2018 m. gegužės 21 d. 19:33 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Psichologija

Psichologija

Kaip ištraukti mokyklinę rakštį

Kaip ištraukti mokyklinę rakštį nuotrauka, foto

Dažniausiai vaikas mokosi blogai ne todėl, kad jam trūksta intelektualinių galimybių arba kantrybės išbūti reikiamą laiką susikaupus, o dėl chroniško mokytojų ir tėvų supratingumo bei paramos deficito.

Dažnai mokytojui atrodo, kad kuris nors mokinys nėra pakankamai protingas bei deramai išauklėtas. Tokį savo požiūrį jie bando išdėstyti ir tėvams. Dėl to tėvai savo ruožtu jaučia nepasitenkinimą mokytojais ir piktinasi, kad šie neįstengia atskleisti jų vaiko gabumų.

Blogiausia tai, kad vaikas tiek iš vienų, tiek iš kitų jaučia nepasitenkinimą, o tai jame skatina kerotis nevisavertiškumo kompleksą.

Nemalonūs prisiminimai

Kokios jums kyla emocijos, kai prisimenate save mokyklos koridoriuose? O klasėje, prie lentos? O bendraujantį su mokytojais?

Atlikite nedidelį eksperimentą: paklauskite šito savo kolegų, draugų, giminaičių ir t.t. Jūs pamatysite, kokia fatališka žmogui yra mokyklos įtaka! Beveik tokia pat stipri kaip ir tėvų.

Mano, kaip psichologės, praktika rodo, kad daugumos žmonių prisiminimai apie mokyklą yra, švelniai tariant, nemalonūs. Jie neturi jokio noro joje apsilankyti. Atvirkščiai - jie netgi vengia rajono, kuriame prabėgo mokykliniai metai. Tai suprantama: nemalonu prisiminti save bejėgį, visiškai priklausomą nuo kitų, privalantį paklusti tėvų ir mokytojų valdžiai.

Todėl daugelis suaugusių žmonių visą gyvenimą jaučia kažkur įstrigusią "mokyklinę rakštį". Man ne kartą teko apie tai kalbėtis su savo pacientais. Viena moteris, jau baigusi universitetą ir dirbanti atsakingą darbą, niekaip negalėjo be drebulio kalbėti apie tai, kaip mokykloje ją niekino anglų kalbos mokytoja.

Keista, tačiau savo psichologinio kosultavimo praktikoje pastebėjau, kad dažniausiai būtent užsienio kalbų mokytojai tampa neigiamais personažais mokinio gyvenime. Galbūt tai susiję su padidėjusiu mokomojo dalyko prestižu ir jo skatinama mokytojo arogancija?

Per didelė kaina

Iš pirmo žvilgsnio mums gali pasirodyti, kad toji nusiverkusi šeštokė neturi nieko bendra su šiandienine banko darbuotoja. Tačiau taip nėra. Mat banko darbuotoją, suaugusią moterį, iki šiol kamuoja nepasitikėjimas savo jėgomis.

Ji dažnai nuogąstauja, kad pasirodys kaip neišmanėlė. Ji nesugeba įtikinamai paprieštarauti. Ji neryžtingai elgiasi problemiškose situacijose. Nepaisant puikaus išsilavinimo ir aukšto profesionalumo bei kompetencijos, visa tai jai trukdo lipti karjeros laiptais ir gauti pelnytą įvertinimą.

Ar tai nereiškia, kad mano minima moteris vis dar moka savo kainą už šeštoje klasėje vykusius konfliktus su anglų kalbos mokytoja?

Problemos sprendimas

Per keletą sesijų su šia moterimi mums pavyko "susitaikyti, atleisti ir pamiršti" tą vaikišką nesusipratimą su agresyvia anglų kalbos mokytoja. Mes pakartojome pagrindines traumuojančias mokyklines situacijas, kuriose ji elgėsi kaip bejėgė ir priklausoma mergaitė, iš šiandienos subrendusios moters pozicijos, - tai yra vaikišką bejėgiškumą pavertėme pasitikėjimu savo galimybėmis.

Šio proceso kulminacija tapo jos vizitas į mokyklą pas buvusią kadais nekenčiamą mokytoją. Ji nunešė jai saldainių dėžutę ir padėkojo už suteiktas žinias.

Kalbėdama su buvusia mokytoja, dabartinė banko darbuotoja jai užsiminė, kad vaikystėje pykdavo ant jos ir įsižeisdavo dėl jos pasakytų paniekinamų žodžių. Ji nustebo mokytojos akyse išvydusi sutrikimą ir apgailestavimą. Galų gale šios dvi moterys pasikalbėjo kaip suaugę žmonės, galintys suprasti vienas kitą.

Po valandos mano pacientė išėjo iš mokyklos jausdama palengvėjimą. Vėliau prisimindama mokyklą ji jau nebejautė baimės ir kaltės, o tik apgailestavimą dėl to, ką jai teko patirti.

Tapkite partneriais

Tėvai, kurie patys kadaise mokykloje patyrė psichologinių traumų, labai stengiasi, kad jų vaikams taip nenutiktų. Jie trokšta, kad vaikas iš mokytojų sulauktų paramos ir supratimo. Todėl staiga iškylančios problemos įvaro jiems siaubą. Tėvus jaudina ne tiek tai, kad gali nukentėti vaiko pažangumo rodikliai (mokytojas sąmoningai mažins jam pažymius), kiek tai, kokį poveikį konfliktas padarys vaiko psichikai.

Susikomplikavus santykiams su mokytojais, paprastai įvyksta viena iš dviejų: arba krenta vaiko savivertė ir jis tampa paklusnus, arba auga jo pasitikėjimas savo jėgomis ir agresija. Beje, antrasis variantas yra palankesnis vaiko psichikai, tačiau nepatogesnis tėvams. Vaikas, elgdamasis agresyviai ir demonstratyviai, kaunasi už savo asmens laisvę ir šitaip sukelia daugybę problemų suaugusiesiems.

Tėvams šiuo atveju tenka nešti dvigubą naštą: spręsti savo santykių su vaiku problemą ir teikti jam psichologinį palaikymą dėl konflikto su mokytojais.

Tokioje situacijoje labai svarbus žmoniškas bendravimas su mokytoju. Parodydami supratimą, kad jam irgi nelengva, jūs iš karto perpus sumažinsite įtampą.

Taigi tėvams tenka sunki užduotis: tapti psichologais ir konfliktologais, imtis iniciatyvos pradėti konstruktyvias derybas su mokytoju ir ieškoti realaus problemos dėl vaiko sprendimo būdo.

Jeigu jūsų vaikas susipyko su mokytoju, pasistenkite pasikalbėti su pastaruoju kaip su sąjungininku, paklausti patarimo, suteikti šiek tiek žinių apie situaciją šeimoje, ir šitaip įkvėpti draugišką požiūrį į jūsų vaiką. Kitaip tariant, ieškoti bet kokių galimybių tapti mokytojo partneriu.

Jeigu mokytojas - neperkalbamas žmogus ir jūsų vaiką laiko blogu, pasikalbėkite su jo viršininku arba mokyklos psichologu. Nesiskųskite, o tik paprašykite jų pagalbos. Nesulaukę pagalbos ženkite radikalų žingsnį: keiskite mokyklą. Šio žingsnio nereikia bijoti: suaugusieji kritišku atveju irgi keičia darbą.

Eugenija Valamova, psichologė

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Psichologija

Dažnai jaučiatės dėl ko nors kalti, ką nors padarę ne taip...

15 atvejų, dėl kurių neprivalote niekam teisintis nuotrauka, foto

Susitikote, pamilote vienas kitą, galbūt sukūrėte šeimą ar dar tik susitikinėjate. Ir...

Ką daryti, jeigu vyras nenori nieko dirbti? nuotrauka, foto

"Atrodo, kad vaikas tyčia mane erzina ir veda iš kantrybės, kad sukeltų...

Ar visi vaiko klausimai reikalingi atsakymo? nuotrauka, foto

JAV pediatrų akademija simpoziume "Growing Up Digital" tėvams pristatė naujas rekomendacijas, kaip...

Vaikai ir mobilieji: 7 sveiki principai nuotrauka, foto

Iš Lenkijos - su laurais nuotrauka, foto

Sportas, Lodzėje (Lenkija) vykusiame "Tennis Europe" 2 kategorijos keturiolikmečių teniso turnyre sėkmingai varžėsi...

M. Paulauskas: ši pergalė įsirašo auksinėmis raidėmis nuotrauka, foto

Sportas, „Šie laimėjimai įsirašo auksinėmis raidėmis. Mes puikiai žinome Arvydo Sabonio laikus, kai...

S. Sondeckis ir D. Banionis su KGB nebendradarbiavo nuotrauka, foto

Lietuvos naujienos, Negalima pripažinti, kad Saulius Sondeckis ir Donatas Banionis slapta bendradarbiavo su KGB....

„CityBee“ Šernų miške trenkėsi į medį nuotrauka, foto

Kriminalai, Pirmadienį Šernų miške, kelio vingyje, nuo kelio nuvažiavo automobilių dalijimosi įmonės „CityBee“...

Sportas, Paskelbta prieš 32 min.

Lietuvos naujienos, Paskelbta prieš 3 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...