Musmires valgo ne visi Klaipėdos jogai

Literatūroje rašoma, kad joga yra seniausia asmeninio tobulėjimo sistema, apimanti kūną, protą ir sielą. Jogos mokymą sudaro keletas susijungimo su pasauline dvasia būdų. Tai hatha (fiziniai ir kvėpavimo pratimai), krija (dorovingumo kelias), karma (veiklos joga) džniana (pažinimo kelias), bhakti (meilės ir atsidavimo kelias), laja (žmogaus harmonija su visata), mantra (kelias į susiliejimą su dievybe per atitinkamų garsų vibracijas) ir kt. jogos.
Viena iš populiariausių jogos pakopų - hatha joga, tai yra tam tikri fiziniai pratimai, pozos - vadinamosios asanos, kurios derinamos su kvėpavimu: įkvėpimu ir iškvėpimu. Jos atpalaiduoja kūną, vidaus organus, pagerina medžiagų apykaitą, nuramina mintis, išlaisvina daugybę energijos, tiesiog - padeda būti sveikam. Jei praktikuosi jogą ilgą laiką - pasijusi ramus, kur kas lengviau įveiksi visus gyvenimo sunkumus, atskleisi savo vidinę esmę. Po jogos užsiėmimų pasijusi atsipalaidavęs, kupinas energijos
Pranajama - kvėpavimo pratimai - pripildo kūną energijos: kvėpuojant deguonies prisipildo visi plaučiai, jis geriau pasisavinamas. Rezultatas: lengva kontroliuoti protą, psichinę būklę, apims gaivumo, ramybės pojūtis. Pridėkime meditaciją...

Balta varna - nuo mažens

Arūnas Jonuškis - vienas žinomiausių jogų Lietuvoje. Savo, kaip jogo, pasiekimus pasitikrina gulėdamas ant vinių, vaikščiodamas stiklais. Jo įsitikinimu, tas didesnis jogas, kuris gali pakelti didesnius skausmus, kuris sudėtingiausiomis sąlygomis gali džiaugtis ir mylėti gyvenimą.
Klubo "Kelias į save", prieš savaitę atšventusio dešimtmetį, vadovas joga užsiiminėja nuo 14 metų - jau mokykloje buvęs balta varna, o pats jogos treniruotes veda 12-i metai. Iš pradžių tai buvo tik mechaninės pozos, kvėpavimo technikos, pratimai. Paskui tapo gyvenimo būdu.
Išstudijavęs ir įvaldęs daugelį jogos rūšių, jis sukūrė savo - lietuviškąją - jogos sistemą: "radau daug naujų pratimų, pradėjau jausti gyvybinę energiją, tekančią kūnu. Treniruotėse ir mokau klausytis tos energijos. Pajutęs ją žmogus galės pats kurti įvairias pozas ir supras, kodėl tos pozos tinka."
Pasak Arūno, gyvybinę energiją - praną retas jogas valdo. Jis nusivylęs net pasaulinio lygio meistru iš Kinijos - suprato galįs daugiau.
O pranos rūšių esą daug: ramybės, džiaugsmo, meilės ar bet kokios kitos būsenos prana. Jis įsitikinęs, jog tas, kuris nejaučia energijos, nepajus ir būsenos, kurią teikia asanos. Būsenas padės sukurti džiaugsmo, ramybės, optimizmo, jėgos, pasitikėjimo ar atleidimo kvėpavimas, jas treniruoja tam tikros pozos. "Kuo daugiau energijos rūšių įvaldai, kuo daugiau išsitreniruoji sąmonės būsenų - tuo būsi aktyvesnis, tuo turiningesnis bus tavo gyvenimas, daugiau gyvenime pasieksi", - moko jogas Arūnas.
Išsitreniruotos pasitikėjimo, jėgos, aktyvumo būsenos padės įveikti sunkumus, tapti lyderiu visuomenėje, pasiekti geresnių rezultatų profesinėje veikloje. O pasitikrinti, ar valdai šias būsenas, gali atsigulęs ant vinių. Turi atsipalaiduoti taip, kad nejaustum skausmo. Jei jį jausi - vargu ar išmokai save valdyti.
Dažno ir patirtis byloja: net šaltis nebus baisus, jei vaikščiosi pozityviai nusiteikęs. O jei žiemą nersi į jūrą paniuręs bei nelaimingas... ne užsigrūdinsi, o atsidursi reanimacijos skyriuje. Pagaliau kuris kovotojas ringe nugalės - tas, kuris savim pasitiki, ar tas, kuris abejoja?..

Jaučia maisto energiją

Viena iš jogos rūšių - mityba. Arūnas Jonuškis sako valgąs vieną du kartus per dieną - subalansuotą, natūralų maistą. Tai palaiko kūną lengvą ir elastingą, o protą - ramų, didina atsparumą ligoms.
"Mėsą valgau tik vakare, nes pavalgęs jaučiu, kad ji blokuoja emocijas, silpnina kai kurias būsenas. Jogas jaučia maistą, o šis keičia būsenas, savijautą. Jei valgo obuolį - ima jį jausti visame kūne, tarsi susilieja su juo. Valgo kopūstą - jaučia jo energiją. Pavalgęs apelsino, prisipildys jo energijos - taps džiaugsmingas, pakilus. Kartais užtenka pasisotinti vien vandeniu."
Jogų mokėjimas pasitenkinti nedideliu kiekiu maisto, paimant visą jo energiją, pasak Arūno Jonuškio, lemia tai, kad jis, net ilgą laiką nevalgydamas, nenumes svorio, nenusilps.
Prisimenate Biblijos epizodą, kaip Jėzus penkiais kepalėliais duonos ir dviem žuvimis pamaitino penkių tūkstančių žmonių minią?..

