2020 m. liepos 5 d. 00:19 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sociumas

Sociumas

Nudistai ieško vietos po saule

(8)

Nudistai ieško vietos po saule nuotrauka, foto

© Redakcijos archyvo nuotr.

Reklama

Nors mūsų krašto pajūryje įteisinti tik trys nudistų paplūdimiai, neoficialių tokių pliažų skaičiuojama apie dešimt. Netrūksta nemalonių situacijų, kai susikerta tradicinių poilsiautojų ir nuogalių keliai, rašo "Lietuvos žinios".

Nidoje savo erdvę susirado patys nuogaliai, vėliau ji buvo įteisinta kaip oficialus nudistų pliažas. Ši vieta nejučia tapo jų Meka, kur puikiausiai jaučiasi tiek mūsų krašto poilsiautojai, tiek užsienio svečiai. Tačiau nė vieno oficialaus nuogalių paplūdimio iki šiol nėra įteisinusi ilgiausią pajūrio ruožą krašte turinti Palangos savivaldybė. Aiškinama, esą taip yra dėl to, kad į kurorto meriją nesikreipia jokios nudistų organizacijos, o reaguoti į pavienius prašymus ir leisti šimtus tūkstančių litų nudistų pliažams įrengti neva būtų nelogiška.

Tačiau nudistai, dažnai laikantys save sielos aristokratais, nelinkę burtis į organizacijas. Jie dalijasi informacija internete, neužsiimdami organizacine veikla.

Teigiama, kad Lietuvoje nudizmo šaknys siekia pagonybės ir stabmeldystės laikus. To pavyzdys - iki mūsų dienų atkeliavusi Rasos šventė, kuri simbolizuoja gamtos ir žmogaus susiliejimą, apsivalymą atliekant ritualus. O tam, kad tas susiliejimas įvyktų geriau, ritualai dažnai būdavo atliekami nusirengus nuogai.

Lietuvos pajūryje, Palangoje, pirmasis nudistų pliažas atsirado dar XVIII amžiuje. Vėliau toks paplūdimys buvo įrengtas Kaune, Lampėdžiuose, o tarpukariu nudistų pliažai jau veikė visuose didžiuosiuose miestuose ir kurortuose.

Didžioji nudizmo banga per Lietuvą nusirito ketvirtajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje. Šis reiškinys labiau buvo susijęs su noru nustebinti kitus žmones bei maištauti prieš nusistovėjusias normas. Dabar bet kurioje Europos valstybėje esantys nudistų paplūdimiai - įprastas dalykas, kuris seniai nebešokiruoja. Pasaulinio nudizmo centru laikoma Kroatija. Ypač populiarus didžiausias Europoje nudizmo kompleksas Vrsare. 120 hektarų ploto teritorijoje vienu metu poilsiauja 20 tūkst. nudizmo sekėjų. Drabužiais galima vilkėti tik aptarnaujančiam personalui. Ką jau kalbėti apie Australijoje kasmet rengiamas nuogalių olimpines varžybas, ištisus nudistų kurortus, viešbučius ir kt.

Lietuvoje nudistų bastionu galime vadinti Baltijos pajūrį. Oficialiai įregistruoti trys tokie paplūdimiai Nidoje ir Klaipėdoje - Giruliuose bei Smiltynėje, o neoficialių ir seniai pamėgtų bei lankomų nudistų pliažų ar zonų yra Juodkrantėje, Šventojoje ties Jūros gatve, Palangoje ties Birutės parku ir netoli Nemirsetos bei kitų mažiau žinomų vietų.

Nudistai tarpusavyje skleidžia informaciją, kur nuogiems degintis saulėje ir pramogauti saugu, o kur galima užsitraukti praeivių nemalonę. Patirtimi jie noriai dalijasi savo interneto svetainės forume. Iš komentarų galima spręsti, kad geriausias nudistų paplūdimys yra Nidoje, prasčiausias - Giruliuose.

"Buvau Nidoje. Pliažas, kaip visada, pilnas nuogalių, draugiška atmosfera, skanus maistas, geras aptarnavimas. Trumpai tariant, iki rojaus tetrūksta, kad tualetai būtų truputį arčiau", - komentavo vienas nudistas. Pasak kito svetainės lankytojo, Nidoje susirenka tikrieji nudistai. "Nesam sutikę replikuojančių praeivių, dažniausiai praeinantieji ten jaučiasi nepatogiai. Tačiau nudistai nepuola jų užgaulioti - tikras laisvės pojūtis!" - krykštavo nudistas. Nuogalių manymu, Nidos oficialiame nudistų pliaže lankosi 70 proc. lietuvių, kiti - vokiečiai ar rusakalbiai.

"Ten "buduliai" nevažiuoja, tad ir replikuoti praeiviams nėra kam. O dėl laisvės pojūčio sutinku šimtu procentų. Laisvesni jautėmės nebent Kroatijoje, kur ir į parduotuvę keliaudavome nuogi. Šiandien vėl norėčiau grįžti į Nidą. Fantastiškas paplūdimys pilnas "nudistaujančių" žmonių! Klaipėdai dar toli gražu iki to..." - mintimis dalijosi kitas nuogalius.

Reklama

Išties Nidos nudistų pliažas įsikūręs kone atokiausioje pajūrio vietoje - 100 metrų ilgio ruožas yra greta moterų pliažo ir arčiausiai sienos su Kaliningrado sritimi, tolokai nuo bendro paplūdimio. O štai Klaipėdoje nudistai piktinasi nepatogumais, nes Giruliuose jų 200 metrų ilgio pliažas iš abiejų pusių ribojasi su bendraisiais paplūdimiais. "Vaikšto šniūrais tie "trikotažiniai". Nematau nieko bloga, jei žmogus pro nudistų pliažą praeina, tačiau vienas dalykas praeiti, o kitas - kai jame su vaikais įsikuria ir stebisi, kodėl nudistų pliaže tiek daug nuogų žmonių, dar replikuoja. Apsiginti nuo jų nepadės jokie ženklai ir pliažų įteisinimai. Geriausia, kai toks paplūdimys nuošalus arba privatus, į kurį neįleidžia "žiūrovų" ar "trikotažinių", - Girulių paplūdimiu piktinosi nuogalė. Ji pateikė ir Latvijos pavyzdį - Saulkrastų paplūdimį, į kurį "trikotažiniai" nevaikšto, nes jį riboja ženklai. "Lietuvoje dar iki to toli... Jei nudistai būtų vieningi, jie kovotų už savo teritoriją", - reziumavo nudistė.

Klaipėdos merija du po 200 metrų ilgio nuogalių paplūdimius įteisino dar 2005 metais: Giruliuose, šalia ribos su Klaipėdos rajono savivaldybe, ir Smiltynėje, tolėliau nuo pagrindinės gelbėtojų stoties Nidos link. Uostamiesčio vicemeras Artūras Šulcas LŽ tvirtino jokių konfliktų tarp nudistų ir "trikotažinių" neprisimenantis.

Nudistų pliažai Klaipėdos paplūdimiuose yra specialiai paženklinti, tad žmonės esą turėtų žinoti, koks vaizdas jų laukia įžengus į nuogalių zoną. "Juk neužtversi jų spygliuota tvora, kaip ir neuždrausi pereiti nudistų pliažu. Giruliai - nebloga vieta nuogaliams, nes ji atoki. Manau, kad nudistais labiau piktinasi atvykėliai, ne klaipėdiečiai. Šie žino taisykles, elgiasi protingai ir jei nenori, neveda vaikų į nudistų pliažus. Beje, ir juos galima apeiti miškeliu", - pažymėjo A.Šulcas.

Klaipėdos miesto Skęstančiųjų gelbėjimo tarnybos vadovo Virgilijaus Urbono manymu, lietuviai tampa vis tolerantiškesni nudistams, piktos išliko tik nuogos moterys savo "tvirtovėse".

"Visada atsiranda žioplių, erzinančių nuogas moteris... O dėl nudistų, kurie dažniausiai deginasi šeimomis, jokių problemų jau nekyla. Gal žmones paveikė vakarietiški filmai?" - svarstė V.Urbonas. Pasak gelbėtojų tarnybos vadovo, nudistai yra šiokia tokia kliūtis norintiesiems pajūriu pasivaikščioti su vaikais. Jis patarė jiems nuogalių zonas apeiti miškeliu. V.Urbonas tikino, kad informaciniai stendai apie nudistų pliažus yra gana dideli - metro aukščio, ir pastatomi prie pat įėjimo į paplūdimį. Nudistus stebi ir gelbėtojai, nes jų postai yra greta nuogalių zonų, rašo "Lietuvos žinios".

Žymos: nudizmas

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2015-08-21   13:41

IP: 86.100.17.12

jus visi neteisus pamirsot adoma ir ieva

liolekas >> "gf" ir "bobos"

2013-07-24   10:04

IP: 213.226.162.242

nudizmas niekam nieko bloga nedaro. ar maža visiems vietos po viena saule?

gf

2012-09-02   13:20

IP: 86.38.14.197

Nudizmas yra iškrypimas.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sociumas

Paramos akcija "1000 vilties kilometrų" kviečia savo mintyse ir širdyse pasidalinti meilės,...

Paramos akcija kviečia paremti onkologinius ligonius ir autizmu sergančius vaikus nuotrauka, foto

„Dirbu geležinkelyje jau 25-erius metus, – pasakoja kaunietis Vaidas Gvalda. – Per...

„Dirbant geležinkelyje teko pamatyti visko: avarijų, katastrofų, traukinių virtimų" nuotrauka, foto

Augindami vaiką tėvai paprastai neskaičiuoja „vaiko kainos“, tačiau vaiko auginimo išlaidų yra...

Kiek Lietuvoje kainuoja užauginti vaiką? nuotrauka, foto

Kol apie tūkstantis jaunuolių Vilniuje žygiavo taikioje eisenoje, taip solidarizuodamiesi su JAV...

Kokius kartų skirtumus atskleidė eitynės prieš rasizmą? nuotrauka, foto

Tomas S. Butkus: "Poezija neegzistuoja atsieta nuo visa kita" nuotrauka, foto

SE, Iš Klaipėdos kilęs architektas, leidėjas, rašytojas Tomas S. Butkus jo paties leidykloje-idėjų...

Į Lietuvą bus draudžiama atvykti užsieniečiams iš Švedijos, Liuksemburgo ir Portugalijos nuotrauka, foto

Lietuva, Kitą savaitę į Lietuvą bus draudžiama atvykti užsieniečiams iš Švedijos, Liuksemburgo ir...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (634) nuotrauka, foto

Klaipėdos akvarelės, "Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Gamtos ir sporto mylėtojai švarino Vasaros estrados apylinkes nuotrauka, foto

Klaipėda, Šeštadienį, norėdami paminėti vakar vykusią Tarptautinę dieną be plastikinių maišelių, klaipėdiečiai rinkosi...

Klaipėdos akvarelės, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...