas rusą buvo pavojinga, juo labiau kad tuo metu pusę pulko jau buvo išsiuntę į Afganistaną. Bet aš atsisakiau. Tada man aiškiai davė suprasti: arba gersi, arba į Afganistaną. Aš vis tiek negėriau. Todėl dabar kompanijose esu užgrūdintas", - sako klebonas. Švenčių išvakarėse diskutuojame su kunigu apie tai, kodėl alkoholis toks didis blogis.

1 ...

Žymos: alkoholizmas

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Žinovė

2014-10-04   11:16

IP: 83.181.124.1

Jei sustojo skrandis ar pučia pilvą, atsiklaupkite lovoje ant kelių, pasiremkite galva kuo žemiau , atstatykite užpakalį kuo aukščiau ir taip išbūkite apie 5 ir daugiau min. Oras išeis, skrandis pradės veikt. Jokių vaistų! Patikrintas ir pastoviai naudojamas metodas!

2013-12-31   06:21

IP: 78.58.44.140

Nelauki Tėvyne šviesios ateities, kol gers visi luomai, visi be išimties. Vincas Kudirka.

Tik nereikia mūsų gąsdinti

2013-12-23   13:10

IP: 195.182.77.54

Paskaitų skaitymas jaunimėliui apie alkoholio žalą yra ne kas kita, o tik skatinimas gerti. Tautos blaivintojai matyt pamiršę, kaip jie paauglystėje reaguodavo į suaugusiųjų pamokymus.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sociumas

Palangiškė Gintarė Greičaitytė prieš ketverius metus, kai dar gyveno Anglijoje, susilaukė gražaus...

Autistas nuspalvino gyvenimą kitokiomis spalvomis nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Miesto ūkio departamento direktorius Liudvikas Dūda sako, kad...

Gandas apie neprižiūrimų kapų atėmimą gerokai perdėtas nuotrauka, foto

Vakar negalią turintys asmenys kvietė Klaipėdos valdžios atstovus į diskusiją, kurioje prašė...

Neįgalieji vis dar jaučia socialinę atskirtį nuotrauka, foto

Keliomis dešimtimis eurų pakilus pensijai - be gailesčio nurėžti 149 eurai už...

Pakilus pensijai, neįgalioji sulaukė skaudaus smūgio nuotrauka, foto

Nauja tvarka apkartino persikėlimą keltu nuotrauka, foto

Klaipėda, Nuo šių metų pradžios pasikeitus neatlygintino perkėlimo į Kuršių neriją leidimų išdavimo...

Pradedančiojo pažymėjimas galios ilgiau nuotrauka, foto

Lietuva, Nuo balandžio 1 d. ilginamas pradedančiųjų vairuotojo pažymėjimų galiojimo laikas iki...

Nuspręsta remontuoti senas vaikų žaidimo aikšteles nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos savivaldybė sulaukė kelių dešimčių skundų ir prašymų dėl vaikų žaidimų aikštelių...

Iš mokesčių inspekcijos išvijo, "Sodroje" nepaaiškino? nuotrauka, foto

Euras, Individualią veiklą vykdyti planavusi klaipėdietė Laima (vardas pakeistas, redakcijai žinomas) sako likusi...

Klaipėda, Paskelbta prieš 19 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...