2019 m. kovo 25 d. 15:37 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Klauskite

Klauskite

„Po 30 metų vyras man tapo abejingas"

(1)

"Mes su vyru esame susituokę beveik 30 metų. Visą tą laiką sutarėme gerai, buvome tikrai artimi. Pastaruoju metu kažkas atsitiko. Jis beveik nesikalba su manim. Matau, kad aš jam nebemiela. Aš jį myliu, rūpinuosi ir esu pasirengusi taisyti savo klaidas santykiuose, bet vyras kalba, kad jau nebeturime nieko bendra, kad mums reikia išsiskirti. Tai labai skaudu. Man atrodo, kad jis nesuvokia, ką kalba. Kaip aš apie tai pasakysiu vaikams? Nežinau, ką man daryti toliau. Laukti, kol jam praeis vidutinio amžiaus krizė?"

Žmogus, išgyvenantis krizę, dažnai pamiršta savo atsakomybę prieš kitus, nes sunkumai, kuriuos jam tenka pakelti, ją užgožia. Suteikdami galimybę jam pačiam žengti žingsnį į išsigelbėjimą mes grąžiname jam jo paties atsakomybę. Niekas negali, paėmęs už rankos, pervesti kito žmogaus per jo asmeninę krizę. Vertėtų aptarti situaciją, siekiant konstruktyvaus dialogo, galima patarti vyrui kreiptis į psichoterapeutą, galima kalbėtis su juo, palaikyti, tačiau svarbiausiai vis dėlto - nepamiršti rūpintis savimi. Tai, kas vyksta su kitu žmogumi, yra susiję su jo vidine būsena, o ne su jumis. Kiekvienas turi teisę apsaugoti save nuo nereikalingo skausmo. Ieškokite paramos tarp artimų žmonių, draugų. Praverstų ir psichologo parama.

Apie vidutinio amžiaus krizę nemažai prirašyta. Štai kokią įžvalgą pateikia psichologė Viktorija Labokaitė, svarstydama, kokia gi šios krizės prasmė: "Tai momentas, kai mes atsiduriame viršūnėje, nuo kurios gerai matyti nueitas kelias ir atsiveria ateities vaizdas. Ateitis, kaip ir anksčiau, neaiški, tačiau dabar ji tapo labiau numanoma. Mes jaučiame, kad mūsų kelias turi pabaigą. Gyvenimas nebėra begalinis, mums tenka prisiimti atsakomybę už tai, kokia bus jo likusioji dalis. Įprasti vaidmenys jau atlikti, ir kyla klausimai: kas aš? Ko iš tiesų noriu? Kokių tikslų siekiu? Kai aš bandžiau atsakyti sau į šiuos klausimus, man prireikė sąžiningo žvilgsnio į save. Kartu su sąžiningu atsakymu atėjo skausmas - skausmas tos sielos dalies, kuri buvo šešėlyje, užmiršta, nuvertinta. Aš pradėjau prisiminti nerealizuotas idėjas, galimybes, planus. Galvojau apie tai, kuo galėjau tapti, bet jau nebetapsiu. Tai buvo skausmingas savęs suvokimas, savo asmeninių vertybių paieškos. Mane ištiko krizei būdingas dalykas - visko, kas pasiekta, nuvertinimas. Tik per stebuklą nesugrioviau turimo verslo ir reikšmingų santykių..."

Rašytojas ir psichoanalitikas Džeimsas Holisas (James Hollis) aiškina, jog krizės metu "nepriklausomai nuo mūsų norų mūsų viduje vyksta paslaptingas procesas - sugrįžimas prie savasties, kurį dažnai lydi išoriniai simptomai: depresija, nuobodulys, prasmės praradimas, savo pasiekimų nuvertinimas". Štai kodėl žmogus nori keisti įprastą gyvenimo būdą - atsisakyti darbo, netgi šeimos.

Vidutinio amžiaus krizė santuokai yra didžiulis išbandymas. Pasak Dž. Holiso, krizės metu žmogui reikia atrasti prasmę to, kas su juo vyksta, ir panaudoti tai savo asmenybei atnaujinti. Svarbiausia - atrasti likusios gyvenimo kelio dalies prasmingą tikslą. Tačiau iš pradžių reikia sau pripažinti, jog kelio atgal nėra: kad jau nebegali grįžti į jaunystę, negali kreiptis į tėvus, kad jie imtų ir viską sutvarkytų kaip reikia.

Prisiminkime posakį: "Viešpatie, duok man jėgų keisti tai, ką galiu, stiprybės priimti tai, kas ne mano valioje, ir išminties atskirti viena nuo kita."

Klausimus prašome siųsti adresu klauskite@ve.lt. Dėl privačios konsultacijos galima pasiteirauti tel. 8 685 78601 (psichoterapeutė Vilma Mažeikienė).

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

ojetau

2018-05-26   22:48

IP: 78.61.175.29

Moteriske, tavo vaikams speju, taip pat apie 30 metu! Zinai, ir as tave palikciau, nes panasu, kad vyras buvo reikalingas tik tam, kad ka pagalvos kiti ir pn.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klauskite

Lie­tu­vo­je, kaip ir dau­ge­ly­je kitų šalių, vis dau­gė­ja žmo­nių, kurių san­tuo­ka bai­gia­si...

Kodėl san­tuo­kos nutrau­ki­mas gali užtruk­ti? nuotrauka, foto

"Vasarą gaunu poilsio vos dvi savaites, bet iš tikro, viduje, atostogauti pradedu...

"Per atostogas negaliu atsipalaiduoti..." nuotrauka, foto

"Paskutiniu metu labai pykstamės su žmona. Ji amžinai kažko nepatenkinta, rėkia, priekaištauja,...

Žmona visada blogos nuotaikos nuotrauka, foto

Ar Lietuvoje dar stebimasi, kad ne mama, o tėtis nedirba įprasto darbo...

Audrius Morkūnas: "Ne pinigai yra turtas, o laimingų vaikų šypsenos" nuotrauka, foto

Jazzu vasarą surengs du solinius koncertus nuotrauka, foto

Renginiai, Justė Arlauskaitė-Jazzu po sėkmingo pirmojo solinio turo penkiose didžiausiose Lietuvos arenose kviečia...

Apsimetėliams policininkams pasipelnyti nepavyko nuotrauka, foto

Kriminalai, Šiaulių apskrities policijos pareigūnams įkliuvo du klaipėdiečiai, atvykę į Šiaulius pasipelnyti nusikalstamu...

Į Konstitucinį teismą galės kreiptis kiekvienas nuotrauka, foto

Lietuva, Piliečių teises nuo šiol Lietuvoje gins dar vienas teismas – Konstitucinis....

Baltijos šalys mini didžiausių trėmimų 70-metį nuotrauka, foto

Lietuva, Šiemet sukanka 70 metų nuo 1949 m. kovo 25 d. pradėtos vykdyti...

Renginiai, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 3 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 4 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...