2020 m. rugpjūčio 11 d. 16:29 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Psichologija

Psichologija

Interviu su Froidu

(17)

2011-05-07, 00:01

"Vakarų ekspreso" inf.

Interviu su Froidu nuotrauka, foto

Neuropatologo, psichiatro, psichoanalizės pradininko Zigmundo Froido idėjos dažnai aptariamos kaip literatūros kūriniai, filosofija.

Reklama

Vakar, gegužės 6 d., sukako 155 metai nuo psichoanalizės tėvo Zigmundo Froido (Sigmund Freud) gimimo dienos. Šia proga spausdiname simbolinį - įsivaizduojamą interviu su garsiuoju psichiatru, kurį užrašė psichoanalitikas Jean-Pierre Winter.

Jūsų nuomone, kodėl pastaraisiais metais taip išaugo susidomėjimas psichologijos mokslo galimybėmis?

Aš matau žmonių norą ginti ir išskleisti savo individualumą, kurį dabartinis pasaulis siekia "suvidurkinti" ir "globalizuoti". O psichoanalize susidomėjimas buvo didžiulis ir mano laikais. Dabar jis tapo kasdienio suvokimo dalimi. Kita vertus, psichoanalizės mada gali sunaikinti tai, ką ji turi vertingiausio. Sprendžiant iš to, kas vyksta gatvėje ir televizoriuje, visos tos sąvokos, kurias aš gyniau, - vaikų seksualumas, Edipo kompleksas, išstūmimas, - virto paprasčiausiais štampais. Vargu ar tai gerai.

Kai kurie žmonės su savo vartotojiška pozicija, reikalavimais tučtuojau patenkinti impulsyvius troškimus, su savo vienatve ir neatodairišku bėgimu paskui sėkmę tiesiog pučiasi nuo narcisizmo. Daugelis apsiginklavo mano idėjomis, kad pagrįstų savo puikybę (pažvelkite, koks stulbinamas manasis "Aš"!) arba savo nenorą imtis atsakomybės (tai ne aš, tai mano pasąmonė!).

O savo pasąmonės per tuos metus nepradėjome suprasti geriau?

Esmė ne čia. Pasąmonė amžina. Jai nerūpi nei laikas, nei lyčių skirtumai, nei riba tarp gyvenimo ir mirties. Tai sritis, kurioje prasideda psichologinės žmogaus problemos, pasireiškiančios sapnais, klaidingais veiksmais, žodžių arba faktų pamiršimu.

Šiandien, kaip ir vakar, pasąmonės kalbą sudaro trys svarbiausi mechanizmai: metafora (kai mes vieną objektą, personažą ar žodį keičiam kitu); metonimija (kai dalis atstovauja visumai, pvz., "deklamuoti Šekspyrą" vietoj "deklamuoti Šekspyro kūrybą) ir priešingybė (didelis sapne gali būti mažas realybėje). Kol egzistuoja žmonės, jie bus valdomi šių psichinių mechanizmų, kurie dažniausiai išslysta iš jų dėmesio lauko.

Taip yra ir su sapnais?

Mano aprašyti procesai gali varijuoti formomis, bet ne iš esmės. Mes nerasime Biblijoje sapnų apie lėktuvus, bet, tarkime, tai, kaip lėktuvas įsikuria šiandieninio paciento sapne, labai mažai skiriasi nuo to, kaip atsiranda karvė faraono sapne, išaiškintame Juozapo. Mūsų sapnai paklūsta vienai taisyklei: jie yra vaizdas, realizuojantis išstumtą norą. Todėl ir primena rebusą.

Sapnai panašūs į hieroglifus. Jie reiškia tam tikrą žinią. Kiekvienas iš mūsų turi raktą, kuris leistų juos suprasti.

Ar mes įgijome kokių nors naujų neurozių?

Atsirado anksčiau nebūtų fobijų, susijusių su greičiu, su skrydžiais ir t. t. Bet aš nemanau, kad radosi kokių nors naujų neurozių. Užtat seksualinių iškrypimų samprata keičiasi, ir skirtingose kultūrose ji vis kitokia: tai, kas tam tikrose vietose ir tam tikromis epochomis buvo laikoma iškrypimu, kitu laiku ir kitoje vietoje jau nelaikoma. Pavyzdžiui, homoseksualumas: aš prisidėjau prie to, kad jis nebebūtų priskiriamas dorovės iškrypimams. Visuomenė jį laikė patologija, o aš ne. Nors iš pradžių bandžiau jį gydyti pacientų prašymu, bet greitai įsitikinau, kad šie bandymai beprasmiški.

Reklama

Jus visuomet kritikavo už tai, kad per daug kalbate ir galvojate apie penį...

Išties, šie priekaištai man nenauji. Tokie kritikai ištrina iš psichoanalizės psichoseksualumo vaidmenį ir reikšmę paversdami žmogų vien tik santykių subjektu. Kad ir kaip mano priešininkai neigtų seksualumo vietą žmogaus gyvenime, nei paneigti, nei bent jau "prijaukinti" jo neįmanoma. Šis instinktas tamsus ir keliantis nerimą. Tai mūsų dalis, kuri mus baugina, o šių dienų dorovės normos bando užmaskuoti šią Eroso pusę.

Prancūzų psichoanalitikas Jean-Pierre Winter

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Psichologija

Neįmanoma sukurti sveikų santykių su partneriu, kuris būdamas 30–40 metų mąsto...

7 psichologiškai nebrandaus asmens požymiai nuotrauka, foto

Nesveiki santykiai gadina ne tik psichinę, bet ir fizinę žmogaus sveikatą....

5 signalai, kuriais kūnas parodo, kad santykiai – nesveiki nuotrauka, foto

Socialiniai tinklai šiandien yra tapę neatskiriama mūsų gyvenimo dalimi. Vieni juos naudoja...

Ar tėvams dera viešinti vaikų nuotraukas socialiniuose tinkluose? nuotrauka, foto

Tikriausiai visi tikriname telefoną, facebook‘ą, el. paštą, skaitome naujienų portalus, žiūrime žinias,...

Karantino n-ta savaitė. Kai užsidėję kaukes liekame be jų nuotrauka, foto

Vaikų žaidimo aikštelių danga kelia daug klausimų nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Sakoma, dovanotam arkliui į dantis nežiūrima, tačiau Dragūnų kvartale kai kurie gyventojai...

Kardiologinių vaistų Lietuvoje suvartojama daugiausia nuotrauka, foto

Sveikata, Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis pernai, kaip ir ankstesniais metais, daugiausia...

Palangoje operatyviai sulaikytas dviračio vagyste įtariamas vyras nuotrauka, foto

Kriminalai, Šių metų liepos mėn. viduryje, Palangos m. policijos komisariato pareigūnai jau sulaikė...

Savaitgalį – tarptautinės lankininkų varžybos „Klaipėdos taurė“ nuotrauka, foto

Sportas, Šį savaitgalį, rugpjūčio 15-16 dienomis, Smiltynėje vyks tarptautinės  lankininkų varžybos Klaipėdos taurei...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...