2018 m. kovo 21 d. 10:58 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Psichologija

Psichologija

Brutalusis mačo nyksta

Brutalusis mačo nyksta nuotrauka, foto

Raginimas saugoti vyrus pasigirsta reguliariai, o pastaruoju metu - vis dažniau. Žinoma, kiekvienas pastebi, kad lytys transformuojasi: vyrai tampa švelnesni, o moterys - tvirtesnės. Mokslininkai savo ruožtu randa vis naujų šio proceso paaiškinimų...

Vyriškoji Y chromosoma, o sykiu su ja ir visa vyrų giminė pamažu nyksta. Tai tarptautinėje genetikų konferencijoje neseniai konstatavo profesorė Dženifer Greivs iš Nacionalinio Australijos universiteto.

Prieš 300 mln. metų Y chromosomą sudarė maždaug 1400, o šiandien - tik 45 genai. Mokslininkė sako, jog laikui bėgant jie gali išnykti visiškai.

Kas tokiu atveju nutiks vyrams, mokslininkė nesiima prognozuoti.

 Chemikalai naikina lytį

Raginimai saugoti vyrus visada buvo suprantami kaip žaismingas paradoksas: "Štai kas, pasirodo, yra silpnoji lytis!"

Moterys skundžiasi: "Manasis vinies nesugeba įkalti..."

"O maniškis, kai tik kyla problemų - dėl vaikų, finansų etc., - iškart puola į isteriją! Arba iš namų bėga, arba kambary užsidaro. Viską sprendžiu pati."

"Plauki per gyvenimo jūrą, iriesi iš visų jėgų, ir taip norisi kartais pailsėti, į ką nors atsiremti. Atsiremi į vyrą - o jis niurkt po vandeniu, kaip plūdė."

Vyrai iš tiesų pasikeitė, - konstatuoja mokslininkai, tyrinėjantys žmogaus genetiką. Tačiau vyrų išnykimas netaps katastrofa moterims, tikina jie. Jos tapsiančios hermafroditėmis, kaip esą jau buvę senų senovėje.

Vyriškosios lyties feminizaciją ypač skatina chemikalų vartojimas. Ypač kenksmingas ftalanas (C8H8O), esantis maiste, kosmetikoje, vaikiškuose pabarstuose, taip pat polichloruoti difenilai ir daugelis pesticidų. Specialistai vadina juos "endokrininės sistemos kenkėjais" arba medžiagomis, "keičiančiomis lytį".

Tyrimai Rokfelerio universitete Niujorke parodė, kad berniukų, kuriuos pagimdė moterys, turinčios didelį ftalanų kiekį, paprastai trumpesnis penis ir neišsivysčiusios sėklidės.

Dvidešimtyje šalių atliktų tyrimų rezultatai liudija, kad per pastaruosius 50 metų vidutinis spermos kiekis sumažėjo daugiau nei 2,5 karto.

Matriarchato požymiai

Genetikos požiūriu, moteris yra stabilesnė ir atsparesnė. Naujausi psichologiniai ir sociologiniai tyrimai rodo, kad jos linkusios į lyderystę ne mažiau nei vyrai.

Matriarchate, jeigu jis išties ateis, konkurencinė kova vyks tarp moterų. Bus kiti prioritetai. Bet ar pasaulis nuo to taps geresnis?

"Brutalusis tipas nyksta, - sako psichologė Tatjana Kavina. - Vyrai išgyvena pereinamąjį laikotarpį. Kokie jie taps, niekas nežino. Aišku viena: mūsų mačo serga. O sergančio herojaus lovoje turi būti rūpestinga moteris.

Žinoma, dar pasitaiko išvermingų vyrų - kaip paskutinių mamutų. Bet geriausieji iš jų neina į politiką. Jie įrenginėja savo namus ir auklėja vaikus, tarsi nujausdami, kad jų sūnūs turi dalyvauti toje vyriškoje evoliucijoje.

Šeima keičiasi - tai vienas iš matriarchato požymių. Ji tampa įvairialypė: vaikas ir būrys giminaičių, dvi moterys ir vaikas, du vyrai ir vaikas. Tarsi bandomi įvairūs variantai: kuris šeimos modelis bus gyvybingesnis.

Jau nebėra būtinybės suagoti archaišką šeimą: tėvas, motina ir vaikai. Moteris su vaikais gali išsimaitinti pati, o vyrui, esant tokiai gausybei buitinės technikos, ji nereikalinga kaip šeimininkė."

O kaipgi meilė?..

"Šeimos pagrindas - ne meilė, - tęsia psichologė. - Žmonių susijungimas su tikslu išgyventi - štai šeimos susikūrimo priežastis. Prisiminkite didžiųjų įsimylėjėlių istorijas, Romeo ir Džiuljetos, - visuomenė juos naikino, nes negalėjo matyti jų meilės... Šeimoje žmones laikė baimė. Ir dabar, kai mes bandome perkelti visas savo problemas ant vyro pečių, - tai irgi baimė.

Moterys turi suprasti, kad teks imtis atsakomybės, nes vyrai, kaip biologinė rūšis, išgyvena sunkų laiką.

Mes turime treniruoti vyrus, o ne kaltinti: "Tu ne vyras!" Mes gi nežinome, kokia peteliškė iš jų išsiris. Galbūt dar geresnė?..

Mes tam turime jėgų. Kad nesijaustume nelaimingos, reikia ne kartis vyrui ant kaklo, o mobilizuotis.

Kiekviena moteris turi tris energijas. Deivės, kuri viską gimdo - vaikus, idėjas, paveikslus. Motinos - skirtos viską puoselėti ir saugoti. Ir išmintingos senės - kuri laisva, kai reikia, pasakyti "ne" ir sunaikinti.

Dabar mes turime saugoti savo herojų, tapyti paveikslus ir gimdyti vaikus."

Parengė Vilma Skiotienė

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Psichologija

"Brangioji mama... Man buvo septyneri metai, kai sužinojau, jog esi stora ir...

"Jeigu mama sako, kad yra stora" nuotrauka, foto

"11 metų sūnus meluoja kiekviename žingsnyje... Perskaičiau šimtus psichologų straipsnių ir rekomendacijų...

Ką daryti, kai vaikas meluoja? nuotrauka, foto

Moterų paaiškinimai, kad vaikų jos nenori, nes jaučiasi nepasiruošusios psichologiškai ar nejaučia...

Ką išduoda moterų nenoras turėti vaikų nuotrauka, foto

Kiekvienais metais kalėdiniu laikotarpiu atsiranda begalė akcijų, skatinančių atverti pinigines labdaringiems tikslams....

Labdaringų akcijų bumas: gerumas užkrečia nuotrauka, foto

Bendra žemės ūkio politika ūkininkai netiki nuotrauka, foto

Ekonomikos naujienos, Gali būti, jog jau netrukus žemės ūkio politika visoje Europos Sąjungoje bus...

Savaitgaliais į pajūrį veš dvigubai daugiau keleivių nuotrauka, foto

Ekonomikos naujienos, Augančius keleivių srautus fiksuojantys „Lietuvos geležinkeliai“ pradeda pasiruošimą vasaros sezonui. Jau nuo...

Antrojoje Melnragėje irklu sumuštas vyras nuotrauka, foto

Kriminalai, Kovo 16 d., Klaipėdos m. PK gavo 1980 m. gimusio klaipėdiečio pareiškimą.

Vitės projektas braunasi per biurokratijos džiungles nuotrauka, foto

Klaipėda, Vitės bendruomenė užsimojo savo lėšomis parengti projektą ir susitvarkyti kelis kiemus. Tačiau...

Ekonomikos naujienos, Paskelbta prieš 58 min.

Ekonomikos naujienos, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...