2019 m. birželio 16 d. 10:07 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Psichologija

Psichologija

Kodėl mes (ne)susitikome?

2013-03-08, 18:14

"Vakarų ekspreso" inf.

Kodėl mes (ne)susitikome? nuotrauka, foto

TRAUKA. Rasti meilės objektą reiškia vėl jį atgauti. Taip būtų galima suformuluoti abipusės traukos dėsnį. PANAŠŪS. Žmonių sąjungos pagrindas dažnai būna abipuso panašumo principas. Būtent jo siekia narcisistinės asmenybės, rinkdamosi žmogų, panašų į save - ne tik iš vidaus, bet ir iš išorės, o kartais net ir tokiu pačiu vardu.

© FOTOLIA nuotr.

Kodėl būtent jis? Kodėl būtent ji? Kiekvieną susitikimą, iš kurio gimsta meilė, mes priimame kaip stebuklingų sutapimų išdavą. Tačiau iš tikrųjų mūsų pasirinkimą lemia visa prieš tai buvusi mūsų gyvenimo eiga.

Mes sutinkame šimtus žmonių, bet mylime tik vieną. Kodėl būtent dabar pažvelgiame vienas į kitą, nors esame pažįstami daugybę metų? Kas stumia vienas kitam į glėbį, kai, rodos, tiek daug skiriančių faktorių: ir amžius, ir išsilavinimas, ir socialinė padėtis? Ar tai atsitiktinumas? "Žinoma, ne, - teigia prancūzų psichologas Žanas Klodas Kaufmanas (Jean-Claude Kaufmann). - Nors kiekviena susitikimas atrodo nenumatytų atsitiktinumų grandinės rezultatas, mūsų sieloje visada egzistuoja tam tikras kriterijų rinkinys, kurių negalėtume suformuluoti sąmoningai. Šiaip ar taip, jie lemia mūsų pasirinkimą."

Ž. Kaufmano žodžiais, kiekvienas žmogus panašus į krabą atsiskyrėlį. "Asmenybė pasmerkta gyventi kriauklėje, o būdas pabėgti iš jos - tai pasikliauti mylimu žmogumi." Kad sugalvotume vienas kitą iš naujo.

Sutinkame tą, apie kurį jau žinome

Nebūtina tapti sociologu, kad konstatuotum: mūsų šansai susitikti smarkiai išauga, jeigu mokomės viename fakultete, dirbame vienoje kompanijoje, gyvename viename rajone, lankomės tame pačiame sporto klube... Tačiau tai toli gražu nereiškia, kad susipažįstame tik su savo rato žmonėmis. Meilė - subtilesnė materija. Zigmundas Foidas pirmasis išreiškė mintį, kad mes sutinkame tik tuos, kurie jau egzistuoja mūsų pasąmonėje.

Rasti meilės objektą galiausiai reiškia vėl jį atgauti. Taip būtų galima suformuluoti abipusės traukos dėsnį.

Marselis Prustas turėjo galvoje tą patį, kai sakė, jog iš pradžių mes piešiame žmogų savo vaizduotėje ir tik paskui sutinkame jį realiame gyvenime.

Partneris traukia mus todėl, kad jo paveikslas nuo vaikystės gyvena mūsų viduje. Tad nuostabus princas arba puikioji princesė yra žmogus, kurio mes laukėme ir kurį pažinojome jau seniai.

Pabėgti nuo vienatvės

Emocinis ryšys su motina palieka mūsų sieloje neišdildomą pėdsaką, todėl suaugę mes nepaliaujamai siekiame pakartoti savo ankstyvąją patirtį.

Mažam vaikui santykiai su motina tapatūs gyvybei. Jokie kiti santykiai niekada nebus tokie reikšmingi. Vaikiška iracionali baimė likti vienam gimdo glaudaus ryšio su kitu žmogumi poreikį, kuris lydi mus visą gyvenimą. Gali kilti ir tokia fantazija: jeigu aš liksiu mažas, bejėgis, - kitas manęs nepaliks: "Jis rūpinasi manimi, ir tik jo glėbyje aš jaučiuosi saugi..."

Kartais mums atrodo, kad gerai pažįstame tą, kurį pamilome neseniai: "Tarsi būtume kartu jau amžinybę..." Troškimas jaustis "savam" taip pat susijęs su vaiko ir motinos santykiais: juk kūdikio gyvenimas priklauso nuo to, ar gerai motina jaučia jo norus, ar ji supranta jį be žodžių. Jeigu stokojome to vaikystėje, tai dar labiau stengsimės rasti žmogų, kuris mus supras.

Jeigu tėvai suteikė per mažai meilės ir švelnumo, mes galime patekti į emocinę priklausomybę nuo partnerio. Meilės deficitas šiuo atveju tampa kabliuku, ant kurio užkibus labai sunku išsilaisvinti. Dažnai tokių žmonių santykiai yra akli, juos galima apibūdinti žodžiais: "Man taip reikia tavo meilės, kad net nenoriu galvoti, ar tau reikia manosios."

Dviejų šokis

Žmogui reikia dėmesio, švelnumo, aistros... Tačiau ar iš tikrųjų esame pasirengę visa tai priimti?

"Artumas baugina daugelį. Artimi santykiai išties rizikingi: mes atsiveriame kitam, bet sutapimas su juo gali ir neįvykti, o tai suteikia skausmo. Būtent todėl taip dažnai vengiame nuoširdžių santykių. Bet ar galima mylėti, atiduoti, jeigu neleidi sau patirti malonumo priimti?

Brandūs santykiai primena dviejų žmonių šokį. Partneriai juda kartu, pagal bendrą muziką, į taktą, bet tuo pat metu turi galimybę keistis vietomis, paleisti kitą į šalį arba žengti žingsnį į priekį. Meilė, kurią atiduodi ir gauni, taip kaitaliojantis, tik išplečia ribas.

Daugelis gyvenimo išminties įgijusių žmonių gyvenimo saulei leidžiantis klausia savęs: "Ar man pavyko iš tikro mylėti? Ar sugebėjau perduoti savo jausmus gyvenimo palydovui? Ar pats džiaugiausi jo jausmais?"

Visą gyvenimą mes mokomės atiduoti ir priimti - tam, kad galiausiai turėtume galimybę sau pasakyti: "Kaip nuostabu jausti meilę."

Tas, kuris mane papildys

Šiandien investuojame į santykius per daug vilčių, nes norime, kad jie būtų nepriekaištingi, idealūs. Galbūt todėl ieškome partnerio, panašaus į žmogų, kuris turi visa tai, ko linkėtume sau? Kitais žodžiais, ieškome veidrodžio, kuris atspindėtų pozityvų mūsų pačių paveikslą. "Jis nuostabus: turtingas, pasitikintis savimi, visuomet gerai nusiteikęs. Jis turi viską, ko taip trūksta man! Jeigu mane galėjo pamilti toks žmogus, vadinasi, esu kažko verta."

Partnerio, kuris mus papildytų, paieškai, gali rastis racionalus motyvas, bet gali būti ir taip, kad žmogus nenori pripažinti savo bruožų, todėl "perduoda" (priskiria) juos kitam. Pavyzdžiui, nesąmoningai laikydama save kvaila ir naivia, moteris ras partnerį, kuris jai įkūnys išmintį ir mokėjimą priimti brandžius sprendimus, ir tokiu būdu užkraus jam atsakomybę už save, "tokią bejėgę".

Mes galime "perduoti" kitam ir tuos savo bruožus, kurie mums nepatinka. Šiuo atveju partneriais nuolat tampa žmonės, kurie už mus silpnesni, kurie turi tų pačių problemų, tačiau dar labiau išreikštų. Psichoanalizėje ši taktika vadinama "pasikeitimu disociacijomis". Ji mums leidžia nepastebėti savo pačių trūkumų, kurių taip nemėgstame, nes partneris tampa jų įsikūnijimu. Pavyzdžiui, kad užmaskuotų savo pačios baimę aktyviai veikti, moteris vis įsimyli silpnus vyrus, puolusius į depresiją.

Pamatyti kitame kitą - didelis psichologinis laimėjimas, teigia psichoanalitikai. Kartais mes renkamės partnerį tokį, kuris atliktų tam tikros mūsų dalies vaidmenį, ir nebūtinai pozityvaus; dažnai netgi atvirkščiai - nemalonaus ir atstumiančio. Pavyzdžiui, jums nepatinka jūsų tingėjimas ir netvarkingumas, ir pasirodo, kad partneris turi būtent tokias savybes. Tokiu būdu jūs gaunate vidinę teisę kaltinti kitą, kad būtent jis yra apkiautęs.

Kuo sergame, tuo gydomės

Žmonių sąjungos pagrindas dažnai būna abipusio panašumo principas. Būtent jo siekia narcisistinės asmenybės, rinkdamosi žmogų, panašų į save - ne tik iš vidaus, bet ir iš išorės, o kartais net ir tokiu pačiu vardu.

Narcisistinė asmenybė nori, kad jos partneris kalbėtų su juo tik jo temomis, išgyventų tuos pačius jausmus. Kita vertus, jis nori būti nuolat giriamas už savo ypatingumą. Kai du tokie žmonės pradeda gyventi kartu, abipusiai reikalavimai ir pavydas galiausiai sugriauna jų santykius.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Psichologija

Istorija Jurbarke, kai nepilnametis, norėjęs išprievartauti septyniolikmetę žiauriai ją sumušė, toli gražu...

Kaip neužauginti vaiko tironu? nuotrauka, foto

Visi esame susidūrę su netinkamu vaikų elgesiu, stengiamės pamokyti vaiką ar pabarti,...

Probleminis vaiko elgesys kyla dėl konkrečios priežasties nuotrauka, foto

Dažnai yra girdima, kad lietuviai yra labai darbštūs žmonės, kai kurie net...

Darboholizmas - teigiamas ar neigiamas reiškinys? nuotrauka, foto

Visų galų meistras - tai daugelį vyrų vienijanti savybė. Ar tai būtų...

Perdėtas vyrų pasitikėjimas savimi turi įtakos nelaimingiems atsitikimams nuotrauka, foto

Nidos Bardų skvere - legendų delnų įspaudai nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Šeštadienio vakarą Nidos Bardų skvere šalia Vytauto Kernagio-Beno skulptūros buvo pristatyti penkių...

Sekmadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, **************

D. Grybauskaitės dešimtmetis: ko turėtų vengti prezidentės įpėdinis? nuotrauka, foto

Skaitytojų ekspresas, Dalios Grybauskaitės dešimtmetis Lietuvos prezidento poste visuomenės nuomonės formuotojų, o vėliau ir...

Sovietinė Palanga: diskoteka ir bausme naktį įžengus į pliažą nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Visi keliai vėlyvojo sovietmečio vasarą vesdavo į Palangą. 

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 16 min.

Įvairybės, Paskelbta prieš 55 min.

Skaitytojų ekspresas, Paskelbta prieš 14 val.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 15 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...