2019 m. kovo 20 d. 04:57 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Psichologija

Psichologija

"Nuo genialumo iki beprotybės - vienas žingsnis"

(2)

Kažkas yra pasakęs: "Nuo genialumo iki beprotybės vienas žingsnis". Tik slystelėjus į vieną pusę tavęs laukia šlovė, o į kitą - tramdomieji marškiniai, vaistai ir aplinkinių panieka. Nejaugi tie, kurie kitaip jaučia ir suvokia pasaulį, iš tiesų yra ligoniai?

Pasaulio sveikatos organizacijos atliktas epidemiologinis tyrimas parodė, kad šizofrenija sergama visur, tačiau įvairiose šalyse gali skirtis ligos formos ir prognozė. Vilniaus universiteto Psichiatrijos klinikos vadovo, profesoriaus Algirdo Dembinsko teigimu, vienareikšmiško atsakymo, kodėl susergama šizofrenija, nėra. "Tas, kuris atsakys, kokios yra tikslios šizofrenijos atsiradimo priežastys, mažų mažiausiai gaus Nobelio premiją", - tvirtino Dembinskas.

Ligos diagnostika

Medikai teigia, kad šizofrenija neatsiranda dėl asmenybės silpnumo ar auklėjimo ypatybių. Ši smegenų liga trukdo aiškiai mąstyti, suvokti realybę, bendrauti, žmogui sunku valdyti emocijas. Nors mokslui dar nėra žinomos šizofrenijos atsiradimo priežastys, tačiau tiriant smegenų veiklą kasmet vis daugiau pasiekiama. Nelengva ir šios ligos diagnostika. Pasak Dembinsko, labai sunku būtų pasakyti, kaip galima atpažinti žmogų, sergantį šizofrenija. "Gydytojams kartais kyla labai daug abejonių. Mat žmogaus po gilių sukrėtimų, depresijos, ilgalaikių neigiamų išgyvenimų arba narkotikų vartojimo elgesys gali panėšėti į sergančiojo šizofrenija", - tvirtino pašnekovas. Dembinsko teigimu, pastaruoju metu šizofrenijos diagnostika tapo paprastesnė, nes pasaulio medikai tarptautinėje psichikos ir elgesio sutrikimų turinčių žmonių klasifikacijoje išskyrė kriterijus, kuriais vadovaujantis lengviau galima nustatyti šizofreniją. Profesoriaus Algirdo Dembinsko teigimu, šizofrenija sergančių žmonių požiūris į pasaulį yra keistas, ypatingas, kartais jų atradimai ir kūriniai gali būti genialūs.

Statistika

Vilniaus universiteto Psichiatrijos klinikos vadovo teigimu, šizofrenija serga apie 1 procentas visos populiacijos, Lietuvoje - apie 0,6 procento. Pastaraisiais metais šalyje sergančiųjų šizofrenija skaičius nelabai kito: 1997 metais - 17 068, 1998 metais - 16 885, 1999 metais - 16 746, 2000 metais - 16 686, 2001 metais - 17 020, 2002 metais - 16 878. Lietuvoje 2002 metais invalidumo grupę dėl šizofrenijos turėjo per 10 tūkstančių žmonių. "Statistika labai priklauso nuo diagnostikos kriterijų, kaip yra suprantama šizofrenija", - tikino pašnekovas.
Šizofrenija dažniausiai suserga 15-25 metų vyrai ir 23-35 metų moterys. Vaikai šia liga serga labai retai. Sergamumas šizofrenija panašus tarp abiejų lyčių. Sergantieji šizofrenija gyvena 12-13 metų trumpiau. Pavojingiausias laikotarpis yra pirmi 6 ligos metai. Apie 50 procentų mėgina nusižudyti, 10 procentų nusižudo (vidutiniškai 32 metų ligoniai).

