2018 m. spalio 22 d. 17:35 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Psichologija

Psichologija

Rutina: mūsų pagalbininkas ar priešas?

(8)

2013-10-09, 10:44

Respublika.lt

Rutina: mūsų pagalbininkas ar priešas? nuotrauka, foto

© Fotolia nuotr.

Rutina gali būti dvejopa. Viena vertus, ji rodo gyvenimą esant vienodą ir nuobodų. Tarptautinių žodžių žodynas rutiną aiškina kaip ilgą laiką nekitusį, dažnai tiesiog pasenusį įprotį arba veiklos būdą, tam tikrą šabloniškumą. Bet kaip rutina gali būti su minuso ženklu, lygiai taip pat ji gali būti ir teigiama, o gal net tapti didžiausia pagalbininke siekiant savų tikslų.

Per laiką daugelis dalykų virsta pilka rutina, nes priprantame prie to, ką turime ar darome, ir tai nebeteikia mums džiaugsmo, nebeneša naujų potyrių. Gražieji gyvenimo pokyčiai prasideda nuo kitokių minčių, nuo norėjimo gyventi kitaip, o rutiniškos, kasdienės, buitiškos mintys mus neša tik tos pačios rutinos link. Todėl kuo kokybiškesnio, įdomesnio, įvairesnio gyvenimo norime, tuo dažniau turime keisti nusistovėjusią rutiną, ją atšviežinti ir nuolat įsivesti naujų įpročių.

Yra ne šiaip pilkų, bet net ir neigiamų įpročių, kurie, persekiodami mus ne vienerius metus, kenkia sveikatai, gadina santykius su artimaisiais ar kaip kitaip blogina gyvenimą. Pvz., nuolatinis televizoriaus fonas, kuris trukdo mums išgirsti save, netinkamų maisto produktų vartojimas, polinkis konfliktuoti ar nuolat skųstis gyvenimu susitikus su draugais yra mus griaunančios rutinos pavyzdžiai. Bet jie leidžia mums suprasti įpročio - diena dienon atliekamo veiksmo - jėgą. Kenks konkreti rutina ar padės - mūsų pasirinkimas. Tačiau rutina, nuolat atliekamas tikslingas veiksmas, yra vienas galingiausių dalykų šioje planetoje. Ne veltu sakoma: lašas po lašo ir akmenį pratašo. Tai, ką darome kasdien, daro veiksmingiausią įtaką mūsų gyvenimui! Todėl jei turite konkrečių tikslų, pasirūpinkite į gyvenimą įsivesti naujų įpročių, kurie nuolat, sistemingai ir garantuotai ves jus į svajonės išsipildymą. Taigi rutina gali būti didžiausia jūsų draugė.

Mūsų gyvenimas šiandien yra toks, koks yra, būtent dėl rutinos. Ji kaip mažasis pilkasis kardinolas kuria mūsų ateitį. Įdėmiai pažiūrėkite, kokius rutinos elementus savo gyvenime atliekate visiškai automatiškai, išsiaiškinkite, ar jie naudingi. O gal yra atvirkščiai ir jie tik kenkia? Faktas, kad dalis rutinos elementų jūsų gyvenime yra išmokti ir primesti socialinės aplinkos - kartojate juos, nes taip darė daugybė iki jūsų gyvenusių kartų, jūsų tėvai ir seneliai, o gal išmokote to iš savo draugų. Pvz., rytais išgeriate puodelį kavos, nes taip daro visi jūsų namiškiai; arba valgote žiūrėdami į kompiuterio ar televizoriaus ekraną, arba savaitgaliais visada važiuojate į kolektyvinį sodą ir t.t. Dabar pat peržvelkite savo rutiną ir įsivertinkite, į kokius veiksmus, jums naudingus ar ne, pagaliau ką kuriančius jūsų ateityje, nukreipiate savo nuolatinę, todėl didžiausią jėgą. Jei randate jums nieko gero neduodantį ar net kenkiantį įprotį, skirkite dėmesio jo atsikratyti. Būkite sąmoningi, stebėkite save ir savo atliekamus veiksmus, jauskitės atakingi ir už tai, kuo esate užsiėmę. Atsikratę neigiamų ar nereikalingų įpročių, galėsite integruoti naujus, jums naudingus ar įnešiančius į gyvenimą kažką naujo.

