Ispano meilė laukė Klaipėdoje.

Jis atvažiavo į Lietuvą atostogų ir čia sutiko ją. Abu - menininkai, ir suvedė juos taip pat menas. Ir visai nesvarbu, kad jis - ispanas, o ji - lietuvė.
Akivaizdžiausias ir labiausiai į akis krentantis įrodymas, patvirtinantis, kad praeitą šeštadienį įvyko kai kas svarbaus grafikės ir juvelyrės Jurgos Karčiauskaitės ir tapytojo Lino Lago gyvenime, - jaunos poros rankas puošiantys vestuviniai žiedai. Pačios Jurgos sukurti aukso žiedai - ypatingi. Ji nešioja žiedą su didelėmis raidėmis užrašytu Lino vardu, o jis - tokį pat, tik su Jurgos vardu.

Abi dukterys - užsieniečių žmonos

Jurga ir Lino susipažino jos tėvų Vytauto ir Eugenijos Karčiauskų galerijoje "Pėda" maždaug prieš pusantrų metų. "Jis atvažiavo čia atostogų ir užsuko į "Pėdą". Jeigu ne galerija, turbūt nebūtume susitikę", - mano Jurga Karčiauskaitė-Lago.
Lino prisipažino, kad jausmas, apėmęs jį, kai išvydo Jurgą, buvo panašus į meilę iš pirmo žvilgsnio. Tuo tarpu Jurga ne iš karto pajuto, kad yra jam neabejinga: "Ne, nepasakyčiau, kad iš karto jį pamilau... Tai meilė ne iš pirmo, o iš antro žvilgsnio", - sako ji.
Taip jau atsitiko, kad abi V. ir E. Karčiauskų dukterys savo vyrais pasirinko ne lietuvius, o užsieniečius. Jurgos sesuo, taip pat menininkė, ištekėjo už prancūzo.
"Tėvai buvo "apakę" sužinoję, kad išteko už Lino, - juokiasi Jurga. - Nežinau, dabar, po vestuvių, turbūt jau susitaikė su ta mintimi. Bet kai pasakėm, kad tuoksimės, buvo išsigandę - suskaičiavo, kiek turi dukterų, ir turbūt pamanė, kad vaizdelis tikrai nekoks... Tačiau taip susiklostė mano gyvenimas, kad su lietuviu daug sunkiau sekėsi rasti bendrą kalbą nei su ispanu. Galbūt kitoms moterims labiau pasisekė, jos susirado gerus lietuvius vyrus."

"Buvau nekaltas..."

Pirmas pasimatymas? Jurga sako, kad iniciatorius buvo jis. "Lino pakvietė mane važiuoti į Nidą, bet aš sirgau gripu ir nevažiavau. Ir jis išsigando... O vėliau pakvietė mane vakarienės. Labai kultūringai pavakarieniavome."
Jurga jau buvo kartą ištekėjusi, augina trijų metų sūnelį iš pirmos santuokos, tuo tarpu Lino nebuvo vedęs. Tačiau menininkas sako tikrai nesitikėjęs, kad atvažiavęs į Lietuvą sutiks savo mylimą moterį. "Iki susitikdamas su Jurga buvau nekaltas..." - juokavo jis.
Jauna pora bendrauja angliškai, tačiau Lino jau neblogai moka lietuvių kalbą, mokėsi kalbos Klaipėdos universitete. Jurga taip pat mokosi ispanų. "Dabar jaučiame šiokį tokį kalbos barjerą, bet tikimės, kad jo greitai nebeliks."
Beje, ispanų kalbos mokosi ir trimetis Jurgos sūnus, labai prisirišęs prie Lino. Pasak moters, jis labai myli vaiką, rūpinasi juo.

Ispanai nelaukia įkvėpimo

Jurga įvardijo daug gerų savo vyro būdo savybių. Jos nuomone, tarp ispanų ir lietuvių vyrų yra labai daug skirtumų.
"Lino - labai kantrus, ramus, lėtas. Neimpulsyvus, tvirto charakterio. Aš nesu rami ir tokia tolerantiška, kaip jis. Ir šiaip esu nekantri, - mano Jurga, o Lino šypsodamasis pritaria: "Taip, tikrai". - Kai lankiausi Ispanijoje, Madride, žinoma, didelį įspūdį paliko gamta, klimatas, tuomet oro temperatūra buvo pakilusi net iki 40 laipsnių karščio. Neapsakomai karšta. Bet labiausiai nustebau pamačiusi, kokie ten ramūs vyrai. Jie labai vertina šeimą, negeria alkoholio, retas rūko. Jei palygintume su lietuviais, ispanai visiškai nevartoja alkoholio. Kitoks ir požiūris į meną. Ispanija turi senas meno tradicijas. Pas mus menininkai labai daug geria, ilgai laukia įkvėpimo, kad galėtų dirbti. O ispanai labai daug dirba, paroda veja parodą. Labai greitas gyvenimo tempas. Ir Lino išties labai daug dirba. Dirba sąžiningai, kaip kontoroje, nuo ryto iki vakaro. Jis nelaukia įkvėpimo. Atmenu, kartą viena žurnalistė pasidomėjo, kokie reikalai pas jį su įkvėpimu, o Lino atsakė: "Kodėl to neklausi bankininko, verslininko, kas juos įkvepia". Mat jis įsitikinęs, kad menininko darbas - toks pat, kaip ir kitų. Tiesiog dirbi, ir viskas.
Dabartiniame meno pasaulyje bohemos nebėra. Nebėra laiko gerti ar net rūkyti. Per tą laiką, kol čia gyvena, Lino nepamatė nei Rusijos, nei Latvijos, nei Estijos, o aš planavau parodyti, nes juk yra tiek daug gražių dalykų. Paprasčiausiai nėra laiko."

Geras kulinaras

Lino Lago kilęs iš Šiaurės Ispanijos, o gyvena Vigo mieste. Jurga teigia, kad meluotų, jei sakytų, jog pirmą kartą nuvažiavusi į Ispaniją apstulbo iš susižavėjimo. Taip nebuvo. Lietuva Lino iš pradžių taip pat nepadarė ypatingo įspūdžio, tačiau sako, kad jam čia patinka. Anot vyriškio, Lietuva panaši į Ispaniją. "Klimatas panašus. Šiaurės Ispanijoje šalti orai, čia - taip pat."
Jam lietuviai atrodo protingesni už ispanus. Ir, priduria, triukšmingesni. Paklaustas, ar sutinka su daugelio svečių iš užsienio nuomone, kad lietuvės moterys - labai gražios, Lino nedvejodamas atsako teigiamai.
"Jo mama, labai rimta ir konservatyvi moteris, atvažiavusi į Lietuvą pasakė, kad lietuvės yra gražesnės už ispanes, o ispanai vyrai - gražesni už lietuvius vyrus", - šypsojosi Jurga.
Buitis jų nevargina. Jurga sako beveik nepajuntanti buities darbų: "Dalijamės darbus pusiau - tą padarau aš, aną - jis", - sako pašnekovė, pridurdama, kad valgį dažnai gamina Lino. Jos vyrui tai labai gerai sekasi: "Lino labai skaniai gamina".
Kalbėdama apie valgį, Jurga prisimena, kad Lino labai svarbu laiku pavalgyti.
"Jis labai punktualus, mėgsta viską daryti laiku. Lino visada pietauja 14 valandą, tai jam šventa: jei nepavalgo, "šakės", - šypsosi ji.
"Labai keista, bet jis man leidžia pirkti brangią kosmetiką ir žiūri, kai renkuosi... - juokėsi Jurga. - Tai man buvo savotiškas kultūrinis šokas." "Na, bet juk makiažas turi panašumų su tapyba", - sako L. Lago.
Kartais Jurga tampa savo vyro modeliu; jis ją tapo. Bet menininkė tvirtina, kad ji - labai blogas modelis. "Aš nuolat judu, negaliu nusėdėti vienoje vietoje. O juk profesionalus modelis turi sėdėt ramiai."

Dar nežino, kur apsistos

Lino Lago mokslus baigė garsiame Madrido karališkajame meno institute. Pasak Jurgos, tai viena geriausių meno mokyklų Europoje. Nors Lino - jaunas menininkas, Ispanijoje jis yra pelnęs didelį pripažinimą. Štai netrukus jo laukia didelė paroda vienoje įžymioje Madrido galerijoje. "Menininkai laukia 10-20 metų, kad galėtų pristatyti ten savo darbus, o jis - toks jaunas ir jau pakviestas. Tai labai didelė garbė", - kalbėjo Jurga.
Dėl šios parodos ir dar kelių meno projektų spalio pradžioje pora išvyksta į Ispaniją. Keletą parodų svečioje šalyje žada surengti ir Jurga. Šeima Ispanijoje žada pagyventi pusmetį, tada sugrįš.
"Kol mano sūnus pradės eiti į mokyklą, planuojame kas pusę metų važinėti: pusmetį pagyvensime čia, kitą pusmetį - Ispanijoje. O kai vaikas paaugs, net nežinau, kurioje šalyje apsistosime. Ten, kur bus geriau."
Lino sako, kad bijo lietuviškų žiemų, bet apskritai jam ne taip svarbu, kur gyventi. Tačiau finansine prasme menininkui naudingiau gyventi gimtojoje Ispanijoje. Tą patį galima pasakyti ir apie Jurgą. "Dauguma žmonių dabar išvažiuoja į užsienį dėl finansinių problemų, nes čia sunkiai verčiasi. Tačiau man dėl to nėra jokio reikalo išvažiuoti, šia prasme man net nenaudinga palikti Lietuvą. Aš čia gerai gyvenu. Klaipėdoje gyvenu vienerius metus, iki tol septynerius metus praleidau Vilniuje. Sostinėje turiu daug klientų, todėl bijau išvažiuoti, nes per pusę metų gali nutrūkti kai kurie ryšiai", - mano Jurga.
Nors Lino Lago Lietuvoje neseniai, jo darbais stipriai domimasi, jie gerai vertinami. Galerija "Pėda" per metus pardavė penkis menininko darbus. Tai nemažas skaičius, nes jo paveikslų kainos, palyginus su lietuvių dailininkų, gerokai didesnės.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder