2020 m. gegužės 29 d. 16:29 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Psichologija

Psichologija

Vienatvė dviese: toks artimas ir toks svetimas

Vienatvė dviese: toks artimas ir toks svetimas nuotrauka, foto

© Pixabay

Reklama

Liūdniausia vienatvė yra šalia kito žmogaus. Kai nėra apie ką pasikalbėti, nėra abipusio supratimo ir tarp jųdviejų jau yra išaugusi abejingumo siena. Kaip neprarasti artimo žmogaus ir išsaugoti tai, kas sujungė jus. Štai keli patarimai.

Ką reiškia jausti vienatvę savo šeimoje? Ar egzistuoja sėkmingos santuokos receptas? Daug žmonių laužo galvas, bandydami atsakyti į šiuos amžinus klausimus.

Pabandykime išsiaiškinti, kaip galima išsaugoti santykius ir dvasinį artumą.

Kas yra vienatvė?

Pasitaiko fizinė vienatvė, kai nėra artimo žmogaus ar giminaičių. Taip susiklostė aplinkybės.

Būna žmonių, kuriems patinka vienatvė, tiksliau buvimas vienumoje. Kita vertus, galima jaustis apleistam, pamestam, izoliuotam, nelaimingam. Vienatvė santykiuose susijusi su vieningo „mes“ trūkumu, kai tarytum yra pora, tačiau abu laikosi autonomiškai. Kai žmogus deklaruoja: „Negaliu gyventi be jo/ jos“, tai yra tikimybė, kad čia yra psichologinė priklausomybė nuo partnerio. Bendras „mes“ priklauso nuo žmogaus sugebėjimo kurti tą „mes“.

Dvi žmonių kategorijos:

1.“Šeimyniniai“ – tokie žmonės, kurie jaučiasi esą bandos, klano dalimi.

2. „Vieniši vilkai“. Šiais laikais galima sutikti daug tokių asmenybių ir tarp moterų, kurios orientuotos į karjerą. O vyrai bergždžiai tikisi iš jų klasikinio moteriško elgesio.

„Mes nesuprantame vienas kito“

Taip būna, kai žmonės nejaučia vienas kito ir atsiranda susvetimėjimo jausmas. Taip būna todėl, kad partneriai nesudaro rezonanso, jie yra ant skirtingų bangų, veikiausiai jų vertybės ir interesai skiriasi. Pagrindinė idėja – ar suprantate partnerį, ar priimate jį tokį, koks jis yra?

Reklama

Šeima – tai tikras prieglobstis, suteikiantis galimybę emocionaliai pasikrauti. Kiekvienas skirtingai nustato asmeninę erdvę: vienam reikia būti arti partnerio, jis jaučia taktilinių kontaktų poreikį, o kitam svarbu turėti labiau atsietą erdvę. Štai kodėl vyras gali sėdėti prie monitoriaus iki vidurnakčio, o jo moteris trokšta glamonių, dėmesio ir švelnumo. Jeigu tas pats kartojasi periodiškai, partneriai arba pradeda patirti susierzinimą, agresiją, arba jaučiasi nepatenkinti, nemylimi ir vieniši šeimoje.

Vienatvės priežastys

Vienatvė gali turėti laibai įvairių priežasčių ir pobūdžių. Pavyzdžiui:

*nesusiformavę komunikacijos įgūdžiai (nesugebėjimas bendrauti):

*brandžiame amžiuje už šio jausmo slepiasi menkavertiškumo kompleksas. Ypač tai būdinga žmonėms, kurie vaikystėje nesijautė mylimi:

Reklama

*priverstinė vienatvė neretai būna susijusi su neadekvačia saviverte. Arba ji būna pernelyg pažeminta, arba prisirišimas prie kito asmens per stiprus.

Kaip apsisaugoti nuo vienatvės?

Suprasti ir priimti

Stengtis suprasti, ką išgyvena ir ko siekia žmogus, esantis šalia, su visomis jo silpnybėmis, keistenybėmis ir trūkumais – tai labai svarbu santykiams.

Darbas su savimi

Reklama

Jeigu suvokiate, kad kažkoks charakterio bruožas ar įprotis sukuria įtampą santykiuose su partneriu ir jeigu jūs tikrai branginate šį ryšį, yra prasmės pradėti keistis. Jeigu žinote, kad mylimam žmogui nuolat reikia palaikymo, paskatinimo, negalėkite jam pagyrų, tenkinkite jo norus ir mažas silpnybes. Žinokite, kad svarbu ne tai, kas vyksta, o tai, kaip mes į tą įvykį reaguojame.

Nelyginkite savo gyvenimo

Lyginti savo gyvenimą su kitų – beprasmiškas užsiėmimas. Žmonės linkę slėpti nuo aplinkinių savo privatų gyvenimą arba kokias nors nepatrauklias jo dalis. Ir jūs galite niekada nesužinoti, kokia yra tikroji padėtis. Taip pat funkcionuoja ir šeimos. Žmonės nepripratę „nešti šiukšlių iš trobos“ . Ir tai yra teisinga. Niekas nežino, kad iš tikrųjų vyksta svetimos šeimos viduje, kokia tikroji jos gerovės ir santarvės kaina. Todėl visada atrodo, kad kiti gyvena geriau, laimingiau, darniau, turi labiau mylinčius ir besirūpinančius partnerius.

Pakeiskite požiūrį

Prie gero žmogaus kiti pripranta greitai ir nustoja vertinti jį už tai, koks yra, o problemos ir trūkumai visada ištraukiami į pirmą planą. Kaip pakeisti požiūrį ir pastebėti privalumus savo gyvenime? Naudinga taikyti paprastą techniką „Užtat“.

Reklama

Sutelkite dėmesį į teigiamus partnerio bruožus. Be abejonės, jis jų turi. „Taip, mano vyras uždirba nedaug, bet užtat jis negeria.“ „Taip, mano žmona šiek tiek irzloka, bet užtat ji puikiai gamina valgį.“

Raktas į darnius santykius: būti kiek galima labiau dėmesingiems ir rūpintis vienam kitu, rašo portalas „Econet“. Branginkite tą, kuris yra šalia, dosniai dovanokite jam savo sielos šilumą, ir jums bus atlyginta tuo pačiu.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Psichologija

Tikriausiai visi tikriname telefoną, facebook‘ą, el. paštą, skaitome naujienų portalus, žiūrime žinias,...

Karantino n-ta savaitė. Kai užsidėję kaukes liekame be jų nuotrauka, foto

Nuo antradienio pradeda veikti interneto svetainė www.pagalbasau.lt, kurioje vienoje vietoje galima rasti...

Pradeda veikti interneto svetainė, kurioje prieinama psichologinė pagalba nuotrauka, foto

Atliekant gyvūnų elgsenos tyrimus dar prieš pusšimtį metų gyvūnų psichologijos ekspertas Konrad...

Mobingas – „rafinuota“ psichologinio smurto forma darbe nuotrauka, foto

„Žmogaus studijų centro“ Lietuvos emocinio klimato tyrimas, atliktas  kovo 25 – 30...

Už uždarų karantino durų verda emocijų katilas nuotrauka, foto

Ką savaitgalį veikti Klaipėdoje ir aplink? nuotrauka, foto

Renginiai, Švelnėjant karantinui vėl grįžta ir įvairūs renginiai. Dalijamės informacija, ką bus galima...

Klaipėdoje – šešti bendruomeniniai vaikų globos namai nuotrauka, foto

Klaipėda, Didelius institucinius vaikų globos namus Klaipėdoje sparčiai keičia bendruomeniniai globos namai, kurie...

Lietuviai laisvai galės vykti ir į Graikiją nuotrauka, foto

Lietuva, Turistai ir kiti keliautojai iš 29 pasaulio šalių, tarp jų – Lietuvos,...

Gyvenimas ne tik pro langą: kai sidabras pradedamas auksinti... nuotrauka, foto

Gyvenimas pro langą, 61-oji istorija: kai sidabras pradedamas auksinti...

Renginiai, Paskelbta prieš 15 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 29 min.

Gyvenimas pro langą, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...