Kaip susikurti naudingą rutiną? Pirmiausia raskite laiko: nuspręskite, kuriuo paros metu medituosite; arba, jei ketinate mokytis dainuoti, kokiu metu pas jus ateis mokytojas ir kur vyks pratybos; arba, jei norite subalansuoti savo mitybą, turite nuspręsti, kokiomis valandomis sėsite prie stalo ir t.t. Sukurkite aiškią struktūrą, kaip naują rutiną integruosite į savo kasdienį gyvenimą.

Pirmomis dienomis, kad naujas įprotis virstų tikru įpročiu/dienos rutina, prireiks šiek tiek valios pastangų. Visų mūsų džiaugsmui, labai daug rutinos elementų nereikia papildomo laiko, tereikia pabūti pačiam su savimi ir kurį laiką sąmoningai prižiūrėti naujai įtraukiamą įprotį. Pvz., valgyti sveikiau nereikia papildomo laiko - vienaip ar kitaip, jūs vis viena valgote. Tereikia atidumo suvokti, koks skanus tas sveikas maistas ir kaip gerai po jo jaučiatės. Keltis ryte nauju laiku taip pat neatima laiko, o tik kiek perstumdo rytinę ir vakarinę veiklą.

Jei norite posūkių, pokyčių gyvenime, mažus dalykus, kurie prie jų veda, paverskite kasdienine rutina. Ir kasdien dėliodami tuos mažulyčius žingsnelius į savo tikslą būsite nešami batais septynmyliais! Nes tame, ką darome kasdien, slypi didžiausia mūsų galia.

Parengta pagal dienraščio „Respublika“ priedą „Laisvalaikis“

Žymos: rutina, įpročiai

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Psichologija

Dirbti, kai nesijauti vertinamas ar pastebimas savo darbovietėje, gana sudėtinga. Dažnam iš...

Darbuotojams, kurie nesijaučia vertinami darbe nuotrauka, foto

Mūsų gyvenime grįžtamasis ryšys neišvengiamas. Darbe grįžtamąjį ryšį dažniausiai siejame su metiniais...

"Tau netinka šitos kelnės" arba Kas gi tas grįžtamasis ryšys? nuotrauka, foto

Alkoholikas Steponas, su kuriuo susipažinome anoniminių alkoholikų grupės "Kablys" viešame susirinkime, patekdavo...

Priklausomybė nuo alkoholio - sunkiai, bet įveikiama liga nuotrauka, foto

Pyktis – tai tikrai gana sunki emocija, kuri šeimos gyvenime sukelia daugiausia...

Vaikų pyktis ir jo valdymo problemos nuotrauka, foto

Ventės rage - reta viešnia nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Penktadienį, spalio 19 d., Ventės Rago ornitologinėje stotyje sugauta liepsnotoji pelėda ...

Sąjūdžio parko tvarkytojų klaidos bado akis nuotrauka, foto

Lietuva, Vasarą baigtas rekonstruoti Sąjūdžio parkas klaipėdiečiams kelia susirūpinimą dėl prastai atliktų darbų....

Mokyklose nori įvesti valandos trukmės pietų pertraukas nuotrauka, foto

Švietimas, Sveikatos apsaugos bei Švietimo ir mokslo ministerijos svarsto galimybę mokyklose įvesti valandos trukmės...

Aplinkos ministerija įspėja dėl padidėjusios oro taršos nuotrauka, foto

Klaipėda, Aplinkos ministerija kreipėsi į savivaldybes, kurias įspėjo dėl padidėjusios oro taršos smulkiosiomis...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 35 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...