Mėgstama spalva atskleidžia psichologinę būseną

Mėgstama spalva atskleidžia psichologinę būseną

Spalvos mus supa nuolat ir visur. Kartais nuo jų pavargstame, o pabuvę blankesnėje aplinkoje – spalvomis gydomės. Mūsų mėgstamos drabužių ar interjero spalvos nemažai pasako ir apie mus pačius bei apie mūsų norus, troškimus. Kiek mūsų gyvenime reikšmingos spalvos, kurias rinktis miegamojo dekorui ar norint susikaupti, "Laisvaslaikiui" pasakojo psichologė Eglė Pelienė - Venslovė.

- Kokius gyvenimo aspektus veikia spalvos? Kiek mums jos reikšmingos?

- Psichologai tyrinėja, kaip spalvos aprangoje, interjere veikia mūsų gyvenimą, emocijas, nuotaikas, smegenis ir panašiai. Kaip musų kūną veikia tokie išoriniai faktoriai kaip karštis ir šaltis, taip ir spalvos stipriai veikia mūsų gyvenimą, asmenybę. Kai kurios spalvos traukia dėmesį, kitos slopina, ramina, o dar kitos dirgina smegenis, skatina aktyvumą ar net erzina. Beje, kiekviena spalva turi ir teigiamų, ir neigiamų savybių. Žmogaus smegenys apskritai be streso gali priimti ne daugiau kaip tris spalvas.

- Ką apie žmogų sako jo mėgstama spalva?

- Nelygu, kokia tai spalva ir kur ji naudojama, kaip dažnai. Vienas spalvas žmogus galbūt renkasi tik namų interjerui, kitas – aprangai. Svarbus momentas yra tuomet, kai žmogus turi dominuojančią (mėgstamiausią) spalvą visą gyvenimą. Tarkime, jam patinka pilka spalva, ji dominuoja tiek jo aprangoje, tiek namuose. Kiti žmonės turi momentines mėgstamas spalvas arba tam tikru laikotarpiu, tarkime, būdami brandaus amžiaus, atsisako ryškių, provokuojančių spalvų. Kartais kardinalus dominuojančios spalvos pakeitimas gali byloti ir apie dideles permainas jo gyvenime, psichologinius lūžius. Tie žmonės, kurie yra ištikimi savo pasirinktai spalvų paletei ilgą laiką, pasižymi stabilia psichologine būsena. Ir atvirkščiai, kai žmonės vieną dieną apsirengia visos spalvų paletės, o kitą dieną ateina vilkėdami tik žemės spalvų drabužiais, yra labai išderinti, neadekvatūs sau ir aplinkai. Juos nuolat kamuoja prieštaringi jausmai ir emocijos.

- O jeigu žmogus mėgsta įvairias spalvas, margumyną?

- Jei jis visą gyvenimą rengiasi tik spalvingai, spalvingi jo namai, jam tai yra norma. O jei žmogus visą gyvenimą rengėsi pilkai ir netikėtai pradėjo rengtis visomis ryškiomis spalvomis, tuomet jau neadekvatu. Galbūt patyrė kokį nors psichologinį lūžį. Daug spalvų mėgstantys žmonės galbūt iš prigimties turi narciziškumo, mėgsta ir nori į save atkreipti dėmesį, tai ekscentriškos, emocijų nevaldančios asmenybės, mėgstančios adrenaliną.

- Kiek svarbūs atspalviai?

- Spalvos apskritai yra suvokiamos per asociacijas. Jos skirstomos į šaltas ir šiltas, slopinančias bei raminančias ir dirginančias, aktyvinančias. Tarkime, mėlyna spalva retai kada būna šilta. Tai šalta spalva. Geltona, net jei imtume tokius jos atspalvius, kaip garstyčių, persikų, yra šilta spalva.

Spalvos namų interjere

Dominuojanti spalva interjere visada rodo, ko žmogus nori.

- Pavyzdžiui, jeigu namuose dominuoja rudi atspalviai, vadinasi, jo savininkas siekia gyvenime klasikos, stabilumo, jaukumo.

- Persikų rusva spalva namuose būdinga principingiems, rimtiems, kategoriškiems žmonėms, kurie viską vertina arba labai gerai, arba labai blogai. Jie įsitikinę, kad kiekvienas poelgis turi turėti atsaką. Tai ilgai nuoskaudas menantys žmonės.

- Namuose dominuojanti oranžinė spalva sako, kad juose gyvenantis žmogus yra ekscentriškas, linkęs provokuoti. Ši spalva simbolizuoja ir paviršutiniškumą, aštrumą, dėmesio stoką.

- Raudona spalva interjere suteikia energijos, optimizmo. Namuose kartais užtenka vieno raudono akcento, tarkime, vazos, ir ji jau energizuoja. Bet jeigu visas miegamasis yra išdažytas raudonai, tai tik kurį laiką ši spalva suteiks energijos ir kels aistrą. Tokios spalvos kambaryje sunku miegoti, nes ji per ryški, ilgainiui pradeda erzinti ir dirginti. Net užsimerkus spalvos veikia mūsų smegenis.

- Mėlynos spalvos interjeras suteikia ramybės, pastovumo. Šio interjero savininkas ramybės siekia ir gyvenime. Mėlyna – tai ir išskirtinumas, ir tradicijų laikymasis, tai teisingumo, išminties ir autoriteto spalva. Kita vertus, tai labai šalta spalva, raminanti, tad keli jos akcentai tiktų pernelyg judraus vaiko kambaryje. Bet jei vaikas sėslus, ši spalva tik dar labiau jį slopins. Beje, ši spalva mažina apetitą.

- Pilkos, ypač jei tai švelnūs tonai, spalvos interjeras atima energiją. Tai individualistų mėgstama spalva. Net juoda spalva nekelia tiek depresijos, kiek pilka.

Teigiamos ir neigiamos spalvų savybės

Balta

Teigiamos – neliečiamumas, pasiaukojimas, atvirumas, vieningumas, lengvumas, gebėjimas atskleisti paslaptis ir apgaulę.

Neigiamos – izoliacija, nevaisingumas, nuobodybė, per didelis mandagumas, nusivylimas.

Balta spalva visuomet įkvepia, padeda, įteigia tam tikrą tikėjimą (suteikia laisvę). Balta spalva aprangoje reiškia pradžią. Baltas teisėjo perukas – teisingumo simbolis. “Baltas riteris“ – išsigelbėjimo simbolis. Balta spalva valdo endokrininės ir regėjimo sistemų veiklą. Balta spalva praskaidrina, padeda panaikinti sukaustymą.

Juoda

Teigiamos – motyvuotas jėgos panaudojimas, kūrybiškumas, įžvalgumas, turtingumas.

Neigiamos – pražūtingumas, prislėgtumas, depresija, tuštybė, jėgos panaudojimas, pasireiškus silpnumui ir egoizmui.

Juoda spalva siejama su smalsumu, ji traukia prie savęs. Kai apima depresija, išlieka tik neigiamos juodos spalvos savybės. Pirmenybės teikimas juodai spalvai aprangoje – gyvenime kažko labai svarbaus nebuvimas, t.y. žmogus pasislepia juodoje spalvoje. Juodos spalvos reikėtų atsikratyti pamažu, papildant ją kitomis spalvomis. Juoda ir balta spalva kartu viena kitą slopina, nebetenka savo pagrindinių savybių, neslopina psichikos.

Pilka

Teigiamos – informatyvumas, mąstymas, realizmas, priešingybių suderinamumas.

Neigiamos – praradimų baimė, melancholija, liūdesys, depresija.

Žmonės, vertinantys šią spalvą, netiki, kad emocijos ką nors galėtų išspręsti, netiki emocinių išgyvenimų tyrumu, mano, kad emocijas galima išreikšti tik susiklosčius tam tikroms aplinkybėms (bet ne dabar). Iš čia kyla emocinis santūrumas ir išsekimas. Jeigu pilka spalva vyrauja aprangoje – yra įgimtas siekis surasti idealius jausmus, pojūčius (teigiami jausmai, suteikiantys vidinę harmoniją ir ramybę). Ši spalva suteikia jėgų tam, kuris silpnas ir pažeidžiamas. Drabužiai suteikia galimybę pasijausti laisvu žmogumi ir gerai ramina nervus. Dažnai tokios spalvos drabužius dėvi tie, kurių nervų sistema visiškai išsekinta.

Sidabrinė

Teigiamos – objektyvumas, sklandumas, geidulingumas.

Neigiamos – veidmainiškumas, iliuzija, melagystė, beprotybė.

Sidabrinė spalva išsiskiria patvarumu ir slopina nerimą. Ji išlaisvina iš emocinio susikaustymo, rodo, kad žmogus linkęs fantazuoti. Neigiamos šios spalvos savybės siejamos su nesugebėjimu priimti sprendimus, savęs apgaudinėjimu, iliuzijomis. Žmogus, mėgstantis šią spalvą, vengia atsakomybės. Gydymas sidabrine spalva: ji ramina nervus, normalizuoja vidininę liaukų sekreciją, teigiamai veikia inkstų darbą.

Raudona

Teigiamos – pirmavimas, atkaklumas, kova dėl teisių, kūrybiškumas, dinamika, ištvermė.

Neigiamos - fizinė prievarta, nekantrumas, žiaurumas, užsispyrimas, geidulingumas.

Raudona spalva simbolizuoja galią, veržlumą, pergalės siekį. Jausmų maksimalizmas. Ši spalva skatina aktyvumą visose srityse, įkvepia ir suteikia jėgų baigti pradėtus darbus. Raudoną spalvą mėgstanį žmogų reikia nuolat įtikinėti, kad jis pirmas, jei ne, tai jis viską sunaikins, pradės karą, negalvodamas apie pasekmes (jis egoistas). Ši spalva visuomet vilioja, ji demonstratyvi.

Rožinė

Teigiamos - draugiškumas, švelnumas, noras būti vaikišku, jaunatvišku.

Neigiamos - lengvabūdiškumas, savęs demonstravimas.

Rožinė spalva simbolizuoja romantiškumą, gerumą, meilę, aistrą. Kuo ji blankesnė, tuo stipresnė meilės išraiška. Suteikia komforto jausmą, ramina, apsaugo nuo įkyrių minčių, gelbsti krizės metu. Bet jai būdingas pernelyg didelis jausmingumas.

Geltona

Teigiamos – apsukrumas, sumanumas, originalumas, gyvenimiškas džiaugsmas, kantrybė, teisingumas, sąžiningumas.

Neigiamos – kandumas, sarkazmas, plepumas, kritika, išsiblaškymas, smerkimas, nepakantumas.

Geltona spalva gelbsti įveikiant sunkumus, padeda sutelkti dėmesį (pageidautina laikyti egzaminus geltoname kambaryje). Žmonės, vertinantys šią spalvą, nemėgsta kvailių, kovoja pasitelkdami žodį, mėgsta, kad jais žavėtųsi, nemėgsta būti įvaromi į kampą. Jiems būdinga aukštas savęs vertinimas, pasitikėjimas savo jėgomis, veiklumas. Geltona spalva simbolizuoja intuiciją ir sumanumą.

Oranžinė

Teigiamos – galia, laisvė, energija, kantrumas.

Neigiamos – pasipūtimas, aplaidumas.

Ši spalva „atsakinga“ už įvairių sugebėjimų realizavimą, palaiko tonusą. Ši spalva siejama su įsitvirtinimo siekiu. Psichoterapijoje – oranžinė spalva stiprina valią, palaiko seksualumą, aktyvina vidinių liaukų sekreciją. Oranžinė spalva reguliuoja keitimosi procesus, gerina kraujotaką, teigiamai veikia virškinimo procesą, didina apetitą ir sužadina euforijos jausmą.

Žalia

Teigiamos – stabilumas, pažanga, pareiga.

Neigiamos - egoizmas, pavydas, hipochondrija (nuolatinis ligos jausmas).

Žalia spalva simbolizuoja gyvybišką galią, stabilumą, klestėjimą ir naujų darbų pradžią. Žmonės, vertinantys šią spalvą, dažniausiai mato abi situacijos puses, sugeba apmąstyti galimybes ir panaudoti jas savo labui. Tai tokia spalva, į kurią ilgai žiūrėti negalima, – ji sukelia nuobodulį, nes nesužadina stipresnių asociacijų. Žalia spalva padeda išsklaidyti neigiamas emocijas, teikia ramybę, padeda sukoncentruoti dėmesį ir priimti sprendimą, gelbsti šoko atveju ir pasižymi migdomuoju poveikiu.

Mėlyna

Teigiamos – valios stiprybė, organizuotumas, nepalenkiamumas.

Neigiamos – fanatizmas, pavaldumas.

Mėlyna spalva – tai pastovumas, atkaklumas, ištvermingumas, ištikimybė, pasiaukojimas, rimtumas, griežtumas. Žmonės, vertinantys šią spalvą, stengiasi viską sutvarkyti, susisteminti. Jie visuomet turi savo nuomonę, ištikimi tam, ką daro, jų ištikimybė gali pasiekti net vergystės ribas. Gydymas mėlyna spalva padeda atkurti nervų sistemą, gelbsti esant išsiblaškymui, sutrikus širdies ritmui, žarnyno veiklai, esant nervinei įtampai, slopina aistras, emocijas, mažina arterinį kraujo spaudimą.

Įdomu

Rinkodaroje raudonos, baltos ir tamsiai mėlynos spalvų derinys yra itin paveikus. Šias spalvas naudoja daug prekės ženklų savo reklamose.

Parengta pagal priedą „Laisvalaikis“

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder