Baisūs valgymo sutrikimų padariniai

Baisūs valgymo sutrikimų padariniai

Vokiečių psichologas Ulrich Giesekus kaip priklausomybę apibūdina ir tokius valgymo sutrikimus kaip bulimija (valgymo ir vėmimo manija) bei anoreksija (lieknėjimo manija).

Sirgdamas viena iš valgymo sutrikimų formų, žmogus šį susirgimą toleruoja, piktnaudžiauja savo galimybe kontroliuoti maistą, tačiau drauge jaučia ir poreikį pažaboti savo ligą, bet negali. Jis atsiriboja nuo aplinkinio pasaulio ir net nesusimąsto apie sunkius padarinius fizinei bei psichinei sveikatos būklei.

Esant valgymo sutrikimams, pažeidžiamos visos organizmo sistemos. Grėsmingiausios komplikacijos yra širdies ritmo sutrikimai, inkstų funkcijos nepakankamumas, kraujavimas iš virškinimo trakto. Jos gali būti mirties arba invalidumo priežastimi.

Dėl valgymo sutrikimų gali dingti mėnesinės, sutrikti vaisingumas. Taip pat dažnai atsiranda dantų, burnos ertmės, odos pažeidimų. Būtent jie tyrimo metu gali padėti diagnozuoti valgymo sutrikimus.

Kai kurie organizmo pokyčiai sveikstant išnyksta, tačiau yra ir negrįžtamų komplikacijų. Pavyzdžiui, dėl vemiant į burną patenkančio rūgštaus skrandžio turinio gali atsirasti dantų emalio erozija. Valgymo sutrikimais sergančioms moterims ir merginoms sutrinka ovuliacija ir joms sunku pastoti, atsiranda didesnė persileidimo tikimybė.

Vyrų, turinčių valgymo sutrikimų, ypač sergančių nervine anoreksija, kraujo serume sumažėja testosterono. Tai gali lemti nevaisingumą.

Vartojami vidurių laisvinamieji vaistai, diuretikai, antidepresantai ir kiti medikamentai veikia vaisių ir didina įgimtų anomalijų riziką.

Valgymo sutrikimai yra didžiausio mirtingumo psichikos ligos. Daugiau nei pusė mirčių esant nervinei anoreksijai yra nuo tiesioginių ligos komplikacijų. Mirtis ištinka dėl širdies veiklos sutrikimų, inkstų funkcijos nepakankamumo, nukraujavimo plyšus stemplei ar skrandžiui, rečiau - dėl infekcinių komplikacijų.

Siauras interesų ratas

Sergantys tiek nervine anoreksija, tiek nervine bulimija savo vertę pajaučia tik kontroliuodami kūno masę. Jiems kyla daug psichologinių bei elgesio, santykių su kitais problemų. Sergantiesiems bulimija dažniausiai sunku priimti ryžtingus sprendimus, jie yra priklausomi nuo aplinkinių nuomonės. Prasta savivertė, gėdos bei kaltės jausmas dažnai skandinamas alkoholyje, svaiginamasi narkotikais.

Apie ketvirtadalį sergančiųjų bulimija būdingas impulsyvaus vogimo simptomas. Dažniausiai vagiami maisto, drabužių bei juvelyriniai dirbiniai. Tarp suaugusių pacientų pastebimi ir seksualinio gyvenimo sutrikimai.

Anoreksija sergantis žmogus užsidaro labai siaurame interesų rate - jaučia nuolatinį nerimą ir baimę, kad tik nedidėtų svoris, vis galvoja, kaip numesti nereikalingus kilogramus. Kankina baimė valgyti, alkio baimė, netgi baimės baimė.

Nuolatinis badavimas mažina sugebėjimą kompleksiškai mąstyti. Svoriui krintant taip pat mažėja sugebėjimas koncentruoti bei išlaikyti dėmesį, kyla sunkumų įsiminti naują informaciją.

Žmogaus kūnas nėra sukurtas kaip idealus modelis, kurį diktuoja visuomenė. Daugeliu atvejų kūnas gali net priešintis bandymams padaryti jį panašų į trokštamą idealą.

Daugelis dietų besilaikančių asmenų nesugeba išlaikyti pasiekto mažo svorio ilgą laiką. Tai dažnai verčia ieškoti vis "efektyvesnių" bei drastiškesnių svorio metimo priemonių.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder