2018 m. birželio 25 d. 12:54 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Psichologija

Psichologija

Nuodingi žmonės

(1)

2017-12-16, 17:01

Vaiva VAIDILAITĖ

Nuodingi žmonės nuotrauka, foto

NESVEIKAS vieno žmogaus elgesys kaip virusas išplinta į visas mūsų gyvenimo sritis. Toksiškas žmogus, kurį prisileidote per arti, gali apnuodyti ne tik jūsų savijautą, bet ir - sniego lavinos principu - santykius su šeimos nariais.

© "Fotolia" nuotr.

Esama žmonių, su kuriais bendravimas daro griaunamąją įtaką mūsų jausmams, mąstymui, elgesiui. Jie sukuria mūsų gyvenime įtampos ir chaoso pojūtį, išmušdami iš vėžių, išvargindami ir išsekindami. Psichoterapeutė Emi Morin (Amy Morin) įvardijo požymius, rodančius, jog patekote į tokio žmogaus įtakos zoną.

Savo įžvalgomis specialistė dalijasi knygoje "13 Things Mentally Strong People Don't Do" ("13 dalykų, kurių nedaro dvasiškai sveiki žmonės").

Apsinuodijimo požymiai

Daug apie jį kalbate

Jūs nuolat mąstote arba pasakojate apie kurio nors žmogaus egoizmą ir beširdiškumą draugams, artimiesiems. Tai atima iš jūsų daug jėgų ir laiko.

Prarandate kantrybę

Jis sukelia jums tokias stiprias emocijas, kad būna sunku susivaldyti. Bendraudami su šiuo žmogumi, jaučiate frustraciją, kuri kartais perauga į įsiūtį.

Abejojate savimi

Šis žmogus jus nuolat vertina ir kritikuoja. Jis sumenkina jūsų sprendimus, vertybes, poelgius. Jaučiate, jog imate abejoti savo verte.

Jis kelia siaubą

Jūs bijote atsidurti konkretaus žmogaus draugijoje. Su siaubu galvojate apie tai, kad jums teks praleisti vakarą prie šventinio stalo šalia šio žmogaus.

Kaltinate

Dėl savo pasirinkimų, savijautos ir poelgių kaltinate konkretų žmogų.

Nusileidžiate iki jo lygio

Manydami, jog neturite kitos išeities, kaip tik "susidraugauti" su agresoriumi, imate elgtis priešingai savo vertybėms. Jums nebūdingas elgesys sukelia vidinės tuštumos jausmą ir chaosą jūsų gyvenime.

Kenčia santykiai

Nesveikas vieno žmogaus elgesys kaip virusas išplinta į visas mūsų gyvenimo sritis. Toksiškas žmogus, kurį prisileidote per arti, gali apnuodyti ne tik jūsų savijautą, bet ir - sniego lavinos principu - santykius su šeimos nariais.

Ką daryti?

Psichoterapeutės Emi Morin žodžiais, ne visus žmones reikia įsileisti į savo gyvenimą. Kai kuriems iš jų būtina nubrėžti aiškias ribas ir pareikalauti laikytis distancijos.

"Jeigu pažinote save aprašytose situacijose, prisiimkite atsakomybę už tai, ką darote ir kaip, - sako E. Morin. - Turite liautis eikvoti jėgas ir laiką apmąstymams apie asmenį, kuris nuodija jūsų gyvenimą. Turite iki minimumo apriboti bendravimą su juo, dažniau pasakyti "ne". Rimtesnėse situacijose verta visiškai išbraukti tokį žmogų iš savo gyvenimo."

Apie toksiškus santykius

Kokius santykius galima laikyti toksiškais?

Tuos, kurie jūsų nepraturtina dvasiškai. Tuos, kurie nieko neduoda nei jūsų protui, nei širdžiai. Veikiau stumia į psichologines problemas, o kartais net gali sutrikdyti sveikatą.

Jeigu vieno iš bendravimo partnerių saviraiškos būdas abipusiuose santykiuose yra agresija, kitas visada bus energijos donoras. Semas Vakninas (Sam Vaknin) knygoje "Toxic Relationships: Abuse and its Aftermath" ("Toksiški santykiai: piktnaudžiavimas ir jo padariniai") rašo, jog kartais žmogui prireikia ne vienerių metų suvokti, jog jis puoselėja būtent tokius santykius. Pasak S. Vaknino, santykių nesveikumą rodo nuolatiniai konfliktai, pajuoka, partnerių negebėjimas priimti kompromisą ir spręsti problemas, nepasitikėjimas kitu, nepasitenkinimas savimi.

"Kiekvienas iš mūsų esame potencialus energijos vampyras, - sako psichoterapeutas Kristofas Andrė (Christophe Andre). - Tokia mūsų prigimtis: laukti iš kitų maksimumo, trokšti kito žmogaus viso. Tačiau bręsdamas žmogus supranta, kad realūs santykiai to negali pasiūlyti." Brandūs žmonės ne tik ima, bet ir duoda, t. y. keičiasi energija; priklausomai nuo situacijos, geba jos ir semtis iš kitų, ir atiduoti kitiems.

Sveiki santykiai - tai lygiaverčiai mainai. Esant tokiems mainams, niekas nedaro spaudimo ir niekas nepaklūsta kitam.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Zenonas Priekuliškis

2017-12-17   16:39

IP: 78.61.191.75

Reikėtų, kad paskaitytų gerb. G.Tomkus. Nors kartais žmogus savo komentaru pataiko į dešimtuką, VE parašo: netinkamas komentaras. Kas tai? Manau parašysite tą patį ir dabar. Supraskit G.Tomkui skaityti nereikia, jeigu nereikia lai rašo, kaip rašė atgimimo laikotarpiu. Dabar nuėjo lengviausiu keliu, pas "rotariečius", o dar sakoma pinigai neturi kvapo, bet yra kas turi gerą uoslę.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Psichologija

Kiek daug mes turime kompleksų ir kaip smarkiai jie gadina mums...

Kaip išmokti patikti sau? nuotrauka, foto

Kas verčia moterį stengtis patikti ne tik savo vyrui, bei ir kitiems?...

Kodėl moterys nori patikti daugumai vyrų nuotrauka, foto

Dažnai jaučiatės dėl ko nors kalti, ką nors padarę ne taip...

15 atvejų, dėl kurių neprivalote niekam teisintis nuotrauka, foto

Susitikote, pamilote vienas kitą, galbūt sukūrėte šeimą ar dar tik susitikinėjate. Ir...

Ką daryti, jeigu vyras nenori nieko dirbti? nuotrauka, foto

Pareigūnai ieško be žinios dingusių moterų nuotrauka, foto

Kriminalai, Pareigūnai ieško dingusių be žinios moterų ir prašo visuomenės pagalbos.

Klaipėdos baseinas atveria duris nuotrauka, foto

Klaipėda, Paplaukioti, įveikti vandens atrakcionų „iššūkių taką“ ar pasilepinti SPA malonumais – visa...

Palangos paplūdimyje - pavojų keliantis radinys nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Sekmadienį prieš pietus vienas poilsiautojas paplūdimio gelbėtojams atnešė netikėtų radybų –...

Skelbiamas priėmimas į dar 8 studijų programas Klaipėdos universitete nuotrauka, foto

Švietimas, Konstituciniam Teismui paskelbus, kad nauji studijų krypčių vertinimo terminai prieštarauja Konstitucijai, Klaipėdos...

Kriminalai, Paskelbta prieš 24 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 25 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 56 min.

Švietimas, Paskelbta prieš 59 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...