2019 m. sausio 19 d. 16:56 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Psichologija

Psichologija

"Mama" - daug reiškiantis ir šiltus jausmus sužadinantis žodis.

2002-05-04, 12:00

Rasa GRIGALIENĖ

Šis žodis lyginamas su saule ar kitu parinktu pačiu švelniausiu ir gražiausiu apibūdinimu. Tik labai gaila, kad vis dažniau išgirstame liūdnų faktų (mama naudoja prieš vaiką smurtą), kurie užtemdo tą šiltą jausmą, kurį sukelia žodis "mama".
Žodis "mama" asocijuojasi su "kūrėja". Menininkas, dailininkas kurdamas paveiksle perteikia savo mintis, idėjas, savitą pasaulio suvokimą ir net jausmus. Kūrėja mama kurdama, augindama mažą žmogutį mintimis ir jausmais perteikia vaikui savo pasaulėžiūrą, tam tikrą vertybių supratimą.

Gebėjimas kurti

Dailininkui visų pirma gimsta mintis, idėja, o tik tada noras sukurti ir meilė savo būsimam kūriniui. Menininkas pagautas įkvėpimo tapo kūrinį, kol savo svajonę materializuoja - perteikia paveiksle. Jei dailininkas, pagautas įkvėpimo ir meilės savo kūriniui turi švarią ir šviesią sielą, neįsileidžia į savo širdį blogų, neigiamų minčių ir jausmų, jo kūrinys turės labai geros energetikos, netgi gydomojo poveikio jį stebinčiam ar toje patalpoje esančiam žmogui.
Jei dailininkas be didelio įkvėpimo, be meilės būsimam kūriniui, o tiesiog šiaip ar dėl materialinės naudos pavaizduoja sugalvotą mintį, jei jo siela nėra labai švari, ir jis į širdį įsileidžia blogas mintis ir jausmus, tai atsispindės ir jo sukurtame darbe. Kaip teigia paveikslų meninę vertę išmanantys žmonės, toks kūrinys didelės meninės vertės neturės, o savo skleidžiama energetika žmogui gali turėti netgi neigiamos įtakos.

Žmogaus kūrimas - tarsi dailininko tapomas paveikslas

Jis prasideda ne nuo gimimo, o nuo minties, idėjos, noro sukurti ir jau tada gimsta meilė būsimam mažam žmogučiui. Jei būsimasis vaikelis bus pradėtas su įkvėpimu, iš noro sukurti savo mažą gyvą kūrinį, o mama, nešiodama mažąją gyvybę po širdimi, neįsileis į savo sielą (kaip ir vertingų kūrinių dailininkas) blogų minčių ir jausmų, vaikelis vystysis, gaudamas vien gerų jausmų peną. Gimus laukiamam vaikeliui, tėvai turės kur kas mažiau rūpesčių, nes meilė, pagrįsta pagarba, pasitikėjimu ir tolerancija, ves teisingo auklėjimo link. Mama, jausdama tikrą meilę vaikui, įsiklausiusi į savo vidinę intuiciją, pati sugebės atsakyti į daugelį klausimų, kurie kyla auginant savo atžalą. Jeigu vaikas augdamas gaus iš tėvų tokią meilę, kokią pats jiems jaučia, vaikų ir tėvų santykiai bus šilti bei artimi, vaiko nedomins alkoholis, narkotikai, nekils mintis nusižudyti ar pavartoti jėgą prieš kitą žmogų.
O jeigu vaikas pradėtas kaip kūniškų malonumų pasekmė, kaip "netyčiukas", augdamas po mamos širdimi negaus to gerų minčių ir jausmų peno. Gali būti, kad gerus jausmus, kurie tokie svarbūs besivystančiai gyvybei, pakeis abejonės, netikrumas dėl ateities, savęs ir kito žmogaus kaltinimai, net pyktis. Taip išnešiotam vaikeliui mama nejaus tikros besąlygiškos meilės, kokią vaikas jaučia jai. Tačiau mamai sunku tai suvokti, nes nepatyrus meilės, jai neįsižiebus širdyje, negalima jos ir įvardinti. Tada iškyla daugybė problemų: nesugebėjimas auklėti, smurtas prieš vaiką, savęs kaltinimas, šalti tėvų ir vaiko santykiai, vaiko polinkis į narkotikus, alkoholį. Toks vaikas - kaip ir bevertis netikro dailininko paveikslas - gali daryti neigiamą įtaką žmogui, jis gali pakelti ranką prieš savo gyvybę. Ir tai dėsninga, nes tokia gyvybė ir buvo sukurta kaip bevertė, be meilės ir įkvėpimo, tiktai kaip kūniškų malonumų pasekmė.

Kas gali įveikti blogį

Nelaukiami vaikai - pastaruoju metu taip sureikšminto neatsakingo sekso pasekmė. Tokie vaikai mamų paliekami likimo valiai arba auklėjami nesistengiamt įsigilinti į vaiko vidinį pasaulį. Tada auklėjimas būna griežtas ir "teisingas", o tėvai, patys to nesuvokdami, meilę ir supratimą stengiasi kompensuoti materialinėmis vertybėmis. Bet juk meilės neįmanoma nei nupirkti, nei parduoti, o įsakyti sau pamilti be galo sunku.
Mielos mamytės, juk visiems taip norėtųsi tą daug reiškiantį žodį "mama" palyginti su saule, su pavasarine paukščio giesme ar pirmąja prasiskleidusia gėlele. Taip norėtųsi, kad vaikai būtų laimingi, ir pasaulis, kuriame jie augs, būtų kitoks... Tačiau nei valstybės prezidentas, nei kiti aukštas pareigas užimantys vyrai leidžiamais įstatymais ar kontrole liūdnos situacijos nepakeis. Tik MAMOS savo meile vaikui gali pakeisti pasaulį.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Psichologija

Savo artimiesiems teikdami dovanas dažnai siekiame juos nustebinti. Tačiau psichologas Robertas Petruškevičius...

Netinkamos dovanos gali sugriauti santykius nuotrauka, foto

Dauguma jaunų tėvelių, patyrę vaikystėje gana griežto savo tėvų auklėjimo padarinius, dabar...

Pusiausvyra tarp - "galima" ir "negalima", jų paskirtis nuotrauka, foto

Kokios yra dažniausiai taikomos taktikos, pasinaudojant žmonių psichologija, įvykdyti kibernetinį nusikaltimą ir...

Neleiskite sukčiams manipuliuoti savimi nuotrauka, foto

Labiau mėgstate klausytis ar kalbėti? Mėgstate masinius renginius, perpildytą aplinką ir...

Kas esi? Intravertas ar ekstravertas? nuotrauka, foto

Verslininką išlaisvino internete uždirbti milijonai nuotrauka, foto

IT, Benediktą Gylį dabar dažniausiai pristato milijonieriumi, kuris savo pirmąjį milijoną uždirbo būdamas...

Tomas Danilevičius į Klaipėdą atvežė apdovanojimą nuotrauka, foto

Sportas, Ilgamečiam dienraščio "Vakarų ekspresas" sporto žurnalistui Algirdui Auruškevičiui pagaliau į rankas įteikta...

Balinėtojai Ieva ir Leonardas: "Kai keliauji su vaiku, matai pasaulį jo akimis" nuotrauka, foto

Kelionės, Kelionės su vaikais - visai kitokios. Jose pamiršti, ką pats norėjai pamatyti,...

Kitą savaitę - šaltesni orai nuotrauka, foto

Lietuva, Savaitgalį orai bus gana ramūs. Šeštadienį netgi turėtume sulaukti saulės, LRT...

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...