Pasaulis, kurio nėra

Pasaulis, kurio nėra

Brendimo krizė ar liga? Psichologai atsako į klausimus apie paauglystės pavojus.

Paauglys atsisako išeiti iš kambario. Tėvai mano, kad jis sunkiai išgyvena nelaimingą meilę. Tačiau kai galiausiai atžala pasiskundžia, jog kambaryje girdi nesamus balsus, tėvai išsigąsta. Kas tai?..

Uždarumas, negebėjimas veikti, bendrauti, staigūs nuotaikų svyravimai, - visa tai paauglystės krizės požymiai. Tačiau kai tam tikras nemalonias mintis ar jausmus žmogus priima kaip jam nepriklausančius, atskirus nuo jo, jie gali įgauti balsų ir vaizdų formą. Paradoksalu, tačiau jausmų atskyrimas nuo savo asmen - tai irgi išlikimo būdas. Vaizduotės pagalba paauglys susikuria pasaulio vaizdą, kuris jam labiau suprantamas ir mažiau skausmingas nei realus. Tai būdas susidoroti su situacija, kuri jam nepakeliama. Nors šis būdas nėra geras ir trukdo jam adapduotis aplinkoje, tuo momentu kito jis tiesiog neturi.

"Biologijos požiūriu, paauglystės laikotarpis - periodas, kai persitvarko smegenų struktūros. Gali būti, kad kartais įvyksta "avarijos", kurios pažeidžia gebėjimą susitvarkyti su stresinėmis situacijomis ir stipriais jausmais", - aiškina psichiatrai Rakelė Gur ir Godfris Perlsonas (Raquel Gur, Godfrey Pearlson). - Tačiau tai gali būti ne ligos priežastis, o tik jos palydovė."

Psichoanalizės požiūriu, į asmenybės skilimą labiau linkę tie, kurie nesąmoningai suvokia save kaip motinos kūno dalį. Pasak Virdžinijos Meglė (Virginie Meggle), toks žmogus gali nesusitvarkyti su situacijomis, simboliškai reiškiančiomis atsiskyrimą nuo tėvų: egzaminai mokykloje, skyrybos, seksualinės fantazijos, artimo žmogaus netektis. "Tokia trauma gali išprovokuoti psichinės ligos pradžią. Sunerimti verčiantys požymiai - kalbos sutrikimas ir haliucinacijos", - sako psichikos specialistė.

Pasak psichologo Filipo Zimbardo (Philip Zimbardo), liga gali būti paveldėta, išprovokuota stipraus streso, kitos ligos, atmosferos šeimoje ir t. t.

Šaltinis: "Psychologies"

Parengė Vaiva VAIDILAITĖ

APIE PAAUGLIUS

Kaip išsaugoti artimą ryšį su paaugliu? Kaip išmokti jį girdėti ir kokiais žodžiais kalbėti, kad jis girdėtų mus? Keletas knygų paauglių tėvams:

* Linas Slušnys, Daiva Šukytė. "Dėmesio: paauglystė"
* Navaitis Gediminas. "Psichologinė parama paaugliams ir jų tėvams"
* Adele Faber, Elaine Mazlish. "Kaip kalbėti su vaikais, kad jie klausytų ir kaip klausyti, kad vaikai kalbėtų"
* Ross Campbell. "Kaip mylėti savo paauglį"
* Gary Chapman. "Penkios vaikų meilės kalbos"
* Rudolf Dreikurs, Vicki Soltz. "Laimingi vaikai"

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder