2019 m. sausio 23 d. 15:15 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sociumas

Sociumas

Eketės piliakalnis laukia rajono valdžios dėmesio

Eketės piliakalnis laukia rajono valdžios dėmesio nuotrauka, foto

© Nerijaus Jankausko nuotr.

Mindaugo karūnavimo dieną prie vieno iš žymiausių Vakarų Lietuvoje Eketės piliakalnio įvyko jau šeštasis Tradicinių lietuvių liaudies žaidimų čempionatas. Šiemet pirmą kartą jį papildė lietuvių nacionalinio sporto žaidimo ripkos varžybos, kuriose dalyvavo net 5-kios komandos. Daug atvykusių į šventę mielai varžėsi individualiose rungtyse - lenktyniavo su kojūkais, varė lankus ir medinius ratus, fechtavosi lazdomis, šaudė iš lanko, mėtė ietį, žaidė kitus, linksmus, tačiau gerokai primirštus, žaidimus.

Į Sendvario seniūnijos surengtą šventę žmonių suvažiavo kaip į gerus atlaidus – Šimtmečio eiseną nuo Gvildžių kaimo ribos lydėjo ilga automobilių kolona. Pakeliui iškilmingai atidengti beveik 400-tų metų Gvidžių kaimo istoriją primenantis paminklinis akmuo ir Lietuvos valstybės 100-mečiui skirti stogastulpiai. Pastarieji taip pat tapo simboliniais vartais į bene svarbiausią senųjų kuršių piliavietę ant Eketės piliakalnio. Archeologų duomenimis, karingieji kuršiai čia gyveno II-XIIIa. Nauji paminkliniai objektai pastatyti Aukštkiemių seniūnaičio Romo Daugnoro ir Sendvario seniūnės Loretos Kuprienės iniciatyva.

Daugiausia dėmesio, kaip ir tikėtasi, sulaukė pirmą kartą surengtos Ripkos varžybos. Jose dalyvavo penkios komandos - Slengių etnomuzikos studijos, Paupių bendruomenės, Visuomeninės Klaipėdos raj. organizacijos „Bendrai“, entuziastų ekipos iš Triušelių ir Radailių. Po įtemptos kovos pirmą vietą laimėjo komanda iš Radailių. Jai įteiktas pagrindinis, Sendvario seniūnijos įsteigtas pereinamasis prizas. Be medalių, įvairių dovanų neliko ir individualių rungčių nugalėtojai.

Besivaišinant ant laužo Vilmos Baltuonienės išvirta žuviene ir Jakų bendruomenės pagamintu plovu, sulaukta svarbiausio vakaro momento – Tautiškos giesmės giedojimo su visame pasaulyje išsibarsčiusiais lietuviais. Tautišką giesmę užvedė Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro solistas Mindaugas Rojus, giedojo - keli šimtai į šventę susirinkusių sendvariečių ir svečių. Vakaro linksmybes tęsė liaudiškos muzikos kolektyvas „Martvežiai“ (vadovas Jonas Kavaliauskas), Mindaugo Rojaus ir populiariosios muzikos atlikėjo Pauliaus Stalionio koncertai.

Šventėje dalyvavo nemažas būrys valdžios atstovų - visus susirinkusius sveikino Klaipėdos rajono meras Vaclovas Dačkauskas, savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Karbauskas, Tarybos nariai - švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkas Raimondas Simonavičius ir Vaclovas Macijauskas, kuris yra ir nuolatinis renginio rėmėjas. Taip pat Sendvario seniūnė Loreta Kuprienė, Aukštkiemių seniūnaitis Romas Daugnoras, jungtinės Sendvario seniūnijos kaimų bendruomenės pirmininkė Lijana Simonaitytė - Sinušienė, Stogastulpių autorius kalvis Darius Vilius. Organizuojant renginį talkino Slengių mokyklos-daugiafunkcinio centro ir Klaipėdos valstybinės kolegijos kolektyvai. Renginio scenarijų kūrė ir jį vedė Eugenija Selskienė bei Jonas Kavaliauskas.

Sendvario seniūnija pagal gyventojų skaičių – didžiausia kaimiškoji seniūnija Klaipėdos rajone, Eketės piliakalnis – dydžiu, forma ir istorija unikalus kultūros paveldo objektas visoje Vakarų Lietuvoje. Tradicinių lietuvių liaudies žaidimų čempionatas - taip pat unikalus renginys šalyje, puoselėjantis nacionalinį paveldą.

„Sendvariškiai turi ambicijų išauginti šį čempionatą iki nacionalinio, ar net tarptautinio renginio, tačiau iniciatyvą dažnai stabdo prasta infrastruktūra – sako Sendvario seniūnė Loreta Kuprienė. - Natūrali gamta žavi, bet pakviesti įvairesnių atlikėjų tampa sunku, kai sceną kol kas atstoja natūrali kalva, ant kurios net lygų, tvirtą pagrindą įrengti neturime už ką. Reikėtų ir patogesnių takų, aikštelių žaidimams rengti.“

2017 metus Lietuva buvo paskelbusi piliakalnių metais, buvo skiriama daugiau lėšų jiems tvarkyti. Sendvario seniūnė Loreta Kuprienė itin apgailestauja, kad unikalus, rajono pažiba galintis tapti Eketės piliakalnis, į Klaipėdos rajono piliakalnių tvarkymo programą nebuvo įrauktas. Tačiau vilties sendvariškiai nepraranda – tikisi didesnio rajono valdžios dėmesio ir jau brandina idėjas kitų metų šventei.

Nuotraukų galerija

 

© Nerijaus Jankausko nuotr.

Nerijaus Jankausko nuotr.

 

Nerijaus Jankausko nuotr.

 

Nerijaus Jankausko nuotr.

 

Nerijaus Jankausko nuotr.

 

Nerijaus Jankausko nuotr.

 

Nerijaus Jankausko nuotr.

 

Nerijaus Jankausko nuotr.

 

Nerijaus Jankausko nuotr.

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sociumas

Seime dar kartą bus bandoma teikti pataisas, draudžiančias rūkyti daugiabučių ...

Rūkorių dienos suskaičiuotos - teks prašyti kaimynų leidimo nuotrauka, foto

Sakoma, Kalėdos – gerumo metas. Bet tarp mūsų yra žmonių, kurie...

Dalytis ne tik per šventes: keturios savanorių istorijos nuotrauka, foto

Priklausomybė nuo azartinių lošimų progresuoja – tradiciniai kazino jau keliasi į...

Lošimų asai galiausiai žaidžia gyvenimo loterijoje nuotrauka, foto

Schrobenhauzeno mieste prasideda didysis "Kinderhilfe Litauen" draugijos krovinio ruošimas kelionei į Lietuvą.

Adventas – gerų darbų metas nuotrauka, foto

Rengs pastabas potvynių programai nuotrauka, foto

Klaipėda, "Akmenos-Dangės upės potvynių prevencijos ir jų padarinių šalinimo priemonės respublikinėje programoje šiuo...

Klaipėdiečių lūkesčiai: renovuoti namai, daug jaunimo, pigesni autobusų bilietai nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Likus mažiau nei porai mėnesių iki savivaldybių tarybų rinkimų, klaipėdiečių nuotaikos įvairios:...

Skolas už šiukšles nusineša į kapus nuotrauka, foto

Ūkis, Politikų prašoma leisti pripažinti beviltiškomis mirusių asmenų ir bankrutavusių įmonių skolas už...

"Gladiatorius" prisivažinėjo - vyrui atimta teisė vairuoti nuotrauka, foto

Kriminalai, Klaipėdos gatvėmis važinėjantis taksi „Škoda Superb“, ant bagažinės dangčio pasidabinęs užrašą „Gladiator“,...

Klaipėda, Paskelbta prieš 14 min.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 33 min.

Ūkis, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...