Netikri žmonės (1)

Netikri žmonės: ant kokių banginių stovi manipuliatoriaus gyvenimo būdas?

"Į mano rankas pateko knyga "Karvė negali gyventi Los Andžele". Joje pasakojama apie meksikietį, kuris mokė savo giminaičius amerikietiškojo gyvenimo būdo. "Klausykit, - sakė jis, - amerikiečiai - nuostabūs žmonės, tik yra vienas dalykas, kuris juos labai žeidžia.

F. S. Perls, legendinė psichologijos figūra, A. Maslow mokinys, šių dienų žmogų prilygino lėlei, kuri įstrigusi netikrų kontaktų ir manipuliacijų tinkle.

Šių dienų žmogus, anot F. S. Perlso, nepaliaujamai vaidina vaidmenis, kurie jam trukdo "būti ir gyventi."

"Šiuolaikinis žmogus apsiputojęs neigs, kad yra miręs ir netikras; ir kuo karščiau jis tai įrodinės, tuo tikresnė jo gyvybingumo baigties diagnozė", - rašo F. S. Perls įžanginiame žodyje knygai "Manipuliatorius" ("Man, the manipulator").

Ši psichologo Everett L. Shostrom knyga buvo išleista 1967 metais Toronte.

Daugelis psichoterapeutų šiandien negali vienareikšmiškai pasakyti, ar jų pacientas sveikas, ar ligonis, sako F. S. Perls. Lengva užkabinti neurotiko etiketę - sunku įžvelgti asmenybę, kuri dėl gyvenimiškų problemų griebiasi manipuliacijų kaip savigynos.

"Psichoterapeutas turi išmokyti pacientą gintis kitaip", - teigia E. L. Shostrom.

Kas vyksta?

Jeigu šiuolaikinis žmogus - ne sutrikusios psichikos, tuomet kas jam darosi?

Įvairios psichologijos kryptys šį klausimą nagrinėja savais aspektais. Anot Williamo Glasserio (amerikiečių psichiatro, "realybės psichoterapijos" metodo autoriaus),žmogus linkęs kratytis atsakomybės ir užkrauti ją kitiems.

Pagal Eriką Berną (transakcinės analizės teorijos autorių), šiuolaikinis žmogus žaidžia žaidimus.

Amerikiečių psichologas (seksologas ir vienas iš seksualinės revoliucijos ideologų) Albert Ellis teigia, kad žmogus veikia remdamasis "iracionaliomis prielaidomis." O Everett Shostrom požiūriu, jis siekia "valdyti save ir kitus".

Manipuliavimas nėra individualus atvejis, tai visa gyvenimo pseudofilosofija, leidžianti kontroliuoti ir išnaudoti kitus ir save.

Pasyvaus manipuliatoriaus filosofija: niekada nesukelti susierzinimo.

Konkuruojančio manipuliatoriaus filosofija: laimėti bet kuria kaina.

Indiferentinio manipuliatoriaus filosofija: atstumti rūpestį.

Kodėl svarbu tai suprasti? Todėl, kad manipuliatorius, kad ir koks gudrus jis būtų, - prognozuojamas. Visai nesunku nuspėti, kaip jis elgsis vienoje ar kitoje situacijoje.

Norite būti nenuspėjamas? Būkite aktualizatorius.

Manipuliatorius slopina savo unikalumą, tapatumą, kartoja, kopijuoja ir tiražuoja kažkieno kito elgesio modelius. Jis stengiasi, kabarojasi viršun, bet jau kitų pramintais takais. Jo antipodas aktualizatorius ieško savo unikalumo.

Nuo kaukės iki neurozės

Kodėl šiuolaikiniam žmogui taip patinka būti daiktu?

Tikriausiai todėl, kad jis mažai save vertina. Jam regisi, kad aplinkiniams labiau patinka jo vaidmuo, jo kaukė nei jis pats. Kuo daugiau reikšmės jis teikia kaukei, tuo labiau nuvertina save, o kuo labiau save nuvertina, tuo didesnis jo nepasitenkinimas savimi. O nuo čia jau netoli iki neurozės.

Maslow aktualizatoriais vadino tuos, kurie gyvena visavertį gyvenimą. Visavertiškesnį nei vidutinis individas. Čia kalbama ne apie likimą, ne apie sėkmę, o apie gebėjimą naudotis savo vidiniu potencialu.

Tik vieną procentą amerikiečių, sako Maslow, galima priskirti prie aktualizatorių. "O kas gi mes?" - neramiai jo klausia likę 99 procentai...

Labai užsiėmę žmonės

Manipuliatorius - labai užsiėmęs žmogus. Jis užsiėmęs tuo, kad kontroliuoja kitus ir todėl nemato ir negirdi, kas vyksta aplinkui. Jis gali daug ir jautriai kalbėti apie saulėlydžio grožį, bet jo siela nevirptelės, kai išvys saulėlydį savo akimis.

Jis prarado gebėjimą iš tikro išgyventi, džiaugtis. Jis ne visada serga, bet visada per daug užsiėmęs, kad gyventų normalų, visavertį gyvenimą.

Išvada, kurią Shostrom daro iš savo samprotavimų ir ilgametės psichologo praktikos, yra tokia: manipuliatorius yra daugiabriaunė asmenybė, kupina antigonistinių dvasios prieštaravimų; aktualizatorius - daugiabriaunė asmenybė, kurios prieštaravimai vienas kitą papildo.

Vadinasi, savo manipuliacinius polinkius reikia perdaryti į aktualizacinius. Ir iš Diktatoriaus gali išaugti puikus Lyderis (skirtumas tas, kad Lyderis ne diktuoja, o veda); iš Prielipos - Dėkingas (kuris ne tik priklausomas nuo kitų, bet ir vertina kitų darbą bei meistriškumą - tai esminis skirtumas, mat klasikinis Prielipa niekada negerbia darbo tų, kurių sąskaita jis egzistuoja; Dėkingas su pagarba žiūri tiek į kitokį gyvenimo būdą ir nejaučia poreikio, kad visi galvotų kaip jis).

Manipuliatoriaus gyvenimo būdas stovi ant keturių banginių: melas, nesąmoningumas, kontrolė ir cinizmas. Aktualizatoriaus - sąžiningumas, savivoka, laisvė, pasitikėjimas.

Apsinuodiję bendravimu

Viena vertus, šiuolaikinis žmogus nesugeba užmegzti nuoširdaus kontakto, kita vertus, - jis nemoka atsikratyti bergždžių kontaktų.

Visi esame patyrę kaltės jausmą, kai atsisakome, tarkim, eiti į mums neįdomų renginį arba vengiame pokalbio su mums nemaloniu žmogumi. Nejauku, kad nesilaikome visų tų aukštuomenės normų.

Ir kiekvieną normalų žmogų kartkartėmis užvaldo stiprus nenoras matyti kitus žmones, bendrauti su jais, ir apskritai kelti koją iš namų.

Čia nėra nieko keista: kiekvienas iš mūsų reguliariai "persisotiname" visuomenės, bendravimo.

Pagalvokite, kiek laiko jūs praleidžiate tarp žmonių: aštuonias valandas darbe, aštuonias bendraudami su artimaisiais ir draugais...

Pusė jūsų egzistavimo - tai nuolatiniai kontaktai. Būtų nenatūralu ir netgi nesveika norėti daugiau. Ir atvirkščiai: labai natūralu tarpais pabėgti nuo žmonių.

Bus daugiau

Archyvų nuotr.

Everett L. Shostrom

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder