Užprogramuoti žmonės?.

Ar galima mumis manipuliuoti>

Ar jūs laba pasitikite savimi? Na kad ir tada kai plaunate indus? Jei taip, žinokite, jog šį pasitikėjimą galima fiksuoti ir vėliau pasinaudoti juo bet kurioje situacijoje, ypač tada, kai jums pasiutiškai to reikia. Viso šito galima pasiekti neurolingvistinio programavimo pagalba (NLP). Apie tai aiškina NLP projekto vadovas Rusijoje Michailas Pelechatas.

- Vis dėlto neurolingvistinio programavimo metodas yra manipuliacija žmogumi ar ne?

- Tikrai tai nėra manipuliacija. Tiksliai. Tai galimybė kalbėtis su kitais žmonėmis jų kalba, suteikti žmonėms papildomos informacijos. NLP - žmonių patirties aprašymo kalba. Pavyzdžiui, dviejų daiktų ilgiui palyginti mes turime aprašymus - metrai, centimetrai...
NLP, kaip mokslas, atsirado apibendrinus šiuolaikinių vedančiųjų psichoterapeutų patirtį.

- Ką galime pasiekti NLP?

- Man atrodo, paties svarbiausio, nes NLP gali žmogui padėti suprasti, kad mūsų kalba labai rimtai veikia aplinkinius. Mes naudojamės kalba visiškai nesusimąstydami apie tai, kokią žalą galime padaryti žmonėms, tarp jų - ir vaikams. Pavyzdžiui, nesusimąstome, kad yra tai, kas vadinama dalele "NE". Kai mes sakome vaikui "to nedaryk", "ten neik", iš tiesų mes priverčiame vaiką ir daryti, ir eiti, ir t.t. Neturime neigiamos patirties.

- Iššifruokite tai, ką pasakėte.

- Mes negalime įsivaizduoti, jog šuo NE bėga paskui katę. Tačiau galime įsivaizduoti bet kurį kitą pozityvų veiksmą: šuo sėdi, šuo stovi. Tačiau tai nėra tai, kad jis "ne bėga" paskui katę. "Nebūk toks kaip jie", kartu pastūmėjame jį, kad jis būtų toks, kokie yra tie blogi žmonės.

- Tačiau jeigu aš nenoriu, kad vaikas nusidegintų ranką, prikišęs ją prie liepsnos, aš turiu uždrausti jam kišti pirštą į liepsną, t.y. pasakyti, kad jis to nedarytų.

- Jeigu mes sakome vaikui "nedaryk", mes sukuriame jam vadinamąją neigiamą motyvaciją. Tai reiškia, kad kol jūs stovėsite prie jo, jis žino, kad prie jūsų to daryti negalima. Tačiau jis neturi savo patirties. Todėl aš siūlyčiau tokį bandymą: paimčiau popierių, uždegčiau jį ir parodyčiau vaikui: "Pažvelk, kas atsitinka su popieriumi. Tau irgi taip pat gali atsitikti, jeigu tu paliesi ugnį". Tada vaikas naudosis sava patirtimi, bet ne jūsų draudimu, kuris neturi jokio poveikio vaikui, kai jūsų nėra šalia.

- Ar įmanoma NLP užprogramuoti žmogų, kad jis būtų sveikas?

- Aš esu prieš žodį "užprogramuoti". Galima padaryti tai, ką pavadintume "sukurti nesąmoningus procesus sveikatos atžvilgiu". Yra nemaža metodikos būdų, kurie leidžia "paleisi" nesąmoningus pagijimo procesus. Mes visi turime nesąmoningo pagijimo patirtį, tačiau niekada nesusimąstome, kaip išgydyti mėlynę ar įbrėžimą. Tai vyksta savaime.
Pasirodo, jeigu šią patirtį nukreipti rimtesnių ligų gydymo kryptimi, gausime teigiamų rezultatų. Dažnai tenka dirbti su žmonėmis, turinčiais fiziologinių problemų. Pavyzdžiui, nemiga, kai žmonėms nebegalėjo padėti nei migdomieji, nei antidepresantai. Mes sugebėjome nukreipti žmogaus pasąmonę taip, kad jis miegojo labai ramiai.

- Ar taip padaryti gali bet kuris žmogus be specialisto pagalbos?

- Taip. Jeigu suvokia, kaip tai padaryti, įsigilina, kaip to galima pasiekti.

- Ar įmanoma, tarkim, sergančiam žmogui, kuris nieko nenutuokia apie NLP, tačiau konkrečiai žino, kad kažkokiu būdu galima suorganizuoti pagijimo procesą, pasakyti: padaryk tą ir tą, ir tu pasveiksi?

- Jeigu žmogus žino, kad taip pasveiks, galima. Tačiau jeigu jis nors truputį abejoja, mano, kad vargu ar kas nors pavyks, jei net gydytojai nepadėjo... Tada nieko nepadarysi.

- Ką reikia padaryti, kad žmogus patikėtų?

- Tai vadinama darbu su apribojančiais reiškiniais. Jeigu, pavyzdžiui, ligoniui svarbus išorinis faktorius, galima jam parodyti žmones, taip pasveikusius. Tačiau vis dėlto tokio darbo neįmanoma atlikti visiškai vienam.

- Jeigu aš suvoksiu ir patikėsiu, kad galiu tapti sveikas, ar taip aš galėsiu padėti savo artimiesiems?

- Manau, kad galėsite. Čia svarbiausia - įsitikinimas. Kai dirbi su žmogumi ir jis tarsi semiasi pasitikėjimo iš tavęs, jis pats įtiki.

- Pavyzdys, žmogus baiminasi eiti pas stomatologą. Ar galima NLP jam padėti įveikti baimę?

- Mes įveikiame bet kokias baimes, pavyzdžiui, viešų pasisakymų, kai vaikas baiminasi visų akivaizdoje pasakyti eilėraštį, skambinti pianinu, šokti. Tai daroma pereinant iš dabartinės būsenos, kai žmogus bijo, į trokštamą būseną, kai jis norėtų nebijoti.

- Ar yra žmonių, kurių neįmanoma šios programos išmokyti?

- Tik tokių, kurie įsitikinę, jog NLP neegzistuoja. Jų išmokyti negalima.

- O kaip su čigonėmis? Ar jos taip pat naudojasi NLP?

- Jos naudojasi sensorinių priėmimo kanalų perkrovimu. Mes informaciją priimame iš išorinio pasaulio ją regėdami, girdėdami ar jausdami. Kai čigonės ima šmėžuoti savo ryškiomis suknelėmis, perkraunamas regimasis kanalas. Kai jos ima malti greitakalbe, dažniausiai net dviem balsais, perkraunamas klausos kanalas. Jeigu atkreipėte dėmesį, jos nuolat stengiasi jus paliesti. Taip perkraunamas jutiminis kanalas. Be to, jei jos tuo pat metu dar užduoda kokius nors klausimus, jūsų sąmonė tiesiog perkraunama ir jūs patenkate į transą. Tai ne NLP, o paprasčiausia hipnozės būsena. Apsaugos nuo jos nėra. Aš, kaip specialistas, taip pat negaliu apsiginti. Mes tegalime nueiti ir nieko daugiau.

- P jų negalima perkrauti?

- Vienintelis dalykas, kurį jūs galite padaryti, labai staigiai sujaukti jų įprastinio elgesio šabloną. Jeigu čigonė ėmė jums kažką greitakalbe tratėti, į visus jos klausimus galite atsakyti žinoma fraze: "Pirkite dramblį". Aš kartais pasinaudoju klausimu: "O ką, ar vyras vis dar geria?" Taip visiškai suardomas šablonas. Čigonė pati pasineria į visiškai kitokią neigiamą patirtį ir jau nebegali toliau tęsti savo darbo.

- Pagal kokį principą veikia būrėjos ir ekstrasensai?

- Jie naudojasi labai paprastomis priemonėmis, kurios susijusiuos su žmogaus ideodinaminiais reiškiniais. Kai jūs užduodate žmogui kokį klausimą, jis, dar nesąmoningame lygmeny, jau pateikia atsakymą: taip ar ne. Todėl jei būrėja ko nors klausia, ji labai atidžiai stebi jus, laukdama atsakymo. Ji labai puikiai skaito informaciją, sekdama jūsų elgesį. Prisimenate būrimą su sutuoktinio žiedu? (Žiedas pakabinamas ant siūlelio, klientas laiko jį prieš kelių žmonių fotografijas. Mylimasis nustatomas atsižvelgiant į tai, į kurią pusę pasisuka švytuoklė - žiedas.)
Čia pasinaudojama idiomotoriniais nesąmoningais atsakymais. Tai, kas vadinama "nežymiu rankos judesiu". Kai jūs spaudžiate žiedą su siūlu ir aiškiai įsivaizduojate ką nors, tai šie nežymaus rankos judesio signalai ir priverčia žiedą sujudėti. Būrėjos ir ekstrasensai labai sėkmingai tuo naudojasi.

- Ar neurolingvistinis programavimas pakeičia žmogaus sąmonę?

- Gali pakeisti tik sugebėjimus. Pavyzdžiui, NLP galima iššaukti sugebėjimą kurti muziką žmoguje, kuris niekada nėra grojęs jokiu instrumentu. Tačiau neįmanoma pakeisti vertybinių žmogaus orientyrų. Sąlyginai tariant, NLP neįmanoma padaryti taip, kad žmogus prarastų šeimyninių vertybių sampratą.
Būtent sektose vyksta vertybių sukeitimas. Jose labai dažnai sėmingai žmogaus vertybės perorientuojamos į sektos vertybes. Atgalinis procesas, net ir NLP, yra labai sunkus. Su žmogumi, kuris buvo patekęs į sektą bent dviem trims savaitėms, aš dirbau gerą pusmetį vien tam, kad jis susigrąžintų tai, ką prarado.

- Ar mus kaip nors veikia reklama?

- Praktiškai visa reklama pagrįsta hipnozės technika. Tas pats raudonas "Nescafe" puodelis. Reklamoje naudojama labai daug raudonos spalvos, kuri sutampa su reklamuojama preke. Arba kai juodai baltame fone išryškėja spalvų gama. Tai patys paprasčiausi dalykai, veikiantys mūsų pasąmonę. Viduje jau kyla noras kažką pirkti ir jūs net nežinote kodėl.

- Vis dėlto pavadinimas "neurolingvistinis programavimas" atrodo sudėtingas ir itin rimtas, o jo reikšmė nėra iki galo aiški.

- Mes galime perduoti savo vidinio pasaulio modelį ir pakeisti jį žodžiu. Kai tariame žodžius kitam žmogui, perduodame jam savo pasaulio modelį ir keičiame jo pasaulio modelį. Visa, kas vyksta žmogaus viduje, yra susiję su smegenų neuronais. Programavimas nėra jau toks baisus žodis, jis tik išreiškia veiksmų seką. Jei dar aiškiau, neurolingvistinis programavimas yra tai, kaip žodžių eiliškumas veikia žmogaus vidinę struktūrą.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder