2019 m. balandžio 19 d. 17:17 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Psichologija

Psichologija

Psichopatai nepajėgūs suprasti kitiems sukeliamo skausmo

2013-10-01, 14:29

technologijos.lt

Psichopatai nepajėgūs suprasti kitiems sukeliamo skausmo nuotrauka, foto

© josie.balfour/Flickr

Paprastai žmonėms, įsivaizduojantiems kitų skausmą, smegenyse aktyvuojasi sritys, atsakingos už empatiją ir rūpestį. Tačiau nuo psichopatijos sutrikimo kenčiantiems žmonėms ši sistema neveikia – už empatiją atsakingos sritys lieka neaktyvios, taip pat, nesusikuria ryšiai su kitomis sritimis, atsakingomis už emocinį suvokimą ir sprendimų priėmimą.

Tokios Čikagos universiteto mokslininko Jeano Decety ir kolegų atlikto tyrimo išvados rugsėjo 24d. skelbiamos žurnale „Frontiers in Human Neuroscience“

Psichopatija yra asmenybės sutrikimas, kurio požymiai: negebėjimas jausti empatijos ar gailesčio, emocinė apatija, šiurkštumas ir polinkis manipuliuoti. Ankstesni tyrimai atskleidė, jog net 23 procentai nusikaltėlių, atliekančių bausmes kalėjimuose, kenčia nuo psichopatijos. Tuo tarpu, bendroje populiacijoje psichopatų yra tik apie 1 procentas.

Norėdami geriau suprasti neurologines šio sutrikimo priežastis, mokslininkai į pagalbą pasitelkė funkcinį magnetinį rezonansą. Buvo tirtas 121 kalinys, atliekantis bausmę JAV vidutinio saugumo režimo kalėjimuose.

Tyrimo dalyvių buvo paprašyta užpildyti klausimyną, plačiai naudojamą nustatant polinkį į psichopatiją (angl. Hare Psychopathy Checklist). Remiantis šiuo testu, tiriamieji buvo suskirstyti į tris grupes, pagal psichopatijos lygį: sunkų, vidutinį ir silpną.

Tiriamiesiems buvo rodomi vaizdai, demonstruojantys fizinį skausmą: tarpduryje prispaustas pirštas, ant kojos nykščio užkritęs sunkus objektas ir pan. Kalinių buvo prašoma įsivaizduoti, jog ši nelaimė nutiko jiems patiems, o po to – kitiems. Kaliniams taip pat buvo rodomi „kontroliniai“ vaizdai, kuriuose nebuvo jokių skausmingų situacijų. Pavyzdžiui, durų rankena, ar ranka.

Sunkų psichopatijos sutrikimą turintiems tiriamiesiems įsivaizduojant sau patiriamą skausmą, smegenys sureaguodavo įprastai. Taip pat aktyvuodavosi smegenų regionai, atsakingi ir už empatiją. Skausmo suvokimas smegenyse šiuo atveju buvo neįprastai didelis, kas leidžia manyti, jog psichopatai yra jautrūs mintims apie skausmą.

Tačiau sunkų psichopatijos sutrikimą turintiems tiriamiesiems įsivaizduojant, jog skausmą jaučia kiti, – tie patys smegenų regionai likdavo neaktyvūs. Tarsi to būtų maža, psichopatams aktyvuodavosi prieškaktinė smegenų sritis, atsakinga už malonius pojūčius. Tai leidžia manyti, jog aukštą psichopatijos lygį turintys asmenys ne tik negali jausti empatijos kitiems, tačiau ir mėgaujasi kitų kančiomis. Ventromedialinės kaktos srities smegenų žievės centras, atliekantis pagrindinį vaidmenį priimant sprendimus, susijusius su rūpinimusi kitais, psichopatų smegenyse likdavo neaktyvus.

Pasak tyrimo autorių, šis atradimas apie netipišką aktyvių smegenų regionų kombinaciją, gali padėti kuriant naujus terapijos būdus psichopatams, kai įprastai dėl jų būna nuleidžiamos rankos. Psichopatams skirtos kognityvinio elgesio terapijos gali remtis tuo, jog įsivaizduodami save nelaimėje, save jie užjaučia daug stipriau, nei kitus.

Žymos: skausmas, užuojauta

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Psichologija

"Jaunimo linija" per parą sulaukia per 17 skambučių žmonių, kurie sako, kad...

Pokalbiais iš širdies gelbėja gyvybes nuotrauka, foto

"Jei tik tu tikrai mane mylėtum…" "Po visko, ką dėl tavęs padariau…"...

Kodėl dažniausiai tampame emocinio šantažo auka? nuotrauka, foto

Naujiems kalendoriniams metams prasidėjus tiek vadovai, tiek darbuotojai pradeda ruoštis metiniams veiklos...

Veiklos vertinimo pokalbis - galimybė ar katorga? nuotrauka, foto

Savo artimiesiems teikdami dovanas dažnai siekiame juos nustebinti. Tačiau psichologas Robertas Petruškevičius...

Netinkamos dovanos gali sugriauti santykius nuotrauka, foto

Klaipėdos centre - naujas "Alyno" baras nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos centre - Mažvydo alėja 3 - duris atvėrė daugelio pamėgtas jaukus...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (574) nuotrauka, foto

Klaipėdos akvarelės, "Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Realus medicininių kanapių legalizavimas ar migla ligoniams? nuotrauka, foto

Nuomonės, Dar 2018 m. spalio mėnesį Lietuvos Seimas įteisino medicinines kanapes. Nuliūdinsiu visus...

Išpuoliai prieš Prancūzijos bažnyčias – nutylėta tema nuotrauka, foto

Pasaulis, Tamsi, grėsminga Paryžiaus katedrą naikinusių liepsnų simbolika – nepriklausomai nuo gaisro priežasties....

Klaipėda, Paskelbta prieš 12 min.

Klaipėdos akvarelės, Paskelbta prieš 16 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...