2019 m. balandžio 21 d. 08:01 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Sociumas

Sociumas

Apleisti, neįgalūs, vieniši... Šioje šalyje nėra vietos senukams

(15)

Apleisti, neįgalūs, vieniši... Šioje šalyje nėra vietos senukams nuotrauka, foto

NE PIRMAS. Tik pranešus žurnalistams tarnybos atkreipė dėmesį į apleistus ir, ko gero, neveiksnius senukus. Anot specialistų, toks atvejis, kai savo tėvus pamiršta vaikai, o kitokios pagalbos senukai nepriima - ne pirmas.

© USAF nuotr.

"Padėkite mums kas nors! Esame neįgalūs: žmona guli patale, aš pajėgiu tik po kambarį šliaužti, pasirūpinti savimi negalime ir esame visiškai vieni. Moteris, kuri anksčiau mumis rūpinosi, atsisako toliau tai daryti", - rusiškai šaukė į ragelį vyras, paskambinęs į redakciją. Šiandien senoliai guli ligoninėje, tačiau jų atvejis atvėrė socialinės rūpybos sistemos skyles. Pasirodo, atsakingi esame visi, tačiau konkrečiai - niekas.

Nesvarbu, vis tiek juos pagal galimybes lankysiu ligoninėje, nes nėra kam atvežti vandens, sauskelnių, servetėlių, maisto... Sūnūs kategoriškai atsisakė rūpintis tėvais, o socialinės rūpybos sistema neveikia.

Ligita GIRSKIENĖ

Viktoro ir Galinos (pavardė redakcijai žinoma) pagalbos prašymą perdavėme BĮ Klaipėdos socialinės paramos centrui. Jau kitą dieną šio centro darbuotojai nuvyko nurodytu adresu ir su greitosios pagalbos automobiliu išvežė senolius į Klaipėdos universitetinės ligoninės Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrių.

"Radome du labai apleistus garbaus amžiaus, 88 ir 87-erių metų, senukus. Vyras visiškai nesiorientuoja aplinkoje, moteris - gulinti patale. Išsiaiškinome, kad jie turi du vaikus, tačiau vienas jų Rusijoje, kitas Anglijoje. Jie turėtų pasirūpinti tėvais, tačiau yra susipykę, nebendrauja. Senoliai gauna gana dideles, beveik 1000 Eur siekiančias pajamas, tačiau turi skolų už butą", - apibūdino situaciją Socialinės paramos centro socialinė darbuotoja Alina Gudelienė.

Centro direktorė Diana Stankaitienė šį atvejį pavadino išskirtiniu. "Apie vienišus, sergančius žmones mums dažnai praneša kaimynai, o šįsyk nieko nežinojome. Moteris yra visiškai neįgali, vyras nesiorientuoja aplinkoje, tačiau neveiksnumas jam nenustatytas. Akivaizdu, kad senoliai negali pasirūpinti savimi, tačiau jų dokumentai nesutvarkyti. Informavome apie situaciją Socialinės paramos skyrių. Šiems žmonėms reikalinga nuolatinė priežiūra - jie turėtų gyventi globos namuose", - teigė D. Stankaitienė.

Neįgali moteris - vyro įkaitė

Viktoras telefonu žurnalistams taip pat aiškino, jog juo ir žmona kurį laiką rūpinosi namo bendrijos pirmininkė Ligita Girskienė, tačiau ji, anot vyro, pavogė svarbius dokumentus ir nori užgrobti jų turtą. Pašnekovas tvirtino, jog pats siūlė pagalbininkei už priežiūrą atsilyginti užrašydamas butą ir jau buvo pas teisininkus, tačiau džiaugiasi to nepadaręs, nes, jo manymu, L. Girskienė yra aferistė. "Rytoj mums reikia važiuoti į ligoninę, o ji šiandien numetė raktus ir pareiškė, kad nesirūpins mumis. Atvažiuokite, padėkite kas nors", - maldavo vyras.

RADINIAI. "Senutė beveik nuoga, susivėlusi, murzina, tik su šlapimu persismelkusiu chalatu gulėjo ant sulūžusios sofos, ant patiestos lentos. Močiutė visus gamtinius reikalus atliko po savimi", - siaubingą netyčia aptiktų senukų buitį atskleidė Ligita Girskienė. Ligitos GIRSKIENĖS nuotr.

L. Girskienė nėra namų bendrijos, kurioje gyvena senoliai, pirmininkė, tačiau patvirtino, jog kurį laiką jais rūpinosi. "Jų sūnus turi butą namų bendrijoje, kuriai aš vadovauju, tačiau gyvena užsienyje. Jo bute įvyko avarija. Kai susisiekiau - šeimininkas nukreipė pas Viktorą ir Galiną, kurie turi raktą nuo jo buto. Taip susipažinome praeitų metų gegužės mėnesį", - prisiminė L. Girskienė.

Užėjusi į senolių butą moteris atrado siaubingą vaizdą. "Senutė beveik nuoga, susivėlusi, murzina, tik su šlapimu persismelkusiu chalatu gulėjo ant sulūžusios sofos, ant patiestos lentos. Močiutė visus gamtinius reikalus atliko po savimi. Ant tos lentos senukas dengdavo iš parduotuvės parsineštus reklaminius leidinius ir laikraščius. Butas smirdėjo šlapimu. Visur pilna šiukšlių, išmėtytų daiktų, dulkių sluoksnis. Net laiptinėje buvo jaučiamas šlapimo kvapas. Močiutė prieš daug metų patyrusi insultą. Kai susipažinome - ji dar nueidavo iki tualeto, virtuvės, šiek tiek kalbėjo. Dabar ji - nepakyla iš lovos. Mano nuomone - ji neveiksni, nes nežino, nei kiek jai metų, nei kur gyvena, ar turi vaikų... Galvoja, kad vyras yra jos brolis... Net neįsivaizduoju, kiek metų ji taip gyveno. Sūnus, kiek žinau, lankydavo juos ir žinojo, kokiomis sąlygomis tėvai gyvena. Po mano vizito į tuos namus, skambinau sūnui ir sakiau, kad imtųsi kažką daryti, kad padėsiu sutvarkyti dokumentus ir pan., bet jis pasakė, kad negali niekuo tėvams padėti. Negalėjau jų taip palikti. Nors esu žmogus "iš gatvės", neturiu jokių įgaliojimų, tačiau pradėjau jais rūpintis. Močiutę maudžiau, nukirpau plaukus, nes nebuvo įmanoma jų iššukuoti, atvežiau sauskelnių, kurių senukas neleido pradžioje uždėti, nupirkau kitą lovą. Vyras išardė seną lovą, surinko kampe 30 metų stovėjusią sofą senukui atsigulti. Išnešiau šiukšles, supuvusius daiktus iš vieno kambario, išdažiau grindis, nuvaliau langus, išskalbiau užuolaidas, parūpinau rūbų, patalynės ir pan., nors pilnos spintos daiktų pas juos. Nedrįsau landžioti po svetimus daiktus. Jie net skalbimo mašinos neturi. Vežiau visus rūbus skalbti pas save beveik 3 mėnesius. Vežiau, gaminau maistą, keičiau sauskelnes, pirkau vaistus, mokėjau už butą ir pan. Senukas padengdavo išlaidas gavęs kvitus", - pasakojo L. Girskienė.

Pašnekovė neigė pretendavusi į senolių turtą, tačiau patvirtino, jog Viktoras siūlė jai perrašyti butą už globą ir kad pas notarą buvo, tačiau dokumentų taip ir nepasirašė.

Sistema neveikia

L. Girskienė tvirtino, jog apie senukų situaciją žinojo ir kaimynai, namo bendrijos pirmininkė, informuotas buvo ir Socialinės paramos skyrius ir socialines paslaugas teikiantys darbuotojai, tačiau niekas negelbėjo, nes senolis bet kokios pagalbos atsisako, o medikų išvados, jog jis - neveiksnus nėra.

"Kaimynai padėti jiems norėjo, bet sakė, kad senukas kategoriškai atsisakė bet kokios pagalbos, išvadino juos vagimis, aferistais ir pan. Teko susitikti su namo bendrijos pirmininke, kai bute buvo dingusi elektra ir nešiau prašymą neduoti į teismą senukų dėl buto skolos, nes planavome kreiptis į Savivaldybę dėl skolos padengimo. Laukininkų g. socialiniame skyriuje man pasakė, kad jų pajamos per didelės, kad būtų galima padengti skolą. Nuo birželio iki spalio senoliai gavo vietą Klaipėdos medicininės slaugos ligoninėje S. Daukanto gatvėje. Neurologas nustatė senoliui senatvinę demensiją, tačiau tai nereiškia neveiksnumo.

Kai reikėjo iš ligoninės juos pasiimti - man skambino. Šios ligoninės socialinė darbuotoja man pasakė, kad aš turėčiau parašyti Savivaldybei dėl senukų. Savivaldybės Socialinės paramos skyrius informavo, jog VšĮ "Ori senatvė" socialiniai darbuotojai padės sutvarkyti dokumentus dėl globos namų. Taip ir buvo. Šių metų rugsėjį buvo išduota pažyma dėl specialiųjų poreikių senutei, lapkritį - senukui, tačiau, kai paaiškinau senukui sąlygas dėl sumokėjimo už paslaugas - jis atsisakė pasirašyti, nes niekuo nepasitiki. Tuo visa socialinių darbuotojų pagalba ir pasibaigė. Daugiau nei skambino, nei teiravosi niekas. Aš esu pašalinis žmogus, senolis galiausiai ėmė ir mane įtarinėti, kaltinti, jog kažką vagiu. Nesvarbu, vis tiek juos pagal galimybes lankysiu ligoninėje, nes nėra kam atvežti vandens, sauskelnių, servetėlių, maisto... Sūnūs kategoriškai atsisakė rūpintis tėvais, o socialinės rūpybos sistema neveikia", - kalbėjo L. Girskienė.

Skolų ieško per teismus

Namų bendrijos "Laukma", kuriai priklauso senolių butas, pirmininkė Milda Najulytė sakė puikiai žinanti minėtus senukus, nes su jais tenka aiškintis santykius teismuose. "Bendrija susikūrė prieš 7 metus. Tada iš karto suremontavome namo stogą. Viktoras kategoriškai atsisakė už remontą mokėti. Galiausiai byla atsidūrė teisme ir antstoliai beveik tūkstančio litų skolą išieškojo iš žmonos pensijos, nes jos vardu registruotas butas. Nuo 2012 metų kaupiasi senolių skola už komunalines paslaugas, kurios jie piktybiškai nemoka. Praeitą rudenį jis pareiškė, kad turime skolą padengti - arba jis kreipsis į prokuratūrą. Dabar jų skola yra daugiau kaip 900 Eur. Senoliai gyvena 3 kambarių, maždaug 67 kv. m bute. Mes kreipsimės į teismą, nes senolių pajamos nėra mažos. Tame name 70 proc. gyventojai senjorai, bet visi moka, kodėl jie turėtų padengti dar jų skolą?" - klausė bendrijos pirmininkė.

Pašnekovė pasakojo, jog kaimynai kreipėsi ir dėl to, kad girdi, kaip senolis šaukia ant savo neįgalios žmonos. Dėl to net buvo kviesta policija, tačiau moteris vyro akivaizdoje neva nesiskundusi. "Informavome ir socialinius darbuotojus, bet senolis nieko į namus neįsileidžia. Keletą kartų socialinės darbuotojos atėjo ir išėjo. O ką daryti?" - išeities nemato M. Najulytė.

Vaikų pareiga

VšĮ Klaipėdos medicininės slaugos ligoninės administracijos vyriausioji gydytoja dr. Danguolė Drungilienė teigia, jog senais ligotais tėvais privalo pasirūpinti vaikai. "Tai vaikų pareiga - sutvarkyti dokumentus ir pasirūpinti tėvais. Mes ligoninėje teikiame medicinines paslaugas, informaciją apie pacientų sveikatos būklę perduodame šeimos gydytojui, tačiau medikai netvarko dokumentų dėl socialinės paramos. Nedaro to ir socialiniai darbuotojai, jeigu žmonės turi vaikų", - aiškino gydytoja.

Pasak Slaugos ligoninės vadovės, toks atvejis jos praktikoje - ne pirmas. "Būna, kad atveža senolius vaikai į Slaugos ligoninę ir dingsta, kai juos reikia pasiimti. Teko tokių vaikų ieškoti ir su policijos, prokuratūros pagalba. Kai į pareigūnus kreipiamės, paprastai iš karto tėvų išsižadėję vaikai atsiranda", - kalbėjo dr. D. Drungilienė.