Paveldimumas

Bene dėl vienintelės šizofrenijos atsiradimo priežasties medikai nesiginčija - paveldimumas. "Paveldėjimas turi didelę reikšmę, tačiau tai nėra absoliutus dalykas, kad žmogus būtinai gali susirgti šizofrenija. Yra medikų, tvirtinančių, kad norint nustatyti ligos atsiradimo priežastį, nepakanka žiūrėti tik į tėvus, brolius, seseris, reiktų pasižiūrėti visą genealoginį medį - galbūt sirgo ir protėviai. Jei galėtumėme pasižiūrėti taip toli, galbūt daug kas būtų aiškiau", - samprotavo Dembinskas. Tikimybė paveldėto susirgimo šizofrenija pusbroliams, pusseserėms bei dėdėms, tetoms yra 2 procentai, sūnėnams, dukterėčioms 4 procentai, anūkams - 5 procentai, broliams, seserims (vieno tėvo) - 6 procentai, vaikams - 13 procentų. Vaikui, kurio abu tėvai serga šizofrenija, - 46 procentai, dizigotiniam dvyniui (skirtingų kiaušialąsčių) - 17 procentų, monozigotiniam dvyniui (identiški dvyniai) - 48 procentai.
Šizofreniją išprovokuoti gali stresas, ilgalaikis narkotikų vartojimas, smegenų struktūros pakitimai (kai kurie medikai tikina, kad pakitimų smegenyse atsiranda dėl prasidėjusios šizofrenijos). Taip pat yra teorijų, kad ligą lemia pasąmonės ir sąmonės konfliktas, kylantis vaikystėje.

Atitrūkimas nuo realybės

Susirgęs šizofrenija žmogus visiškai atitrūksta nuo realaus gyvenimo. "Ligonis gyvena savo liguisto mechanizmo padiktuotame, nerealiame pasaulyje.
Būtent čia žmogus atitrūksta nuo realybės, nuo socialiai prįimtų normų. Nutraukiami kontaktai, bendravimas su aplinkiniais, maksimali intraversija, uždarumas, kadangi atsiranda savotiškas aplinkos suvokimas, interpretavimas, vertinimas: "Iš tiesų yra taip, kaip aš manau, tai yra realybė, o kas vyksta aplinkui, nesvarbu, mano mintys yra virš realybės, jos realesnės, negu tai, kas vyksta iš tikrųjų", - pasakojo Dembinskas.
Pasak jo, labai dažnai atsiranda kliedesių, liguistų minčių, pavydo, išradingumo, taip pat noras pakeisti pasaulį. Šios mintys visiškai užvaldo ligonio psichiką, nulemia jo veiklą ir elgesį.

Profesoriaus teigimu, šizofrenija sergantis žmogus visiškai nepasiduoda korekcijai, įtikinimams.

Ligos formos

Pasak Dembinsko, ligos pradžioje viskas vyksta lėtai: prasideda abejonių etapas, žmogus pradeda jausti kažkokį vidinį nerimą, jam atrodo, kad aplink vyksta kažkas neaiškaus, negero. Paskui atsiranda lyg ir aiškumo elementų, gali būti savotiškas proto nušvitimas.
Paskutinė stadija - ligonis pradeda girdėti balsus. "Tai dažniausia šizofrenijos forma, tačiau ji gali būti ir kitokia. Kartais tai gali pasireikšti didžiuliu atitrūkimu nuo visų, užsidarymu, nenoru bendrauti su aplinkiniais, namiškiais. Gali atsirasti ir neapykanta artimiesiems", - sakė Dembinskas.
Profesoriaus teigimu, ypač 18-20 metų jaunuoliams būna vadinamoji filosofinė intoksikacija. Žmogus pradeda itin domėtis tolimomis Rytų filosofijomis, pasineria į šį gyvenimą.

"Domėjimasis filosofija nėra blogai, tačiau jei žmogus visiškai "išeina" iš šio gyvenimo - meta darbą, mokslus ir pasineria į šią veiklą be jokių įsipareigojimų artimiesiems - tai jau nėra gerai", - sakė pašnekovas. Į filosofijas paniręs jaunuolis iš pradžių labai daug skaito, vėliau nieko neveikia - tik mąsto. Kartais tie apmąstymai pasireiškia labai keistu ir nemotyvuotu elgesiu.

Gydymas

"Kuo anksčiau pradedama gydyti, tuo geresnių rezultatų galima tikėtis. Mes galime žmogų grąžinti į gyvenimą, nors retai į tą patį lygmenį, kurį buvo pasiekęs iki ligos, bet rezultatų galime gerų pasiekti", - tikino Dembinskas.

Mediko teigimu, pasitaiko atvejų, kada žmogus visiškai pasveiksta. Jei žmogus susirgo pirmą kartą, būtų geriau jį paguldyti į ligoninę ir atlikti visus reikiamus tyrimus. "Svarbu pacientą ištirti psichologiškai ir tam tikrą laiką stebėti. Vaistus taip pat lengviau parinkti, kai žmogus guli ligoninėje. Vėliau žmogus gali gydytis ambulatoriškai. Šizofrenija gydoma ilgai, kartais gydymas trunka visą gyvenimą", - sakė pašnekovas.
Sezoniškumas neturi įtakos pasireikšti šizofrenijai, tai daugiau būdinga depresijoms. Dažniausiai žmogaus psichika vėl sutrinka, jei jis nutraukia gydymą. "Šiek tiek geriau pasijutęs žmogus dažniausiai nustoja vartoti vaistus, vadinasi, jis vėl gali susirgti. Kartais tai nulemia ir gyvenimo aplinkybės", - tvirtino Dembinskas.

Aplinkinių požiūris

Jei laiku nesikreipiama į gydytojus, galima tikėtis įvairiausių keistų ligonio poelgių, kuriuos diktuoja jo mintys arba neva girdimi balsai.
Profesorius Dembinskas tikina, kad toks ligonis labiau pavojingas sau nei aplinkiniams. "Šizofrenija sergantis žmogus dažnai pakelia ranką prieš save, nes dažniausiai jis nemato gyvenimo perspektyvos: neturi darbo, jo nesupranta aplinkiniai, iš jo tyčiojasi, o kartais tai padaryti pataria balsai", - sakė Dembinskas.
Pagal Lietuvos įstatymus, jei ligonio artimieji nesikreipia pagalbos į medikus, jo niekas negali per prievartą izoliuoti, nebent ligonis itin pavojingas sau arba aplinkiniams.
Profesorius pažymi, kad visuomenės požiūris į šizofrenija sergančius žmonės yra šiek tek iškreiptas. "Tai lyg stigma. Kadaise vergams išdegindavo ženklą kaktoje, kad visi matytų: jis - vergas. Šiuo metu savotiška stigma yra psichikos liga: kad ir kur eitų psichikos liga sergantis žmogus, visur į jį požiūris bus toks pat", įsitikinęs pašnekovas.
Dembinsko teigimu, šizofrenija - valdoma liga, su ja galima "susigyventi", o aplinkiniams nereikėtų taip priešiškai, netolerantiškai žiūrėti į šiuos ligonius. "Galiu pasidžiaugti, kad pastaraisiais metais, nors ir lėtai, bet vyksta destigmatizacijos procesas, sergantieji šizofrenija ir jų artimieji nebijo spaudos dėmesio, neslėpdami savo veido pasirodo ir kalba TV laidose", - sakė Dembinskas.

Žymos: šizofrenija, ligos

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2017-02-25   16:22

IP: 37.157.147.110

Kuo anksčiau pradeti gydyti (uždaryti), tuo geresni rezultatai, Geriausi kai pradedamas gydyti dar sveikas

sutinku

2015-09-27   21:08

IP: 168.235.195.81

Tik su parasymy GENIAUMAS nuo BEPROTYBES tik per viena zingsni!Genialus zmogus negali perzengti savo proto rybos ,nes gali isproteti .Ir nebendrauti su zemo protavimo zmonemis,nes jie is nesupratimo gali palaikyti BEPROCIU!

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Psichologija

Naujiems kalendoriniams metams prasidėjus tiek vadovai, tiek darbuotojai pradeda ruoštis metiniams veiklos...

Veiklos vertinimo pokalbis - galimybė ar katorga? nuotrauka, foto

Savo artimiesiems teikdami dovanas dažnai siekiame juos nustebinti. Tačiau psichologas Robertas Petruškevičius...

Netinkamos dovanos gali sugriauti santykius nuotrauka, foto

Dauguma jaunų tėvelių, patyrę vaikystėje gana griežto savo tėvų auklėjimo padarinius, dabar...

Pusiausvyra tarp - "galima" ir "negalima", jų paskirtis nuotrauka, foto

Kokios yra dažniausiai taikomos taktikos, pasinaudojant žmonių psichologija, įvykdyti kibernetinį nusikaltimą ir...

Neleiskite sukčiams manipuliuoti savimi nuotrauka, foto

"Neringos komunalininko" koncesija baigiasi birželį nuotrauka, foto

Neringa, Naujienos iš Neringos iki Klaipėdos atkeliauja šiek tiek pakitusios. Miesto meras Darius...

Teismo verdiktas: "Branda LT" padarė pažeidimą nuotrauka, foto

Klaipėda, Kilusį ginčą dėl didžiausio vienu metu leidžiamo laikyti atliekų kiekio laimėjo Klaipėdos...

Jaunajai kartai - sunkiaatlečių treniruotės nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos sunkiosios atletikos centre verda gyvenimas - čia nuolat stovyklauja įvairių Lietuvos...

"Gintaro" plaukikams - per 30 medalių nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Gintaro" sporto centro auklėtiniai skynė pergales Rygoje (Latvija), Alytuje ir Klaipėdoje...

Klaipėda, Paskelbta prieš 9 val.

Sportas, Paskelbta prieš 9 val.

Sportas, Paskelbta prieš 9 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...