2019 m. vasario 21 d. 19:56 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Psichologija

Psichologija

Kai nublanksta gyvenimo spalvos

2018-04-20, 08:47

Milda KUNSKAITĖ

Kai nublanksta gyvenimo spalvos nuotrauka, foto

© Redakcijos archyvo nuotr.

Pavasarinė apatija - tai jau ne paprastas tingulys, bet dar ir ne depresija. Norisi tiesiog užsikloti galvą antklode, ir kad niekas nerastų. Psichologai teigia, kad pavasarį niūroti - normalu, o „nevaldomą“ būseną net labai galima valdyti.

Kam čia liūdna? Man!

Paprastai pavasarinė apatija trunka nuo dviejų dienų iki trijų savaičių. Tai, kad yra tam tikros normos, jau rodo, kad ši būsena yra normali. Norint lengvai pergyventi sunkumą, yra svarbu užfiksuoti, įsisąmoninti, sau pasakyti, kad gyvenime vyksta ir nemalonių dalykų. Pats „fiksacijos“ faktas jau paleis sunkaus momento kokybiško pergyvenimo mechanizmą. Po pripažinimo viskas vyks pagal planą. Beje, visai įprastą planą, nes apatijos priepuolių tikriausiai patyrėte ir anksčiau. Vadinasi, daug apie šią būseną jau žinote.

Nieko baisaus nevyksta

Apatija beveik visada užpuola avitaminozės laikotarpiu, kai vyksta hormonų svyravimai ir paūmėja lėtinės ligos. Žinant apie šią sąsają, apėmus apatijai galima pagerti vitaminų arba vaistų nuo to, ką dažnai skauda (lėtinėmis ligomis sergantieji žino, kokie yra svarbūs gydymo kursai). Ši paprasta ir suprantama priemonė padės nenuskęsti vidinėje demagogijoje: „Kam reikia viso to, kuo aš užsiimu?“, „Gyvenimas eina pro šalį“, „Kam aš gyvenu?“ B-r-r-r. Frazė „Kasdien po dvi tabletes“ kelia kur kas mažesnę įtampą ir suteikia tikėjimo, kad darai kažką teisingo, reikalingo. Žaibiško poveikio profilaktinės priemonės neduos, bet kaupiamasis pasireikš jėgų antplūdžiu, kad ir vėliau.

Liūdėkite kokybiškai!

Mūsų kultūroje yra priimta skatinti tuos, kurie demonstruoja esantys „aukščiau silpnybių“, tuomet sakoma „Tu - šaunuolis“. O štai tiems, kurie dėl sąmyšio sieloje atvirai verkšlena, prikišama: „Tvardykis, lepši!“ O koks jūs lepšis? Jūs - sąmoningas žmogus, kuris žino, kad apatiją būtina perkentėti. Svarbu atsikratyti susikaupusių neigiamų resursų. Jums padeda ašaros? Vakarais paverkite. Nusiskundimai gyvenimu - kreipkitės į geriausią draugę arba psichologą. Nors dieną pamiegokite iki pietų (paprašykite kolegų „pridengti“, ir miegokite). Pasaulis nesugrius, užtat jūs - „susiremontuosite“. Daugelis žmonių metams bėgant atranda savo „jėgos vietas“ - jiems reikia priglusti prie senovinės plytų sienos senamiestyje arba pakvėpuoti užmiesčio oru, o kai kada tiesiog klestelėti į kėdę kirpykloje, kurioje visi supranta sakinio „Prašau, kirpkite mane kuo ilgiau“ prasmę. Apsilankyti savo „jėgos vietoje“ užplūdus slogiam nuoboduliui - labai padeda.

Iš anksto džiaukitės laukiančiais gyvenimo malonumais

Mes tokie jau esame, kad pavargstame nuo bet kokių emocijų, tiek džiaugsmo, tiek liūdesio. Kentėti ir liūdėti, ypač iš visų jėgų, banaliai nusibos, patikėkite. Jūs net žinote, maždaug kada tai įvyks. Įsivaizduojate, kokiomis spalvomis, kaip kontrastas, tada suspindės gyvenimas? Taip, jūs vėl apžiūrinėsite madingas naujoves, tvarkydami butą šoksite priešais veidrodį, juoksitės iš visokių niekų drauge su kolegomis, klientais, draugais... Greičiau liūdėkite, žmonės laukia!

Atsiminkite - apatija yra permainų ženklas

Įveikęs apatiją, vėl pasijunti laimingas net įprastoje kasdienybėje. Bet jei jau likimas ruošia ką nors naujo, šansai pagauti už uodegos laimės paukštę gerokai padidėja. Tiesiog todėl, kad „atliūdėję“, aplinkui pastebite daugiau gero. Geriau matote perspektyvą ir mintimis įterpiate į ją save. Ir po vakarykštės „nevilties“ elgiatės drąsiau negu įprastai. Tai ir yra teigiamas teisingai pergyventos apatijos rezultatas. Atlygis tiems, kas vakar neužgniaužė emocijų, o kaip reikiant savęs pagailėjo, palepino ir suprato.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Žymos: apatija, depresija

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Psichologija

Naujiems kalendoriniams metams prasidėjus tiek vadovai, tiek darbuotojai pradeda ruoštis metiniams veiklos...

Veiklos vertinimo pokalbis - galimybė ar katorga? nuotrauka, foto

Savo artimiesiems teikdami dovanas dažnai siekiame juos nustebinti. Tačiau psichologas Robertas Petruškevičius...

Netinkamos dovanos gali sugriauti santykius nuotrauka, foto

Dauguma jaunų tėvelių, patyrę vaikystėje gana griežto savo tėvų auklėjimo padarinius, dabar...

Pusiausvyra tarp - "galima" ir "negalima", jų paskirtis nuotrauka, foto

Kokios yra dažniausiai taikomos taktikos, pasinaudojant žmonių psichologija, įvykdyti kibernetinį nusikaltimą ir...

Neleiskite sukčiams manipuliuoti savimi nuotrauka, foto

KU toliau vadovaus Artūras Razbadauskas nuotrauka, foto

Klaipėda, Ketvirtadienį Klaipėdos universitetas oficialiai pranešė, kad išsirinko nuolatinį rektorių. Juo tapo beveik...

Rusijai šnipinėjusį Lietuvos jūrininką siūlo įkalinti nuotrauka, foto

Klaipėda, Lietuvos pilietį 45-erių jūrininką Romaną Šešelį, kuris yra kaltinamas šnipinėjimu Rusijai, antradienį...

Klaipėdoje auginamos pirmosios krevetės nenuvylė nuotrauka, foto

Klaipėda, "Paragaukite šviežių, Lietuvoje užaugintų, krevečių", - gali būti, kad greitu laiku Klaipėdos...

Kultūros darbuotojams – didesnis finansavimas nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos kultūros darbuotojų atlyginimams bus numatytas didesnis finansavimas. Savivaldybės taryba šiandien, vasario...

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...