Valgo... musmires

2 - 3 kartus per metus Arūnas save, kaip jogą, išbando valgydamas musmires. "Nuodas - galimybė save patreniruoti, - pasakoja jis. - Nuodas jogui turi tapti nektaru. Kartais atsikeli ryte nuo jų sunkia galva, nes musmirės slopina, pasineri į save, nebejauti aplinkos. Imi treniruotis, kad jaustumeis gerai, keiti būsenas. Taigi gauni didesnį krūvį sau išbandyti: kai yra blogai - reikia išmokti pasijusti gerai. O kiek yra žmonių, kurie pasijutę ryte blogai, tokie išbūna visą dieną!" Apskritai Arūnas sako nežinąs, kas yra nuodas. Nuodu gali virsti viskas, jei vartoji tai paniuręs, negatyviai nusiteikęs. "Juk ir druska kūne užsilaiko tik tada, kai žmogus yra tam tikros būsenos. Kai savo tiesą laikai vienintele tiesa - druska organizme kaupsis, jei net jos nevartosi."
Kartą, po musmirių ragavimo, jogas paeksperimentavo - sąmoningai susikūrė kritiškumo būseną ir pradėjo... dusti. Sąmoningai atleido - dusulys praėjo. "Tada supratau, kad žmogus, kuris musmirių pavalgys negatyviai nusiteikęs, taip ir jausis, o mažo gyvybingumo žmonės gali ir mirti."
Tikram jogui, sako Arūnas, net nereikia gerti svaigalų, kad apsvaigtų - užtenka prisiminti būseną, užplūdusią tada, kai alkoholį gėrė.

Reikia kantrybės

Tačiau dauguma jogą praktikuojančių žmonių nebando savęs gulėjimu ant aštrių paviršių ar musmirių ragavimu. Jiems užtenka patirti būsenas harmonizuojančių asanų poveikį.
Klaipėdietė Violeta Liaugminienė su joga susipažino prieš pusantrų metų būdama Indijoje, pas Satja Sai Babą. Sistemingai praktikuoti pradėjo prieš metus ir pati subūrė grupelę.
Tai, ką duoda joga, ji teigia pajutusi tik po 10 mėnesių praktikos. Tada įvyko didžiulis virsmas - pajuto energijos antplūdį, ėmė keistis ir gyvenimas.
"Poveikis visam fiziniam kūnui didžiulis, jei ne joga - būtų tekę gerti antidepresantus, mat tokie skaudūs užgriuvo išgyvenimai. Joga labai atpalaiduoja nervus, jos poveikį po užsiėmimų sąmoningai juntu apie porą valandų. Iš kūno dingsta visa įtampa. Ateina užsiiminėti žmonių, kurie skundžiasi depresija, bloga nuotaika. Po valandos sako - viskas praėjo.
Tik mes esame žiaurūs tinginiai, kai slogi nuotaika - mes linkę nieko nedaryti, tik sėdėti, dejuoti. Bet reikia prisiversti, kai pasportuoji - ir jautiesi atgimęs. Kartais pati jaučiu tokią įtampą, taip trūksta energijos, kad bijau - negalėsiu vesti užsiėmimų, bet padarau porą asanų ir atgimstu.
Joga rezultatus duoda ne anksčiau kaip po pusmečio, o mums pagerėjimo norisi iškart, kaip išgėrus tabletę. Reikia įdėti darbo ir pajusi, kad kūnas, stuburas lankstus, laisvas, energija cirkuliuoja. Jei padarysi mėnesį ir mesi - rezultato nebus".

Kur renkasi jogai?

Klube "Kelias į save" Arūnas Jonuškis išugdė apie 100 jogą praktikuojančių žmonių, galinčių ją naudoti kasdieniame gyvenime.
Klube "Kitonija" jogos užsiėmimus - čia jie vadinami fizinės būklės gerinimo pratimais - veda fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja. Pradedama nuo pačių paprasčiausių judesių, pamažu pereinama prie klasikinių jogos asanų. Čia specialistė patars, kurias asanas geriau praktikuoti - atsižvelgiant į sveikatos būklę.
Jogos pradmenys suteikiami ir visuomeninės organizacijos "Gyvenimo menas" užsiėmimuose pradedantiesiems.
Muzikos centre renkasi praktikuojantieji Sachadža jogą. Kai kurie jogų būsenas treniruojasi bioenergetikų suburtose grupelėse.
Joga, kaip ir meditacija, neišvengiamai braunasi į Lietuvą, sužavėdama darnos, grožio, dvasios ir, žinoma, sveikatos ieškotojus.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder