2019 m. kovo 26 d. 10:32 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Psichologija

Psichologija

Karas tarp močiutės ir anūkės: ką daryti?

(2)

2017-08-12, 10:01

"Vakarų ekspreso" inf.

Karas tarp močiutės ir anūkės: ką daryti? nuotrauka, foto

© Fotolia nuotr.

Sveiki, norėčiau papasakoti situaciją ir išgirsti jūsų nuomonę. Mano vyro mama dažnai išprovokuoja pykčius su mano dukra (anūke). Bando ją auklėti gatvėje, pakėlusi balsą, jei dukra per ilgai užtrunka parduotuvėje. Dukrai 10 metų. Kai ji atkerta žodžiu atgal, močiutė patempia anūkei plaukus (paaiškina, kad baigėsi kantrybė), tada dukra tą patį padaro jai. Man su dukra tokių situacijų nebūna, nors ji ir sunkaus būdo. Močiutė elgiasi lygiai taip, kaip mano dukra. Bandau paaiškinti anytai, kad vaiko auklėjimas gatvėje neduos jokių rezultatų, bet visada kalta lieku aš, kad blogai vaiką išauklėjau, nors jos abi labai panašios. Ji gali pasakyti anūkei: "Tu durna, iš tavęs nieko gero nebus" - taip kalbėdavo ir su savo vaikais. Labai norėčiau jūsų patarimo, kaip gražiai pakalbėti su anyta ir jai paaiškinti, kad situacija pagerėtų. Jos abi viena kitą labai myli, bet kai susitinka, neapsieina be pykčių. Ačiū už atsakymą. Neringa

Į Jūsų klausimą atsako psichologė psichoterapeutė Vilma Mažeikienė.

Sveiki, Neringa.

Jūsų aprašyta situacija nėra vienareikšmė. Variantų, kaip tokiu atveju elgtis, gali būti daug, - rinktis teks Jums pačiai. Pasidalinsiu asmeninėmis įžvalgomis.

Pradėkime nuo svarbiausio. Savo laiške minite, kad jūsų dukra ir anyta myli viena kitą. Vadinasi, visus keblumus įmanoma pakreipti į konstruktyvią pusę.

Manau, kad diskutuoti su anyta - bergždžias reikalas. Ji yra brandaus amžiaus moteris ir turi tvirtai susiformavusį požiūrį į vaikų auklėjimą. Taip ji auklėjo savo vaikus, taip ji auklėja ir savo anūkę. Ir ne todėl, kad norėtų jai pakenkti, o būtent todėl, kad ją labai myli. Ji nori ją išauklėti kuo geriau (pagal savo supratimą).

Anytos taikomi auklėjimo būdai iš tiesų yra nepriimtini. Jie veikia priešingai, nei siekiama. Bėda ta, kad ji nepajėgia to suprasti. Bandydama ją perauklėti, pakeisti jos nuostatas, Jūs tik kovojate su vėjo malūnais.

Ką gi daryti?

Situaciją galėtų pakeisti Jūsų dukra su Jūsų pagalba.

Minėjote, kad dukrai 10 metų. Vadinasi, ji jau prie paauglystės slenksčio. Dauguma paauglių susiduria su pykčio valdymo problemomis. Vieniems jas spręsti sekasi lengviau, kitiems sunkiau.

Jūsų aprašyta situacija galėtų duoti pozityvios naudos: ji galėtų būti puiki pykčio valdymo mokykla Jūsų dukrai. Mokydamasi suvaldyti pyktį, kylantį močiutės atžvilgiu, ji išmoktų valdyti jį ir kitose konfliktinėse situacijose. Tegu bus tai kaip treniruotės, kurios vėliau pravers bendraujant su kitais žmonėmis.

Kas yra pykčio valdymas?

Tai ne jo slopinimas. Tikslas ne tas, kad dukra nejaustų pykčio dėl močiutės elgesio. Tikslas - kad ji savo pyktį tinkamai išreikštų.

Tinkamai - tai reiškia negriaudama savo vidinio pasaulio ir neskaudindama kito žmogaus.

Padėkite dukrai suvokti šiuos svarbius dalykus:

* pykti yra normalu, natūralu; pyktį jaučia visi žmonės;

* pyktis nėra nei geras, nei blogas jausmas; jis nedaro žmogaus nei gero, nei blogo;

* turime teisę supykti, kai kiti peržengia ribas;

* yra tinkami ir netinkami būdai apie tai pranešti, t. y. išreikšti savo pyktį.

Kaip negalime išsižadėti savo rankos ar kojos, taip negalime išsižadėti natūralių jausmų. Svarbu pasirinkti konstruktyvų elgesio variantą.

Tinkamas, konstruktyvus būdas padeda išeiti iš konfliktinės situacijos nesugriaunant santykių.

Paminėsiu keletą konstruktyvaus pykčio suvaldymo žingsnių.

1. Prieš staigiai, impulsyviai reaguodami, 5 kartus lėtai, giliai įkvėpkite ir iškvėpkite.

2. Nukreipkite mintis kitur, pvz., suskaičiuokite iki 10, 20, 30, - tai padės atvėsti.

3. Pasakykite kitam žmogui: "Aš pykstu."

4. Paeikite į šalį bent kelioms minutėms. Bandykite atpalaiduoti kūno raumenis.

Būdų išlieti susikaupusį pyktį yra įvairių: fizinė veikla, muzikos klausymas, piešimas, laikraščių plėšymas, laiško rašymas (jo nereikia išsiųsti).

Šaukimas, prasivardžiavimas, fizinės jėgos demonstravimas ir pan. yra destruktyvūs pykčio raiškos būdai. Jie griauna tarpusavio santykius.

Kalbant apie Jūsų dukrą, kai močiutė elgiasi destruktyviai, jai nereikėtų atsakyti tuo pačiu.

Leiskite dukrai suprasti, kad Jūs nepritariate destruktyviam pykčio raiškos būdui, kad svarbiau būti išgirstiems, o ne atbaidyti nuo savęs artimus žmones.

Laikykitės pozicijos: "Ir aš esu geras, ir tu esi geras, tad bandykime spręsti iškilusią problemą taikiai."

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Ukrainos greitkelis Klaipėdai konkurencijos nekels

 

Europos Sąjungos palaimintas tarptautinis kelių projektas „Go Highway“, turintis sujungti Baltijos ir Juodąją jūras, išplės Ukrainos ir Lenkijos prekybos koridorių, tačiau Lietuvai jo įtaka neturėtų būti didelė.


Ukrainos valstybinės kelių organizacijos „Ukravtodor“ šią vasarą pradėtas įgyvendinti projektas „Go Highway“, kaip skelbiama pranešimuose, turėtų gerokai pakelti regiono ekonomiką ir sukurti gerą transporto tranzito šalies įvaizdį. Šiuo metu, kaip pripažįsta valstybės pareigūnai, Ukrainos kelių būklė yra katastrofiška. Kasmet keliuose žūsta 7 tūkst. žmonių ir 40 tūkst. sužalojama.


Įsitrauks į TEN-T tinklą


Darbų pradžiai finansuoti iš neseniai pakoreguoto Ukrainos 2017 metų valstybės biudžeto skirti pirmieji 800 mln. grivinų (30 mln. JAV dolerių). Visi esamų kelių rekonstrukcijos, viadukų ir miestų aplinkkelių statybos darbai, kaip nurodoma publikuotame projekto variante, vertinami 1,9 mlrd. JAV dolerių. Atsižvelgiant į tikėtiną kainų pabrangimą per 3 metus, kol projektas bus įgyvendinamas, jo kaina gali viršyti 2 mlrd. JAV dolerių.


Ukrainos greitkelis, kurio pradžia apimtų Odesos, Nikolajevo, Južno ir Černomorsko uostus, iki sienos su Lenkija sudarytų 1088 kilometrus, iš jų 589 kilometrų atkarpa Umanė – Lvovas Rusų Ravoje Lenkijos pasienyje būtų rekonstruojama į 4 eismo juostų kelią. Magistralė Odesa – Umanė jau dabar yra 4 juostų, tačiau ją numatoma tobulinti. Lenkijos „Go Highway“ trasa nuo Ukrainos sienos iki Gdansko driektųsi 658 kilometrus.


Tikimasi, kad šis projektas Gdansko ir Ukrainos Juodosios jūros uostų apyvartą padidintų 150 mln. tonų ir sukurtų Rusiją aplenkiantį naują Europos Sąjungos ir Kinijos prekybos koridorių, dar vieną Šilko kelio atkarpą per Juodąją ir Kaspijos jūras. Ukrainos keliai išplėstų Europos transporto tinklą TEN –T ir padidintų susisiekimo tarp regionų greitį.


Magistrales numatoma tiesti ne vien biudžeto lėšomis, bet ir privačiomis. Svarstoma, kad ruožas Lvovas – Krakovecis būtų tiesiamas koncesijos pagrindais, prieš tai pakoregavus teisės aktus.


Ukrainos krovinių nedaug


Klaipėdos valstybinio jūrų uosto administracijos ir rinkodaros direktorius Artūras Drungilas projektą „Go Higway“ vertina dvejopai. „Tiesioginės konkurencijos Klaipėdos uostui jis nekels, nes per Klaipėdą negabenami Juodosios jūros regiono konteineriai. Manau, kad sausumos koridorius bus veiksmingesnis už geležinkelių koridorius. Ukraina kuria infrastruktūrą, kuriai įtakos daryti negalime. Tai pakels šios šalies ir, kas be ko, Lenkijos konkurencingumą. Tai paveiks Lietuvą. Tokiu atveju Lietuva turi nenusileisti ir plėtoti savo infrastruktūros projektus. Kuo labiau tobulinsime Klaipėdos uostą, tuo stipriau išlaikysime Lietuvos tranzito krovinių srautus“, – kalbėjo A. Drungilas. 


Pasak jo, konteinerinis traukinys „Vikingas“, kuris Klaipėdos uostą jungia su Juodąją jūra, nepritraukia tranzitinių krovinių iš Ukrainos tiek, kiek tikėtasi, bet naudingas vidinei prekybai tarp Lietuvos ir Baltarusijos.


Ukrainos kroviniai 2016 metais sudarė tik 0,3 proc. Klaipėdos uosto apyvartos – 120 tūkst. tonų iš 40 mln. tonų. Toks kiekis, pasak A. Drungilo, yra panašus kiekvienais metais.


Lietuvos ir Ukrainos dvišalės prekybos mastas taip pat nedaug kinta. „Verslios Lietuvos“ skaičiavimais, 2016 metais prekių apyvarta tarp Ukrainos ir Lietuvos siekė 809,5 mln. eurų. Lietuvos prekių eksporto vertė į Ukrainą 2016 metais sumažėjo 5,4 proc. – iki 608,2 mln. eurų, o importo vertė augo 1 proc. – iki 201,3 mln. eurų. Lietuvos prekių eksporto į Ukrainą dinamiką veikė mineralinio kuro eksportas, kuris sudaro apie 60–70 proc. viso prekių eksporto kasmet. 2016 metais lietuviškos kilmės prekių eksportas į Ukrainą mažėjo antrus metus iš eilės ir sudarė 433 mln. eurų.


Šių metų I ketvirčio oficiali Lietuvos prekybos statistika rodo, kad Ukraina buvo 15 pozicijoje pagal svarbumą šalies eksportui ir nepateko į 15 partnerių sąrašą pagal importo mastą.


Neturi kur pykčio išlieti?

2017-08-12   21:51

IP: 78.57.199.100

Vaikas jūsų-neleiskit senei kištis į jūsų šeimos gyvenimą, vaikų auklėjimą

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Psichologija

Naujiems kalendoriniams metams prasidėjus tiek vadovai, tiek darbuotojai pradeda ruoštis metiniams veiklos...

Veiklos vertinimo pokalbis - galimybė ar katorga? nuotrauka, foto

Savo artimiesiems teikdami dovanas dažnai siekiame juos nustebinti. Tačiau psichologas Robertas Petruškevičius...

Netinkamos dovanos gali sugriauti santykius nuotrauka, foto

Dauguma jaunų tėvelių, patyrę vaikystėje gana griežto savo tėvų auklėjimo padarinius, dabar...

Pusiausvyra tarp - "galima" ir "negalima", jų paskirtis nuotrauka, foto

Kokios yra dažniausiai taikomos taktikos, pasinaudojant žmonių psichologija, įvykdyti kibernetinį nusikaltimą ir...

Neleiskite sukčiams manipuliuoti savimi nuotrauka, foto

Namuose pririšo prie kėdės lipnia juosta ir apiplėšė nuotrauka, foto

Kriminalai, Kovo 25 d. į Klaipėdos m. PK kreipėsi 60 metų klaipėdietis, kuris...

Nuomos kainas keis be politikų leidimo nuotrauka, foto

Klaipėda, Siūlymas keisti Klaipėdos kultūros fabriko erdvių nuomos įkainius iššaukė Šeiko šokio teatro...

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Klaipėda, Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai". 

"Amber Queen" tinklininkai - per žingsnį nuo finalo nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Amber Queen" tinklininkai, šį sezoną iškovoję Didžiąją Lietuvos tinklinio federacijos (LTF)...

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Sportas, Paskelbta prieš 10 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...