2019 m. kovo 25 d. 20:04 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sociumas

Sociumas

Mokyklinių priemonių krepšelio naštą lengvina savanoriai

Mokyklinių priemonių krepšelio naštą lengvina savanoriai nuotrauka, foto

NAŠTA. Artėjančios mokslo metų pradžios šventės nuotaiką daugeliui šeimų temdo pernelyg didelės išlaidos mokyklinėms prekėms įsigyti.

© Irmanto SIDAREVIČIAUS nuotr.

Mokinių, kuriems bus skirta socialinė parama, Klaipėdos mieste šiais metais skaičiuojama perpus mažiau nei pernai tokiu pat metu. Išmokų teikėjai spėja, kad daugelis šeimų neteko teisės į paramą po to, kai buvo šiek tiek pakeltas minimalus darbo užmokestis ir skirti vaiko pinigai. Tačiau jų pajamos nėra pakankamos išgyventi ir išleisti vaikus į mokyklą.

Tai patvirtino ir klaipėdietis, kuris, paskelbęs, kad parems keletą mokinių ar studentų, vos per savaitę sulaukė šūsnies pagalbos prašymų iš visos Lietuvos.

Žmonės laukia stebuklo

"Rugpjūčio 15 d. socialiniame tinkle kreipiausi į draugus, kad jie rekomenduotų šeimą, kuriai galėčiau padėti išleisti vaikus į mokyklą, paremdamas mokyklinėmis prekėmis ar pinigais kompiuteriui įsigyti. Netikėtai mano laišku žmonės ėmė dalintis. Per savaitę įrašu buvo pasidalinta 700 kartų, žmonės iš visos šalies užvertė pagalbos prašymais.

Nereikia būti genijumi, kad suprastum, kaip sunku žmonėms gyventi Lietuvoje, tačiau tikrai nesitikėjau, kad skurdas - toks didelis. Žmonės neturi pinigų ne tik kanceliarinėms prekėms, bet ir maistui stokoja. Galvojau, kad skirsiu paramai apie 200 eurų, dabar reikia 2 tūkst. Eur. Skaičiai baugina. Nesu Kalėdų Senelis ar sėkmingas verslininkas, neturintis kur pinigų dėti. Džiaugiuosi, kad atsirado ir daugiau bendraminčių, kurie prisijungė prie iniciatyvos ir taip pat nori dalintis. Jeigu kiekvienas padėtume tam, kuris turi mažiau, gyvenimas taptų lengvesnis", - įsitikinęs klaipėdietis Valdas Kontautas.

Jaunas vyras prisipažino, kad jos paties gyvenimas ne visada buvo lengvas.

"Buvau vos pusantrų metukų, kai mirė tėtis. Mama daugiau neištekėjo, mane ir sesę augino viena. Ji dirbo ir mes, vaikai, nesijautėme vargšais. Mums nebuvo skiriama socialinė parama. Tik dabar suprantu, kaip mamai buvo nelengva ir kaip ji dėl mūsų stengėsi. Šiandien esu samdomas darbuotojas. Dirbu širdžiai mielą darbą puikioje kompanijoje ir uždirbu daugiau nei yra vidutinis atlyginimas Lietuvoje. Manau, kad galiu ir privalau pasidalinti su tais, kurie turi mažiau", - sakė Valdas.

Pašnekovo nuomone, didžiausia bėda, kad žmonės Lietuvoje neišprusę, laukia stebuklo, tačiau neturi vilties, tikėjimo, kad patys gali keisti situaciją.

"Jeigu ši nedidelė pagalba įžiebs bent vienam vaikui viltį mokytis, stengtis išlipti iš skurdo, tapti teisingesniam, sąžiningesniam - ši iniciatyva bus prasminga", - vylėsi klaipėdietis.

Jis dėkojo bičiuliams Eglei Gincaitei, Linai Ulinskienei, Mildai Rauktytei, Viliui Rimšai, Mantui Vindžigelskiui, Donatui Bartkui, Julijai Konstantinovai, kompanijai "Office day", kurie taip pat ištiesė pagalbos ranką tiems, kam jos šiandien reikia.

KVIETIMAS. Klaipėdiečiai bei įmonės, galinčios padovanoti kuprinių mokiniams, šiandien dar gali tai padaryti ir prisijungti prie akcijos "Būk pirmūnas". Irmanto SIDAREVIČIAUS nuotr.

Paskata pirmūnams

Panaši socialinė akcija "Būk pirmūnas" visoje Lietuvoje vyksta nuo 2014 metų. Ją organizuojantys savanoriai prekybos centruose žmonių prašo nupirkti mokiniams mokyklinių priemonių, vėliau jas surenka ir, bendradarbiaudami su Socialinės paramos centrais, išdalina nepasiturinčioms, socialinės rizikos sąrašuose esančioms, daugiavaikėms šeimoms, Klaipėdos vaikų dienos centrui "Dienvidis".

Klaipėdoje akcija "Būk pirmūnas" vyko rugpjūčio 24-25 dienomis. Jos koordinatorius Žymantas Sinkevičius sakė, kad šiais metais prie akcijos organizavimo prisijungė 40 savanorių, akcija vyko 5 uostamiesčio prekybos centruose.

"Kol kas dar neturime skaičių, kiek šiais metais klaipėdiečiai paaukojo. Rekordinė suma, kurią pavyko surinkti Klaipėdoje, buvo 2016 metais. Tada uostamiestyje mokyklinių prekių buvo paaukota už 3,5 tūkstančio eurų. Preliminariai galiu pasakyti, jog šiemet nebuvo surinkta daugiau, greičiausiai suma neviršys 2 tūkstančių", - skaičiavo Ž. Sinkevičius.

Akcijos organizatoriai būsimiems pirmūnams prašė nupirkti sąsiuvinių, rašiklių, piešimo priemonių, kuprinių.

"Pastebėjome paradoksą, kad labiausiai dalintis linkę ne didesnes pajamas gaunantys vidutinio amžiaus žmonės, bet jaunimas ir senjorai. Daugiausiai klaipėdiečiai nupirko pigesnių priemonių, tačiau yra šios akcijos tradicija, kad pirmokams kartu su mokyklinėmis priemonėmis dovanojame ir kuprinę. Šiemet jų nepakanka", - sakė akcijos koordinatorius ir kvietė klaipėdiečius bei įmones, galinčias padovanoti kuprinių, prisijungti prie akcijos.

Susisiekti su akcijos koordinatoriumi Žymantu Sinkevičiumi galima el. p. zymanto@gmail.com.

Akcijos metu surinktos mokyklinės priemonės mokiniams Klaipėdoje bus dalinamos rytoj, rugpjūčio 30 d.

Paramos gavėjų sumažėjo perpus

Klaipėdos miesto savivaldybės Socialinių išmokų poskyrio vedėja Gina Vilimaitienė priminė, kad pagal Paramos mokiniams įstatymą Savivaldybės suteikia paramą, skirdamos nemokamą maitinimą mokiniams ir 57 eurų dydžio vienkartinę išmoką mokyklinėms prekėms įsigyti.

"Parama skiriama, kai šeimos pajamos neviršija 1,5 valstybės remiamų pajamų dydžio. (Valstybės remiamos pajamos šiuo metu yra 122 Eur. - Aut. past.) Jeigu pajamos yra didesnės, numatyti atvejai, kuriais gali būti skiriamas nemokamas maitinimas: neįgaliam mokiniui, mokiniui, kurį augina vienas iš tėvų, socialinės rizikos šeimoje augančiam vaikui ir pan. Tačiau šiais išimtiniais atvejais neskiriama parama mokykliniams reikmenims", - aiškino vedėja.

Pasak G. Vilimaitienės, šiuo metu Klaipėdoje yra apie 300 mokinių, kuriems skirtas nemokamas maitinimas, o parama mokyklinėms priemonėms įsigyti skirta apie 250 mokinių.

"Pernai tokiu pat metu buvo apie 600 mokinių, kuriems skirta parama. Maždaug 300 iš jų buvo skirtas nemokamas maitinimas išimties tvarka. Kodėl perpus sumažėjo paramos gavėjų - sunku pasakyti. Manau, kad šiais metais pakilus minimaliam darbo užmokesčiui, prisidėjus vaiko pinigams daugelio šeimų pajamos ėmė viršyti nustatytą valstybės remiamą pajamų ribą. Taip pat pastebėjome tendenciją, kad prašoma paramos tik mokyklinėms prekėms įsigyti, bet nenorima nemokamo maitinimo", - sakė G. Vilimaitienė.

Prašymai dėl išmokos mokyklinėms prekėms priimami iki spalio 5 d. Dėl nemokamo maitinimo galima kreiptis visus metus.

Pagalbos prašo

Norinčiuosius prisijungti prie Valdo Kontauto iniciatyvos padėti mokiniams prašome kreiptis į Valdą socialiniame tinkle "Facebook".
***
Žinau, kam jūsų pagalba labai padėtų. Jos reikia Dauparų-Kvietinių seniūnijoje gyvenančiai šeimai. Mama viena augina tris mažamečius vaikučius. Du iš jų mokinukai. Mažajam 2 metukai, bet ir jam norisi gražiai ir tvarkingai apsirengti.
***
Sandros mama buvo įtraukta į šeimų, patiriančių socialinę riziką, sąrašą. Sandra stengiasi gyventi kitaip. Buvo išėjusi iš mamos namų, nuomojosi namuką, tačiau savininkas būstą pardavė. Dabar Sandra gyvena su 3 vaikais, mama ir dviem suaugusiais proto negalią turinčiais broliais 2 kambarių socialiniame būste. Mokyklinių prekių reikia dviem Sandros vaikams: mergaitei, kuri lankys 4 klasę, ir berniukui, kuris eis į paruošiamąją grupę.
***
Žinau tokią šeimą: neįgali moteris (cerebrinis paralyžius) viena augina 3 vaikus. Vyriausiai mergaitei 8 metai, eis į antrą klasę. Labai patinka mokytis, skaito daug knygučių ir ypač mėgsta piešti. Jaunesnieji vaikai 6 ir 4 metų lanko darželį, jiems taip pat reikia daug kanceliarinių prekių. Visi šeimos vaikai mėgsta skaityti ir spalvinti knygutes bei piešti. Mama, nepaisydama neįgalumo, dalį dienos dirba siuvėja, labai rūpinasi vaikais, stengiasi aprūpinti juos kuo geriau. Vaikų tėvas, deja, nereguliariai ir labai menkai prisideda prie jų išlaikymo.
***
Turiu 4 vaikus, du iš jų jau kabinasi į savarankišką gyvenimą. Su manimi gyvena 24 metų amžiaus neįgali dukra. Ji nevaikšto, o dar prisidėjo epilepsija ir pasikartojanti psichozė. Taip eina treti sunkūs metai. Ligoninė, namai ir taip ratu... O namuose dar 17 metų moksleivis. Auginu viena. Būčiau labai dėkinga už pagalbą maisto produktais, rūbus ar avalynę sūnui. Niekaip neįperku jam sofos-lovos. Telaimina Dievas jūsų gerą širdį ir darbus.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sociumas

Palangiškė Gintarė Greičaitytė prieš ketverius metus, kai dar gyveno Anglijoje, susilaukė gražaus...

Autistas nuspalvino gyvenimą kitokiomis spalvomis nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Miesto ūkio departamento direktorius Liudvikas Dūda sako, kad...

Gandas apie neprižiūrimų kapų atėmimą gerokai perdėtas nuotrauka, foto

Vakar negalią turintys asmenys kvietė Klaipėdos valdžios atstovus į diskusiją, kurioje prašė...

Neįgalieji vis dar jaučia socialinę atskirtį nuotrauka, foto

Keliomis dešimtimis eurų pakilus pensijai - be gailesčio nurėžti 149 eurai už...

Pakilus pensijai, neįgalioji sulaukė skaudaus smūgio nuotrauka, foto

"Maisto banko" akcijoje dosniausi - klaipėdiečiai nuotrauka, foto

Klaipėda, "Klaipėdiečių širdis yra didelė. Tai tarsi gerumo šventė", - pasibaigus pavasarinei "Maisto...

Laiptinės gyventojus gąsdina šuo nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Vienos Kretingos daugiabučio Savanorių g. Nr. 3A laiptinės gyventoja Zofija piktinosi, kad...

Sveikina ministro principingumą dėl A. Vaitkaus nuotrauka, foto

Klaipėda, Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis, vertindamas susisiekimo...

„Arvydo Vaitkaus atleidimas - kerštas už rinkimus“ nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos jūrų uosto vadovo Arvydo Vaitkaus atleidimas yra kerštas už  dalyvavimą...

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...