2019 m. kovo 19 d. 01:30 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Psichologija

Psichologija

Vyrai plinka dažniau, bet jaudinasi dėl to mažiau nei moterys

Vyrai mažiau jaudinasi dėl plikimo, nes visuomenėje vyrauja nuomonė, kad jie gali būti ir praplikę. O štai moterys, susidūrusios su šia bėda, patiria didelį stresą, psichologinį diskomfortą.

Gydytoja dermatologė trichologė Gitana Šabūnienė išsamiau supažindino su plauko savybėmis bei priežastimis, kurios trukdo jam normaliai augti. Plaukai saugo organizmą nuo mechaninių pažeidimų, neigiamo aplinkos poveikio.

Plauko savybės

Plaukai - tai raginiai dariniai, kuriems būdingas lankstumas, elastingumas, gebėjimas sugerti drėgmę. Plaukas sudarytas iš plauko stiebo (plauko dalis, esanti virš odos) ir plauko šaknies. Plauko šaknis yra jungiamojo audinio maišelyje - folikule. Šaknis baigiasi kolbos pavidalo praplatėjimu - plauko svogūnėliu, kuriame nuolat dauginasi plauko ląstelės ir auga plaukas. Plauko svogūnėlis šakės pavidalo dariniu supa plauko spenelį, kuriame gausu kraujagyslių. Prie kiekvieno plauko folikulo yra prisitvirtinęs šiaušiamasis plauko raumuo, į jį atsiveria riebalų liauka. Kūdikiui gimus naujų plaukų folikulų nesusidaro ir plaukų folikulų nedaugėja. Skiriamos trys plaukų augimo fazės:
* augimo (trunka 2-6 metus);
* pereinamoji (trunka 2-3 savaites);
* ramybės (trunka 3-4 mėnesius).

Ramybės fazėje plaukas iškrinta ir tame pačiame folikule pradeda augti naujas plaukas. Plaukuotoje galvos dalyje yra apie 100-120 tūkstančių plaukų, 80-85 procentai jų yra augimo, 23 procentai - pereinamojoje, o 10-15 procentų - ramybės fazėje. Plaukas ir jo folikulas labiausiai pažeidžiami augimo fazėje. Pažeistas plaukas gali reaguoti dvejopai: prieš laiką pereiti į ramybės fazę arba iškristi augimo metu (sunkesnio pažeidimo atveju). Plauko augimo dinamika tiriama trichografiškai, t.y. mikroskopu nustatoma plaukų raidos fazė, plauko šaknies ir stiebo pakitimai.

Dėl plikimo kalti androgenai

Remdamasi statistika gydytoja Šabūnienė tvirtina, kad dažniau pasitaiko vyrų androgeninis plikimas nei moterų. Ji sako, kad vyrai su šia problema susitaiko lengviau nei moterys. Plikimas gali prasidėti bet kuriuo metu po paauglystės, t.y. lytiškai subrendus, nes jis susijęs su vyriškų hormonų androgenų aktyvumu.
Specialioje literatūroje pateikiami duomenys, kad pirmojo laipsnio plaukų išretėjimas smilkiniuose būdingas 96 procentams vyrų. Apie 25-uosius gyvenimo metus plinka kas ketvirtas vyras. Po penkiasdešimties maždaug kas antras vyras skundžiasi dėl androgeninio plaukų slinkimo. Androgeninis moterų plikimas paprastai prasideda kiek vėliau (apie 30-40-uosius gyvenimo metus). Plinka 8-25 procentai moterų. Moterų plaukų slinkimo priežasčių yra kur kas daugiau, todėl pačioje pradžioje dažnai sunku atpažinti, kad plaukų retėjimas susijęs su androgenais.
Daugumos moterų (apie 80 procentų) androgenų kiekis kraujyje yra normalus. Tačiau plaukų slinkimą lemia padidėjęs šių vyriškų hormonų kiekis aplink patį plauko folikulą.
Tipiškas plikimo modelis: plaukai pradeda retėti smilkiniuose, po to - pakaušyje. Tai būdinga 96 procentams subrendusio amžiaus vyrų, nors toliau plikimas progresuoja apie 50 procentų vyrų.

Plikimo laipsniai

Vyrų plikimo laipsnis (I-VII) nustatomas pagal Hamiltono klasifikaciją, t.y. pagal plaukų išretėjimą kaktos ir pakaušio srityse. Moterims dažniausiai plaukai retėja visame galvos plote, tačiau labiausiai - viršugalvyje. Plaukų išretėjimo laipsnis (I-III) nustatomas pagal Liudviko klasifikaciją. Jei moterį vargina ne tik plaukų plikimas, bet ir riebioji seborėja, jaunatviniai spuogai, padidėjęs plaukuotumas, nereguliarios mėnesinės, reikėtų įtarti ir androgenų metabolizmo patologiją.

Gydymas

Pirmiausia paciento klausiama, kada plaukai pradėjo slinkti, ar šia problema nesiskundė jo tėvai, seneliai, nes androgeninį slinkimą galima paveldėti ir iš mamos, ir iš tėvo.

Sunkiausia androgeninį slinkimą, ypač moterims, nustatyti pačioje jo pradžioje, tačiau gydytoja Šabūnienė sako, kad dažniausiai į gydytoją kreipiasi pacientai, ypač vyrai, kuriems jau ne pirmoji androgeninio plaukų slinkimo stadija.
Pasikalbėjus su pacientu, atliekamas plauko šaknies tyrimas - trichograma. Pagal ją nustatoma plauko šaknies būklė, galima šiek tiek prognozuoti, ar slinkimas vystysis greitai, ar lėtai.

Androgeninį plikimą reikia pradėti gydyti kuo anksčiau, tada šį procesą įmanoma sustabdyti ar sulėtinti. Geriausių rezultatų pasiekiama, kai pradedama gydyti ne vėliau kaip 5 metai nuo slinkimo pradžios. Jei plaukai slenka jau 10 metų ir tik tada susirūpinama juos gydyti, veiksmingo efekto galime nesulaukti.
Androgeninio plikimo gydymo būdai yra keli: vietinis ir bendrinis.

Yra kelios rūšys išorinių gydomųjų preparatų (minoksidilis, estradiolis, anastimas, pilosomas). Vieni aktyvina kraujotaką aplink plauko folikulą, kiti stimuliuoja kraujagyslių veiklą ir skatina plauko augimo fazės pradžią. Bandoma gydyti ir augaliniais preparatais, tačiau iki šiol neatlikti šių preparatų klinikiniai tyrimai ir niekas negali patvirtinti, ar gydymas išties efektyvus. Ir išorinis, ir vidinis gydymas turėtų trukti ilgą laiką.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Psichologija

Naujiems kalendoriniams metams prasidėjus tiek vadovai, tiek darbuotojai pradeda ruoštis metiniams veiklos...

Veiklos vertinimo pokalbis - galimybė ar katorga? nuotrauka, foto

Savo artimiesiems teikdami dovanas dažnai siekiame juos nustebinti. Tačiau psichologas Robertas Petruškevičius...

Netinkamos dovanos gali sugriauti santykius nuotrauka, foto

Dauguma jaunų tėvelių, patyrę vaikystėje gana griežto savo tėvų auklėjimo padarinius, dabar...

Pusiausvyra tarp - "galima" ir "negalima", jų paskirtis nuotrauka, foto

Kokios yra dažniausiai taikomos taktikos, pasinaudojant žmonių psichologija, įvykdyti kibernetinį nusikaltimą ir...

Neleiskite sukčiams manipuliuoti savimi nuotrauka, foto

Rinkimai baigėsi: prasideda koalicijų galvosūkiai nuotrauka, foto

Klaipėda, Savivaldos rinkimai Klaipėdos apskrityje baigėsi ir iš anksto prognozuotomis pergalėmis, ir intrigomis....

Išvažiavo gyventi į Klaipėdą, palikę šunis prie būdos nuotrauka, foto

Gyvūnai, Laivių kaime nuo žiemos vidurio palikti šeimininkų, kurie išsidangino gyventi į...

Arvydo Vaitkaus situacija kelia klausimų nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos jūrų uosto vadovo Arvydo Vaitkaus ketinimai toliau vadovauti uostui ir kartu...

Prie Sendvario žiedo - eismo apribojimas nuotrauka, foto

Klaipėda, Nuo pirmadienio ryto vairuotojams teko keisti įpročius Šilutės plente prie Sendvario žiedinės...

Klaipėda, Paskelbta prieš 5 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 9 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 9 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...