2018 m. lapkričio 13 d. 19:46 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sociumas

Sociumas

Eketės piliakalnis laukia rajono valdžios dėmesio

Eketės piliakalnis laukia rajono valdžios dėmesio nuotrauka, foto

© Nerijaus Jankausko nuotr.

Mindaugo karūnavimo dieną prie vieno iš žymiausių Vakarų Lietuvoje Eketės piliakalnio įvyko jau šeštasis Tradicinių lietuvių liaudies žaidimų čempionatas. Šiemet pirmą kartą jį papildė lietuvių nacionalinio sporto žaidimo ripkos varžybos, kuriose dalyvavo net 5-kios komandos. Daug atvykusių į šventę mielai varžėsi individualiose rungtyse - lenktyniavo su kojūkais, varė lankus ir medinius ratus, fechtavosi lazdomis, šaudė iš lanko, mėtė ietį, žaidė kitus, linksmus, tačiau gerokai primirštus, žaidimus.

Į Sendvario seniūnijos surengtą šventę žmonių suvažiavo kaip į gerus atlaidus – Šimtmečio eiseną nuo Gvildžių kaimo ribos lydėjo ilga automobilių kolona. Pakeliui iškilmingai atidengti beveik 400-tų metų Gvidžių kaimo istoriją primenantis paminklinis akmuo ir Lietuvos valstybės 100-mečiui skirti stogastulpiai. Pastarieji taip pat tapo simboliniais vartais į bene svarbiausią senųjų kuršių piliavietę ant Eketės piliakalnio. Archeologų duomenimis, karingieji kuršiai čia gyveno II-XIIIa. Nauji paminkliniai objektai pastatyti Aukštkiemių seniūnaičio Romo Daugnoro ir Sendvario seniūnės Loretos Kuprienės iniciatyva.

Daugiausia dėmesio, kaip ir tikėtasi, sulaukė pirmą kartą surengtos Ripkos varžybos. Jose dalyvavo penkios komandos - Slengių etnomuzikos studijos, Paupių bendruomenės, Visuomeninės Klaipėdos raj. organizacijos „Bendrai“, entuziastų ekipos iš Triušelių ir Radailių. Po įtemptos kovos pirmą vietą laimėjo komanda iš Radailių. Jai įteiktas pagrindinis, Sendvario seniūnijos įsteigtas pereinamasis prizas. Be medalių, įvairių dovanų neliko ir individualių rungčių nugalėtojai.

Besivaišinant ant laužo Vilmos Baltuonienės išvirta žuviene ir Jakų bendruomenės pagamintu plovu, sulaukta svarbiausio vakaro momento – Tautiškos giesmės giedojimo su visame pasaulyje išsibarsčiusiais lietuviais. Tautišką giesmę užvedė Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro solistas Mindaugas Rojus, giedojo - keli šimtai į šventę susirinkusių sendvariečių ir svečių. Vakaro linksmybes tęsė liaudiškos muzikos kolektyvas „Martvežiai“ (vadovas Jonas Kavaliauskas), Mindaugo Rojaus ir populiariosios muzikos atlikėjo Pauliaus Stalionio koncertai.

Šventėje dalyvavo nemažas būrys valdžios atstovų - visus susirinkusius sveikino Klaipėdos rajono meras Vaclovas Dačkauskas, savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Karbauskas, Tarybos nariai - švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkas Raimondas Simonavičius ir Vaclovas Macijauskas, kuris yra ir nuolatinis renginio rėmėjas. Taip pat Sendvario seniūnė Loreta Kuprienė, Aukštkiemių seniūnaitis Romas Daugnoras, jungtinės Sendvario seniūnijos kaimų bendruomenės pirmininkė Lijana Simonaitytė - Sinušienė, Stogastulpių autorius kalvis Darius Vilius. Organizuojant renginį talkino Slengių mokyklos-daugiafunkcinio centro ir Klaipėdos valstybinės kolegijos kolektyvai. Renginio scenarijų kūrė ir jį vedė Eugenija Selskienė bei Jonas Kavaliauskas.

Sendvario seniūnija pagal gyventojų skaičių – didžiausia kaimiškoji seniūnija Klaipėdos rajone, Eketės piliakalnis – dydžiu, forma ir istorija unikalus kultūros paveldo objektas visoje Vakarų Lietuvoje. Tradicinių lietuvių liaudies žaidimų čempionatas - taip pat unikalus renginys šalyje, puoselėjantis nacionalinį paveldą.

„Sendvariškiai turi ambicijų išauginti šį čempionatą iki nacionalinio, ar net tarptautinio renginio, tačiau iniciatyvą dažnai stabdo prasta infrastruktūra – sako Sendvario seniūnė Loreta Kuprienė. - Natūrali gamta žavi, bet pakviesti įvairesnių atlikėjų tampa sunku, kai sceną kol kas atstoja natūrali kalva, ant kurios net lygų, tvirtą pagrindą įrengti neturime už ką. Reikėtų ir patogesnių takų, aikštelių žaidimams rengti.“

2017 metus Lietuva buvo paskelbusi piliakalnių metais, buvo skiriama daugiau lėšų jiems tvarkyti. Sendvario seniūnė Loreta Kuprienė itin apgailestauja, kad unikalus, rajono pažiba galintis tapti Eketės piliakalnis, į Klaipėdos rajono piliakalnių tvarkymo programą nebuvo įrauktas. Tačiau vilties sendvariškiai nepraranda – tikisi didesnio rajono valdžios dėmesio ir jau brandina idėjas kitų metų šventei.

Nuotraukų galerija

 

© Nerijaus Jankausko nuotr.

Nerijaus Jankausko nuotr.

 

Nerijaus Jankausko nuotr.

 

Nerijaus Jankausko nuotr.

 

Nerijaus Jankausko nuotr.

 

Nerijaus Jankausko nuotr.

 

Nerijaus Jankausko nuotr.

 

Nerijaus Jankausko nuotr.

 

Nerijaus Jankausko nuotr.

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sociumas

Kai prieš trylika metų metus kelios aktyvios klaipėdietės subūrė 24...

Tradicinis stebuklų vakaras jau tryliktą kartą nuotrauka, foto

Privačios muzikos studijos vadovas Pavelas Lyskovec sako, kad apie 90 proc. uostamiesčio...

Triukšmingas jaunimas niekur nepageidaujamas? nuotrauka, foto

"Jeigu mane išmestų vidury dykumos, tikrai išgyvenčiau, o po mėnesio jau turėčiau...

Sunki liga nesustabdė drąsių verslininko užmojų nuotrauka, foto

Kaunietė Eglė Kručinskienė galės grįžti į šeimą, iš kurios buvo paimti vaikai,...

Paimtų vaikų mamai leista grįžti į šeimą nuotrauka, foto

"Crossfit" varžybose - klaipėdiečių triumfas nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos sunkiosios atletikos treneriai Mantas Žvirblys ir Algimantas Trajanauskas ne tik treniruoja...

Vytautas Kažukauskas: „Siela šaukė grįžti prie menų“ nuotrauka, foto

Kultūra, V.Kažukauskas: „Statusas „keliaujantis teatras“ – suteikia naujų patirčių ir iššūkių“

Kariai leidosi į žygį per Lietuvą nuotrauka, foto

Lietuva, Antradienį Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalione iškilminga rikiuote prasidėjo Sausumos pajėgų...

Streikas prasidėjo nuotrauka, foto

Švietimas, Vakar vaikų lopšelis-darželis "Želmenėlis" pirmasis Klaipėdoje pradėjo artėjančių streikų bangą. Vadovybė bandė...

Sportas, Paskelbta prieš 47 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...