2019 m. sausio 19 d. 16:28 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Klauskite

Klauskite

Testamento negaliojimo pagrindas turi būti pagrįstas įrodymais

2016-09-03, 10:01

"Vakarų ekspreso" inf.

Testamento negaliojimo pagrindas turi būti pagrįstas įrodymais nuotrauka, foto

© Fotolia nuotr.

Ar įmanoma teisme užginčyti dar 2004 metais parašytą testamentą, kuriuo dabar jau miręs mano tėvas visą turtą paliko tik broliui? Jei įmanoma, kiek reikšmingos būtų aplinkybės, kad prieš mirtį tėvą slaugiau tik aš, o dabar mano materialinė padėtis yra sunki - viena auginu dukrą, alimentų negaunu.

Advokatų kontoros "Damulevičius ir Damulevičiūtė-Jakimavičienė" teisininkė Eglė Morkūnienė akcentuoja, kad testamentai būna oficialieji ir asmeniniai.

Oficialieji testamentai yra sudaryti raštu dviem egzemplioriais ir patvirtinti notaro arba Lietuvos Respublikos konsulinio pareigūno atitinkamoje valstybėje. Asmeninis testamentas - tai testatoriaus ranka surašytas testamentas, kuriame nurodyta testatoriaus vardas, pavardė, testamento sudarymo data (metai, mėnuo, diena), vieta ir kuris išreiškia testatoriaus valią ir yra jo pasirašytas. Asmeninį testamentą testatorius gali perduoti saugoti notarui ar Lietuvos Respublikos konsuliniam pareigūnui užsienio valstybėje. Priimant testamentą saugoti turi būti nustatyta testatoriaus asmenybė. Tinkamai perduotas saugoti asmeninis testamentas prilyginamas oficialiajam. Jeigu asmeninis testamentas nebuvo perduotas saugoti, jis po testatoriaus mirties ne vėliau kaip per vienerius metus turi būti pateiktas teismui patvirtinti. Šiuo atveju galioja tik teismo patvirtintas testamentas.

"Svarbu pažymėti, kad testamentą testatorius sudaro laisva valia be prievartos, suklydimo. Įprastinis suinteresuotų įpėdinių įkalbinėjimas ar prašymas sudaryti jiems palankų testamentą nelaikomi prievarta ir neturi įtakos testamento galiojimui. Jeigu iš testamento turinio testatoriaus valia aiški, tai reikšmės neturi ir testamento teksto klaidos, netikslus asmenų įvardijimas, tai, kad kokio nors asmens arba daikto savybė ar padėtis pasikeitė ar išnyko", - aiškino teisininkė.

Anot jos, negalioja testamentas, sudarytas neveiksnaus ar ribotai veiksnaus šioje srityje asmens arba kurio turinys neteisėtas ar nesuprantamas.

"Testamentas gali būti pripažintas negaliojančiu ir kitais sandorių pripažinimo negaliojančiais pagrindais, pavyzdžiui, jei prieštarauja viešajai tvarkai ir gerai moralei, imperatyvioms įstatymo normoms, sudarytas asmens, kuris negalėjo suprasti savo veiksmų, sudarytas dėl suklydimo, dėl apgaulės, smurto, ekonominio spaudimo ar realaus grasinimo, taip pat dėl šalies atstovo piktavališko susitarimo su antrąja šalimi ar dėl susidėjusių sunkių aplinkybių. Svarbu pažymėti, kad kreiptis į teismą dėl testamento pripažinimo negaliojančiu galima per 10 metų ieškinio senaties terminą, kuris skaičiuojamas nuo to momento, kai asmuo sužinojo apie jo teises pažeidžiantį testamentą. Kreipiantis į teismą dėl testamento pripažinimo negaliojančiu, testamento negaliojimo pagrindus turi įrodyti suinteresuota šalis. Vien asmens turtinė padėtis bei santykiai su testatoriumi nėra pakankamas pagrindas pripažinti testamentą negaliojančiu. Šios aplinkybės konkrečios bylos kontekste galėtų būti vertinamos, bet pats testamento negaliojimo pagrindas turėtų būti pagrįstas įrodymais - pavyzdžiui, dokumentais, ekspertizės išvadomis, liudytojų parodymais ir kita", - teigė E. Morkūnienė.

Klausimus teisininkams ir kitiems specialistams galite siųsti el. paštu aktualijos@ve.lt arba užduoti tel. (8 46) 411 305.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klauskite

Lie­tu­vo­je, kaip ir dau­ge­ly­je kitų šalių, vis dau­gė­ja žmo­nių, kurių san­tuo­ka bai­gia­si...

Kodėl san­tuo­kos nutrau­ki­mas gali užtruk­ti? nuotrauka, foto

"Vasarą gaunu poilsio vos dvi savaites, bet iš tikro, viduje, atostogauti pradedu...

"Per atostogas negaliu atsipalaiduoti..." nuotrauka, foto

"Paskutiniu metu labai pykstamės su žmona. Ji amžinai kažko nepatenkinta, rėkia, priekaištauja,...

Žmona visada blogos nuotaikos nuotrauka, foto

Ar Lietuvoje dar stebimasi, kad ne mama, o tėtis nedirba įprasto darbo...

Audrius Morkūnas: "Ne pinigai yra turtas, o laimingų vaikų šypsenos" nuotrauka, foto

Verslininką išlaisvino internete uždirbti milijonai nuotrauka, foto

IT, Benediktą Gylį dabar dažniausiai pristato milijonieriumi, kuris savo pirmąjį milijoną uždirbo būdamas...

Tomas Danilevičius į Klaipėdą atvežė apdovanojimą nuotrauka, foto

Sportas, Ilgamečiam dienraščio "Vakarų ekspresas" sporto žurnalistui Algirdui Auruškevičiui pagaliau į rankas įteikta...

Balinėtojai Ieva ir Leonardas: "Kai keliauji su vaiku, matai pasaulį jo akimis" nuotrauka, foto

Kelionės, Kelionės su vaikais - visai kitokios. Jose pamiršti, ką pats norėjai pamatyti,...

Kitą savaitę - šaltesni orai nuotrauka, foto

Lietuva, Savaitgalį orai bus gana ramūs. Šeštadienį netgi turėtume sulaukti saulės, LRT...

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...