2018 m. spalio 24 d. 02:20 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Psichologija

Psichologija

Ar visi vaiko klausimai reikalingi atsakymo?

2018-04-29, 18:01

Parengė Vaiva VAIDILAITĖ

Ar visi vaiko klausimai reikalingi atsakymo? nuotrauka, foto

© "Fotolia" nuotr.

"Atrodo, kad vaikas tyčia mane erzina ir veda iš kantrybės, kad sukeltų skandalą. Daro tai, kol pasiekia savo. Kodėl jis taip elgiasi?"

"Mano vaikas, jau paauglys, niekaip neišauga iš "kodėlčiaus" amžiaus... "O kodėl reikia tai daryti?" "O kaip, o kur man tai padaryti?" "O kodėl reikia eiti į mokyklą?" "O kodėl visada sprendžiate jūs?"... ir taip toliau. Jau pavargome visą laiką aiškinti tą patį. Patarkite, kaip elgtis."

Ne į visus klausimus privalo būti atsakyta.

Prancūzų psichologė, rašytoja, dviejų paauglių mama Izabel Fiyoza sako: atsakydami į visus vaiko klausimus, jūs tik patvirtinate jo įsitikinimą, kad jis yra bejėgis ir visiškai priklausomas nuo jūsų.

"Kadangi mūsų tėvai mums retai kada atsakinėdavo į klausimus, mes jaučiame pareigą tai daryti be perstojo", - rašo psichologė.

Jūs atsakote - po kelių dienų atžala vėl kelia tą patį klausimą (nors atsakymą jau girdėjo). Kodėl? Todėl, kad paklausti yra lengviau nei sugalvoti atsakymą pačiam.

Jūsų tikslas - išmokyti vaiką mąstyti, tapti savarankišku žmogumi. Vienas iš mokymosi būdų - pačiam ieškoti atsakymų. Savarankiškai surastas atsakymas suteikia pasitikėjimo savimi. Informacija geriau įsimenama, kai abejoji, ieškai, analizuoji...

Pasak psichologės, dažnam paaugliui kur kas svarbesnis yra atsakymas, gautas iš pašalinio žmogaus, o ne iš šeimos nario.

I. Fiyoza pataria skatinti vaiką kreiptis su tam tikrais klausimais į specialistus. "Kiekvieną kartą, kai jis įgaus drąsos kreiptis į tokį žmogų (parduotuvėje, vaistinėje, viešbutyje ir pan.), jis pajus savo reikšmingumą: jam atsakė!"

Taigi, pataria psichologė, geriau susilaikykite nuo atsakymo, kai vaikas jį gali rasti pats.

Tėvai negali ir neprivalo žinoti visko. "Sugrąžinkite klausimą vaikui ir skatinkite mąstyti: "Įdomus klausimas! Kur būtų galima tai sužinoti?" Arba "O pats kaip manai?" Arba: "Pamąstyk: o kas, jeigu..."

Pakeitę savo elgesį tokiose situacijose, jūs greičiausiai sukelsite vaiko pasipiktinimą, tačiau nenusileiskite: skatinkite jį patį ieškoti atsakymų, nes to tikrai prireiks gyvenime.

Priešiškumo projekcija

 

Psichologai tai vadina "identifikacijos projekcija". Toks yra gynybinis ego mechanizmas, "greitoji psichologinė savipagalba". Ja naudojasi vaikai, negebantys suvokti ir valdyti savo emocijų.

Vaikas nemoka pasakyti, kaip jis jaučiasi ir kas jam nepatinka, todėl ima visaip erzinti mamą, kad ši supyktų. Kai mama supyksta - ji išreiškia pyktį už vaiką.

Atkreipkite dėmesį: kai jūs išsišaukiate - vaikas nurimsta. Jis išgyveno savo pyktį per jus. Po pykčio priepuolio jūs jaučiatės blogai ("Ko aš čia taip susierzinau? Tiek kartų sau žadėjau neberėkti..."), o vaikas jaučiasi gerai.

Negi vaikas tyčia išveda mamą iš kantrybės? Kad sulauktų negatyvaus dėmesio? Kodėl jis taip elgiasi? Psichologai atsako: negatyvaus dėmesio galima gauti lengviau nei pozityvaus.

Ką daryti? Psichologai pataria: keiskite požiūrį ir auklėjimo metodus.

* Pirmiausiai - supraskite: joks vaikas nelinki savo mamai blogo.

* Stenkitės suteikti vaikui daugiau pozityvaus dėmesio. Kalbėkite apie tai, ką gero galvojate apie jį, pastebėkite, ką gero daro jis.

* Padėkite nukreipti vaiko energiją "taikiais tikslais", padėkite rasti įdomių, vertingų, garbingų užduočių.

* Mokykite vaiką išreikšti savo jausmus ir poreikius žodžiais. Pavyzdžiui, galite pasakyti: "Tu gali į mane kreiptis, kai nori būti išklausytas. Tau nereikia siekti, kad aš supykčiau. Tiesiog pasikalbėkime - juk taip bus daug geriau, tiesa?"

Jei situacija nesikeičia, pasitarkite su specialistu individualiai.

Klausimus prašome siųsti adresu klauskite@ve.lt. Dėl individualios konsultacijos teiraukitės tel. 8 685 78601 (psichoterapeutė Vilma Mažeikienė).

Žymos: vaiko klausimai

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Psichologija

Dirbti, kai nesijauti vertinamas ar pastebimas savo darbovietėje, gana sudėtinga. Dažnam iš...

Darbuotojams, kurie nesijaučia vertinami darbe nuotrauka, foto

Mūsų gyvenime grįžtamasis ryšys neišvengiamas. Darbe grįžtamąjį ryšį dažniausiai siejame su metiniais...

"Tau netinka šitos kelnės" arba Kas gi tas grįžtamasis ryšys? nuotrauka, foto

Alkoholikas Steponas, su kuriuo susipažinome anoniminių alkoholikų grupės "Kablys" viešame susirinkime, patekdavo...

Priklausomybė nuo alkoholio - sunkiai, bet įveikiama liga nuotrauka, foto

Pyktis – tai tikrai gana sunki emocija, kuri šeimos gyvenime sukelia daugiausia...

Vaikų pyktis ir jo valdymo problemos nuotrauka, foto

Sporto padangėje - "Mėmelio" vardas nuotrauka, foto

Sportas, Daugkartinių Lietuvos rankinio lygos čempionų Klaipėdos "Dragūno" pergalių įkvėpti klaipėdiečiai įkūrė dar...

Klaipėdietė triumfavo pasaulio čempionate nuotrauka, foto

Sportas, 21-erių klaipėdietė Evelina Stulginskaitė žibėjo Kaune vykusiame pasaulio kūno rengybos ("fitneso") čempionate....

ES pinigai plūstels kitais metais nuotrauka, foto

Euras, "Aš galiu užtikrinti ir drąsiai teigti, kad iki 2023-iųjų visos lėšos bus...

Dėl vėjo nutraukiami keltų reisai iš Senosios perkėlos nuotrauka, foto

Klaipėda, Dėl stiprėjančios vandens srovės uoste ir vėjo šiandien (spalio 23 d.)...

Sportas, Paskelbta prieš 7 val.

Sportas, Paskelbta prieš 7 val.

Euras, Paskelbta prieš 7 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...