Bendruomenė atsakinga

Klaipėdos savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Audronė Liesytė sakė, jog sergančiais senoliais nesirūpinančių tėvų su policija neieško. "Jeigu vaikai užsienyje ir tėvais nesirūpina - mes traktuojame, jog jie vieniši ir socialiniai darbuotojai sprendžia problemas. Valstybė neįgaliems asmenims skiria slaugą ar priežiūrą namuose, tačiau už šias paslaugas iš dalies turi mokėti ir jas perkantis asmuo. Dažnam tai būna itin sudėtinga, nes pensijos mažos ir senoliai renkasi geriau kentėti, atsisako pagalbos. Jie turi šią teisę. Tačiau būna ir kad žmogus - neadekvatus, tad atsisakydamas pagalbos gali pakenkti savo sveikatai ar gyvybei - tada kreipiamasi į psichiatrus, kad jie atliktų ekspertizę ir pripažintų neveiksnumą. Šis procesas ilgiau užtrunka", - aiškino A. Liesytė, tačiau paklausta, kas turi inicijuoti išvardytus veiksmus, tvarkyti dokumentaciją - pasakė tik, jog tai - visų mūsų atsakomybė. "Iniciatyva turėtų kilti iš artimųjų, jeigu jų nėra - iš bendruomenės", - teigė Socialinės paramos skyriaus vedėja ir pažadėjo, jog išsiaiškins, kokia yra Galinos ir Viktoro situacija.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

lt

2018-02-23   10:43

IP: 46.249.187.55

Socialinėms tarnyboms - G R I E Ž T A S P A P E I K I M A S už savo pareigų nevykdymą. Padėtį žinodami, sėdo į limuziną ir išvažiavo, viską pamiršę. Algų pasiimti nepamiršta, gudruolės. Nei žmoniškumo, nei gėdos. Vaikus galima suprasti, kai toks tėvas, teko išsibėgioti į visas keturias puses, kaip sakoma. Kaip pasiklojo, taip senatvėje ir išsimiegojo.

2018-01-31   20:54

IP: 85.150.80.173

Manau kad senukams reikalinga pagalba skubiai...Jie seni ir uzsispyre,bet padeti jiems reikia.Gaila kad ziaurius vaikus jie turi,kitaip jie jau seniai butu prie tevu ir juos slaugytu,deja...skaudu skaityti...valdzia,savivaldybe turi imtis rimtu priemoniu kartu ir rasti iseity,iseitis visada yra,jai noro yra,net ir Lietuvoje.Padekit,valdzia senukams ir Dievas jums pades.

Kodėl

2018-01-18   19:54

IP: 78.62.147.40

Nekaltinu jokų tarnybų, tik pačisu senukus ir jų vaikus. Dėl pastarųjų skaudžiausia: viena Rusijoje, kitas Anglijoje... O juk visur peršamas mitas, kokie tie rusai kilnūs. Tai kur jų tie kilnūs vaikai? Esu pati sena, vaikas miręs. bet senatvei ruošiuosi iš anksto, suvokiu, kad kjiekvieną dieną nus sunkiau, blogiau, tad reikia mąstyti, kaip tai senatvei pasiruošti,, kam užgyventą butą, turtelį palikti. Socialinių tarnybų tikrai nekaltinu, pati sena būdama tegaliu patarti; ruoškitės, galvokite apie senatvę ne tadakai ji jau prei slenksčio stovi...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sociumas

Kandidatai į prezidentus Ingrida Šimonytė ir Saulius Skvernelis palaikytų partnerystės, taip...

Palaikytų vienalytės partnerystės įteisinimą nuotrauka, foto

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis sako, kad vaikų iš šeimų...

Vaikų iš šeimų paimama mažiausiai per dešimtmetį nuotrauka, foto

Palangiškė Gintarė Greičaitytė prieš ketverius metus, kai dar gyveno Anglijoje, susilaukė gražaus...

Autistas nuspalvino gyvenimą kitokiomis spalvomis nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Miesto ūkio departamento direktorius Liudvikas Dūda sako, kad...

Gandas apie neprižiūrimų kapų atėmimą gerokai perdėtas nuotrauka, foto

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Klaipėda, Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai". 

Priekulės ateitis – modernus istorinis miestas nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Apie Priekulės mieste įgyvendinamus projektus kalbamės su mero pavaduotoja Violeta Riaukiene.

Sekmadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, ************* Protingos mintys: „Dievas duoda, kai randa tuščias rankas“ (Šv. Augustinas). ***************...

Kaip nustatoma Velykų data ir kodėl ji kasmet keičiasi? nuotrauka, foto

Lietuva, Velykos – viena labiausiai „slankiojančių“ metų šventė. Šiemet Velykas minėsime balandžio 21...

Klaipėda, Paskelbta prieš 10 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 47 min.

Įvairybės, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...