2018 m. rugsėjo 24 d. 02:48 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Klauskite

Klauskite

Testamento negaliojimo pagrindas turi būti pagrįstas įrodymais

2016-09-03, 10:01

"Vakarų ekspreso" inf.

Testamento negaliojimo pagrindas turi būti pagrįstas įrodymais nuotrauka, foto

© Fotolia nuotr.

Ar įmanoma teisme užginčyti dar 2004 metais parašytą testamentą, kuriuo dabar jau miręs mano tėvas visą turtą paliko tik broliui? Jei įmanoma, kiek reikšmingos būtų aplinkybės, kad prieš mirtį tėvą slaugiau tik aš, o dabar mano materialinė padėtis yra sunki - viena auginu dukrą, alimentų negaunu.

Advokatų kontoros "Damulevičius ir Damulevičiūtė-Jakimavičienė" teisininkė Eglė Morkūnienė akcentuoja, kad testamentai būna oficialieji ir asmeniniai.

Oficialieji testamentai yra sudaryti raštu dviem egzemplioriais ir patvirtinti notaro arba Lietuvos Respublikos konsulinio pareigūno atitinkamoje valstybėje. Asmeninis testamentas - tai testatoriaus ranka surašytas testamentas, kuriame nurodyta testatoriaus vardas, pavardė, testamento sudarymo data (metai, mėnuo, diena), vieta ir kuris išreiškia testatoriaus valią ir yra jo pasirašytas. Asmeninį testamentą testatorius gali perduoti saugoti notarui ar Lietuvos Respublikos konsuliniam pareigūnui užsienio valstybėje. Priimant testamentą saugoti turi būti nustatyta testatoriaus asmenybė. Tinkamai perduotas saugoti asmeninis testamentas prilyginamas oficialiajam. Jeigu asmeninis testamentas nebuvo perduotas saugoti, jis po testatoriaus mirties ne vėliau kaip per vienerius metus turi būti pateiktas teismui patvirtinti. Šiuo atveju galioja tik teismo patvirtintas testamentas.

"Svarbu pažymėti, kad testamentą testatorius sudaro laisva valia be prievartos, suklydimo. Įprastinis suinteresuotų įpėdinių įkalbinėjimas ar prašymas sudaryti jiems palankų testamentą nelaikomi prievarta ir neturi įtakos testamento galiojimui. Jeigu iš testamento turinio testatoriaus valia aiški, tai reikšmės neturi ir testamento teksto klaidos, netikslus asmenų įvardijimas, tai, kad kokio nors asmens arba daikto savybė ar padėtis pasikeitė ar išnyko", - aiškino teisininkė.

Anot jos, negalioja testamentas, sudarytas neveiksnaus ar ribotai veiksnaus šioje srityje asmens arba kurio turinys neteisėtas ar nesuprantamas.

"Testamentas gali būti pripažintas negaliojančiu ir kitais sandorių pripažinimo negaliojančiais pagrindais, pavyzdžiui, jei prieštarauja viešajai tvarkai ir gerai moralei, imperatyvioms įstatymo normoms, sudarytas asmens, kuris negalėjo suprasti savo veiksmų, sudarytas dėl suklydimo, dėl apgaulės, smurto, ekonominio spaudimo ar realaus grasinimo, taip pat dėl šalies atstovo piktavališko susitarimo su antrąja šalimi ar dėl susidėjusių sunkių aplinkybių. Svarbu pažymėti, kad kreiptis į teismą dėl testamento pripažinimo negaliojančiu galima per 10 metų ieškinio senaties terminą, kuris skaičiuojamas nuo to momento, kai asmuo sužinojo apie jo teises pažeidžiantį testamentą. Kreipiantis į teismą dėl testamento pripažinimo negaliojančiu, testamento negaliojimo pagrindus turi įrodyti suinteresuota šalis. Vien asmens turtinė padėtis bei santykiai su testatoriumi nėra pakankamas pagrindas pripažinti testamentą negaliojančiu. Šios aplinkybės konkrečios bylos kontekste galėtų būti vertinamos, bet pats testamento negaliojimo pagrindas turėtų būti pagrįstas įrodymais - pavyzdžiui, dokumentais, ekspertizės išvadomis, liudytojų parodymais ir kita", - teigė E. Morkūnienė.

Klausimus teisininkams ir kitiems specialistams galite siųsti el. paštu aktualijos@ve.lt arba užduoti tel. (8 46) 411 305.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klauskite

"Vasarą gaunu poilsio vos dvi savaites, bet iš tikro, viduje, atostogauti pradedu...

"Per atostogas negaliu atsipalaiduoti..." nuotrauka, foto

"Paskutiniu metu labai pykstamės su žmona. Ji amžinai kažko nepatenkinta, rėkia, priekaištauja,...

Žmona visada blogos nuotaikos nuotrauka, foto

Ar Lietuvoje dar stebimasi, kad ne mama, o tėtis nedirba įprasto darbo...

Audrius Morkūnas: "Ne pinigai yra turtas, o laimingų vaikų šypsenos" nuotrauka, foto

"Kai dėl ko nors sutrinku, susigėstu, pradedu nei iš šio, nei iš...

"Kai susigėstu, pradedu juoktis..." nuotrauka, foto

Popiežiaus vizitas Lietuvoje baigėsi maldomis už kankinius ir palinkėjimu Lietuvai nuotrauka, foto

Lietuva, „Šiurpas nukrečia vien tik ištarus žodį Sibiras arba getai Vilniuje, Kaune ir...

„Neptūnas“ sezono starte pranoko „Nevėžį“ nuotrauka, foto

Sportas, Penki naujokai pelnė dviženklį taškų skaičių ir atvedė Klaipėdos „Neptūną“ į pergalę...

Klaipėdiečių jachtos „Defiance“ tragedija: du dingę, viena žuvusi nuotrauka, foto

Klaipėda, Sekmadienį po pietų sporto klubas „Ostmarine“, organizavęs Kapitono Stepono Kudzevičiaus regatą,...

"Kapitonai patys priėmė sprendimą, plaukti ar ne" nuotrauka, foto

Klaipėda, Organizatoriai sunkiai dėlioja žodžius ir gedi nelaimės ištiktų kolegų. Kas ir...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...