Kodėl Lietuvoje nebus Londono

Kodėl Lietuvoje nebus Londono

„Sotus alkano neužjaučia, sveikas ligonio neatjaučia". Galima su šia patarle ir nesutikti, bet kam apsimesti, kad padedame neįgaliesiems integruotis į visuomenę?“ – klausia neįgalų tėvą aplankiusi Dalia Novikova, jau aštuntus metus gyvenanti Londone. Ji Radviliškyje vežė tėvą neįgaliojo vežimėliu ir buvo apstulbusi, kokias kliūtis teko įveikti.

Neįgaliesiems – kliūtys miesto centre

Radviliškietė Dalia Novikova iš Anglijos atvyko aplankyti sergančio tėvo. „Šiaulių krašto“ redakcijoje ji paprašė vieno: kartu su ja pavežti invalido vežimėlyje sėdintį tėvuką. „Paėjėkit Radviliškio centru“, – pakvietė.

Tiek to Radviliškio centro – nuo redakcijos biuro pasukome link V. Kudirkos pagrindinės mokyklos ir pro miesto seniūniją, Savivaldybę – apvažiavome ratą. O kai jį apvažiavome, Dalia nuo kaktos braukė devintą prakaitą. Ne tik dėl karščio, dėl fizinių pastangų.

Regis, kas čia tokio – pastumti neįgaliojo vežimėlį gražiomis trinkelėmis išklotais miesto šaligatviais, kur tarp įvažiavimų į kiemus padarytos nuovažos? Taip pasakyti gali tik sveikas žmogus.

„Kažin ar rajono valdžia nors kartą matė neįgalų radviliškietį, važiuojantį šaligatviu? Galėčiau lažintis, kad nematė, nes to neįmanoma padaryti“, – sakė moteris ir sustojo ties pirmąja kliūtimi – šaligatvio nuovaža, kuri vežimėliui buvo neįveikiama.

Neįgaliojo tėvo dukrai teko apsukti vežimėlį ir jį tempte užtempti ant šaligatvio. Ir taip ne vieną kartą. Šalia mokyklos esanti pėsčiųjų perėja apskritai pasirodė neįveikiama – vežimėlį ant šaligatvio tempėme jau dviese. Pamatavome vadinamąją nuovažą – bemaž 8 centimetrų aukštis.

Nepavyko D. Novikovai užstumti vežimėlio ir į centre įsikūrusią žuvies parduotuvę – įvažiavimas neįgaliesiems toks status, kad net įsirėžus negalima įveikti. Panašiai ir su įvažiavimu į netoliese veikiančią mėsos parduotuvėlę. Į vaistinę, esančią šalia fontano, pandusas neįgaliesiems buvo tinkamo nuolydžio, tačiau čia kelią vežimėliui pastojo prie jo įrengtas dviračių stovas.

Ir taip – kliūtis po kliūties pačiame miesto centre.

Londonas labiau myli neįgaliuosius

„Savivaldybėje, policijoje, seniūnijoje ir kitose įstaigose neįgaliesiems neįmanoma patekti į aukštesnius aukštus nei pirmas. Radviliškio poliklinikoje į antrąjį aukštą irgi lifto nėra, neįmanoma patekti pas advokatus, į kirpyklas. Ir tai – ne tik Radviliškio bėda“, – vardijo moteris.

Londone ji to nepatyrė: nuovažos yra sulygintos su važiuojamąja dalimi, jei gatvė ar perėja remontuojama, įrengiami laikini pažeminimai. Įvažiavimai į parduotuves – platūs, be slenksčių. Slenksčius matė tik keliose nedidelėse parduotuvėlėse. Gal tai sutapimas, bet dauguma jų priklausė arba lietuviams, arba lenkams.

Ten, kur negalima įrengti nuolaidžių pandusų, yra skambučio mygtukai, kurį paspaudus, neįgalųjį išeina aptarnauti parduotuvės darbuotojas.

„Ten nerasi sveikatos priežiūros ar valstybinės įstaigos, į kurią negalėtum patogiai patekti. Bent aš tokios nemačiau“, – pasakojo D. Novikova, o grįžusi į Londoną atsiuntė kelias dešimtis tai įrodančių nuotraukų. Beveik visos jos – iš gana atokaus darbininkiško rytų Londono rajono, kelios – iš finansinio Londono centro Canary Wharf, kur ji dirba.

Tokiuose rajonuose kaip Canary Wharf, Londono centre, ir kituose pirmosios zonos rajonuose, į parduotuves, įstaigas įvažiavimai bei šaligatviai yra puikūs, todėl ji specialiai fotografavo rajone, kuris gerokai atitolęs nuo pirmosios zonos. Vakarų Londone sąlygos dar geresnės, nes ten – turtingi rajonai.

Valdininkai skėsčioja rankomis

Kokie turėtų būti šaligatvių nuolydžiai ir pandusų neįgaliesiems aukštis, reglamentuoja 2001 metais patvirtintas Statybos techninis reglamentas. Jame aiškiai nurodyta, jog šaligatvio nuolydis negali būti aukštesnis nei 2 centimetrai, panduso statumas – ne didesnis nei 8 procentai. Reglamentuota ir daugybė kitų reikalavimų.

Radviliškio rajono savivaldybės Statybos skyriaus vedėjas Gintautas Vičas patikino, jog dabartiniai projektai vykdomi pagal reikalavimus.

„Ankstesnė situacija bloga, gal pritrūko kontrolės, bet taip yra ne tik pas mus“, – argumentavo G. Vičas.

Gal kitąmet?

Rajono meras Darius Brazys sutiko, kad mieste yra vietų, kurios neatitinka tokių reikalavimų.

„Šiemet tvarkome įvažiavimą į Muzikos mokyklą, pernai sutvarkytas įvažiavimas į Vaižganto gimnaziją, ten buvo įrengtas ir kopiklis neįgaliesiems. Gal kitąmet, kai bus tvarkomos asfalto išdaužos, padarysim ir nuolaidesnius nuvažiavimus“, – svarstė meras.

Kas pareikalaus atsakomybės

Radviliškio rajono architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjo Artūro Valucko teigimu, visus įgyvendintus projektus verslininkai privalo derinti su viešosios įstaigos „Aplinka visiems“ atstovu.

„Jei pati neįgaliųjų tarnyba priima išlygas ir padeda parašą, tada ir mes nelabai kišamės, leidžiame kompromisinį variantą“, – pripažino architektas.

Dėl šaligatvių blogiausia situacija esanti ten, kur darbai daromi be projekto, juos įforminant kaip remonto darbus. Tada nebelieka statybos užbaigimo procedūros, nereikia ir techninio prižiūrėtojo – tiesiog senos šaligatvių plytelės pakeičiamos naujomis trinkelėmis. Šis variantas yra ir lengvesnis, ir pigesnis.

„Tikrai nėra sunku ir nereikalauja papildomų investicijų įrengti reikiamo aukščio nuolydžius. Tačiau bet kuriame darbe turi būti supratimas, kompetencija ir atsakomybė. Ir dar – kas tos atsakomybės pareikalaus iš rangovų. Visi džiaugiasi naujomis dangomis, o kad jos įrengtos ne pagal reikalavimus, formaliai, nebesužiūrima“, – pripažino A. Valuckas.

neįveikiami.

KELIAS: Kai kur sutaupoma: laiptai ir neįgaliųjų įvažiavimas kartu.

UŽKARDA: Įvažiavimas į vaistinę tinkamo aukščio, tačiau kelią užtveria dviračių stovas.

NUOVAŽA: Aštuonių centimetrų aukščio nuovaža užtempti vežimėlį įmanoma tik jį traukiant atbulomis.

CENTIMETRAI: Kaip važiuoti neįgaliajam, jei nuovažos aukštis siekia 7-9 centimetrus?

Asmeninio albumo nuotr.

PATOGUMAS: Londone nesunku pervažiuoti į kitą gatvės pusę – nuovažos čia sulygintos su važiuojamąja dalimi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IŠEITIS: Remontuojant gatvę ar perėją, neįgaliesiems ir vaikiškiems vežimėliams įrengiamos laikinos nuovažos.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DĖMESYS: Prekybininkai laukia ir neįgalių pirkėjų – įvažiavimai į daugumą parduotuvių yra ne tik platūs ir be slenksčių, bet ir su patiestais kilimėliais, kad nebūtų slidu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ĮVAŽIAVIMAS: Prabangos šiame pastate nėra, bet įvažiavimas neįgaliesiems – geras.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

METRO: Metro laukia neįgaliųjų ir mažylių – čia įrengtas patogus įvažiavimas.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder